The Affair

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Killua » Wed Sep 23, 2020 10:47 am

Изгледах "Аферата", супер сериал! Почнах го заради Рут Уилсън, която я тача още от "Лутър" насам и тук не разочарова, но то целият каст е много силен и се справя страхотно с обрисуването на противоречиви персонажи с недостатъци. Целият сериал си е с фокус върху развитието на персонажи и отношенията между тях и семейните връзки, тоест от любимия ми тип.

В началото ми напомни на "Големи малки лъжи", започва с двамата главни герои Ноа и Алисън, които биват на разпит за неясно убийство в малкото им градче и така разказват историята на своята среща и афера.

(В петте отделени абзаца по-долу следват не точно спойлери, но все пак някои издавания на структурата на сериала, които аз поне с кеф си откривах сама, тъй като нямах никаква идея за какво става дума извън анонса и актьорите и се чудех как точно пък пет сезона ще се разкрива едно убийство. Наистина няма истински спойлери, но за всеки случай предупреждавам.)

-------

И това е само първи сезон от общо пет, а това кой умира става ясно за внимателния зрител още в първи сезон, като във втори се разкрива и какво се е случило. И следват още три силни сезона!

Другото интересно за мен нещо са гледните точки. Всеки епизод представя обикновено един и същи интервал от време, но през призмата на Ноа или на Алисън (но от втори сезон нататък се добавят и други гледни точки и става по-раздвижено). Винаги нещата биват представени по различен начин в зависимост от това чия е перспективата, включително дрехите от едно и също събитие са различни. В началото е особено силна разликата, направо все едно гледаш различни истории и трябва сам да решиш каквк версия за събитията приемаш, щото не може да се вярва нито на единия, нито на другия напълно. После става малко по-обрано и рядко повтарят така брутално цели сцени по тотално различен начин, но пак го има - например виждаш една сцена и после виждаш други части от същия разговор, в зависимост от това на кой герой какво му е важно. Финалът на четвърти сезон е особено интересен в това отношение, въпреки че там веднага става ясно коя версия е истинската. Този похват невинаги беше използван перфектно, а в един момент, както казах, малко го позарязват сякаш, извън чисто козметични неща, но определено направи сериала още по-любопитен за гледане.

От всички сезони най-малко ми допадна трети, но и там има интересни неща, плюс забавно включване на Брендън Фрейзър.

В пети сезон я има доста централна темата за #metoo, макар че така и не бива завършена по някакъв начин. Но ми хареса как представиха и двете гледни точки и финално не усетих да насочват към оценка и зрителят сам си избира страна, ако иска, в зависимост от личната си ценностна система и разбирания.

Като цяло интересно и неочаквано за мен поне решение за финал, петият сезон определено беше различен от останалите, с нова по-фантастична времева линия, с начина, по който някои неща останаха висящи и някои неща, които очаквах да се случат, но се случиха само частично.

----------

И обожавам оупънинга, направо е настръхващо това изпълнение на Фиона Епъл.
https://youtu.be/6muh9kTlr88
Песента е само това, една минутка. Нито веднъж не я пропуснах за всички петдесетина епизода.

@Dr. Horrible, освен това можеш да го гледаш по любимата си платформа HBOGo, надявам се да ти хареса повече от предната ми препоръка "Love life", ако решиш да го тестваш :) (този ми хареса далеч повече от другия.)
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Matrim » Mon Oct 05, 2020 2:56 pm

Killua wrote:
Wed Sep 23, 2020 10:47 am
Изгледах "Аферата", супер сериал! Почнах го заради Рут Уилсън, която я тача още от "Лутър" насам и тук не разочарова, но то целият каст е много силен и се справя страхотно с обрисуването на противоречиви персонажи с недостатъци. Целият сериал си е с фокус върху развитието на персонажи и отношенията между тях и семейните връзки, тоест от любимия ми тип.
Заинтригува ме и изгледах първи сезон. Това сигурно е единственият сериал без нито един герой, на чиято страна да съм и който все пак ми допада засега. Алисън като че ли е най-малко пропадналата личност, но това е само защото всички останали са един от друг по-неприятни. Главният въпрос, който си задавам е до каква степен това е търсен ефект от страна на създателите на сериала, защото чета някакви стари теми на един форум и се цитират интервюта, в които шоурънърите ръсят глупости от рода на:
The idea was that you’re in a marriage, you love your wife, she’s a good woman, you’re a good man. You have kids and then you meet somebody by chance who you think is your soul mate.
Надявам се, че това е за заблуда на противника, защото поне на мен ми се струва очевадно, че нито един от двамата не е особено "добър човек". Чакам с нетърпение да видя и допълнителните гледни точки, за да видя дали наистина семействата на Ноа и Алисън са толкова ужасни или всичко е изкривено тотално през призмата на техните пристрастия.

Криминалната загадка е най-досадният елемент (след твърде многото секс-сцени, сори Трубадуре :)), гложди ме съмнението, че някой продуцент е накарал сценаристите да добавят такава сюжетна линия, защото иначе зрителите много ще скучаят.

И, да, Рут Уилсън е страхотна, може би трябва да пробвам и Лутър пак, защото се отказах едно време още на първия епизод. Сцените с кавгите между Ноа (aka Макнълти) и тъста му (aka Роулс) са като фенсървис по поръчка за феновете на The Wire. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Ghibli » Mon Oct 05, 2020 6:27 pm

Поздрав за изгледалите поне до края на втори сезон на The Affair, обожавам го този момент. Без да сте гледали дотам не препоръчвам, много спойли.
Spoiler: show
https://youtu.be/sJITsVRjJPg
И все пак, колко е як Скоти известен още като Томи Мерлин. Тръпки ме побиват от това изпълнение.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Killua » Tue Oct 06, 2020 7:45 am

Обожавам тази сцена и това изпълнение, благодаря за поздрава. :heart: :heart: :heart:
Spoiler: show
Този сезон, дори Скоти, дето в първия ми беше някакъв егати ужасния индивид, в този ми стана направо мъчно за него и почти симпатичен (напълно симпатичен, не, разбира се, все пак си беше леке). А гласът му е просто :heart:
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Matrim » Wed Oct 07, 2020 6:18 pm

Killua wrote:
Mon Oct 05, 2020 3:03 pm
Ноа ми беше определено най-интересен обаче.
Но защо?!? :P

Изгледах два епизода от втория сезон, Коул още от първия си епизод със своя гледна точка показа, че има достойно място в тази галерия от нелицеприятни особи. Караше пиян, надрусан и недоспал. Ноа поне не е особено опасен за живота на околните на този етап, само за нервите им. Интересно е как от гледната точка на Алисън и двамата понякога са още по-неприятни, отколкото от собствената си.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Killua » Wed Oct 07, 2020 7:35 pm

Мисля, че защото не можах съвсем да го разбера. Мотивацията му един вид. Нещата, които прави, някои негови поведения и реплики ме изненадваха и така пет сезона. Някакъв противоречив ми беше и не можах да го разгадая и да го опиша с по няколко епитета. Другите главни ми бяха по-ясни сякаш.

Хаха, Коул по-нататък помня, че пак караше тотално недоспал в един момент :Д Иначе те всички са ужасни, така че той не е изключение, особено като се вземат предвид и обстоятелствата в семейството му (не знам докъде си и дали това е разкрито вече).
То си е повече въпрос на субективно усещане кой ти е най-малко неприятен.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

The Affair

Post by Matrim » Thu Oct 08, 2020 11:25 pm

Отварям нова тема, защото мисля, че има мегдан за интересни дискусии. Ако някой модератор може да премести мненията от общата тема, ще е хубаво, ако не, здраве да е.

Стигнах до 2.04. и сериалът като че ли взе да бие все повече на черна комедия, аз поне се смея на глас няколко пъти на епизод. Последният култов диалог:
Noah: I'm in love with her Nina
Nina: And I am in love with Brad Pitt but I don't get to fucking live with him.
След което Ноа, естествено, си взе дечурлигата и си тръгна точно като нацупено дете от игрална площадка.

Малко е тъпо, че скъпоплатеният адвокат е специалист и по разводи, и по криминални случаи, но какво да правиш, Холивуд си е Холивуд.

Не знам и какво се карат Ноа и Хелън кой да има родителски право върху децата, те са толкова разглезени, че би следвало родителите им да се карат кой да се отърве от това неприятно задължение. :lol:

Не знам дали ще издържа пет сезона без да руутвам за никого, но поне сериалът е доста по-различен от стандартните такива където все пак има поне някой и друг симпатичен герой.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: The Affair

Post by Dr. Horrible » Fri Oct 09, 2020 4:19 pm

Аз изгледах четири епизода от първи сезон и съм във възторг!!! Тази година не съм гледал толкова зарибяващ сериал!

Много хубаво е измислено това половината епизод да е от мъжката гледна точка, а другата половина - от женската. Страшно много ми харесва играта с различните гледни точки и различните спомени. Защото точно това е начинът, по който работи човешката памет, и никога досега не съм го виждал разгърнат толкова добре! Харесва ми как спомените им се различават не просто във важните сюжетни неща (кой е спасил детето от задавяне), не просто в ключови реплики от диалога (дали тя е казала "Ти ме намери" или той е казал "Намерих те"), ами в разни дребни неща - той я помни на първата им среща с пусната коса, тя си спомня, че е била с набързо пристегнат ластик... Ей тея неща просто ме разбиват, гледам всеки епизод с очакване какво ще е променено в другата гледна точка. Харесва ми как двамата са направо различни личностни през очите на другия и през своите очи.
Той вижда жената като изкусителна, чаровна, загадъчна, в неговите спомени тя винаги е не само по-провокативна, но и една идея по-разкрасена и поддържана, отолкото се помни тя самата. Дали това имат предвид хората, когато се оплакват, че женските персонажи в сериалите не са толкова естествени, дали сценаристите пишат жени така, както Ноа вижда тази жена? :lol: Много ми харесва как той си спомня, че тя при ставане от плажа е изтупала пясъка от дупето си по направо еротичен начин, а пък в нейните спомени дори не се вижда да се изтупва - това е нещо, което човек прави механично и дори няма спомен, да го е направил. Харесва ми как той си спомня как тя сяда на една ограда и рокличката ѝ се повдига, той заглежда голите ѝ бедра.... А в нейните спомени тя е с дълги дънки :D Много, много добре е направено!
И макар при нея разликите да са по-очевидни, той също е доста различен човек през нейните очи и през своите. Тя го вижда като по-спокоен, по-уверен, по-чаровен, отколкото той вижда себе си. Но пък той се вижда като много по-щедър :lol: Спомня си, че се е върнал да ѝ даде бакшиш, тя няма такъв спомен. Спомня си, че му е поискала 12 долара за бурканите със сладко, той е дал 20 и е казал "Задръжте рестото", тя си спомня, че по погрешка му е казала 30 долара, вместо да каже 40, каквато е стойността на сладкото :D

Много ми харесва как изглеждат двамата главни - Ноа и Алисън. Определено са привлекателни, но привлекателни като за нормални хора, не като холивудски звезди.

Изобщо, прекрасно е. Продължавам с пълна сила. И Алисън я харесвам много, страшно много. Абе изобщо, пълен кеф дотук!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Affair

Post by Matrim » Sat Oct 10, 2020 3:02 am

You are one of us now! :) Очаквам да видя дали ще ти хареса Алисън и по-нататък.

Стигнах до епизод 2.7. Зарибявка си е още, но малко взе да бие на сапунена опера.
Spoiler: show
Това как любовният живот на Ноа е супер интересна клюка е голяма тъпотия, в днешни дни писателите не са кой знае какви знаменитости, а и той току-що издаде първата си успешна книга (с покъртително некадърен стил, ако съдим по цитираните пасажи). И въобще, дразня се като в сериалите или в киното почти всеки писател пише само и единствено леко завоалирани автобиографии. Въображението за нищо го нямат тия хора.
Алисън уж се постегна малко като се бяха разделили за няколко седмици, в следващият епизод пак взе да го раздава като пасивна жертва. Нахока Ноа леко, но веднага му прости.
Поне Хелън и Коул търпят подобрение. Очаквам да видя новото гадже на Коул кога ще покаже лошата си страна, защото иначе няма да пасва сред тази сбирщина. :P
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: The Affair

Post by Killua » Sat Oct 10, 2020 12:22 pm

То няма лошо сапунената опера :д Сега тъкмо гледам Jane the Virgin, ами много приятна пародия е, но в същото време си е баш теленовела! Много е свеж, препоръчвам, особено ако сте гледали като малки латиносериали и изпитвате лека носталгия към семейно гледане на вълнуващи драми за зли братя и сестри близнаци, амнезии, изгубени бащи и т.н. Но чувството за хумор в този сериал е на доста високо ниво, на някои от бебешките части си умрях от смях, вижте например тази сцена...
3 минути по късно: Ок, не намерих сцената (беше направена като спортен коментар по време на мач и беше наистина много яко как двамата коментиращи обсъждат опитите на Джейн да се справи с различни техники за самостоятелно заспиване на бебе), но успях да се оспойля от тъпия ютюб алгоритъм за това, че главен персонаж умира. Грейт...

Този коментар ще го прехвърля и в Гледано напоследък, а сега да се върнем на сериала от темата - на вас струва ли ви се, че има много голи/секс сцени в Аферата? Мат, ти беше писал в първия си пост, че имало "твърде много секс-сцени", но според мен в първи сезон може и да имаше действително повечко, но после ми се стори, че ги пообират, а пък гола плът много рядко се вижда всъщност. Но Рут Уилсън изглежда е имала проблеми с това и четох в статия, че някакви такива конфликти
Spoiler: show
уж са довели до напускането й.
/спойлер за 4-ти сезон/
На мен изобщо не ми правеха впечатление толкова, особено в късните сезони, може би съм свикнала вече на хбо-то. Според мен може би не толкова показването на плът персе е била проблемът, колкото самото естество на сцените (има една доста неприятна такава на едно дърво например, Мат може би я е минал вече, както и една по-гадничка към последните сезони) или тяхната необходимост.

Аз между другото тълкувах гледната точка на Ноа от първи-втори сезон като това какво после пише в романа си и затова я възприемах в началото повече като поукрасена, но по-нереална версия на събитията. :)

За Луиза, няма спойлери точно, а цялостно какво мисля за нейния персонаж, но за всеки случай маркирам:
Spoiler: show
Луиза има един-два неприятни момента по-нататък, но като цяло ми се стори свястна. На мен ми беше скучничка обаче и не ме вълнуваше особено...
/ъъъ спойлер за трети-пети сезон... примерно/

Мат, интересно ми е как ще ти понесе трети сезон, на мен цялата линия с Ноа там не ми беше особено интересна и някак не ми се върза особено с него като герой до момента, бът ай гес преживяното след края на втори сезон променя човек.

Абе малко ми е трудно да говоря за сериала без спойлери, особено като с Марто сте на различни места. И ми се струва, че каквото и да кажа, все ще оспойли някого. Аз наистина си се кефех сама да откривам всичко, без да имам никаква информация предварително за нищо... Та кажете, ако нещо ви спойля така, ще позамълча, докато не напреднете още. Проблемът е и че не помня съвсем кое в кой сезон става / се разкрива, та...
Last edited by Killua on Sat Oct 10, 2020 8:07 pm, edited 1 time in total.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Affair

Post by Matrim » Sat Oct 10, 2020 3:37 pm

На мен изобщо не ми правеха впечатление толкова, особено в късните сезони, може би съм свикнала вече на хбо-то. Според мен може би не толкова показването на плът персе е била проблемът, колкото самото естество на сцените (има една доста неприятна такава на едно дърво например, Мат може би я е минал вече, както и една по-гадничка към последните сезони) или тяхната необходимост.
Минах тази до дървото, да, неприятна беше, но поне беше необходима част от сюжета за разлика доста други.

Първият спойлър май не трябваше да го натискам, но сам съм си виновен. Засега сериалът е предсказуем, но в добрия смисъл на думата - знаеш, че влакът лети към зловеща катастрофа и точно това става. Така че като никога не ме плашат много спойлърите, да са маркирани пък вече ще си решавам да ги видя ли или не.
Аз между другото тълкувах гледната точка на Ноа от първи-втори сезон като това какво после пише в романа си и затова я възприемах в началото повече като поукрасена, но по-нереална версия на събитията.
Точно в последния епизод, който гледах обсъждаха точно доколко книгата съвпада с гледната му точка и с реалността, много мета беше, все едно четеш дискусиите на някой форум.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: The Affair

Post by Killua » Sat Oct 10, 2020 4:18 pm

Мен сестра ми ме оспойли за това между другото. Та и аз го гледах сериала с това предвид. Съжалявам за спойлера, променя перцепцията, определено.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: The Affair

Post by Dr. Horrible » Sat Oct 10, 2020 6:24 pm

И аз отворих този първи спойлер... Казвайте на кои сезони съответства спойлера :D
Но аз го очаквах, защото /спойлер за целия сериал/
Spoiler: show
на банерчето в HBO go я няма, на постера са Ноа и тъпата му жена, казах си, че няма начин Алисън да е в сериала и да не е централна на постера!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: The Affair

Post by Killua » Sat Oct 10, 2020 8:11 pm

Ок, добавих си постфактум някакви посочващи сезона маркировки.
Мат, ти като каза, че си ровил по форуми, бях убедена, че си го мярнал и това. Сестра ми изобщо не беше гледала сериала дори, само като чу какво гледам и каза, "а, този с голотиите, който..", та предположих, че е било някаква голяма новина. Плюс това, което писа сега Марто, за гледащите от платформата. Но ще внимавам повече, извинете!
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Affair

Post by Matrim » Sat Oct 10, 2020 8:53 pm

Няма проблем, ти ни предупреди, който е натиснал спойлър бутона си е за негова сметка. Иначе на форума който споменах, чета отделните теми за епизодите, така се пазя от спойлъри за по-нататък. Има интересни дискусии, пък и понякога споменават неща, които съм пропуснал щото понякога скипвам най-cringeworthy моментите.
Скоро би следвало да стигна и голямото разкритие на криминалната загадка. Залагам на
Spoiler: show
Уитни
Edit: Или пък не чак толкова скоро, сега виждам, че вторият сезон имал 12 епизода, аз си мислех, че са само 10. More CSI Montauk! :)

Edit 2: Епизод 2.08. Ноа вече копае дъното. Дето се вика, в сравнение с него, другата по-известна роля на Доминик Уест - Макнълти от Тhe Wire е направо Мъж на годината.
Spoiler: show
Реши, че не са му дали някаква литературна награда заради "affirmative action", след това скочи да бие критик от студентски вестник, който се осмели да не хареса шедьовъра му и за финал пробва да преспи с publicist-а си. По-интересното е, че от гледната точка на Хелън пък беше съвсем нормален.
Жал ми става за Тоби от West Wing, защото супер печеният адвокат е някаква трагикомедия.
Edit 3: Епизод 2.09.
Spoiler: show

Luisa - "Oh hey, I had this horrible thing happen to me 10 years before I met you and as a result I am infertile and unable to have children."

Cole - "OF COURSE YOU CAN'T BECAUSE MY FAMILY IS CURSED! IT'S A CURSE SO POWERFUL IT DESTROYED YOUR UTERUS A DECADE AGO BECAUSE YOU WERE DESTINED TO FALL IN LOVE WITH MY MISERABLE, ALCOHOLIC, PYROMANIC ASS!!!"

Shut up, Cole.

:lol: :lol:
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests