The Good Doctor

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

The Good Doctor

Post by Marfa » Sun Jul 26, 2020 10:35 am

Capture.PNG
Capture.PNG (293.4 KiB) Viewed 3511 times
Преди две години само го мернах по AXN, веднага го маркирах като "чувствителна тема" и го пропуснах умишлено. Вероятно никога нямаше да го започна, ако не беше тая история с ковида.

Историята има всички шансове да бъде класирана като сладникава, абсурдна и съшита с бели конци: Шон Мърфи е аутист в по-сериозната част от спектъра, да речем с две идеи по-лека форма от Рей Бабит и с около десет идеи по-тежка форма от Шелдън. Диагностициран е и със синдром на саванта, което е вече абсурдно, защото ако беше истина, щеше да е напълно нефункционален. Както и да е де. Става хирург (не е ясно как въобще успява да завърши, предвид абсолютната му неспособност на нормално общуване) и под закрилата и давлението на наставника си доктор Гласман започва стаж в голяма болница в Сан Хосе. И там започва да открива себе си, да се учи да общува, да открива любовта и прочее.

На теория, гррр.

На практика, след като изгледах първата серия, актьорската игра на Фреди Хаймор ме остави така: :shock: По принцип ужасно се дразня на нелогичните и абсурдните неща, а по-нелогично и абсурдно от това човек със сравнително тежък аутизъм да е завършил медицина и да е хирург специализант трудно може да се измисли. Е, да де, знам, че Бойко е премиер и прочее, но пък той не е аутист, а е кретен, но е също толкова нелогично, пък е факт. Ениуей. Реших да гугълна и да получа информация и така разбрах, че оригиналният франчайз е корейски. Дръпнах корейския сериал и с писъци избягах на шеста серия. То не са глупости, не е преиграване, даже и блещенето с очи го имаше, дето е характерно уж основно за Боливуд. И се оказа, че Дейвид Шор може да извлече златото от практически всяка тиня, която му попадне в ситото.

По принцип съм забелязала, че народът много се впечатлява всеки път, когато някой изпълнява роля на човек с психично заболяване. Само че играта може да е от Леонардо ди Каприо в "Гилбърт Грейп" до Йоана Буковска в "Есенна соната". В този смисъл превъплъщението на Хаймор е просто зловещо реалистично. Както споменах, проверих корейския оригинал. Там са сложили някакъв аниме герой: висок, красив и завършен олигофрен, който за да покаже, че има проблеми, само дето не ходи с табела "аз съм куку". Ужас. После видях, че понеже американският сериал е станал изключително успешен, турците са дръпнали франчайза и са започнали своя версия уж по корейския вариант, но всъщност доста плътно дебнат американския. Танер Йолмаз обаче много точно следи какво прави Фреди Хаймор и се стреми да прави точно същото. Смях се със сълзи. Ще ви пусна два откъса тука, че дано ме разберете какво имам предвид.

"I made a REBOA":
https://www.youtube.com/watch?v=gryXA286Sws

"REBOA yaptım":
https://www.youtube.com/watch?v=5hof8LTETHU

Та ше ми е кеф ако някой още го е гледал, да сподели.

P. S. Понеже не разбирам доколко е станало ясно, да уточня: сериалът много ми харесва. Фреди Хаймор от дете е невероятен, а в момента кърти и разбива. Толкова впечатляващо играе, че когато го гледах в някакво интервю, чак се стреснах, като видях колко нормално се държи. Житейските ситуации са много реалистични, всичко е толкова истинско, че чак боли. Обичам Шор и искам да пренаправи ГоТ от шести сезон до края.
Last edited by Marfa on Mon Jul 27, 2020 6:19 pm, edited 3 times in total.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: The Good Doctor

Post by Ghibli » Sun Jul 26, 2020 1:24 pm

Хаха, не съм го гледала, но турският клип е потресаващо колко прилича на техните любовни драми като атмосфера, въпреки че не би трябвало да имат нищо общо :D Забавно е как се проявяват националните специфики в интерпретациите на уж един и същ оригинал. Корейските или японските сериали също си имат особености, които човек трябва да приема като даденост, за да може да им се радва.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: The Good Doctor

Post by Ghibli » Mon Jul 27, 2020 4:01 pm

@Marfa , а такива кървища и меса като в клипчето обичайни ли са за всеки епизод или по принцип е по-кротко?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: The Good Doctor

Post by Killua » Mon Jul 27, 2020 4:22 pm

За сметка на това всичко в турското клипче беше цензурирано?
Погледите на фона на драматичната музика :Д Да си призная, беше по-малко зле от очакваното от мен, но пък за сметка на това турският доктор ми изглеждаше почти нормален някак, малко повече старание, бе!
Интересно звучи сериалът, аз съм голям фен на Хаус!
Едит: я, това бил Чарли от "Чарли и шоколадовата фабрика". Колко е пораснал :)
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: The Good Doctor

Post by Marfa » Mon Jul 27, 2020 5:00 pm

@Ghibli
Не, тук имаха необичайна ситуация. Екипът им беше дежурен в спешното, когато им докараха обърнал се автобус със сватбари. Иначе чак такива касапници не показват. :)

@Killua
Мели, да, той е :) Оф, пуснете си някоя серия за проба да видите. Това хлапе играе зловещо добре! Американската версия е супер, човек.

Awwness overload:
Spoiler: show
aww.jpg
aww.jpg (117.61 KiB) Viewed 3424 times
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: The Good Doctor

Post by Dr. Horrible » Thu Jul 30, 2020 10:21 am

Тъкмо щях да напиша, че искам да го гледам заради Емили Ванкамп, но проверих в гугъл и се усетих, че тя беше в друг нов медицински сериал - The Resident :D

Нещо медицинските сериали се завръщат! Тези двата имат успех и си продължават с нови сезони, а "Анатомията на Грей" все още се държи, вече 17-ти сезон ще прави.... Това е нереално, аз бях девети-десети клас, когато той набираше популярност. Дванайсети клас го изгледах, втори курс студент го спрях... Странно ми е, че е съществувал през всичките тези години и продължава да го има.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: The Good Doctor

Post by Marfa » Thu Jul 30, 2020 11:52 am

Аз никак не можах да харесам Грей :( Главната героиня ми е крайно неприятна, самото шоу колкото и да опитам да го загледам, просто не успява да ми привлече интереса... Не, никак не е моят. Може би щото го почнах заедно с Хаус, а там летвата си е наистина висока, и... Не знам. Неприятен ми е. А Мередит постоянно ми прилича на влечуго, въобще не мога да разбера какви асоциации правя, честно.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: The Good Doctor

Post by Ghibli » Sun Aug 08, 2021 3:32 pm

Сериалът се появи в Нетфликс и използвах почивката да изгледам четирите сезона. До края на трети сезон щях да кажа, че е съвършен, вървеше идеално. Някаква златна среда между класиките на медицинските сериали - "Хаус", ама не толкова смъртно сериозен, "Анатомията на Грей", ама с много по-малко сапун. Финалът на трети сезон излезе от тази тенденция и ми развали настроението, но го приемам. В четвърти сезон се оляха със злободневните теми, то не беше расизъм, не беше тръмп-антитръмп спор, не беше надмощие на жените и нищожество на мъжете, за проблемите на транс-хората и отношението на християните към абортите не отделиха чак толкова време, но те си вървят на фон... Но да, въпреки изброените простотии теми, от които ми е писнало, сериалът ми хареса и благодаря на Марфа за препоръката. Надявам се в пети сезон да ги отпусне малко пропагандният плам и да се върнат на това, което правеше първите три сезона добри - лекотата, комбинирана с усещането, че наистина гледаш нещо за медицина.
Добавено: пропуснах да кажа за един от големите плюсове - героите са плътни, дори на второстепенните действащи лица е обърнато внимание и е вкаран характер и по някоя лична история и за тях. Сезоните са написани с ясна мисъл и посока и вървят плавно и последователно (четвъртият може би е лекото изключение). Когато нещо се случи в света на сериала, то има реалистични последици. Авторите не се притесняват да се отклоняват от клишетата, способни са и на самоирония.
Spoiler: show
Много се смях на кандидата, който каза, че в тази болница не иска да работи, защото всички се занимават да обсъждат личните си драми вместо да се съсредоточат в работата си :mrgreen: Друг як момент - прибързаният брак на човек, преживял рака и решил да живее истински (тм) изведнъж се оказа не цветя и рози, а каквото си е всъщност - авантюра със съмнителен изход.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: The Good Doctor

Post by Litz » Sun Aug 08, 2021 5:53 pm

Оф да, четвърти сезон беше много натрапчив с цялата ная пропаганда по толкова нелеп начин, яко умирях от срам от проповядването.

И имаше неща, които ме дразнеха: Ашър и огромната му брада и двете маски. Хирург в операционна не може да ходи с неква брата като прошляк. Побърква ме.

Не знам дали заради корона или не, ама в четвърти сезон почти нямаше гост доктори и Андрюс, който е пластичен хирург, бъркаше в мозъците на некви хора.

Единственото яко нещо в четвърти сезон бяха Морган и Парк :heart: :heart:

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: The Good Doctor

Post by Killua » Sun Aug 08, 2021 9:35 pm

И аз го гледам, на втори сезон съм, много е приятен! Но засега ми е еднакво "сериозен" с Хаус, де, особено пък първите му сезони си бяха комедия повечко. Зарадва ме появата на Къди!
Но още от първи-втори сезон си ги има често модерните теми, тип антиваксъри, транс момчето, майнорити наемане на кадри и т.н., та не се изненадвам, ако са задълбали в тази посока нататък.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: The Good Doctor

Post by Litz » Sun Aug 08, 2021 9:42 pm

Killua wrote:
Sun Aug 08, 2021 9:35 pm
И аз го гледам, на втори сезон съм, много е приятен! Но засега ми е еднакво "сериозен" с Хаус, де, особено пък първите му сезони си бяха комедия повечко. Зарадва ме появата на Къди!
Но още от първи-втори сезон си ги има често модерните теми, тип антиваксъри, транс момчето, майнорити наемане на кадри и т.н., та не се изненадвам, ако са задълбали в тази посока нататък.
В първите сезони е окей. В четвърти сезон е много зле. Не мога да опиша колко дразни и колко е on the nose. Представи си някой от туитър веригите на които се подиграваме в сексистките хроники, но супер сериозно изречени.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: The Good Doctor

Post by Ghibli » Mon Aug 09, 2021 10:58 am

Да, именно плакатната пропаганда в четвърти сезон дразни.
Между другото, не само Къди, доктор Уилсън също го имаше в един епизод, както и някои познати лица от други сериали. Един път дори беше нещо като спойлер.
Spoiler: show
За жената в кома, която я играеше мацката от "Lost", веднага ми стана ясно, че щом са взели тази актриса, значи предстои пациентката да се събуди.
А що се отнася до хумористичните препратки:
Spoiler: show
На лупуса също беше отделено внимание! :mrgreen:
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: The Good Doctor

Post by Litz » Mon Aug 09, 2021 11:22 am

Азиатеца , директор на болница, дето мразеше Шон беше от Лост май и той
Жената на Андрюс от White Collar, кактохи един любовник на Клер. Друг се сещам едната директорка азиятка беше в Teen Wolf, майката на Кира.

Клер я знам от един много як британски сериал.

Но Морган ми е любимка, супер готин персонаж, нахакана такава и злобна, но с комплекси. Обожавам я. Разкошна е :heart:

Лия обаче не мога да я дишам. Особено понеже актрисата е бая слаба, и до Фреди Хеймор, с коготохя слагат редовно, стои бая читалищно.

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1582
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Re: The Good Doctor

Post by Delegat » Mon Aug 09, 2021 12:36 pm

Изгледах и аз 4те налични сезона и поне за мен Карли беше много по-подходяща за Шон. Толкова много време отделиха да изградят връзката им и накрая - Обичам те, но Леа обичам повече. Иначе не е лошо сериалчето, има си ги драмите и типичните романтични въртележки, но като цяло е приятен за гледане.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: The Good Doctor

Post by Killua » Mon Aug 09, 2021 12:40 pm

Морган ме кефи засега, много Амбър ми идва, а нея доста я обичах в Хаус (уж зла и супер състезателна в началото, "къттроут бич", което го използваха и тук, и после се оказва всъщност не баш така). Но поне при Амбър мина повечко време, тук някак твърде бързо я представиха в положителна светлина, почти веднага. Там изненадата беше по-голяма.
Леа е сладка и хубавка, но и мен нещо ме дразни действително в нея. Може и да е от играта, седи ми престорена, все едно не е това наистина характерът й, а го мотае нашия.
Още не съм стигнала до д-р Уилсън! Чакам го!

@Delegat, спойлери, моля
:?
shadow dance nikoga ne luje

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests