The Rings of Power

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
Post Reply
User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: The Rings of Power

Post by Moridin » Sun Sep 04, 2022 8:35 pm

нереални мързели сте. какво толкова ви е трудно в новите теми идея нямам!
This is it. Ground zero.

Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Re: The Rings of Power

Post by Shamajotsi » Sun Sep 04, 2022 11:07 pm

Гледах първите два епизода в петък и за мое успокоение не беше катастрофа от ранга на Колелото. Дали ми харесва, дали е по-добра адаптация на Толкиново произведение от Хобитите на Питър Джаксън? Като че ли засега май да, може би? Ще видим.

Какво не ми харесва засега:
- Телепортиращите се герои. Конвенциите на "кинематографичния език" диктуват, че (освен ако не ни е казано другояче) действието в паралелните сюжетни нишки се развива по едно и също време, та ми изглежда все едно че Елронд светкавично се мятка от Линдон в Ерегион и после в Хазад-дум за кажи-речи един ден. За същото време
Spoiler: show
Галадриел почти стига с лодка до Валинор.
- Ролята на Елронд като "exposition man". Мен такива техники, ако не се ползват правилно, яко ми пречат да си suspend-на disbelief-а и тук нещата, уви, стоят така. Най-фрапантния пример беше когато
Spoiler: show
Елронд вика на Келебримбор (грубо перифразирам): "Уау, чука на Феанор! С това той е създал Силмарилите, в които той успял да улови от светлината на Валинор!". Първата част стои добре, независимо дали знаеш кой е Феанор или не. В единия случай ще се чувстваш яко, че сериалът споменава важна личност от легендариума, в другия - ще се загатва за по-дълбоката история на Средната Земя. Другите две части от този цитат са повече от излишни - не дават почти никаква допълнителна (смислена) информация за незапознатите и по-важното - Елронд вече не е само да се възхищава на това, което е видял, но започва да изнася лекция на Келебримбор of all elves кой е Феанор и какво е направил. Мноу тъпо.
- Неадекватните сцени за добавяне на екшън и драматизъм - повечето такива са с Галадриел. Сцената с трола е една от по-запомнящите се. Най-глупавата част засега от целия сериал за мен е краят на първия епизод с все клишираната трейлър музика.
Spoiler: show
Заради тази тъпа сцена сценаристите са се вкарали в тъпата ситуация да изискват от героинята да преплува цял океан, което е мега тъпо.
- Като цяло темпото на развитието на действието. В момента има кажи-речи четири сюжетни нишки и за два епизода от общо осем почти не се е случило нещо кой знае какво. Не знам до какво дередже ще докарат нещата до края на сезона, но ако в третия епизод няма някакво движение, стурва ми се че продукцията ще загуби много от публиката си.

Какво ми хареса:
+ Като цяло актьорската игра. Ся, явно не разбирам от излъчвания, радиации, селении и царувания колкото другите на този форум, ама всички до момента играят много добре ролите, които са им отредени. Особено Харфутите/хобитите.
+ Визуалната част. Сериалът е много красив и (поне на външен вид) е много разпознаваемо Tolkien-esque, т.е. вдъхновен от писанията на Толкин и всичко създадено около тях.
+ Тези орки са по-страшни и гнусни от Питър-Джаксъновите :P .
+ Харфутите! Тук всички елементи са си на мястото. Много ясно определени като общество. Хем си личи, че са предшественици на хобитите, хем е много ясно, че не са хобити. Дори несвързани на пръв поглед сцени от сюжета, като брането на плодове, са много ценни в изграждането им на екрана. Актьорите се справят великолепно. В общи линии, за мен това в момента е любимата ми част от сериала.

Та да. Ще видим как ще се развие тази продукция. Засега са малко на кантар нещата.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: The Rings of Power

Post by tigermaster » Mon Sep 05, 2022 1:56 am

Разбира се, има и такива мнения:
https://sffgazette.com/fantasy/televisi ... #gs.aqlejh
The problem is, it's become all too commonplace for these so-called fans to attack TV shows and movies simply because they feature the sort of diversity that reflects the modern world.
Като видя такива глупости, се дразня. Отдавна ми писна всеки път, когато се появи някоя нова обилно рекламирана глупост с главен герой жена, разни да подрипват, все едно досега това не се е случвало. Какво, кариерата на Мишел Йео, която почти 40 години вече играе главни роли в екшън филми, не съществува ли? Не излезе ли тая година филм с нея в главната роля, който си изкара бюджета почти четири пъти и в момента е в топ 250 на ИМДб, и в който бели герои почти няма? Как пък той не стана жертва на ревю бомбинг? А може би ако не е вързано с популярен холивудски франчайз, не се брои, де да знам... Или ако е всъщност достатъчно качествено, та хората да го харесат. За "Prey" тази година също имаше недоволствания, че някаква жена, че и индианка се разправяла с Хищника - не съм го гледал, не знам какво става там, обаче като цяло филмът се радва на добри зрителски отзиви - нямаше нужда да трият негативните ревюта, за да се видят позитивните.

А и конкретно в ИМДб от години всяко ревю се одобрява от модератор, преди да бъде публикувано. Случвало се е да отхвърлят мои драсканици там. Нищо не може да ме убеди, че изтриването на вече одобрени ревюта е с цел преборване на ревю бомбинга. Да не говорим, че със сигурност са могли да намерят по-елегантно решение - примерно, да изтрият само ревютата от нови акаунти или от акаунти без предишни ревюта.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Rings of Power

Post by Ambartanen » Mon Sep 05, 2022 10:42 am

Shamajotsi wrote:
Sun Sep 04, 2022 11:07 pm
- Като цяло темпото на развитието на действието. В момента има кажи-речи четири сюжетни нишки и за два епизода от общо осем почти не се е случило нещо кой знае какво. Не знам до какво дередже ще докарат нещата до края на сезона, но ако в третия епизод няма някакво движение, стурва ми се че продукцията ще загуби много от публиката си.
Дали ще загуби публиката си заради темпото не знам, ама съм напълно съгласен че за 25% от сезона нищо не се е случило. Честно казано не ми е ясно какъв всъщност се предполага да бъде обединяващия конфликт в този сезон и съществуването на четирите сюжетни линии в различни жанрове, ще направи успешното им обединяване доста сложно.

Дали този пич на сала с Галадриел е Саурон или не, няма да стане ясно този сезон. Тя явно в трети епизод ще стигне в Нуменор, но ще може ли още в края на първия сезон да стигнат до падението на Нуменор? И ако да, това какво общо ще има с другите три сюжетни линии? Общо взето може би планират да съберат цялата драма на Втората Епоха в един четирисезонен сериал завършващ с въведението на Властелина. Това са много събития и като цяло добра идея, но в тази история няма много място за протохобити (защо да си личи, че не са хобити и как така не са хобити въобще? Аз просто реших, че Харфут е името на клана им) или за сивата моралност на злите тъмнокожи хора бледи южняци, които служат на Саурон понеже "добрите" ги третират като врагове.

Аз малко съжалявам, че няма да се възползват от възможността да разгледат мястото на харадримите, абсолюто представени от Толкин като африканци в Средната Земя. Двата сини магьосника отиват в техните земи и знаем, че Саурон ги покорява по някакъв начин, но почти нищо отвъд това. Тук можеше да си измислят и развият колкото си искат нюансирана политическа интрига, но засега е най-дървената сюжетна линия в сериала с най-стандартно скучния фентъзи конфликт.
Като видя такива глупости, се дразня. Отдавна ми писна всеки път, когато се появи някоя нова обилно рекламирана глупост с главен герой жена, разни да подрипват, все едно досега това не се е случвало.
Това хубаво, ама не ти ли е писнало хората да тровят живота на някакви актьори заради външния им вид? Покрай този сериал си има съвсем истинска масирана организация за това как diversity casting-а изкривявало святото творчество на Толкин. Сега ако сериала се окаже тъп и неуспешен, ще са прави ли тези хора в тази си критика?

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Rings of Power

Post by трубадур » Mon Sep 05, 2022 12:26 pm

@Ambartanen Викаш превантивното квичене расизън, като продуктът не става, не дразни. Реално тия хейт капмании се случват в главите на празноглавото туитър население, дотолкова, че Кели Тран и Боайега основно плюеха по начина, по който дрисни и лукасфилмс са се отнесли към тях. Масата хвана подвеждащите заглавия на статии, не чете за какво ства дума и досега си влачим тоя развален телефон.

Най-тъпото е, че тия дето бучат дори не плащат за тая глупотевина, а висят по цял ден в нета да се чудят за какво да се млатят. Тая борба за морални точки в социалните медии е просто един път :yay:

Бтв, у свето на толкин леко черни елфи не вървят, щото по тва време слънцето е по-младо от елфите, самите елфи се кефят на звездите доста повече, демек са бая найт чил хорица, супер дълголетни са, имат по около половин дете и га баш ше успеят да развият нуждата от по-тъмна кожа не е ясно, ама карай. Тука светлината идва от дърво, даже го показаха, но не показаха как гигантски паяк го яде, директно свързана с тази, дето претрепа Фродо, ама кой му дреме.

С тва на ум Исмаел Кордова засега е с най-силното присъствие в сериала и въобще не е болка, че игаре елф. Единствено да му бяха сложили дълга коса и положението щеше да е 10/10. Въобще тия лелски причоски на елфите са отвъд бутафория.

Циганията с хобитие също е дебилна, щото са явно номадска култура, а те по принцип са бая хомогенни, та тоя расов миш-маш не знам за чий им е, извън точковата система. И дет се вика, тоя тип разговори разводняват диалога и явните проблеми не се виждат. Не е важно кой колко харесва Толкин и Властелина. Книгата Е епохална и една от най-важните фентъзи творби въобще. Анимациите, въпреки най-вече бюджетни спънки, се опитват да са супер верни на материала. Трилогията от филми буквално промени филмовата индустрия. Появи във времена на техническа революция и пак успя да е едни гърди пред всички останали. И макар Кристофър Толкин да е прав за много неща и пропуски при филмите, самите те си остават учебник как се прави.

И тоя сериал трябваше да е на същото високо ниво. На документи беше. Супер скъпа продукция. Само че ръшната, съсипана от ковид определено и в крайна сметка, ръководена от малоумници без опит. Джаксън режисира 5 пълнометражни филма, като един от тях даже е като генерална репетиция за Властелина преди да го започне това нещо. С близо 3 години препродукция. И основната цел е да адаптира света на Толкин на голям екран. В The Rings of Power не виждам същата амбиция. Дет се вика, уважавай какво е дошло преди тебе и бъди наясно с какво ще те сравняват. Като имаш най-великата книга*, последвана от най-великата трилогия*, очакванията за най-великия сериал са си напълно в реда на нещата, още повече, че имаш материала за такъв.

* извън лични пристрастия, да се игнорира чутовното влияние на двете ще е смешно

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: The Rings of Power

Post by tigermaster » Mon Sep 05, 2022 1:44 pm

Ambartanen wrote:
Mon Sep 05, 2022 10:42 am
Това хубаво, ама не ти ли е писнало хората да тровят живота на някакви актьори заради външния им вид?
За писване - писнало ми е, обаче това е съвсем отделен проблем от изтриването на ревютата - викам да не се преструваме, че триенето е с цел да се защитят актьорите или нещо такова, доколкото ефектът най-много да е обратен - злобата онлайн срещу работещите по сериала да се увеличи заради опитите недоволните да бъдат заглушени. Опитите да се сложат всички недоволни в един кюп с някакво много малко тяхно подмножество не ми допадат.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: The Rings of Power

Post by Demandred » Tue Sep 06, 2022 10:44 pm

Доста средна работа ми се вижда засега. Има няколко прилични сцени, визията като цяло е отлична, обаче диалогът и сюжетът са толкова покъртителни през по-голямата част от времето, че много свалят нивото. Няма ли човек в цял Холивуд, който да може да пише качествен диалог за фентъзи сериал? И при само 8 епизода сезон е безумно в първите 2 да не се случи почти нищо.

Втори епизод беше значително по-добре от първия, та има някаква надежда за сериала, обаче сюжетната линия на Галадриел се нуждае от огромно подобрение ASAP, понеже досега е потресаващо зле. Как може да хвърлиш стотици милиони за сериал и после да допускаш в него да има такива безумия като хвърлянето им в океана в края на предишния епизод?
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Rings of Power

Post by Ambartanen » Wed Sep 07, 2022 10:17 am

трубадур wrote:
Mon Sep 05, 2022 12:26 pm
@Ambartanen Викаш превантивното квичене расизън, като продуктът не става, не дразни. Реално тия хейт капмании се случват в главите на празноглавото туитър население...
Ами по-скоро казвам, че всякакво бучене по темата е просто шум, но в случая на този сериал нямаше нищо превантивно в това. Преди шест месеца като излезе първият трейлър имаше много хиляди коментари под него с фалшив толкински цитат за това как злото не може да създава, само да изкривява. Имаше и над 150,000 thumbs down реакции, което... колко често ходите да гласувате негативно за трейлъри вие? Е пък тези (страшно много и сериозно мотивирани) хора си бяха ядосани точно заради съществуването на черен елф, черно джудже и жена в главната роля. Да кажеш, че "квиченето" е превантивно е абсурдно. И сега ако се заговориш с най-върло разочарованите "фенове," много често стигаш до това как елфите трябва да са прекрасни бели русокоси уберменши и всичко друго плюе върху перфектното творчество на Толкин. (Edit: трейлърът си беше тъп, но реакцията към него не беше "а, тоя трейлър не ме кефи нещо")

That said, подобно на проблемите с Колелото, шоуто се очертава да бъде доста зле. Все още тая надежди за някои части, но като цяло има сериозни кусури и доста от тях са свързани с доста мързеливи и/или скучни подходи в писането на историята. Сега всичките хора, които се дразнеха на Галадриел като главна героиня войн, могат съвсем разумно да критикуват кашата, която е нейната история досега. Тя тази история нямаше да е по-добра ако я играеше мъж и героят се казваше Глорфиндел, обаче доста фенове щяха да дадат повече шанс и да реагират по друг начин на някои неща (примерно "Ууу, Глорфиндел е толкова страхотен, че може да преплува океана" вместо "И кво, ся елфите могат да преплуват океана ли? За какво изобщо имат кораби тогава, а? Ние хората като можем да ходим навсякъде, никога не бихме си изобретили колела или коли!")

Та реакции от типа на "Само расисти не харесват шоуто" са глупости, ама също толкова глупаво е да кажеш, че няма супер много хора, които искаха мразят шоуто, защото решиха, че е "woke" и това е лошо. Най-смешното засега е че много по-woke шоуто (HotD) не отнася чак толкова критики за това, защото просто е много по-добре направено и най-вече по-добре написано.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Rings of Power

Post by трубадур » Wed Sep 07, 2022 10:55 am

Ambartanen wrote:
Wed Sep 07, 2022 10:17 am
Та реакции от типа на "Само расисти не харесват шоуто" са глупости, ама също толкова глупаво е да кажеш, че няма супер много хора, които искаха мразят шоуто, защото решиха, че е "woke" и това е лошо. Най-смешното засега е че много по-woke шоуто (HotD) не отнася чак толкова критики за това, защото просто е много по-добре направено и най-вече по-добре написано.
Е, удари го по главата проблема. Бтв, тва ако беше станало с глорфиндел ти гарантирам, че възгласите щяха да са бая по-сурови. Още повече, ако беше някакъв актьор без харизма. С това на ум, хбо дракона въобще не е толкова woke, колкото му се носи славата. Ма в днешно време женски персонаж с амбиция минава за woke, тъй че там отдавна сме изтървали положението. Освен това нещо да бъде смятане за уок е меме от бая време, та ако някой тръгне и го използва като реална критика е 10/10 ментален пауър.

Същото важи и за The Boys. Шоуто е рейс и джендър суапнато до безумие, актрисите са бая по-щадени от мъжете, последните често са супер некомпетентни, до ниво, че героят не френчи е тотално опропастен, а и двамата алфа мейлове са меки мекици с родителски проблеми. Въобще на книга сериалът е woke онанизъм, и даже шоурънъра се препъва в токсик маскюлинити през изречение, но бидейки написан добре, според достатъчно голям брой хора, никой не обръща внимание на това. Смятат, че е кадърно направено шоу и му се кефят.

Ринговете на силата просто не е, май всички сме съгласни с това. И както казах, да се обръща внимание на расови и полови различия само отклонява вниманието от истинските проблеми на модерните адаптации. Много пари, повечето не за продукцията, малко време за разработка, новобранци с чеклистове и корпоративна задушаваща хватка, където креативността умира и която е ръководена от политически ангажирани "младоци", които си мислят, че разбират какво правят. Но светът е цикличен и думите на Запа, относно музикалния бизнес, пак важат.
“Remember the 60s? That era that a lot of people have these glorious memories of?… they really weren’t that great, those years. One thing that did happen in the 60s, was some music of an unusual and experimental nature did get recorded, did get released.” The executives of the day were “cigar-chomping old guys who looked at the product and said, ‘I don’t know. Who knows what it is? Record it, stick it out. If it sells, alright!’” We were better off with those guys, than we are with the hip, young executives,” making decisions about what people should hear. The hippies are more conservative than the conservative “old guys” ever were.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Rings of Power

Post by Ambartanen » Wed Sep 07, 2022 11:43 am

трубадур wrote:
Wed Sep 07, 2022 10:55 am
С това на ум, хбо дракона въобще не е толкова woke, колкото му се носи славата.
Еми зависи какъв смисъл влагаме в думата. Засега първите три епизода на HotD са за това как патриархалността на обществото води до всичкия конфликт между героите (може би освен на Деймън драмите).
трубадур wrote:
Wed Sep 07, 2022 10:55 am
...истинските проблеми на модерните адаптации. Много пари, повечето не за продукцията, малко време за разработка, новобранци с чеклистове и корпоративна задушаваща хватка, където креативността умира и която е ръководена от политически ангажирани "младоци", които си мислят, че разбират какво правят.
Ми това ми е супер странно всъщност. Милиард долара инвестиция, очакване да бъде с много най-успешния им сериал и да постави началото на някакъв невероятен франчайз, а е такава каша. Защото сега им гледам първия сезон на току що излезлия Paper Girls и е значително по-добър, та ми е странна обратната връзка- колкото повече пари наливат, толкова по кашав продукт правят.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Rings of Power

Post by Matrim » Wed Sep 07, 2022 3:17 pm

Колкото повече пари наливат, толкова повече се месят хората, които ги дават. Шоурънърът на Колелото каза, че само за първи епизод от Амазон му изпратили 11000 забележки. Вярно, че човекът май си е некадърен, но следва логичният въпрос защо изобщо са го сложили да ръководи такъв проект, ако ще му се месят за щяло и нещяло.
Та реакции от типа на "Само расисти не харесват шоуто" са глупости, ама също толкова глупаво е да кажеш, че няма супер много хора, които искаха мразят шоуто, защото решиха, че е "woke" и това е лошо.
И двете групи идиоти използват съществуването на "противника" като извинение за собствените си глупости. Само не знам доколко продуцентите вярват на оправданието "Не направихме много пари, но вината е на гадните тролове". Би трябвало да са по-адекватни като става дума за пари, но знае ли човек. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: The Rings of Power

Post by tigermaster » Wed Sep 07, 2022 3:43 pm

Ambartanen wrote:
Wed Sep 07, 2022 10:17 am
Та реакции от типа на "Само расисти не харесват шоуто" са глупости, ама също толкова глупаво е да кажеш, че няма супер много хора, които искаха мразят шоуто, защото решиха, че е "woke" и това е лошо. Най-смешното засега е че много по-woke шоуто (HotD) не отнася чак толкова критики за това, защото просто е много по-добре направено и най-вече по-добре написано.
Е, именно. И за "Вещерът" имаше купища недоволствания от цветнокожите актьори, с все бръмчене как можело да има черни елфи и джуджета, защо Фрингила Виго не е бяла, каква е тая мургава Йенефер и прочие такива глупости, обаче сериалът си свърши работата достатъчно добре и подобните недоволствания бяха на практика забравени, когато излезе първият сезон.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: The Rings of Power

Post by tigermaster » Sat Sep 10, 2022 2:26 pm

Пък ревютата на сериала в ИМДб бяха отключени. Сега са малко над четиристотин и доста от тях са негативни.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Rings of Power

Post by Ambartanen » Sat Sep 10, 2022 4:12 pm

След този трагичен трети епизод и аз минавам на хейтуочване с приятели.

Кефи ме как без да искат направиха хобитите на социопатски кръвожадни гремлини.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: The Rings of Power

Post by Moridin » Sat Sep 10, 2022 8:55 pm

Ох тъга е действително сериозна ситуацията
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests