Amazon Kindle

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Thu Nov 22, 2007 1:39 pm

Колкото до лекотата на четене, твърдят че екранът ще е изключително контрастен и ярък, т.е. ще е по-лесно да се различават буквите, дори да са по-малки. Но пак остава въпроса, заслужава ли си отделна джаджа за такова нещо? Според мен, пазарът може да се окаже доста по-малък, заради навлизането на мултифункционалните устройства от типа на iPhone и iPod Touch. След като и двете устройства четат HTML, какъв е проблема да си конвертираш книгите в HTML, и да си ги четеш от там? Да не говорим, че ако някое подобно устройство има версия на Acrobat Reader, просто ще почнат да се използват и за четене на документи. Но при всички положения ще ми е интересно как ще се развие пазара, конкуренция явно има :)
This signature is not yet rated

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Thu Nov 22, 2007 2:43 pm

Това е ужасно.

Е сега вече ше почнат да пиратстват книгите. :shock:
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Thu Nov 22, 2007 2:45 pm

Скордж, Живик за мен най-големият проблем си остава големината на буквите. На толкова малък екран, просто няма как да избереш достатъчно балансиран шрифт. В единият случай трябва да се напрягаш, за да четеш, в другия трябва да оставиш по дума на ред. Става за четене на новини, проверяване на поща и прочие ежедневни дейности, но аз държа изключително на удобството при сериозното четене на книга. Просто мултифункционалните джаджи не са правени специално за това и поради това си имат твърде много недостатъци. Големина на книга, шрифт който ти позволява да четеш като книга, удобен дизайн, позволяващ ти да го захванеш като книга и скролче отстрани за да прелистваш страниците са от основно значение за мен. В крайна сметка не е проблем и на телефона да четеш книги, но се губи твърде голяма част от удоволствието...
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Nov 22, 2007 2:45 pm

Досега понеже не го правеха, викаш... :shock:
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Thu Nov 22, 2007 2:47 pm

Морви, само вие тука пиратствате.

На повечето хора не би им и хрумнало, че има книги, които не са на хартия. А като стане норма...
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Nov 22, 2007 2:52 pm

Кои ние тука? Поименно, колега.

Книги не на хартия има откакто има персонални компютри, а преносими устройства, които могат да показват текст - от доста време. По тая логика и ксероксът е ужасен, щото става за пиратстване. Би трябвало да го знаеш. И не ми е ясно защо се правиш на ударен, освен за троленето и спама.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Thu Nov 22, 2007 2:57 pm

shayhiri wrote:Това е ужасно.

Е сега вече ше почнат да пиратстват книгите. :shock:
нищо не си разбрал.
киндъл книгите са в собствен си техен криптиран формат, не могат да се четат от _нищо друго_ (засега). съответно се пиратстват много по-трудно от книгите на хартиени носители.

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Thu Nov 22, 2007 3:04 pm

Morwen wrote:Кои ние тука? Поименно, колега.

Книги не на хартия има откакто има персонални компютри, а преносими устройства, които могат да показват текст - от доста време. По тая логика и ксероксът е ужасен, щото става за пиратстване. Би трябвало да го знаеш. И не ми е ясно защо се правиш на ударен, освен за троленето и спама.
Всички, които четете на компа. Няма лошо, но аз никога не бих.

Не бе, сериозно ме е страх за хляба ми едно такова. Книжната индустрия и без тва има много сериозни проблеми, та ако й се натресе и спънката на музикалната... :roll:

Ти се правиш на ударена. Ксерокси. :roll: Като че не можеш просто да я прочетеш, тъй и тъй си я взел назаем. Казвам ти когато тва е нормата - когато всички книги се четат така - кво ше те спира да си ги свалкаш за секунди от торентите вместо да плащаш полагаемото на авторите? Айде на издателите майната им - и без това тогава вече ще са излишни кръвопийци.

Да мислим в перспектива.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Nov 22, 2007 3:10 pm

shayhiri wrote:
Morwen wrote:Кои ние тука? Поименно, колега.

Книги не на хартия има откакто има персонални компютри, а преносими устройства, които могат да показват текст - от доста време. По тая логика и ксероксът е ужасен, щото става за пиратстване. Би трябвало да го знаеш. И не ми е ясно защо се правиш на ударен, освен за троленето и спама.
Всички, които четете на компа. Няма лошо, но аз никога не бих.

Не бе, сериозно ме е страх за хляба ми едно такова. Книжната индустрия и без тва има много сериозни проблеми, та ако й се натресе и спънката на музикалната... :roll:

Ти се правиш на ударена. Ксерокси. :roll: Като че не можеш просто да я прочетеш, тъй и тъй си я взел назаем. Казвам ти когато тва е нормата - когато всички книги се четат така - кво ше те спира да си ги свалкаш за секунди от торентите вместо да плащаш полагаемото на авторите? Айде на издателите майната им - и без това тогава вече ще са излишни кръвопийци.

Да мислим в перспектива.
И защо не би чел от компютъра? Щото можеш да вземеш от стотинките за закуска на другарчето (от което си дори горд), ма от милионите на Роулинг примерно - сакън? Бтв, аз съм прочела 1 и половина книга от компютър, вероятно средната бройка тук е таква. Да не говорим, че повечето четящи на компютъра си взимат книгата, ако наистина им е харесала.
Никой не е казал, че всички книги ще се четат така. Както беше споменато, файловете няма да могат да се копират, те са си собственост на амазон и ако друг иска да я чете, трябва да ти вземе направо устройството.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Thu Nov 22, 2007 3:20 pm

Corwin wrote:Скордж, Живик за мен най-големият проблем си остава големината на буквите. На толкова малък екран, просто няма как да избереш достатъчно балансиран шрифт. В единият случай трябва да се напрягаш, за да четеш, в другия трябва да оставиш по дума на ред.
Ами виж, както споменах, те твърдят, че увеличеният контраст и яркост правят четенето лесно. Аз лично няма как да знам, след като не съм виждал джаджата в действие. Но теоретично не е невъзможно да направиш екран, от който да се чете достатъчно удобно, вече не знам дали са успяли в този случай.

Друг е въпросът дали това ми харесва - пробвал съм да чета по-дълги неща на компютъра, но извън разни технически неща, свързани с работата ми, не можах да се накарам. Затова и продължавам да поръчвам сума ти неща от чужбина, нищо че вече ги имам в електронен формат.

Абе в заключение, според мен това е още една джаджа, която не е жизнено необходима. Макар че се сещам за доста удобна употреба - електронен речник. Като се замисля, ако наистина това чудо може да побере няколко речника вътре, може и да си заслужава цената. Все пак друго си е да имаш целия Oxford Advanced Learner's Dictionary, или Le Nouveau Petit Robert на едно място ...
This signature is not yet rated

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Thu Nov 22, 2007 3:23 pm

Щото, Морвен, няма никъв смисъл да си скапвам допълнително очите, при положение, че лесно мога да си взема назаем нещо за четене. :roll:

Говоря принципно. Сами виждате, че има още сто шебека на клона освен Амазон. Скоро (обозримо бъдеще) ще се чете предимно/само така.

Което пък и отваря възможности пред илитератната маса, като се замислиш. :idea: Но по-скоро не.
Last edited by shayhiri on Thu Nov 22, 2007 3:24 pm, edited 1 time in total.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Nov 22, 2007 3:24 pm

Аз съм чел доста книги на компютър по простата причина че няма никакава възможност да си ги набавиш книжни тук в Габрово.В казармата също изчетох една камара в канцеларията докато нямах какво да правя.Когато са PDF с едър шрифт не уморяват очите кой знае колко.

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1583
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Post by Delegat » Thu Nov 22, 2007 3:24 pm

Corwin wrote:Скордж, Живик за мен най-големият проблем си остава големината на буквите. На толкова малък екран, просто няма как да избереш достатъчно балансиран шрифт. В единият случай трябва да се напрягаш, за да четеш, в другия трябва да оставиш по дума на ред. Става за четене на новини, проверяване на поща и прочие ежедневни дейности, но аз държа изключително на удобството при сериозното четене на книга. Просто мултифункционалните джаджи не са правени специално за това и поради това си имат твърде много недостатъци. Големина на книга, шрифт който ти позволява да четеш като книга, удобен дизайн, позволяващ ти да го захванеш като книга и скролче отстрани за да прелистваш страниците са от основно значение за мен. В крайна сметка не е проблем и на телефона да четеш книги, но се губи твърде голяма част от удоволствието...
Еми екраните на DS-a всъщност не са толкова малки, колкото си мислиш, а и можеш да си нагласяш големината на шрифта както си искаш. А за скрол се ползват стилуса или стрелките на конзолката.

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Thu Nov 22, 2007 3:31 pm

shayhiri wrote: Говоря принципно. Сами виждате, че има още сто шебека на клона освен Амазон. Скоро (обозримо бъдеще) ще се чете предимно/само така.

Което пък и отваря възможности пред илитератната маса, като се замислиш. :idea: Но по-скоро не.
те хората са измислили shareware-то още преди 20 години. само дето изисква превъзпитаване и на индустрията, не само на потребителите. :)

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Thu Nov 22, 2007 3:37 pm

shayhiri wrote:Говоря принципно. Сами виждате, че има още сто шебека на клона освен Амазон. Скоро (обозримо бъдеще) ще се чете предимно/само така.
Аз пък не мисля - преди няколко години се твърдеше, че вестниците на хартия ще изчезнат, и хората ще ги четат само в интернет, но това така и не се случи. Напротив, повечето платени сайтове с информация взеха, че фалираха. Според мен четенето на хартия никога няма да изчезне, колкото и всички да предричат. Вярно, че имаше един интересен проект, за т.нар. "умна хартия", която съдърца наномашини, които сменят съдържанието на листа. Дори и този проект някога да бъде реализиран, пак се говори за четене от хартия, а не от екран.

Но пак ще спомена, въпросната машинка може да е всъщност много полезна, когато е нужна справка, а нямаш компютър с интернет под ръка. Не е задължително да са речници, може и да са технически наръчници, инструкции за употреба, дори карти, ако човек поиска. Но ще се отнася до книгите на хартия, съмнявам се че някога ще ги измести.
This signature is not yet rated

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Google [Bot] and 89 guests