Of machines and men

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
neven_che
Farmer
Posts: 50
Joined: Thu Jan 08, 2004 11:09 am
Location: Varna, Bulgaria

Of machines and men

Post by neven_che » Wed Feb 18, 2004 3:49 pm

преди ден-два седнах и си препрочетох няколко разказчета на Шиничи Хоши, а после, от немай какво да правя (тоест не че нямах, ама не ми се занимаваше) седнах да чета "Прикюченията на звездният навигатор Пиркс". след "Разследването"... не знам какво стана, ама не мога да си събера мислите оттогава и имам нужда от помощ (не психиатрична, все още ;) )
просто ... човек не може бе машините, нали? създава ги, подобрява ги непрекъснато, и същевременно ги поддържа, в някакъв смисъл дори им робува, мечтае си да ги направи самостоятелни; замисли ли се обаче върху възможността да се изправи срещу някоя далеч по-добра от него самостоятелно мислеща машина ... и се плаши. Не знам, сблъсъците ми със sci-fi литературата (и не само) са доста малко,когато му дойде времето ще наваксам; засега обаче виждам все едно и също и не знам и не разбирам, въпроси в главата ми много, но не мога да ги формулирам и всичко в един момент се свежда до едно голямо ЗАЩО? какви трябва да са машините, за да не се страхува човек от тях? сигурно има такъв разказ, такава повест, такава книга, такъв филм, но аз още не съм ги прочела/гледала. Как трябва да изглеждат нещата за да е наред отношението човек-машина?
мрън?

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Post by termit » Wed Feb 18, 2004 5:32 pm

Ами в общи линии отговорът е прост - нещата трябва да си както са в момента. С други думи, правилата и ограниченията за една машина за твърдо заложени в нея и не могат да се променят. И тъй като аз поне се съмнявам, че изобщо някой ден ще бъде създаден чист ИИ, нямам и причина да се страхувам от самостоятелно мислеща машина. Впрочем дори и да приемем, че успеем да спретнем такова чудо, съмнявам се че ще го оставим без контрол. 3-те закона на роботиката на Азимов достатъчно добре изясняват ситуацията. Не бих се страхувал от машина, която не може да ми навреди по никакъв начин. Особено ако знам, че това поведение е толкова дълбоко заложено в нея, че ако се стигне до повреда, в която то не важи, значи е тотално изпържена.

П.С. Сега се сетих за един разказ на Азимов, в който ставаше въпрос за робот с отменена част от 1 закон, който се беше покрил между още 60-тина роботи от същия модел. Не можеха да унищожат всички, така че привикаха робопсхиложка, за да го намери. Та в края на разказа роботът се опитва да я атакува и го убиват, след което репликата и беше: "Той не можеше да ме убие, пречеше му остатъкът от 1 закон"
Elves dig rocket launchers.

User avatar
Kolibri
Sorcerer
Posts: 366
Joined: Sat Dec 20, 2003 6:41 pm
Location: Varna

Post by Kolibri » Wed Feb 18, 2004 8:04 pm

Както и всичко друго, идеята си има силни и слаби места. Мен лично ме привлича мисълта да съществуват самостоятелно мислещи машини. Всеки случай много неща ще се променят, когато това стане. И все ми се струва, че ще има хора, които нарочно да спъват осъществяването на идеята. На много народ няма да им се понрави да съществуват машини, по-добри от хората във всяко отношение.
Ако падна, искам да знам, че съм скочила, а не, че някой ме е бутнал...

User avatar
traveller
Farmer
Posts: 55
Joined: Tue Jan 13, 2004 8:47 pm
Location: The Land of Bliss

Post by traveller » Wed Feb 18, 2004 8:15 pm

То е ясно че машините са необходими за развитието на човечеството обаче аз честно казано мога да си живея преспокойно и без тях. Достатъчно параноя може да му се насъбере на човек от всички тия апокалиптични истории, в които компютрите поемат контрола над човешката раса. За мен тва са глупости и ако един ден наистина стане така няма кой друг да ни е виновен освен ние самите и нашата глупост.
The Self-Perfected State

User avatar
Invisible Child
E'lir
Posts: 154
Joined: Tue Feb 17, 2004 4:08 pm
Location: Nothing's impossible
Contact:

Post by Invisible Child » Wed Feb 18, 2004 11:03 pm

хм, той Азимов е изписал толкова много по тоя въпрос, че да се уплаши човек. И с великите закони на роботиката, който и да тръгне да прави ЕйАй, със сигурност ще ги заложи. Това ми беше всъщност първото СФ - "Двестагодишният човек"... И двестагодишният човек си беше машина, от която няма как да се уплаша. Обаче има много истерии как хората са създадени с единствената цел да развият по-висш вид и за целта ще измислят наистина интелигентни машини, които да се превърнат в доминиращи рано или късно. обаче ми се струва, че хората са доста неспособни да си позволят такова нещо, в смисъл, че са си направо некадърни дори да се самоунищожат по толкова възвишен начин (оставяйки все пак някаква цивилизация след себе си)
не ме е страх от машините, те са все още ъндър контрол, или по-скоро ние все още сме ъндър контрол с оставянето на машините да ни командват. има някакви такива парадоксални нива на този иначе толкова екзистенциално детерминиращ въпрос.
I walk through the streets and memorize the city

turin
Adept
Posts: 241
Joined: Tue Jan 13, 2004 12:23 am
Location: нейде из облаците (купесто-дъждовни)

Post by turin » Wed Feb 18, 2004 11:57 pm

Last edited by turin on Fri Sep 17, 2004 7:22 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Thu Feb 19, 2004 12:13 am

Разказът на Лем "Разследването" е много добър BTW. И мен ме накара да се позамисля по темата.
Обаче лично аз не се страхувах от подобно нещо, съсздаването на истински ИИ е далеч напред във времето, а и ме съмнява, след толкова филми и книги предупреждения създателите да не му поставят нужните ограничения. Въпреки че Лем имаше интересна теза в този разказ и няколко други на подобна тема- за да стане наитина добър и самостоятелно мислещ ИИ-то, трябва да се премахнат такива ограничения като законите на Азимов. Въпросът обаче е наистина какво толкова има да делим с този евентуален ИИ, че да воюваме.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Clio
Moderator
Posts: 1076
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:43 am
Location: I am near, but away

Post by Clio » Thu Feb 19, 2004 12:29 am

А мен пък ме вълнува друг въпрос - безработицата :Р
Мда ве, сериозно - ако създадем машини, които толкова добре да ни заместват, каква ще е ползата от нас? С какво ще се занимават хората тогава? В смисъл, то туризмът, лентяйстването и разврата верно са вечно актуални занимания, ама като ти станат работа, ще загубят 90% от очарованието си :РР
Beauty is a luster which love bestows to guile the eye. Therefore it may be said that only when the brain is without love will the eye look and see no beauty.

The meaning of life is 'bucket'

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Thu Feb 19, 2004 12:54 am

Просто ще се насочим към по-интересни работи- писатели, художници, спортисти.:P
Пък и аз лично съм твърдо "за" постоянството лентяйство и разврат. :D
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Post by termit » Thu Feb 19, 2004 9:56 am

Дем, не на всички им е интересно да се занимават със спорт или изкуство. И все си мисля че само лентяйство и разврат ще ти писнат в някакъв момент... дори да се опитваш постоянно да постигаш нови висоти в двете дисциплини, все някъде ще има граница :twisted:

А пък сценарият "машините ще завладеят света" ми се вижда напълно невъзможен - ясно е че ИИ-тата ще бъдат ограничени програмно, така че единственият вариант някой ИИ да поиска да види сметката на хората е да бъде програмиран за това. Само че ако се стигне до момента всеки психопат да може да си програмира ИИ, тогава наоколо ще има достатъчно други ИИ-та, най-вероятно доста по-качествени, които ще могат да се противопоставят на всяко негово действие.

Турин, в момента се сещам за няколко книги, в които ИИ са от "добрите", или поне са неутрални. Доста от нещата на Гибсън примерно (особено в Идору има определено приятелски настроено към хората ИИ :lol: ), или - най-пресен спомен - Суперкомандос на Ричард Морган (ИИ на хотела е култов образ)

_________________
Elves dig rocket launchers.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Thu Feb 19, 2004 8:47 pm

Какво значи "ограничен програмно"? Ако ще е истински самостоятелна машина, не трябва да я ограничава нищо, така поне си го представям.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

turin
Adept
Posts: 241
Joined: Tue Jan 13, 2004 12:23 am
Location: нейде из облаците (купесто-дъждовни)

Post by turin » Fri Feb 20, 2004 12:54 am

Last edited by turin on Fri Sep 17, 2004 7:22 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Feb 20, 2004 9:36 am

Бе не ми е много ясно защо, с изключение на разни единични случаи, авторите задължително описват ИИ като нещо враждебно. В смисъл, що за Франкенщайнов комплекс е това? Иначе, колкото и да звучи тривиално, според мен един ИИ с вградени трите азимови закона на роботиката, е абсолютно безопасен И самостоятелен, ако частта с подчинението на хората се посмекчи до нещо по-скромно от типа коопериране или съобразяване. Тъпо звучи всъщност, така като го гледам, но другото е Матрицата :D
Идеята е, че машината няма чувства, морал и задръжки, защото се подчинява на логиката, а тия неща, както знаем, са нелогични :Р И си гледа интересите в най-общ аспект, пък ние пречим, това е ясно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Post by termit » Fri Feb 20, 2004 10:05 am

Тоя момент с Ледомлък си го спомням доста мътно. Четох книгите на Гибсън преди няколко години и доста неща съм позабравил. Обаче ако тоя ИИ сам си е модифицирал кода, значи "ударението в тоя момент е падало на "фантастика", а не на "научна" :wink:. Само Идору ми е по-прясна, и визирах най-вече Реи Лоеи (така ли се казваше онзи ИИ бтв?) в поста си.
Суперкомандос я прочети някой ден, не е никак лоша книжката.
Между другото няма да е лошо да си уточним дефинициите - аз разглеждам "приятелски настроен ИИ" в рамките на книгата/филма или каквото е там художественото произведение. Иначе един ИИ реално не би могъл да бъде "приятелски настроен", ако не е програмиран за това.
Рол, съгласен с поста ти, но с малка добавка - за да е самостоятелен ИИ, трябва да се премахне 2-и закон.
Elves dig rocket launchers.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Feb 20, 2004 11:02 am

Оф, я някой плс да ги постне тука трите закона, щото твърде отдавна и в твърде невръстна възраст съм ги чел книгите на Азимов и посмъртно не мога да се сетя как бяха подредени законите. Помня смао, че първият беше да не вреди. Вторият за подчинението ли беше? Да, май да. Е, аз го казах, че трябва да е силно изменен. Но ако съвсем го няма, неминуемо ще се стигне до война от някакъв тип, а има един милион начина, по които една машина може да те унищожи без да ти причини вреда и без да наруши първия закон, ако си го постави за цел.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 74 guests