Правописните грешки

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Post Reply
User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1649
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Правописните грешки

Post by Mushu » Thu Dec 29, 2005 1:56 pm

Аз май имам професионално изкривяване като лингвист, обаче забелязвам колко потресаващо е паднало нивото на правописа. Особено по форумите :shock: Като нямам предвид точно тук какви грешки съм видяла, даже честно казано нямам спомени да съм срещала нещо фрапиращо :roll: Примерно другият форум, в който кисна целодневно Бг-мамма - ами просто някой път се хващам за главата :shock: А уж повечето са жени и мъже с образование/не че това е показателно както се оказва :roll: /. Примерно всеки втори пише "съжЕлявам", "контракциЙ/ситуациЙ/чиниЙ", "хемУглобин" и тук вече почвам да давам заето от потрес и не мога да си спомня други такива изпълнения. Та, мисълта ми беше, сблъсквате ли се често с такива гениалности и ако да, дайте примери. Въпреки че не е смешно, а направо си е трагично, мен пак ме избива на смях :lol:

User avatar
Amos Trask
Aes Sedai
Posts: 1606
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:41 am

Post by Amos Trask » Thu Dec 29, 2005 2:12 pm

Добра тема. :D Абсурдно е. Бъркат се такива думи, за които човек би помислил, че е невъзможно да се сбъркат. Които дори не звучат по грешния начин, по който са написани. Примери много, ежедневно. Сега не ми се търси, ама то всеки форумец ги е виждал тук и там. :?
:shark:
Feel the summer!

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Dec 29, 2005 2:23 pm

"Незнам". Всеки път, когато видя написано това чудо и ме избива на безпричинна агресия. Потресе ме лудо в един друг форум повествование, посветено на жертвите от наводненията. Младежът всъщност призоваваше да проявим благотворителност, но написаното бе приблизително следното: "когато някои омре няма смисал от разни къмпаний штото вече е езлишно" или нещо твърде подобно и точно толкоз потресаващо. Изобщо това "й", което напоследък е модно да се употребява в множествено число трябва да умре. Или ако не то, то поне употребяващите го. Естествено, много се радвам на 0-та, 4-та, 6-ици и всякакви други полюций, заместващи съответните букви. Справка: ский ми резачката.

Гаси, неграмотността ни завзема, честно :cry:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Dec 29, 2005 2:52 pm

Нещо, което четох скоро
не сте ужасно унижени и усмяни пред обществото
Е, ако беше "онижени и усмяни", щеше да е по-идейно...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Dec 29, 2005 4:49 pm

Присъединявам се към "да убием онези, които пишат "незнам" слято" партията, всъщнсот цаня се за неин идеен лидер. В един форум дори имах подпис, който приканваше всеки, който го напише това, да се самоубие в кенефа...

Иначе мен "й" на кра на множествени числа + тоталното непознаване на 97% от българския народ на употребата на пълния член са ми веднага след това в списъка...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Thu Dec 29, 2005 5:11 pm

незнам що се палите толкова ;р :mrgreen:
:ninja:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Dec 29, 2005 5:30 pm

Ти точно, твар безподобна...
And you can't dance with a devil on your back...

Elan Morin Tedronai

Post by Elan Morin Tedronai » Thu Dec 29, 2005 5:44 pm

това, че у нас повечето хора са с образование, в никакъв случай не значи, че повечето хора могат да се изразяват comme il faut. така че, едно е да искаш, друго е да можеш, и трето съвсем различно е да го правиш.

за съжаление повечето хора у нас не могат да се изразяват, което не си е за смях. ама въобще не си е за смях. за плач и оплакване си е.

п.с. не се заяждайте за малките ми букви, ами си гледайте в собствените чинии.

Няма споко. В мойта чинийка има пържолка бтв.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Thu Dec 29, 2005 5:55 pm

Roland of Gilead wrote:Ти точно, твар безподобна...
хич и незнам за кого говориш :monkey:
:ninja:

User avatar
Invisible Child
E'lir
Posts: 154
Joined: Tue Feb 17, 2004 4:08 pm
Location: Nothing's impossible
Contact:

Post by Invisible Child » Thu Dec 29, 2005 9:22 pm

буклук.

сигорно.

пунктоация.
I walk through the streets and memorize the city

User avatar
Kolibri
Sorcerer
Posts: 366
Joined: Sat Dec 20, 2003 6:41 pm
Location: Varna

Post by Kolibri » Fri Dec 30, 2005 5:44 pm

За мен лично най-потресаващия случай беше, когато си купих нов мобилен телефон - по-точно Моторола V3 - и в менюто имаше не малко на брой правописни грешки. Причината се изясни в последвалите няколко дни - явно беше правено много набързо, защото основни функции на телефона изобщо не можах да ги намеря, даже и с помощта на обясненията в книжката /в нея, да се чудиш как, грешки нямаше/. За щастие се осъзнах навреме и разкарах гадната машинка. Върнах се към изпитана марка и оставих някой друг да си блъска главата с Моторолата.
Ако падна, искам да знам, че съм скочила, а не, че някой ме е бутнал...

User avatar
neEd'Le
Sorcerer
Posts: 438
Joined: Wed Oct 06, 2004 11:57 pm
Location: пуофдиф

Post by neEd'Le » Fri Dec 30, 2005 6:43 pm

бахти,страх ме е да пиша в тая тема,че да не направя някоя правописна грешка и да стана за смях :lol:
И излитам в студения мрак,където порядъчни хора не летят.Тук има само дяволи и вещици, яхнали метли, и един Витя Суворов с неговия парашут.

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Fri Dec 30, 2005 6:56 pm

То и аз бях за войнстващата просвета до неотдавна, но откакто прозрях собствената си неграмотност реших да го давам по-спокойно... Но все пак неща като "трамваий" и "убида" ще останат вечно в съзнанието ми. Имам предвид, дори ас ни съм толкус зле с правуписа...
Last edited by Lubimetz13 on Fri Dec 30, 2005 7:05 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Fri Dec 30, 2005 7:03 pm

Като каза "убида", та се сетих как преди не много време под влияние на масово писане на въпросната дума по въпросния начин, един ден седях, гледах и се чудих как всъщност се пишеше това чудо. Много ми беше харесало нечие писание, в което младежът твърдеше, че се чувствал "онижен и убиден". Много му съчувствах, честно. Отвреме навреме срещам и разни "ожасени" хора, които също трябва да попаднат под резачката ми веднага щом се освободи... Ама т'ва си е живо безобразие ве!!! :twisted: :twisted: :twisted:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1649
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Post by Mushu » Fri Dec 30, 2005 9:06 pm

Просту мъ Обиват :shock:

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot], Bing [Bot], Semrush [Bot] and 13 guests