Of machines and men

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Dilvish the Damned
Paragon
Posts: 642
Joined: Tue May 11, 2004 10:39 am

Post by Dilvish the Damned » Wed Sep 08, 2004 11:53 am

Всъщност, не сме изучили мозъка кой знае колко - само най-груба представа имаме. А що се отнася до интелекта (естествения), там и толкова нямаме.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Sep 08, 2004 12:29 pm

"Artificial intelligence is no match for natural stupidity"

Добре де, понеже съм тъп я дайте малко дефиниции:

1. Живот
2. Разум
3. Интелект

Преди да сме ги изяснили тези понятия не може да се говори.
Не мисля, че в скоро време ще се създаде интелект в човешкия смисъл на думата. Причина - човешките разум, съзнание и интелект са аналогови. Изчислителната техника е цифрова.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Drake
Adept
Posts: 234
Joined: Fri Aug 27, 2004 5:07 pm
Location: Castle Discordia
Contact:

Post by Drake » Wed Sep 08, 2004 1:07 pm

Ами не са аналогови :) аналогови(или по-скоро механични) са само мускулите, ставите и костите. Всъщност между човека и компютъра съществува известна прилика. Всички процеси във компютъра се основават на слаботокови електрични импулси. Ако тока е около 5 волта имаме единица, ако е 0 и нещо имаме нула. всичко се базира на комбинации от тези нули и единици. По същия начин е и в човешкото тяло. Чрез биохимични реакции се получават слаби токове, нервите са проводници на тези токове. Когато искаш да си дигнеш ръката примерно мозъкът изпраща серия токови импулси по нервите към мускула и той се свива. Мисленето представлява един такъв процес на комбиниране на нули и единици. Ако подходим малко по-творчески може да се каже че съзнанието е един вид интерфейс, който скрива всички тези процеси от нас. Така например ако тялото ти има нужда от глюкоза, по нервите почват да текат импулси, съзнанието ги интерпретира и ти си казваш "Ей как ми се хапва нещо сладко". Точно какъв е процеса на мислене и как се получават комбинациите от импулси обаче никой не може да каже. На този принцип се основава надеждата че можем да накараме машината да мисли като проводниците са еквивалент на нервите а процесора- на мозък.
самия процесор представлява милиарди транзистори, които имат свойството като през тях мине ток да променят съпротивлението си от пълно на нулево. По този начин някои могат да пропускат ток други не могат. Така получаваш милиарди комбинации, които се интерпретират от интерфейса и ти виждаш на екрана текст, картинка и т.н.
Какво е живота? Най-общо казано това е молекула която може да се възпроизвежда(ДНК). Живото същество е купчина от химични елементи, които ги обединява тази молекула, тя има свойството да кодира данни за клетката в която се намира чрез дадена подредба на три химични елемента и да пренася тази информация при разделянето си на две отделни молекули.
Разум - не знам дали някой може да го определи точно. :) Плод на еволюцията присъщ само на човека, който е неговото оръжие в борбата за оцеляване. Способа да се учиш, анализираш, създаваш, да трупаш опит, който може да бъде използван при справяне с проблемите и да създадеш ефективна комуникация способна да предаде този опит на следващите поколения.
Интелект - това е нещо като измервателна единица, с която се определя бързината с която усвояваш знания, развиваш умения да се справиш с променената обстановка.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Sep 08, 2004 3:33 pm

1. За живота - питах за глобално определение кога нещо може да бъде наречено живо. Което според мен автоматично отхвърля обвързването с конкретни химически процеси/свойства. Освен това има живи организми без ДНК - вирусите са РНК с протеинова обвивка.

2.Разум - не можем да го определим точно кво е, ма знаем, че го имаме ?

3.Интелект изкарваш го тъждествен на адаптацията, не искам да те притеснявам но хлебарките рулират в такъв случай.

4. Човекът е дискретен? Кажи ми как определяш по-време на секс, че оргазъма ти е точно 2 пъти по-силен от предишния?
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Drake
Adept
Posts: 234
Joined: Fri Aug 27, 2004 5:07 pm
Location: Castle Discordia
Contact:

Post by Drake » Wed Sep 08, 2004 4:05 pm

За живота и разума няма глобално обяснение - просто знаеш, че ги има :) , а и вирусите имат нужда от ДНК, за да се възпроизвеждат, просто използват чужда. Под интелект се разбира умствения капацитет, а не адаптация или пък адаптация чрез интелигентно взимане на решения. А четвъртото не го схванах, къде съм казал че човек е дискретен? И какво общо има преценката за оргазмите?

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Wed Sep 08, 2004 4:33 pm

Значи аз казвам човешкия мозък е аналогов. Ти казваш не е. Поне на мен ако един сигнал не е аналогов, той е дискретен. Характерното за дискретните сигнали е, че носят строго определено количесво информация. Следователно всяко нещо което се носи от дискретен сигнал, може да бъде измерено точно. Както и отношенията между различните му стойности. Следователно трябва да можеш да опредлиш с колко процента нещо е било по - зелено, голямо, силно, миризливо - ти си избери.
Интелект - това е нещо като измервателна единица, с която се определя бързината с която усвояваш знания, развиваш умения да се справиш с променената обстановка.
Ами развиването на умения за да се справиш с промените е точно адаптация мен ако питаш.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Drake
Adept
Posts: 234
Joined: Fri Aug 27, 2004 5:07 pm
Location: Castle Discordia
Contact:

Post by Drake » Wed Sep 08, 2004 4:42 pm

Сигналите, които получаваме може да са дискретни, но тяхната интерпретация от съзнанието, може би не е достатъчно точна, за да позволи точно сравняване.
Ами развиването на умения за да се справиш с промените е точно адаптация мен ако питаш.

Аз поясних че имам предвид развиване на умения свързани с интелигентно взимане на решения.
Нямам претенции да категоризирам човешкия мозък като аналогов или цифров, просто изтъквам прилики между него и машината.

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Wed Sep 08, 2004 4:53 pm

животните имат ли разум? компютрите имат ли интелект?

според мен отговорът и на двата въпроса е да. Човекът ги има и двете

User avatar
Drake
Adept
Posts: 234
Joined: Fri Aug 27, 2004 5:07 pm
Location: Castle Discordia
Contact:

Post by Drake » Mon Sep 13, 2004 3:21 pm


User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Mon Sep 13, 2004 5:25 pm

thunder wrote:животните имат ли разум? компютрите имат ли интелект?

според мен отговорът и на двата въпроса е да. Човекът ги има и двете
АъъАЪА?
Сиреч?
Я поясни, ако обичаш, за разума и интелекта, че нещо ми е мътно...
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Mon Sep 13, 2004 10:03 pm

Това "човекът" много полезно нещо било. Почти колкото "казват, че" и "хората". И кой е тоя човек, който имал и интелект, и разум? Аз не го познавам. Трябва да е много срамежлив, горкичкият. А моят компютър май още не е станал по-умен от мен, което говори много зле за него, ще трябва да му спра джобните. Изкуственият интелект е нещо, което, ако някога изобщо просъществува извън бета-версиите на Windows, силно ще се различава от представата на средностатистическия Човек с Интелект и Разум, да се свети името Му. Защото е много вероятно Човешкият Интелект да съществува само в собствените си извратени мечти, а да се крепиш само на мечтите си е много несигурен начин да преживяваш. Освен това една машина не мисли. Не че не иска, милата, просто не го може. Това мога да кажа и за половината човечество, но пък то си има Еволюция зад гърба, както и Генетично Онаследяване, което го поставя 50 000 години пред компютъра. Под "мислене" нямам предвид правене на изводи, анализиране на опит, запаметяване на информация и прочее, защото тези неща машините ги правят по-добре от нас, или поне ще могат да ги правят. Имам предвид онази великолепна смес от тъпотия, лукавство и първосигнални чувства, извинете за мръсната дума, която ни е направила това, което сме - да, познахте, прекалено е органично. Защото един компютър не може да завижда, да се ядосва или да се срамува, а това е много голяма черна точка в актива му, ако иска да е "мислещ". Следователно, ако някой ден има ИИИХХА! ( Истински Изкуствен Интелект, хип-хип-ура! ), той няма да е това, което е човешкият "интелект" ( ха-ха! ) и всякакви опити за копиране на човешкия начин на мислене, който на всичкото отгоре все още не е ясно дефиниран, ще бъдат поне в някаква степен неуспешни.

Ъъ...между другото, всичко, написано по-горе, може да е вярно, а може и да не е. Ама дилетантството, това пусто дилетантство...

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Tue Sep 21, 2004 10:04 am

Ако не вярвате, че Терминатор ще излезе от български ръце...
In Sivosten, Daggerstab wrote:Нее, това не е име на компютърна игра. Става дума за български проект за хуманоиден, автономен робот - Кибертрон (тъпо име, да?)...

Въпросната разработка е на шесто място в класацията на специализираното издание AndroidWorld, за което се твърди че е доста престижно, въпреки че не личи по сайта им - изглежда така сякаш го е правил шестокласник с пристрастеност към цветните фулмастери ;-) Както и да е, българската машинка загърбва реално работещи проекти на далеч по-престижни фирми, което може да бъде повод само за гордост...

Както винаги обаче, има едно голямо НО - това засега е само проект. Твърди се, че прототипът е изцяло завършен софтуерно, а за хардуера чакаме спонсорство... Така че всичко, с което разполагат засега, са няколко хубави клипчета, компютърна анимация на някаква CAD програма. :( Нещо повече, твърденията за "съвършено нов подход към изкуствения интелект" ме карат да се съмнявам, че това е поредната демонстрация на "Булгар, Булгар!..."


Image

Официалният сайт на проекта е:
http://www.kibertron.com/

Можете да видите информация за проекта, галерия с хубавички картинки (800х600, затова не постнах тук) и видеоклипове... Има и форум, така че някой може да поразпита, ако иска...
Чакат се коментари от типа на "Брау на нас бългърчитътъ!..." ;-)
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
Drake
Adept
Posts: 234
Joined: Fri Aug 27, 2004 5:07 pm
Location: Castle Discordia
Contact:

Post by Drake » Tue Sep 21, 2004 11:52 am

Ами аз постнах този линк, но май никой не ми обърна внимание :( Иначе и аз съм скептичен, този "революционнен" подход много ми прилича на подхода, обяснен от Йън Уотсън в интервюто за Shadowdance 25 и подкрепян масово из научните среди. Да не говорим, че ако имат софтуера, не е нужно да правят цял робот за да го демонстрират, винаги могат да направят някакъв по-малък и евтин хардуер за демонстранции. А изниква и логичния въпрос - ако нямат хардуер как са тествали софтуера, за да знаят че е готов? Въобще много мътна история.
Edit: Хм, не бях прочел официалната страница. Явно ентусиазмът, демонстриран в моя линк им е поспаднал и това, което сега прочетох изглежда по-реално като възможност за реализация. В това, което четох наскоро едва ли не с пяна на уста обясняваха как ще направят истински, мислещ, автономен ИИ, а сега споделят че са далеч от такава идея. Все пак си оставам скептичен :)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 94 guests