Of machines and men

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

klamer
Commoner
Posts: 25
Joined: Sun Feb 29, 2004 10:27 pm

Post by klamer » Mon Mar 01, 2004 12:00 am

Добре де :) аз неправилно зададох въпроса. Какво означава това понятие "Искуствен интелект" за всеки от вас?
Защото за мен лично изкуствения интелект(или по скоро искуствената интелигентност) е много размито и неясно понятие.
Ако една "машина" се държи като човек, какво следва от това - ми според мен нищо особенно :)), просто един странно изглеждащ "човек".
klamer aka kilo_lamer

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Mar 01, 2004 12:05 am

Е, никой не е казал с точност какво ще да е изкуствен интелект. Принципно идеята е за самообучаваща се, адаптираща се, реагираща самостоятелно и адекватно система, която обаче - тук май е ключовото - е в състояние сама да стигне до нова идея (това е повече от нов *извод*), без тя да е заложена директно. Като бонус може и да чувтства.

Според теста на Тюринг, система може да бъде призната за ИИ, ако успее да заблуди хора, че е човек - казано малко по-просто, отколкото е в оригинал. В оригинал май беше да ги заблуди за пола си, ли, де да знам, нещо такова всеки случай. Е, Тюринг разбира се е живял по време на Войната, ся сигурно са им малко по-високи критериите, макар да не знам някой да е преминавал и този тест пълноценно.
This is it. Ground zero.

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Tue Mar 02, 2004 4:14 pm

Майтапа е, че наистина не може да се дефинира задоволително понятието "изкуствен интелект", може би защото и "интелект" трудно се дефинира ;-)
Всъщност, това, което повечето хора си представят (и се показва по филмите) е по-скоро "изкуствен разум", или "изкуствено съзнание". Това, което засега хората се опитват да направят (защото би имало реална полза от него), е емулация на човешките когнитивни и инфообработващи способности, т.е. разни "интелигентни" софтуерчета от рода на съвършен спам филтър, чат-бот (който може да мине теста на Тюринг;-)), "полицай", който разпознава и съобщава за произшествия и т.н. Тук е мястото да решим дали съществуването на интелект непременно е свързано със съществуването на съзнание...
И по принцип, не би ли трябвало да се страхуваме повече не от "мислеща за себе си" машина, а от тъп автомат, програмиран от човек, например да убива всичко по пътя си? Тази възможност е доста по-реална, макар и не толкова романтична.
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
Drake
Adept
Posts: 234
Joined: Fri Aug 27, 2004 5:07 pm
Location: Castle Discordia
Contact:

Post by Drake » Mon Sep 06, 2004 10:41 pm

Такам.. Тъкмо се връщам от конференция по ИИ проведена във Варна(AIMSA 2004) и реших да хвърля нещичко за размисъл по темата. Първо конференцията беше една от най-престижните(спонсорирана от военноморските сили на САЩ) и на нея присъстваха много изтъкнати личности от областта. Второ темата на конференцията беше Semantic Web challenges, което на чист български значи че ни чака нова революция в областта на Интернет технологиите и трето изкуствения интелект, който ИИ общността се стреми да създаде няма много общо с този, който ни е познат от книгите и филмите. Сега по същество- Semantic Web е концепция измислена от Tim Burnsley - човекът направил първата web революция измисляйки линковете и страниците и явно се готви да направи втора. Настоящият интернет разчита на синтаксиса, проверява дали дадена дума съвпада с друга дума, за да даде резултат от дадено търсене например. Семантичния интернет използва методи разработвани за ИИ, за да извлече смисъла от думите и картинките, така едно търсене ще дава резултата, който ни трябва, самият компютър ще разбира смисъла на това което търси или му задаваме. Самият изкуствен интелект (независимо дали робот, софтуерен агент или интелигентен уеб) ще може да разбира команди дадени му от човек на нормален човешки език, ако се сблъска с препятствия по време на изпълнение на задачата ще трябва да може да ги разреши на базата на спомени и предишен опит и ще докладва на нормален човешки език за изпълнена задача. Това ще бъде ИИ, на никой не му трябват роботи, които обмислят смисъла на съществуването си или пък спорят със създателите си и май никой няма да ги създаде.

User avatar
Amos Trask
Aes Sedai
Posts: 1606
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:41 am

Post by Amos Trask » Tue Sep 07, 2004 10:40 am

Само че смисъла, открит от машината, може да не е точно този, който ние виждаме или търсим. А спомените и предишния опит + способността сам да достига до определени изводи, може да доведе до доста неочаквани резултати. Не съм параноик, но е хубаво да се помисли за всички последици, до които създаването на ИИ ще доведе. Ако се върнем отново към Азимов, в "Роботите и империята" роботът Жискар помогна за превръщането на Земята в радиоактивно и непригодно за живот място. Имаше си своите основания - Нулевия закон, поставящ интересите на "цялото човечество", пред тези на индивида - но все пак една машина да взима такива решения...
:shark:
Feel the summer!

User avatar
Drake
Adept
Posts: 234
Joined: Fri Aug 27, 2004 5:07 pm
Location: Castle Discordia
Contact:

Post by Drake » Tue Sep 07, 2004 11:04 am

Да, обаче машината няма да е способна да взима решения сама за себе си и ще зависи от задачите зададени й от човека. А вече какви са те... Все пак не оръжията убиват хора, хората убиват хора :)

User avatar
Koruin
E'lir
Posts: 152
Joined: Fri Feb 13, 2004 11:17 am

Post by Koruin » Tue Sep 07, 2004 11:05 am

Имаше една малка книжка "Опцията на Тюринг". Та нали по някав закон, измислен от Тюринг, се установяваше изкуственият интелект?

User avatar
Amos Trask
Aes Sedai
Posts: 1606
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:41 am

Post by Amos Trask » Tue Sep 07, 2004 11:08 am

Да, обаче ако машината е способна да се развива отвъд зададените и параметри? А и на хората всички знаем, че не може да се разчита... :)

В "Опцията на Тюринг" май точно за това ставаше дума - направиха ИИ и после стана една...
:shark:
Feel the summer!

User avatar
Drake
Adept
Posts: 234
Joined: Fri Aug 27, 2004 5:07 pm
Location: Castle Discordia
Contact:

Post by Drake » Tue Sep 07, 2004 11:18 am

Все още никой не може да програмира съзнание. Под изкуствен интелект се разбира машина или програма, която може автоматично да извършва действия, използвайки човешки методи за справяне с проблемите. Никъде не се вписва обмислянето на смисъла на нещата. Целта на ИИ е да се разработят методи за автоматизация на дейности, които изискват някаква адаптация в реално време.

User avatar
Koruin
E'lir
Posts: 152
Joined: Fri Feb 13, 2004 11:17 am

Post by Koruin » Tue Sep 07, 2004 11:21 am

Ами аз понеже не разбирам много от тия неща, може и да греша, ама това беше сaщността - да се разбере кога вече машината е започнала да се развива отвъд тия параметри. И тогава вече се говори за II.

User avatar
Drake
Adept
Posts: 234
Joined: Fri Aug 27, 2004 5:07 pm
Location: Castle Discordia
Contact:

Post by Drake » Tue Sep 07, 2004 11:26 am

За такъв ИИ се говори само във научната фантастика. Всъщност заради нея през 70-те и 80-те имаше големи очаквания, които не се изпълниха и сега ИИ е мръсна дума за инвеститорите. Аз представям гледната точка на хората които го разработват, защото имах възможността да се запозная с научните методи и новостите в тази област. За учените такъв ИИ като на Азимов примерно няма да има.

User avatar
Amos Trask
Aes Sedai
Posts: 1606
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:41 am

Post by Amos Trask » Tue Sep 07, 2004 11:38 am

Все още никой не може да програмира съзнание
Ударението е на "все още". В тия времена всичко е възможно.
:shark:
Feel the summer!

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Tue Sep 07, 2004 7:53 pm

Drake wrote:За учените такъв ИИ като на Азимов примерно няма да има.
Твърде жалко... А на мен ми се струва, без да съм капацитет по въпроса, разбира се, че развитието на ИИ неизбежно ще стигне до съзнанието. И тогава ще стане интересно, защото хората не могат лесно да се справят даже със собствените си умове. Това наистина е още фантастика, но ми е по-интересно...
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Drake
Adept
Posts: 234
Joined: Fri Aug 27, 2004 5:07 pm
Location: Castle Discordia
Contact:

Post by Drake » Wed Sep 08, 2004 9:30 am

да, има някаква романтика в представата за мислещи машини. Не казвам, че е невъзможно, но просто не мога да си представя как може да се моделира мислене. За 30 години сме постигнали толкова много. Можем да моделираме разпознаване на образи, на текст, на естествени езици, интелигентно взимане на решения, памет, самообучаване, но как да го накараш да мисли? Или ако задълбаем във философската страна на въпроса - какво е мисленето, как можеш да обясниш този процес, който ни изглежда съвсем естествен? Изучили сме мозъка, знаем състава на всяка клетка, знаем как се предават електрични импулси по нервите, но как всичко това заедно създава възприятие за света и способност автономно да взимаш решения? Откъде идва тази способност да анализираме и да преценяваме, кое е добро, кое лошо и т.н.? И като не можеш да го обясниш, как можеш да го моделираш?

User avatar
Amos Trask
Aes Sedai
Posts: 1606
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:41 am

Post by Amos Trask » Wed Sep 08, 2004 11:49 am

Ами най-вероятния начин е по чиста случайност. :D
:shark:
Feel the summer!

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 23 guests