Shadowdance #48

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Aug 05, 2007 5:47 pm

Ми има тенденция доста хора да смятат, че форума и списанието не са неразривно свързани неща и не влизат тук много много. Някак е допустимо да се дублират донякъде неща. Все пак форума е по-динамичен и не всеки се рови или следи темите и кой какво е писъл. Аз примерно не отварям уъркшопа. Всеки избира какво да чете и това дали някой го кефи Гаро кво е писъл си е проблем на който науката сигурно ще потърси отговора някой ден. :mrgreen: Не е лесно с толкоз интелигентни читатели все пак да се работи.
:ninja:

User avatar
Crystal
E'lir
Posts: 167
Joined: Wed Mar 29, 2006 11:23 am
Location: somewhere in Dreamland

Post by Crystal » Sun Aug 05, 2007 10:49 pm

Браво за броя, направо е супер :P . Направо съм очарована от евъргрийна :yay: , това ми е най-любимата книга на света, откакто мама и тати ми я купиха от някаква гара (не помня къде) само и само да не мрънкам във влака до София :metal: И както каза Трип, "Мога само да завиждам на тези, които още не са я чели"

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Sun Aug 05, 2007 11:26 pm

tigermaster wrote:Такааа... Броят е хубав. Но имам въпрос. Или два въпроса. Защо в броя е сложена статията на Гаро за концерта на Manowar, при положение, че точно същото нещо той го постна във форума? И при положение, че точно над нея е прекрасната статия на Morwen за същия концерт. Точно поради същата причина съм леко недоволен от секцията "Разкази" - единственият разказ там е широко дискутираният в уъркшопа "И дойде Краля" - който разказ е доста приятен, но се е появявал вече във форума - имам чувството, че сте го поставили само за да запълните раздела с нещо.
Предполагам, че повечето които четата списанието не са длъжни да следят форума. Според мен и двата артикъла си заслужават и определено не са плънка.

Иначе малко фийдбек, предполагам че за това е темата. :)
На мен лично в целиия брой най ми хареса евъргрийна на Трип. Малко сложно ми е да обясня защо, може би най-малкото е успял да предаде усещането от книгата, а и е ползвал дпста по-малко прилагателни от другите две статии. :)
Хареса ми и ревюто на Ксел за Трансофрматорите, защото беше написано много яко, както и разбира се на Трип за Салваторето.
Също и на Моридин за Телалов - поради това че е доста сериозно описал преимствата и недостатъците на книгата, а че е и обърнал внимание на темата за хуманизма, въпреки че не е толкова "кул"...
За недостатъците - сега за фентъзи списание ревюта на пет книги са си малко. Знам, че всеки си има работа, но просто не мога да повярвам, че целия екип прочита толкова книги за месец и нещо...
Другото е неконсистентността на оценките. Може да пробвате да направите някаква скала, като други списания - 10 - титанично, 6- добра, 1 - Станек. Примерно. Малко е тъпо един да храни някаква книга/филм и накрая да има осмица, а друг да боува пред друга книга/филм и пак да й сложи осмица. И малко досадно става всеки брой анимето да има десетка. Сега може всички да кефят, но в крайна сметка някои са по-добри от други, нали? Губи се смисъла на оценките, а аз поне например ги гледам тях доста, защото на практика са самъри на цялата статия.
П.П. Хареса ми и за Велъм ревюто на Рандъм и Роланд. Надъха ме доста да прочета книгата, за разлика от на Ефремов...
Last edited by Corwin on Mon Aug 06, 2007 2:17 pm, edited 1 time in total.
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Aug 06, 2007 1:17 pm

За оценките - тва е многократно дискутиран проблем. Уви, тъй като колегите неясно защо си мислят, че това нашето е демокрация, всякакво налагане на обективни критерии отива в кофите :oops: :oops: :oops:

Иначе за книгите - писали сме за каквото е излязло в периода от миналия брой насам. Толкова книги е имало просто. Ако нещо не сме ревюирали (сещам се само за новия Симънс), то е защото не сме смогнали преди излизането на броя и то ще влезе в следващия. Гледаме нищо да не пропускаме.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
shannara
Misting
Posts: 260
Joined: Tue Jan 11, 2005 1:39 pm

Post by shannara » Mon Aug 06, 2007 1:37 pm

Пазара е много зле юли-август. Наиситна е умрело откъм нф & Ф.
Иначе от броя си харесах основно статиите за Vellum и особено краткото изразително описание на Рол:
стила на автора Хал Дънкан е доста лесен за определяне – "Нийл Геймън за бедни", при това с една идея повече "fuck" в него, отколкото е полезно за добрия вкус.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Aug 06, 2007 1:39 pm

Е, така извадено от контекст звучи малко жестоко, а книгата не го заслужава :)
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
shannara
Misting
Posts: 260
Joined: Tue Jan 11, 2005 1:39 pm

Post by shannara » Mon Aug 06, 2007 1:42 pm

М? Вероятно на човек дето не е чел статията така му изглежда, но не това ми беше целта. Просто ми хареса израза - почти в стил Зелазни си го докарал. Пък сравнението с Геймън по никой начин не е обидно, по мое мнение, и вярвам си имал точно това предвид.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Aug 06, 2007 1:49 pm

Абе по-скоро визирам имитацията, отколкото позитивно сравнение, но си е факт, че стилът на Дънкан не е посредствен по никой начин.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Corwin
Archmage
Posts: 2002
Joined: Fri Mar 26, 2004 3:41 pm
Location: Land of Supidity

Post by Corwin » Mon Aug 06, 2007 2:22 pm

Наистина са излезли малко книги, но може да драсвате по някой ред за всичко което сте чели. Да има да речем част Нови книги и част Нетолковановинонеевъргрийн. Да речем знам, че си чел "Парфюмът". Па драсни става ли чеп за зеле от него. :)
I like rusty spoons....
I like to touch them...
It's almost orgasmic...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Aug 06, 2007 2:25 pm

Е аз писах, ма в друго списание :) Иначе просто няма как и това да поддържаме :/
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Aug 06, 2007 2:38 pm

Прочее, прави ми впечатление, че не съм и аз изказал възторга си както от Трип за Грайндхауз и Салваторе бисерите му, така и от Рандъм за страхотния разказ и непреведеното, което ме накара да преодолея лекото нежелание и да продължа борбата с Велъм :lol:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Aug 06, 2007 3:14 pm

Ми не е лош броя, хубав е, става. Ядва се в общи линии. Добър е, добър. Приличен, така.

Изненадах се, че ревютата ми изглеждат толкова кратки на страницата, имах чувството, че съм написал повече. Малко сивички изглеждат като че ли, особено в сравнение с очерците на Мор и Рандъм в Евързеленото и с Бибруталното и 28-те седмици...Въх, Амели, ма верно ли дават такива работи по ония кина в Канада?!? :shock: Баси ташака. И, викаш, леба се подлага на кренвирша? Лудница.

Много се израдвах и на първия разказ в броя (не броя конкурсите) от около сто броя насам. Дайте малко коментари и за него де!

Дем е оплюл филм в секцията с класиката, ОБМ! :shock:

Жоро, попиля ме с това ревю за "Нано"-то. Никога не съм се чувствувал тъй глупав и простоват...толкова ойкомунистичен, дето се вика...

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Post by termit » Mon Aug 06, 2007 3:22 pm

Браво на Морви за ревюто на Меноуар - чак ме хвана яд, че реших да не ходя. Ревюто за Death Note ме накефи, аз се радвам на мангата и още не съм гледал анимето - ще взема да го направя най-накрая.
По ревютата на филмите силно не съм съгласен с Рол за последния Пари Хотър - едва изтраях да не заспя пред 90% от нещото, просто на тоя филм му трябваше поне половин час по-малко според мен. Финалното меле беше изключително изпипано, но просто не е достатъчно, за да си струва гледането.

П.С. Страшно се накефих на статията за грайндхауз на Амелия. Мисля да си прикопам двете части на ДВД както са ги пуснали в Канадско и да си устроя една декадентска домашна вечеринка с много пуканки и бира.
Elves dig rocket launchers.

User avatar
Elayne
Elder God
Posts: 6266
Joined: Fri Jan 23, 2004 9:15 pm

Post by Elayne » Mon Aug 06, 2007 3:32 pm

Поздравления за броя, не съм го прочела целия още, но останах страшно доволна от това, което вече видях.

Много приятно изненадана съм да видя, че сте писали за Приказка без край в евъргрийна. Това ми е една от най-най-любимите книги и е единствената, която съм чела повече от 3 пъти и с кеф мога да я прочета отново.

Death Note статията е хубава и ще гледам по-скоро да си пусна сериала. Мангата съм я чела отдавна и тогава бях луда по нея, няма отлепяне от монитора, толкова е интересно.

Четох и статиите в Музика и Филми :). Всичко е на ниво, както винаги. Поздравления!

Едит: Амелия, статията ти за Грайндхауса кърти! А това с хлебчето ... like omg... :shock:
I dont care if it hurts
I want to have control
I want a perfect body
I want a perfect soul
I want you to notice
When Im not around

zhivik
Archmage
Posts: 2252
Joined: Fri Jul 09, 2004 3:59 pm
Location: Off from the circus

Post by zhivik » Mon Aug 06, 2007 4:50 pm

Прочетох броя, добър е както обикновено. Много ми хареса статията на Амелия, определено уникално изживяване, както и статиите за Manowar, които се признавам недолюбвам още от основно училище, ама поне тук са се постарали. Емо определено е забавен с ревюто си за Салваторе, докато Дем е малко краен относно "Фотоувеличение", но филмът си се гледа трудно така или иначе, и споделям оценката му. Все пак, хората които се занимават с фотография, дори и любителски, могат да намерят някои интересни намеци. А, и поздравления за избора на "Приказка без край" в евъргрийна, донесе ми много приятни спомени :)

Искам обаче да хвърля внимание върху някои моменти, свързани с оценките. Първо, толкова ли е тясна десетобалната система, че масово виждам разни половинки наляво и надясно? Това винаги ме е озадачавало, имаш цели десет степени да определиш колко е добър един филм, пък и половинки да слагаш, струва ми се прекалено. В тази връзка, наблюдавам някакво изкуствено (или поне на мен така ми се струва) увеличаване на оценките. На практика, оценки под 5 са изключително редки, което малко обезмисля цялата 10-степенна скала, а като се добавят и половинките, вече става съвсем объркващо.

Аз лично възприемам една 10-бална скала горе-долу така:
1-2 - боклук, като оценка 2 показва че може би има една-две сцени, които с нещо са направили впечатление
3-4 - общо взето зле, макар че има нещо, което го дели от пълния боклук, или пък съотвената книга/филм/аниме е само за фенове на съответния жанр/под-жанр; в тази връзка, D&D романът на Салваторе май трябваше да получи оценка в този диапазон - ако е толкова клиширан, колкото пише Емо, не виждам смисъла да му се дава 5, като е за 3
5-6 - по средата; въпросното произведение не е нищо изключително, но има все пак някаква стойност, която да забавлява; според мен идеална оценка за по-добрите летни екшъни
7-8 - наистина добър; това е обикновено книга или филм, които се препоръчват и наистина си заслужават времето и парите
9-10 - кандидат класика/класика; тези оценки трябва да се раздават пестеливо, и то на неща, които наистина заслужават; аз малко съм краен, и според мен оценка 10 трябва да е само за книги/филми, които се броят на пръстите на ръцете (в краен случай и краката :) ), но това съм си аз; при всички положения, не бих раздавал такива оценки наляво и надясно за добри, но все пак комерсиални продукти.

В тази връзка, осъзнавайки че мога да предизвикам бурна дискусия по темата, смятам определено че оценките за Grindhouse са твърде високи. Колкото и гениални неща да се вадят от този филм, той си остава един много добър комерсиален продукт. Наистина, забавлява много, аз лично се хилих много силно в киносалона, особено на Planet Terror, но това не го прави някаква си класика, поне според мен. Аз лично, с много уговорки, бих му дал най-много 7, главно заради атмосферата и препратките между двете части. Всичко нагоре бие на фенбойщина, лично според мен.

Донякъде подобно ми е мнението и за Live Free or Die Hard, който е определено добър екшън, но дори не е най-добрата част от франчайза, така че това 7.5 (ех тази половинка ...) му е твърде много. Надявам се, че няма да има лоши чувства след този пост, не ми е намерението да обиждам някого. Само смятам, че малко дисциплина при слагането на оценки няма да е излишна, защото в сегашния им вид аз поне почти не им обръщам внимание (освен на половинките :twisted: )
This signature is not yet rated

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 60 guests