Amazon Kindle

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20294
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Tue Apr 12, 2011 7:05 pm

:ninja:

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Tue Apr 12, 2011 7:18 pm

Ereader-ите скоро ще са old news покрай новата вълна tablet-и...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Apr 12, 2011 8:00 pm

Таблетите скоро няма да имат е-инк май?
This is it. Ground zero.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Tue Apr 12, 2011 8:04 pm

AlDim wrote:Ereader-ите скоро ще са old news покрай новата вълна tablet-и...
Сори ама пак екраните им са боклук за четене :) Докато не излезнат таблети с мирасол или бърз e-ink цветен, просто не стават за четене.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Thu May 05, 2011 12:25 pm

Понеже ми посвършва мястото за книги а и ми писна да премятам тухли се замислям сериозно за Киндъл та имам няколко въпроса към хората, които имат такъв:

1. Могат ли да се купуват книги и от американския и от британския амазон? Смисъл няма нещо като PAL/NTSC нали :D
2. Как седите въпросът с нещата, които ги няма в КиндълСтора на амазон - пиратски ли си ги качвате или какво? Защото примерно целият Мистборн не се предлага.
3. Понеже мисля да го поръчвам от този българския сайт - да взимам ли отделно и зарядно или се зарежда през USB кабела на компа?
4. Как е четенето на тъмно - трябва ли отделно да се купи лампа или няма нужда?
5. Има ли смисъл да взема този, който има и 3G или без него? Ако съм без 3Г (нямам уарлес интернет ениуей) - чисто механично как ще става - дърпам книгите на компа и после през УСБ на киндъла, така ли ще стане?

Мерси предварително.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu May 05, 2011 12:43 pm

1. Не - само от американския в повечето случаи. Каквото го няма там го пиратствам
2. Могат да се намерят DRM free така да се каже
3. От българските сайтове ти го носят с нормален щепсел на който от другия край има женско usb.
4. Няма четене на тъмно освен ако нямаш сова под ръка и не си добър в заемането :P Като цяло перфектната се четене вечерна светлина се установи че е 50W халогенен спот или 6-8W жълт LED.
5. Според мен няма смисъл от 3g ако си имаш wifi точка която ползваш. - Всичко амазонско минава през wifi или 3g. Иначе като го ръгнеш усб-то в компа го показва като нормален флаш драйв на който можеш да си копи пействаш каквото го чете.
6. Calibre is your best friend for everything book relateд.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Thu May 05, 2011 1:08 pm

Мерси за бързия отговор.

Е това е супер значи, и без това сега с ниския долар излиза яко евтино от американския амазон доколкото гледам цените.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu May 05, 2011 1:31 pm

http://www.the-digital-reader.com/2011/ ... more-18766

Не че ми пука дали има ли не рисувани педалчета в амазона, но това наистина е идиотско.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Thu May 05, 2011 2:40 pm

Тбх точно от теб не съм очаквал да се бориш за правата на хората да гледат как рисувани япончета си го пъхат по дупките, изненадан съм :lol:

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Thu May 05, 2011 6:39 pm

Искам да попитам - какъв е смисълът да се дават пари за оригинални електронни книги, при положение, че същите ги има в нета безплатно. Освен личното удоволствие, да кажем. В смисъл - има ли някаква разлика?
Аз самият също се замислям за такъв подарък, макар че съм фен на хартията и смятам, че усещането да четеш книга и да четеш от такова устройство, е по-различно. Но бих си го купил, за да мога да чета навън, когато ходя на почивка и т.н.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Post by Ambartanen » Thu May 05, 2011 7:27 pm

Dante wrote:...макар че съм фен на хартията и смятам, че усещането да четеш книга и да четеш от такова устройство, е по-различно.
Това и аз си го мислех преди да си купя четец, обаче изобщо не ми беше проблем като почнах да го ползвам. Моя четец (стария Kindle DX) е поне толкова удобен колкото добра книга (и значително по-приятен от книга с гадна хартия или някоя голяма тухла).

Няма голяма разлика дали четеш пиратска или купена книга (освен ако не е пдф, в който случай повечето четци се справят много зле). Иначе за мен бонусите от купуване на книги са:
Spoiler: show
1. По-удобно е да си ги купя направо от киндъла* отколкото да ги сваля от сайт, да им променя формата и да ги кача на четеца през usb-то. (не е голяма разлика, ама като си мързелив колкото мен)
2. Имам чувството, че подкрепям автора (според умерено достоверен източник стандартните договори предлагат 6-8% от приходите от електронни книги и само 3-4% от хартиените или нищо от изпиратствана; освен това покупката се брои като една от продажбите и прави по-вероятно издаването на още неща).
3. Имам чувството, че подкрепям електронните книги (в момента издаделствата често им слагат невероятно надути цени**, защото много се притесняват от пиратство, но се надявам че някой ден ще се приемат за нещо нормално).

Май никое от изброените неща не е особено убедителна причина. В крайна сметка си ги купувам, защото съм свикнал да си купувам книгите и ми е кеф да са си мои. Естествено ако ги изпиратствам и ги оставя на четеца няма да са по-малко мои, тъй че и това не е особено убедителна причина :)

* Често стигам края на сампъла и просто кликам "купи", защото искам да продължа да чета веднага.
** Не че няма интересни книги за по $1-3 и безплатни класики, но повечето известни книги са само малко по-евтини от хартиения формат. В някои редки случаи са дори по-скъпи, но тогава просто не си ги купувам.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Fri May 06, 2011 1:50 am

Дори да се снабдя с такова чудо, абсолютно нищо няма да ме накара да си купя оригинална онлайн книга, честно. Въпреки че съм дал хиляди (буквално) левове за книги през годините, пак няма да платя за нещо, което го има същото, ама безплатно. Така че, на този етап си оставам с добрите стари, книжни томчета, макар че когато чета 100-те разказа на Бредбъри или Властелина, съвсем ясно усещам предимствата да си имаш електронен четец...
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Fri May 06, 2011 8:41 am

Спкойно като пораснеш и ти се променят доходите ще видиш че се променя отношението и към това. Знаеш колко хора от този форум минахме от пираство като за последно към купувам всичко което ми допадне.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri May 06, 2011 9:18 am

Данте - какъв е смисълът да даваш пари за шоколад, при положение, че можеш да си тафнеш някой от малките в училище? :) На него ще му е гадно, а на авторите, които се издържат от тези книги, също ще им е гадно :) Кражбата си е кражба, точка. Дори когато крадците раздават безплатно по робинхудовски. Не трябва да питаш "какъв е смисълът". Естествено, че има смисъл. Твой избор си е дали правиш нещо, защото е лесно и удобно, или защото е правилно.

Това, което е основано да се пита, е - защо електронните книги са толкова скъпи? Сравним ли е разходът за платата на един човек, който за максимум един ден превръща горе-долу всякакъв файл в епуб (работя в този бизнес и имам добра представа), с разхода за печатане, консумативи и дистрибуция на тираж книги. Разбира се, че не. Цените на електронните книги в повечето случаи са абсурдни, затова бог да поживи Баен и подобните им.

Ето какво можеш да направиш. Свали си книгата безплатно, но сметни 20% от цената й и ги прати на автора :)

В моя случай, откакто имам Киндъл, имам само пиратски книги. Но всички, които съм свалил, ги имам на хартия, до една. Някой ъплоудър ми е спестил усилието да си ги сканирам и пдф-ирам сам, но не ми е спестил парите по тях :)

Излезе нов Бакър - веднага си го дръпнах, и също така веднага ще си го купя на хартия, когато го има пейпърбек (така ги събирам).

За книга, която няма да си купя на хартия (примерно Мистборн), бих си я купил оригинално. Не на тия цени, на които Амазон ще ми я продадат, защото не смятам, че това е начинът да си избият вложените пари за инфраструктура и да компенсират евтините киндъли, но ще потърся сериозна алтернатива.

Защото като участници в едно общество трябва да имаме и отговорност към него. Ако ти не уважаваш чуждия труд, то защо би очаквал някой да уважава твоя?

Както и да е, имаме цяла тема за пиратството, даже две, призовавам да се пресене дискусията там, тъй като местенето на постове не работи, а тая тема си е за друго ;)
This is it. Ground zero.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Fri May 06, 2011 9:34 am

А какъв е начина да си избият вложените пари?

Амазон получава 30% от цената на книгата и тази цена се определя от публишъра. Цената на ebook-a трябва да бъде с един долар по евтина от най евтиното в момента книжно издание.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 80 guests