Jane the Virgin

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Jane the Virgin

Post by Killua » Sat Oct 10, 2020 12:23 pm

Гледам Jane the Virgin, ами много приятна пародия е, но в същото време си е баш теленовела! Много е свеж, препоръчвам, особено ако сте гледали като малки латиносериали и изпитвате лека носталгия към семейно гледане на вълнуващи драми за зли братя и сестри близнаци, амнезии, изгубени бащи и т.н. Но чувството за хумор в този сериал е на доста високо ниво, на някои от бебешките части си умрях от смях, вижте например тази сцена...
3 минути по късно: Ок, не намерих сцената (беше направена като спортен коментар по време на мач и беше наистина много яко как двамата коментиращи обсъждат опитите на Джейн да се справи с различни техники за самостоятелно заспиване на бебе), но успях да се оспойля от тъпия ютюб алгоритъм за това, че главен персонаж умира. Грейт..
А буквално бях на 5 минути от сцената на смъртта, тюх
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Matrim » Sat Oct 10, 2020 2:39 pm

Killua wrote:
Sat Oct 10, 2020 12:23 pm
Гледам Jane the Virgin, ами много приятна пародия е, но в същото време си е баш теленовела! Много е свеж, препоръчвам, особено ако сте гледали като малки латиносериали и изпитвате лека носталгия към семейно гледане на вълнуващи драми за зли братя и сестри близнаци, амнезии, изгубени бащи и т.н. Но чувството за хумор в този сериал е на доста високо ниво, на някои от бебешките части си умрях от смях, вижте например тази сцена...
Явно сме стигнали горе-долу до едно и също място - към средата на втори сезон, защото и аз веднага се сетих за баскетболната сцена, която ме попиля от смях. Обаче хич не се сещам за никаква смърт, може би все пак си по-напред.

Много е неравномерно качеството в тоя сериал, един епизод е забавен и сравнително смислен, после идва друг, в който може да си умреш от скука и има тъп обрат след тъп обрат. Криминалните "загадки" са особено зле, дори и по стандартите на теленовелите (не че гледам такива де, там може и да са по-зле :)) и любовните многоъгълници около Джейн са клише след клишето. Аз гледам на 40% заради Рохелио, 40% заради Петра (и с нея нямат много идея какво да правят, но актрисата гази), останалото е като лотария с много вариращо качество.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Litz » Sat Oct 10, 2020 2:54 pm

Jane The virgin e сладко, на мен любимият ми епизод мисля, че е този с изборите.

Иначе верно си е, че сериалът е разказвача, Рохелио, Петра и Роуз, когато се появи (но това е щото Бриджит е богиня) и винаги краде сцените. Джейн е доста дразнещ протагонист, много по-дразнещ от Ребека примерно, и ме дразни, как сериалът я фреймва като мега отговорната жена, а всъщност горката е бая безотговорна.


Първите три сезона са добре, то после става бая скучничко. Пети и четвърти доста драгват.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Demandred » Sat Oct 10, 2020 3:19 pm

И според мен сериалът щеше само да спечели, ако беше фокусиран основно на Петра и Рохелио, които са най-забавните и интересни герои и са изиграни от определено най-добрите актьори, а не на Джейн, която не само е най-скучния и дразнещ герой от главните, а и сюжетите, в които участва, се повтарят постоянно с леки вариации и се изтъркаха доста бързо.
Spoiler: show
А и ме дразни, че от една страна сериалът се опитва да ни убеди, че Джейн е страхотна писателка, обаче от друга многократно ни показва, че е абсолютно неспособна да измисли какъвто и да е сюжет за книгите си, който да не е копиран едно към едно от собствения ѝ живот или от този на някой от близките ѝ.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Litz » Sat Oct 10, 2020 3:35 pm

@Demandred напълно съгласна с това в спойлер тага. за мен също беше мега безмислено
Spoiler: show
да ходи в университет да учи как да е писател. ако беше комюнити коледж или нещо такова, ок, ама мастърс за креативно писане ми дойде твърде много.
Тоя тип безумни решения са в разрез с представянето на Джейн, като най-отговорния човек дето някога е съществувал, само щото съставя листове, и това при положение, че всеки един персонаж, включително Ксиомара и дори Луиза е по-отговорен от нея.

Но има елементи, които много ми харесват като използването на испански в сериала е много натурално. Това Алба да говори изцяло на испански е много добро решение, и е много интересно, как цялата се променя, когато й се налага да говори английски. Другото яко е, че обикновено сценичните й партньори винаги говорят английски, освен Рохелио, където и двамата говорят испански, което е доста логично. Единственият проблем с Алба е, че има много пуелтоликанско плоизношение, а не характерното венецуолско такова.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Matrim » Sat Oct 10, 2020 3:43 pm

Тия спойлъри от кой сезон са, че много ме изкушават да ги прочета? :)

Иначе как забравих и разказвача да спомена сред причините за гледане на сериала, посипвам си главата с пепел. Не съм сигурен дали по-голям акцент върху Рохелио щеше да е чак толкова хубава идея, той е от персонажите, които са на границата на абсурда и е по-добре да идват в по-малки дози. Луиза пък вече съвсем прекрачи тази граница, човек се пита как изобщо е успяла да стане лекар при положение, че е толкова неадекватна, че няма накъде повече. Иначе като comic relief има много забавни сцени.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Killua » Sat Oct 10, 2020 4:13 pm

@Matrim, ок е да ги прочетеш.
Петра е дъ бест, да! Роуз е красавица (главно заради косата и студеното излъчване), но актрисата ми е слабичка нещо. Според мен Джейн е такава нарочно, тя е на практика най-теленовелестото нещо в сериала :Д без нея според мен щеше да е твърде пародийно, така е доста по-премерено и работи и за просто фенове на теленовелите, и за тези, които не им се кефят. Рохелио също е топ, но Рафаел си е бозица и той. И да, разказвачът ми е най-любимото нещо Евър!

Мат, аз съм началото на трети сезон сега. Лиц, жалко, че нататък забозява, мога да си представя обаче...
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Matrim » Sat Oct 10, 2020 4:31 pm

Е, то ролята на Роуз е толкова нелепа, че не знам как да съдя изобщо за актьорските качества на Бриджет Регън (Ригън?). В смисъл, обикновено съм последният човек, който се оплаква от такива неща, но някои неща в тази роля са направо обидни за LGBT общността, ако се замисли човек, в допълнение към цялостната нелепост на ситуацията:
Spoiler: show
Значи някаква лесбийка, която е голям мафиотски бос решава да се омъжи за някакъв хотелиер, защото, видите ли, нямало друг начин да създаде клиника, в която да правят пластични операции на разни издирвани престъпници. Все едно Майкъл Корлеоне да сключи гей-брак, за да се скрие от ченгетата. Тъпичко.
В Agent Carter си играе много добре Бриджет.

Като видях спойлърите, които нищо не спойлят всъщност - така е в Холивуд, и в темата за The Affair стана дума как винаги когато имаме герой писател, той пише само и единствено леко завоалирани преразкази на собствения си живот или живота на близките си. Въображението е за лузърите явно. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Demandred » Sat Oct 10, 2020 7:27 pm

BTW, въпреки обсебеността с репрезентацията и "проблематичността" сред медийните критици в последните години, май никой от тях в Америка никой не е забелязал, че в Jane the Virgin представянето на Чехия и чехите е мега зле. Освен Петра всички герои чехи са карикатурни злодеи, а акцентът на майката на Петра дори не напомня на чешки, а е (псевдо)руски. Никой от тях не се играе от чешки актьор или поне от някой, който да знае чешки. В няколкото flashback сцени Чехия е представена като някаква тотално пропаднала държава, в която всички са или супер бедни, или престъпници, което е много далеч от реалността. Прага е все едно някакъв руски град от дълбоката провинция през 30-те години. Има и разни малко детайли, свързани с Чехия, които са грешни.
Spoiler: show
А при Анешка положението е съвсем зле. Тя е тотална карикатура. Израснала е в някакво over the top ужасно сиропиталище, после в някаква Дикенсова мизерия на село в Чехия. Освен това го има и ужасно силният ѝ акцент, който се появява и изчезва в зависимост от нуждите на сюжета, тоталната ѝ неадекватност за елементарни неща в първите епизоди, moustache twirling villain тенденциите, които има, участието ѝ в Petraficаtion плана, заплахата ѝ да убие невръстните си племеннички...А и като цяло се държи твърде детински през голяма част от времето. Ако героинята беше PoC примерно от Латинска Америка или Близкия изток, щеше да има една камара статии как е расистка карикатура и супер проблематична.
Но понеже чешките герои са бели, а и повечето журналисти в Америка нямат абсолютно никаква идея за Чехия и как е живота там, и затова има точно нула статии как всичко това е "problematic".
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Killua » Sat Oct 10, 2020 7:53 pm

В сериала дотук всъщност почти няма чернокожи актьори, даже хич, като се замисля, само някакви статисти (освен може би Надин, ако се води чернокожа? А азиатци май хептен няма дотук). Така че е по-логично за това да го заядат, ако решат - защо няма чернокожи. А не за чехите, които са им през центъра и чиято репрезентация си е очевидна пародия. Затова са си го позволили - за чернокожи примерно щяха да им скочат, дори да беше също толкова очевидна пародията.

Убивате ме с търсенето на каквато и да било логика в поведението на Анешка, тя, както и доста други герои, са си замислени като карикатура. Ролята на Роуз е супер нелепа, да, но ако ми харесваше повече актрисата като излъчване, щеше да е бомба (като Петра). Но просто ми е някаква много фалшива, не знам. В началото доста ми кефеше всъщност, но след големите разкрития нещо не й се получава. Не съм я гледала другаде тази актриса иначе.

А самата Джейн не мисля, че в сериала, поне дотук, я представят като кой знае колко кадърна авторка. Майкъл й заспа на книгата все пак и ръководителката й каза, че на този етап просто не е ужасна (това към втори-трети сезон). А и ще ме прощавате, ама всички цитати от писанията й, които са показвали дотук, са абсолютна среднящина като стил, да не кажа по-зле ("Роклята беше червена..." :D).
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Litz » Sat Oct 10, 2020 8:12 pm

аз си го обяснявам с това, че е мета теленовела, и за латиносите това е идеята, която имат за Чехия. Демек, как Чехия би била представена в теленовела, което е доста реалистично. Предвид кви неща се случват в теленовелите. Тва окарикатуряване на чехите е доста забавно, а и обожавам
Spoiler: show
Анешка и способността на Яаел Гробглас да се променя до такава степен.
Плюс нали, дори да са малко обидни всичките тея чешки персонажи са доста колоритни и правят историята по-интересна. Което не може да се каже за голяма част от съпортинг каста около Джейн.

@Killua това, че няма азиатци(освен Кришна) е реалистично, щото в Маями, я са един процент, я не. Чернокожите са пропуск, да, но пък има страшно много латиноси. Пък и като чернокожи имаме Роман Зазо и спойлер за по-нататък
Spoiler: show
един колега на Майкъл, който го има за доста време, както и Росарио Доусън
Има моменти, в които обидното представяне на европейски страни не ме дразни. Примерно в Малкълм, майката на Лоис е неква източно европейка, но сцените с Клорис Лийчман са такава сила, че забравяш как това е обиден стереотип :mrgreen:

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Killua » Sat Oct 10, 2020 8:29 pm

Това с реализма кога ги е спирало, айде сега! :д Роман Зазо не бих казала, че е много повече от статист, все пак умира зрелищно още в първи епизод, а после
Spoiler: show
умира за втори път пак след един-два епизода поява. нали няма да се появи пак, хаха? :д
И може би няма чернокожи, щото в сапунките няма, един вид пак метакоментар, но Маями едва ли е супер бялото място все пак.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Jane the Virgin

Post by Matrim » Sat Oct 10, 2020 8:39 pm

Не виждам какво не ви харесва на типичните чешки имена Иван и Наталия. :P
Плюс нали, дори да са малко обидни всичките тея чешки персонажи са доста колоритни и правят историята по-интересна. Което не може да се каже за голяма част от съпортинг каста около Джейн.
В един момент обаче майката на Петра стана прекалено колоритна с
Spoiler: show
куката и превръзката на окото
Не че не се смях до сълзи първия път когато я видях в този й вид, де.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Dr. Horrible » Sat Oct 10, 2020 9:21 pm

Demandred wrote:
Sat Oct 10, 2020 7:27 pm
BTW, въпреки обсебеността с репрезентацията и "проблематичността" сред медийните критици в последните години, май никой от тях в Америка никой не е забелязал, че в Jane the Virgin представянето на Чехия и чехите е мега зле. Освен Петра всички герои чехи са карикатурни злодеи, а акцентът на майката на Петра дори не напомня на чешки, а е (псевдо)руски. Никой от тях не се играе от чешки актьор или поне от някой, който да знае чешки. В няколкото flashback сцени Чехия е представена като някаква тотално пропаднала държава, в която всички са или супер бедни, или престъпници, което е много далеч от реалността. Прага е все едно някакъв руски град от дълбоката провинция през 30-те години. Има и разни малко детайли, свързани с Чехия, които са грешни.
То пък в кой американски сериал славяните са представени с уважение? :lol:
В САЩ живеят 18,5 милиона славяни, тоест малко по-малко отколкото азиатци - 20 милиона. И въпреки това при азиатците се прави поне някакъв опит да бъдат включени в поп-културата, а славяните са си винаги клиширани злодеи с гаден руски акцент или смехотворни лигльовци. Но това не е расизъм - знаеш, че според научния консенсус в САЩ не може да съществува расизъм срещу белите. Просто в САЩ не могат да разберат механизмите, по които дискриминацията работи в Европа - на признак "етнос", а не просто на признак "цвят на кожата". И съответно, тъй като славяните са етнос, а не цвят на кожата, пък и освен това са свързани с Русия, извечния враг, всякакви гаври и подигравки с тях са напълно приети. САЩ още носят манталитета от Студената война и съответно дори 30 години след разпада на СССР, славяните продължават да са злодеите. Няма проблем да бъдат представени карикатурно, всичко е окей, защото те са си гадните. В стотици филми и сериали, всякакъв намек за руски акцент директно означава злодейство и това е. Особено в шпионските филми е пълна трагедия от "Агент Солт", през "Red Sparrow", "Джак Райън", хиляда филма за Бонд, дори шпионската комедия Spy, където злодейката на филма Роуз Бърн крещи "When I was a little girl growing up in Bulgaria, which is the worst by the way, poor people everywhere and cabbage is constantly cooking, there was this woman who was kicked out of her house. She lost all her money and couldn’t even sell her body, so she became a clown on the streets. She would perform all her tricks standing in mud and would just cry, cry."

Много малко са примерите на положителни персонажи от славянски произход в американското кино:
- Във "Формата на водата" имаше един руснак, който постъпи благородно, пренебрегвайки заповедите на руските си шефове.
- Черната вдовица от филмите на Марвел е положителен герой, но там призмата е друга - тя е работела за Русия, където естествено е била чудовищна убийца, но се е отказала и е минала на страната на САЩ - там се опитва да изкупи мрачното си минало.
- Героят на Арми Хамър в Man from U.N.C.L.E. - той е kinda положителен, но, като типечен руснак, е пълен психопат и изблиците му на неконтролирана агресия са по-скоро забавни комедийни моменти
- Анимацията "Принцеса Анастасия", където персонажите действително са минимум двуизмерни. И където руската революция е започнала защото Распутин призовава зли зелени демони, които се вселяват в хората.

Единствените наистина пълнокръвни, многопластови и реалистични славянски персонажи, които някога съм виждал, са в The Americans. Той е написан абсолютно страхотно и представя добрите и лошите дела на пълнокръвни личности, а не смешни карикатури. И дори актьорите от него, като говорят по интервюта, обясняват "Много е интересно, защото играем РУСНАЦИ, но те са ДОБРИ, представяте ли си, уоу, показваме ги като хора, а не като злодеи!".

Но няма проблем, щото славяните сме корави и не се тригърваме от простотии 8-)

Иначе в литературата нещата са по-добре, произведения като трилогията на Катрин Ардън и "Изтръгнати от корен" на Наоми Новик, вдъхновени от славянската митология, съществуват и там героите не са карикатурни.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Jane the Virgin

Post by Litz » Sat Oct 10, 2020 9:35 pm

@Killua е то Джейн и семейството й не са бели. . Има много латиноси, даже доколкото знам се говори повече испански от английски в Маями.Персонажи, които не са бели Лина, Естебан, секси професора на Джейн и по-късно се появяват много други колоритни персонажи. Главната сценаристка, на Страстите на Сантос е чернокожа латина. (Карла от Скръбс бтв)

Бтв аз имам един приятел мексиканец който е все едно Рохелио втори номер и когато изгледа сериала се съгласи с това.

Иначе относно пълнокръвни персонажи от славянски произход Лоис и децата в Малкълм са славяни всичките, но са пълнокръвни. Айда, изиграна от Клорис Лийчман, която споменах е супер пълнокръвна също макар да е стереотипизирана. Но връзката й с Лоис и отношения между нея и децата е доста дълбока.

И не че искам да се заяждам, но е логично американците да представят своята действителност и да не ги бърка кво става по света. Тъпо ли е? Тъпо е. Но нито чехите, нито славяните като цяло са някакъв крайно дискриминиранa група. Даже некви българи имигранти в САЩ обясняват как имат бизнес, но сами осъзнават, че ако са чернокожи, родени там ще им е много по-трудно.

Но ще ми се БОГА МИ да не политизираме и тая тема. Не е ли много по-забавно да хейтим Джейн? И да въздишаме по Петра и как тя е богиня?

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests