Amazon Kindle

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Thu Nov 22, 2007 3:44 pm

shayhiri wrote:Щото, Морвен, няма никъв смисъл да си скапвам допълнително очите, при положение, че лесно мога да си взема назаем нещо за четене. :roll:
Уф. С това изказване просто за пореден път показа, че изобщо нямаш представа за какво става дума и не си си направил труда да погледнеш, а просто намираш нова тема, в която да можеш да кажеш нещо, каквото и да е, колкото и да не е свързано с темата, а после да извъртиш с "ама аз имах предвид..."

Първоначалното ти изказване за пиратстването на книгите беше абсолютна глупост в контекста на разговор, който от самото начало е на тема електронни текстове:
- или такива, които така или иначе се разпространяват свободно (два примера в двата края на спектъра са проектът Гутенберг - http://www.gutenberg.org/ - и свободната библиотека на Baen Books - http://www.baen.com/library/)
- или такива, при които в самия им начин на разпространение, в самия формат, са заложени някакви форми на защита (напоследък известни общо като DRM, Digital Rights Management, макар че при някои видове eBooks ги имаше от доста по-рано), и самият процес на пиратстване е... доста сложен.

И двата типа електронни книги ги има от години; но, разбира се, разговорът изобщо не беше за това, докато ти не реши да го разводниш :)

А иначе по темата...

Мисля, че първоначалният въпрос беше "как мислите - дали това ново нещо на Amazon ще успее да привлече *и* хората, които досега са смятали електронните четци за неудобни?". Ако е така, на този въпрос аз лично ще отговоря с "и да, и не".

Да, защото Kindle действително изглежда по-удобен за употреба, отколкото повечето други...

...и не, защото, първо, лично за мен все още не е достатъчно удобен, и второ, все още има ограниченията за зареждането му с книги. Окей, съгласен съм, че за книги, върху които авторите или издателите държат права и не позволяват на който и да е да ги препечатва, трябва Амазон - или някой - да контролира "качването" в тези четци. Обаче... обаче, както вече споменах, има много текстове, които така или иначе се разпространяват свободно - при проекта Гутенберг заради изтекли права, при Baen Free Library просто защото авторите и издателите са се съгласили - а там дори има доста смислени неща :) Е, ако и тези неща не мога да кача на четеца, това е отрицателно кажгоде лично за мен.
Last edited by Roamer on Thu Nov 22, 2007 3:46 pm, edited 2 times in total.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Thu Nov 22, 2007 3:44 pm

То и сега всяка по-популярна книга може да се намери изпиратствана в нета без особени проблеми, така че надали това устройство ще промени нещата много в това отношение. Съмнява ми да е чак толкова по-удобно за четящия че заради него всички да забравят за печатния формат.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Thu Nov 22, 2007 4:40 pm

Жоро, на мен ми се вижда доста допотопно съоръжението, при положение, че съществуват толкова видове памет, че можеш да си четеш книжките на какъвто си искаш екран. Плюс това четох наскоро, че "австрийски учени" изобретили вид хартия с памет на молекулярно ниво, която ставала за монитори, билбордове и какво ли още не - просто ти резват едно А-4, мушкаш му 100 тома вътре, навиваш го на руло с панделка и бегаш :wink:

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Nov 22, 2007 4:44 pm

Ами рекламата му е фокусирана върху удобството и дизайна, а не върху някакви убер напредничави технологии.

Макар че това от линка на Тишо изглежда с по-як дизайн (Сони-то).

Екранът на ДС и ПСП наистина Е доста малък и изобщо никой от защитниците му не обори всъщност аргумента с шрифта. Да, можеш да го настройваш, но ако го направиш достатъчно голям, оставаш с по пет реда на екран, което е меко казано идиотско.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Thu Nov 22, 2007 4:47 pm

Валери, "допотопно" можеш да кажеш само ако дадеш контрапримери - ако изброиш ("поименно, колега, поименно!" :plez:) други устройства, които са с поне толкова четим "какъвто искаш екран" и са по-удобни като цяло. На мен ми се струва, че това е едно от най-удобните достъпни в момента... иначе за светлото бъдеще всички знаем, че ще стигнем до момента с директната връзка с главния мозък (за момента на твърде много хора им се губи връзката с главния мозък изобщо, та сигурно би било полезно :plez:) с всички произтичащи от това неприятни последствия :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Thu Nov 22, 2007 5:38 pm

Аз лично мисля да си изчакам интелигентната хартийка или чипа, изобретен от учени в Осака, който ти превежда произволна фраза от произволен език само като се почешеш по темето, а Моридин да прави каквото си иска.

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1583
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Post by Delegat » Thu Nov 22, 2007 5:41 pm

Moridin wrote:Ами рекламата му е фокусирана върху удобството и дизайна, а не върху някакви убер напредничави технологии.

Макар че това от линка на Тишо изглежда с по-як дизайн (Сони-то).

Екранът на ДС и ПСП наистина Е доста малък и изобщо никой от защитниците му не обори всъщност аргумента с шрифта. Да, можеш да го настройваш, но ако го направиш достатъчно голям, оставаш с по пет реда на екран, което е меко казано идиотско.
Шрифта не е по-малък от колкото в коя да е книга. Тъй че се чете съвсем приятно.

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Thu Nov 22, 2007 5:53 pm

Interpreter wrote:Аз лично мисля да си изчакам интелигентната хартийка или чипа, изобретен от учени в Осака, който ти превежда произволна фраза от произволен език само като се почешеш по темето, а Моридин да прави каквото си иска.
Ти машинен превод наскоро да си виждал? Българските опити са особено трагични (вярвам, че повечето хора тук са попадали на историйката за "светлинната шибалка").
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Thu Nov 22, 2007 6:35 pm

Виждал съм:
"Their soft hides..." -> "Техният софтуер се крие". Точно затова разчитам на учените от Осака :lol: А колкото до джаджата на Амазона - наистина не схванах смисъла й - какво ти пречи да напъхаш половин Народна Библиотека в едно ДВД и да си го четеш нормално на монитора на лаптопа си, примерно. Да чета по 3 думи на ред и по 8 реда на стр. някак си не ме вдъхновява.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Nov 22, 2007 7:03 pm

Специално амазонското е с формата на нормален Пратчет, даже малко по-голямо, така че определено не са 3 думи по 8реда. А че е много по-удобно от лаптоп и на теория няма проблеми с уморяването на очите, мислех че сме споменали.
This is it. Ground zero.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Thu Nov 22, 2007 7:13 pm

Добре, купи си го. Аз до година ще си купя слънчебран и като реша да го смъкна на пясъка, ще си чета текста 60/35. Ти се минаваш.

Scourge
Mistborn
Posts: 1280
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:02 pm

Post by Scourge » Thu Nov 22, 2007 7:25 pm

Moridin wrote: Екранът на ДС и ПСП наистина Е доста малък и изобщо никой от защитниците му не обори всъщност аргумента с шрифта. Да, можеш да го настройваш, но ако го направиш достатъчно голям, оставаш с по пет реда на екран, което е меко казано идиотско.
направих си труда да проверя:
2 екрана по 10 реда = 20 реда (Arial, размер 16).
35-40 символа на ред.
буквите са доста по-големи от тези в средностатистическа книга. чете се перфектно.

забележи че средният юзър би ползвал по-ситен шрифт. аз си падам по сравнително големи (large fonts in Win, etc). :)

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Thu Nov 22, 2007 8:16 pm

Това, да отбележа е около 5 пъти по-малко от страница "пратчетов" формат и се чете за минимално време.
А иначе имах възможност да разцъкам Соньовското нещо и, въпреки че тях самите съм ги признал за тъпи гейове, е изключително удобно за четене и употреба, и определено ще ми е първата покупка, само да хвана някой познат да ходи от другата страна на гьола.
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Fri Nov 23, 2007 1:12 pm

(това основно към Преводача, макар че май тук-там се обаждат и други хора, които имат малки неясноти по този въпрос)
Мммммдам... и май все пак може и да има нужда от малко пояснения за това защо изобщо има отделна категория устройства "четци за електронни текстове".

Идеята е да имаш едно устройство, което да можеш да ползваш за четене - в кажи-речи всякакви ситуации, в които би могъл да четеш книга. Тъй като основната идея е това устройство да е удобно за четене, то трябва поне да се доближава до удобството на една книга във всякакви ситуации, в които човек би чел книга - не само на плажа, ами примерно във влака (където все пак има хора от двете ти страни), в кола/автобус, на дивана в чакалнята на зъболекаря, на опашката за взимане на шофьорска книжка в КАТ (половината учебник по дискретна матоматика си прочетох там преди години), на спирката на трамвая, в леглото преди заспиване...

За тези всякакви ситуации между книга и лаптоп има купчина разлики:

- тегло - мисля, че тук няма нужда от пояснения :)

- размери - не винаги можеш да разпериш лакти и лаптоп наоколо...

- удобство за държане - повечето книги можеш от време на време да ги хващаш с една ръка; с лаптоп е... трудно... не, не е невъзможно, от собствен опит го казвам, но е трудно...

- контраст на образа - да, напоследък с TFT матриците нещата доста се подобриха, но още има какво да иска човек, особено при различни породи осветление - слабо, пряко, идващо иззад екрана, идващо иззад теб, променящо се...

- видимост на образа от различен ъгъл

- лекота на управление - понякога не е твърде удобно да протягаш лапа, за да уцелиш точно определен от стоте клавиша, пък бил той и малко по-голям; а трябва да можеш не само да минаваш на следваща страница, а и да се връщаш на предишна, да разлистваш много напред / назад, да скачаш на горе-долу определено място в книгата, да скачаш на точно определено място в книгата... а някои хора дори биха оценили възможността да поглеждат последната страница... :)

- разсейващи неща по екрана - в някои случаи не е много лесно да изгониш от екрана всичко, което няма отношение към книгата - прозорци, менюта, ленти с бутони, ленти с програми, часовници, какво ли не...

Таааа... поне дотолкова съм съгласен - много от електронните четци са доста по-удобни за четене от лаптоп. Въпросите, които остават, все пак са два - дали са по-удобни от истинска книга и какво и на каква цена (не винаги само парична) можеш да четеш с тях.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Nov 23, 2007 1:20 pm

Ако мога да добявя нещо по списъка:
1.Има голяма вероятност да ти откраднат лаптопа ако си във влак например-случвало ми се е. :(
2.Книгата няма да се счупи ако пияни цигани се блъснат в теб във влака, за разлика от лаптопа.устройството също е по устойчиво от лаптоп.

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot], Majestic-12 [Bot], Semrush [Bot] and 79 guests