Добрите новини :)

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed Oct 17, 2007 11:41 am

Имаш петролен кладенец?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Oct 17, 2007 11:45 am

Marfa wrote:Имаш петролен кладенец?
Не - просто смятам, че цените на петролните продукти и природния газ трябва да са около 3-4 пъти по-високи от сегашните за да се ускори преминаването към екологично чисти източници :) А там вече имам бизнес интереси :)
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Wed Oct 17, 2007 11:58 am

Но може и да стане обратното, петролните компании да забогатеят още повече, и да задушат всякакви опити за екологично чисти горива.
This signature is not yet rated

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed Oct 17, 2007 11:59 am

Ааааа, ясно! :ghostche:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Oct 17, 2007 1:03 pm

zhivik wrote:Но може и да стане обратното, петролните компании да забогатеят още повече, и да задушат всякакви опити за екологично чисти горива.
Екологично чисти горива не може да има :)

А възстановимите източници по-същество са локални и не изискват такива мащабни операции и инфраструктура. Освен това колкото и да е странно нефтените компании нямат никакъв интерес да подтискат новите решения - за кого ще е по лесно да предложи нова технология в голям мащаб - Shell или малък стартъп в София. Просто на тях им е по-изгодно направо да купят малките компании и да произвеждат техните продукти. А най-простите сметки показват, че дори и да се опитаме да се откажем на секундата от всякакъв фосил който да го горим, пак ще трябват 30ина години през което време ще си ги ползваме. Техния бизнес не е изобщо застрашен.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Wed Oct 17, 2007 1:52 pm

От една страна това е така, но от друга, всяка нова технология има значителен риск от загуба. Затова и нефтените компании едва ли ще се юрнат да разработват нови технологии или да купуват малки фирми с такива, след като имат сигурен източник на печалба за десетилетия напред, може и повече, ако руснаците открият петрол в Северния океан. Поне по мои наблюдения, нито мениджърите, нито акционерите на петролните компании се славят с някаква значителна предвидливост в последните години.
This signature is not yet rated

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Oct 17, 2007 2:34 pm

Учителската стачка успя, договорена е 650 лв. заплата
17 октомври 2007 / News.dir.bg
Синдикати и правителство се договориха за увеличаване на учителските заплати на 650 лева до 1 юли 2008 г., съобщи говорителят на Единния национален стачен комитет Николай Николов след срещата при премиера Станишев.
Преговарящите са се договорили до утре МОН да даде конкретните разчети, за да може на три етапа да се повишат заплатите до 650 лева на педагогическия персонал и "съответния процент, който сега все още не можем да кажем, за повишаване на заплатите на непедагогическия персонал", уточни Николов, цитиран от БГНЕС. Договореното бе постигнато след близо 4-часова среща на учителските синдикати с премиера Станишев, министъра на образованието Даниел Вълчев и министъра на финансите Пламен Орешарски. Постигната договорка не предвижда съкращения на този етап, предаде БНР. Стигнахме до разбирателството, че при оптимизиране на управлението на образованието ще се намерят финансови ресурси, след като установихме, че не са управлявани добре финансите в системата, допълни Николов.
Той допълни, че синдикатите веднага ще разпространят по своя линия предложението на правителството, за да могат и учителите да изразят своето мнение. Министърът на образованието и науката Даниел Вълчев заяви, че една от първите стъпки, за която са се договорили днес при премиера е от 1 януари 2008 г. училищата да станат второстепенни разпоредители на бюджетните средства. Той се надява, че разчетите, които бъдат предложени утре, да бъдат приети от синдикатите, за да може до края на седмицата конфликтът да бъде изчистен, за да могат да започнат нормалните учебни занятия от понеделник. Николов не се ангажира кога ще бъде прекратена стачката.
Министърът на финансите Пламен Орешарски подчерта, че се работи именно в посоката да се промени подходът и да не се говори само за проценти, а да се оптимизира системата като финансово управление, защото се оказва, че е с много сериозен ресурс.
Преговорите на експертно ниво днес продължават от 14.30 часа в МОН.
А дано е истина :)
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
freak-net
Smallfolk
Posts: 6
Joined: Tue Jan 13, 2004 1:08 am

Post by freak-net » Wed Oct 17, 2007 3:31 pm

Какво дано да истина, ако наистина им се изпълнят всички искания то нали и лесничарите и железничарите и кой знае кой още друг ще рипнат за увеличаване на заплатите. Янка Такева си прави политическа кариера, а онея двамата глупаци (знаете кой имам в предвид) си правят оглушки. В идеален свят е естествено че трябва да има увеличение на заплатите на учителите, но в България току що влязла в Европейския Съюз не ни е по силите, пък и е по-добре да се направят реформи в образователната система, като се започне от министъра.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed Oct 17, 2007 3:35 pm

freak-net wrote:Какво дано да истина, ако наистина им се изпълнят всички искания то нали и лесничарите и железничарите и кой знае кой още друг ще рипнат за увеличаване на заплатите. Янка Такева си прави политическа кариера, а онея двамата глупаци (знаете кой имам в предвид) си правят оглушки. В идеален свят е естествено че трябва да има увеличение на заплатите на учителите, но в България току що влязла в Европейския Съюз не ни е по силите, пък и е по-добре да се направят реформи в образователната система, като се започне от министъра.
А не е ли също добре българските управляващи (които и да са) да се научат на по-целесъобразно разпределение на бюджетните средства?
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Wed Oct 17, 2007 3:39 pm

Айде не същите флеймчета и тук, а? :) (това повече към freak-net, не към passer-by, но и с призив към други, които аха-аха да се включат :))
Това наистина е добра новина, дори и само от гледна точка на това, че е постигнато съгласие, включващо съвсем не само учителските заплати, а и голяма част от другите им искания - които всъщност са малко по-важни :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Wed Oct 17, 2007 4:26 pm

Ето коментара ми, който пуснах в блога на Марфето, направете си изводите сами:

Всъщност увеличението е 46,4%, а не 100% - в момента средната учителска заплата е 444 лв., по данни на Министерство на финансите, ще стигне 650 лв., всеки може да сметне сам. Станишев много ясно каза, че ще има увеличение и на заплатите на неучителския персонал, но никъде не каза, че и те ще стигнат 650 лв. Това първо.

Второ, и доста по-важно, Станишев каза, че издръжката на ученик ще се увеличи от 900 до 1 100 лв., което прави 22,2% увеличение. Това е съществено, защото по този начин се определя бюджета на едно училище. Така че ще имаме 22,2% увеличение на общите пари, и 46,4% увеличение на заплатите на учителите. На пръв поглед изглежда противоречиво, но има едно съвсем просто обяснение - просто броят на учителите ще се намали. В момента 80% от бюджетите на училищата отиват за заплати на учителите. При това положение, за да могат да получат увеличение с 46,4% (средно), учителите трябва да намалеят с една трета.
This signature is not yet rated

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Wed Oct 17, 2007 5:20 pm

Ми точно това си беше решението поначало. Една трета отиват да си търсят друга работа, щото няма нужда от тях, а останалите получават двойно, за да не се налага и те да се махнат заради абсурдните "заплати".

Тъкмо слушах днес на улицата как добре осведомени дечица се жалваха че ваканцията им свършила неочаквано и от понеделник в даскало. :lol:
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed Oct 17, 2007 5:31 pm

А пък мен ми е любопитно как изчислиха средната учителска заплата, че 444 лв. била. Приемам го като поредното доказателство, че правителството като цяло управлява алтернативна България.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Wed Oct 17, 2007 5:42 pm

Тия специално номера край нямат. 8-) Аз му викам избирателна аритметика. Други - стъкмистика. Доста резултатно и полезно умение - и адски дразнещо, ако го използват с/щу теб.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Wed Oct 17, 2007 5:46 pm

Почнах да се повтарям, ама като си говорим с Марфето и в нейния блог, така е. Та цифрата ми я казаха от Министерство на финансите, и нямам причина да смятам, че ме лъжат, така си е по номенклатура, така е предвидено в бюджета и т.н. Сега, възможно е да се правят някакви шашми, но аз няма как да знам това. Освен това, в МФ изобщо не им пука какво става с учителите, стига да им излиза бюджета, така че едва ли измамата (ако има такава) е от тях. Каквото и да си говорим, и такава заплата си е мизерна.
This signature is not yet rated

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 72 guests