БГ Черноморието (Rough Guide)

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Wed Aug 08, 2007 4:18 pm

Мдам неясно съм го написал. 60 стинки е билета за рейса бе. плажа си е фрии, ако искаш си носиш чадър и се бориш да го копаш там нейде настрани.
:ninja:

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Sun Feb 03, 2008 11:38 pm

Тъй като гадната зима май най-сетне свърши, си позволих да се гмурна в спомени.

Топ 33 места по БГ черноморието: (от север на юг)

1. 11-километровата пясъчна ивица на Дуранкулашкото блато*
2. с. Крапец, последното преди румънската граница
3. блатата на север от Шабла
4. Шабленския нос с фара и срутения кей
5. скалните арки и пещерните жилища около Тюленово
6. Яйлата, на юг от Камен бряг (докато я има още :roll: )
7. Тауклиман, до Русалка
------------------------------
8. нос Калиакра
9. брегът м/у Каварна и Бялата лагуна
10. Тузлата, на север от Балчик
11. гр. Балчик (вече без Ботаническата :roll: )
12. Побитите камъни, близо до Варна
------------------------------
13. Камчийски пясъци, северно от Шкорпиловци
14. плажът м/у Черни и Бели нос, северно от Бяла
15. нос Емине
------------------------------
16. старият Несебър
17. отсечката южния плаж на Несебър - Равда
18. гр. Поморие
------------------------------
19. крайбрежието на Черноморец
20. старият Созопол
21. Каваците и носът на север (вече застроен квартал на Созопол :roll: )
22. нос Агалина
23. Дюни и Аркутино
24. резерватът м/у устието на Ропотамо и Маслен нос
25. местността около северния плаж на Приморско
26. брегът м/у Китен и Лозенец
27. отсечката Лозенец - Царево (усилено застроявана в момента :roll: )
28. заливчетата на север от Варвара (и незаконният бетонен комплекс :roll: )
29. Ахтополският фар
30. брегът м/у Ахтопол и Синеморец
31. устието на Велека
32. отсечката Синеморец-Силистар
33. с. Резово, отвъд границата с Турция

* с болда по-важните

Питайте, споделяйте и т.н. :)
Last edited by shayhiri on Mon Feb 04, 2008 2:35 am, edited 2 times in total.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sun Feb 03, 2008 11:49 pm

Пич, началото на февруари е, слуховете за свършване на зимата са крайно преувеличени... :lol:
Иначе, макар че манията ти по пъхане на всичко в топ-произволно-число-което-ти-дойде-на-ум да ми е крайно непонятна, някои от местата наистина са много хубави. А последния път като ходих на фара на Шабла, кеят си беше съвсем ок. Все още ли стои упадъчното рибраско селце до него?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Sun Feb 03, 2008 11:50 pm

зимата е още в разгара си :)

номер 25 май не му е мястото там
и последния си оправи правописната грешка :)

19. Крайбрежието на Черноморец - не е останало много незастроено, и Градина поразвалиха даже :(
21. Смокиня е редно да я споменеш заедно с Каваците :)
27. Като сме на култови къмпинги - между Лозенец и Царево са Рай и Арапя - и там хотели и претъпкано с хора вече...
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Mon Feb 04, 2008 12:24 am

Morwen wrote:Пич, началото на февруари е, слуховете за свършване на зимата са крайно преувеличени... :lol:
Иначе, макар че манията ти по пъхане на всичко в топ-произволно-число-което-ти-дойде-на-ум да ми е крайно непонятна, някои от местата наистина са много хубави. А последния път като ходих на фара на Шабла, кеят си беше съвсем ок. Все още ли стои упадъчното рибраско селце до него?
Селцето - да. Но кеят не ми изглежда особено цял. :lol:
Spoiler: show
Image
Шабленските сигани изглежда са нанесли удар. :?

На теб кои са ти любимите места? Може и с цифри от ултимативния ми списък. :mrgreen:

Тънд, за #25 имам предвид воднистите ливади насред церовите гори точно зад плажа (както и някои уникални дюнни образувания). Основна част от чара им се дължи на конната база в околността, резултираща в цели стада наглед диви коне във всеки час от денонощието. :)

edit: уфф, ма съм тъп - Приморско имах предвид, не Поморие :roll:

Черноморец - да, строят здраво гадовете, цели квартали. Но и на север и на юг от града има обширни военни бази, където крайбрежието е недостъпно за друг, освен за фанатизирани скиталци като мен, знаещи (и охотно превишаващи) правата си. :)

Така е за Смокиня, ма аз на целия плаж му викам Каваци. :) Още повече точно в северната си част е най-приятен (пудра-пясък и чисти плитчини - да не говорим за рускинчетата от станцията) - може би най-хубавият плаж изобщо (а толкова близо до Созопол, само трябва да го знаеш и да не те мързи да походиш 5-10мин. пеш).

През Рай и Арапя минах последно ноември '06. Усещаше се какво им се гласи, но още не бяха свършени. Да не искаш да кажеш, че лани са ги застроили? :shock:
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Mon Feb 04, 2008 10:56 am

Рай аз не го харесвам много - плажа не ме кефи :) но иначе го бива

проблемът с Рай и Арапя е, че просто си има едно количество хора, които могат да поемат... Аз съм ходил там преди да стане толкова претъпкано, а сега дигнаха и някакви хотели и на двете места. Всъщност мани местата за плаж, има нужда от дискусия къде можеш да отидеш по морето и да не е фраш с народ. Каваците примерно е страхотно, но няма начин да отида в Созопол скоро пак - прекалено много хора.

Царево беше спокойно и имаше малко хора, Синеморец също чувам било ок тази година. На север от Варна също знам, че е по-малко претъпкано.
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Mon Feb 04, 2008 12:56 pm

Аха. Еми специално тоя списък съм го правил откъм природна (и тук-таме архитектурна) красота най-вече - включително места, които вече са били съсипани последните няколко години.

Ако става въпрос къде да се отиде на спокойна почивка с удобен плаж (оставяме настрана някои изолирани къмпинги, щото не ползвам кола и палатка): Шкорпиловци - необятен, чист празен плаж, само дето селото е на 2 километра от брега. И... тва от мен, по последни данни. Всички други села/градчета, като се замисля, или също имат проблем с локацията на плажа, или плажът им не е нищо особено, или в последно време са претъпкани. Може би Синеморец и Лозенец, да, Ахтопол все още, също южния на Царево, макар и доста далеч от града. И, Крапец, разбира се - ако искате съвсем на спокойствие.
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Mon Feb 04, 2008 1:33 pm

Ахтопол не е гъч? Може би не им се ходи толкова на юг на хората, но на мен по принцип там не ми харесва особено.

Царево е ок, ако си във Василико - там и плажа ти е близо :)

Шкорпиловци и по-принцип района на юг от Варна и аз съм чувал, че е хубаво и спокойно. Тъпото е, че за повечето хубави места си трябва кола общо взето.

Бтв, замразяване на темата до май-юни, к?Сега е момента за обсъждане колко са зле ЗИМНИТЕ курорти, не летните :)
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Mon Feb 04, 2008 1:50 pm

Ахтопол винаги си е бил гъч, да. Но поне има голям нелош плаж (в частта към Варвара, нудистки също), който да акомодира тълпите, а и като градче бива. Просто няма много по-добри варианти, затва го споменах.

Точно Василико имах предвид, да. Съвсем до южния плаж. Макар и той да беше сравнително претъпкан '06 лятото.

Ми аз лично на зимни не ходя. Не виждам смисъл, честно. Като е под метър сняг, всичко изглежда еднакво. Ако искам нещо - ей я Витоша "с градския траспорт". Едно от малкото хубави неща на Софията. :) Ако бъркам нещо, кажете.

По планините мисля да ходя активно от тая пролет нататък - че имам много да наваксвам, а и морето наистина вече го знам наизуст. :neutral:

А идеята на последното ми включване в темата беше точно да помечтаем малко и да сравним спомени и вкусове - но вярно е дразнещо по тва време, предполагам. Все пак ако някой намира местата в списъка за красиви, да сподели или да добави свои. Ако се интересувате от подробности (защо са в списъка и т.н.), с удоволствие дам. :)
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Mon Feb 04, 2008 2:15 pm

shayhiri wrote:Точно Василико имах предвид, да. Съвсем до южния плаж. Макар и той да беше сравнително претъпкан '06 лятото.
not true! и аз бях там '06 лятото, беше си ок 8-)

Зимата - има си смисъл ходенето на планина, дори и да не си скиор. Всъщност има смисъл най-вече ако НЕ си скиор (може и сноубордист :)). Никой не е успял да ме замъкне на планина зимата без да си носим ските :) imo, зимата планината е по-красива от лятото. И пак imo - планината, дори и да е Витоша, която я знам на пръсти вече, лятото в много отношения > морето.
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Mon Feb 04, 2008 10:04 pm

thunder wrote:not true! и аз бях там '06 лятото, беше си ок 8-)
Сега като се замисля, биваше. Не съм се заседявал там. Много красиво заливче обаче. :shock: Страхотни скали в двата края.

Морви, ето една по-подходяща снимка на въпросното място:
http://photo-forum.net/index.php?APP_AC ... GORY_ID=23 :)
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Feb 05, 2008 9:31 am

Бе, снимката няма начин да не е шопната, но наистина е много красива...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Tue Feb 05, 2008 10:12 am

Наистина е обработвана, най-вече цветовете и контраста, но някои ефекти са си чисто фотографски, като водата, която прилича на мляко. А и композицията на кадъра е добра, така че се получава наистина ефектна снимка.

И по темата, предполагам, че мястото наистина е красиво.
This signature is not yet rated

User avatar
Armagedon4o
Commoner
Posts: 40
Joined: Sat Jun 17, 2006 8:54 pm

Post by Armagedon4o » Thu Feb 07, 2008 2:44 am

Ситуацията с БГ Черноморието такава както аз я виждам (буквално от прозореца ) :
Допреди няколко месеца виждах морето .
Сега виждам грозен хотел.

User avatar
shayhiri
Elder God
Posts: 6111
Joined: Mon Dec 20, 2004 7:15 pm

Post by shayhiri » Thu Feb 07, 2008 1:28 pm

Е хотел - хотел. :) Лошото е, че и самото море засраха, най-буквално, и трябва да се влиза с акваланг - тва за големите курорти и градове. Но тъй като чужденците тук са на евтин алкохолен туризъм и едва ли стигат по-далеч от басейна, не им пука особено.
zhivik wrote:Наистина е обработвана, най-вече цветовете и контраста, но някои ефекти са си чисто фотографски, като водата, която прилича на мляко. А и композицията на кадъра е добра, така че се получава наистина ефектна снимка.

И по темата, предполагам, че мястото наистина е красиво.
Тъй като никой още не е изявил интерес към друго място от списъка, ето още една снимка от Шабленския нос:
http://photo-forum.net/index.php?APP_AC ... GORY_ID=23 :)
passer-by wrote:А, сетих се. Гледайте "Големият Стан". В programata.bg беше злостно оплют, ама трейлърът ми допадна, рекох да рискувам и го гледах оня ден. Доста приятна комедийка. Напомни ми на оная другата с Адам Сандлър и затворническия футбол, но в по-добър вариант.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests