The Last Kingdom

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

The Last Kingdom

Post by tigermaster » Wed May 20, 2020 12:56 pm

Понеже май не съм единственият почитател на сериала във форума, а тъкмо изгледах четвъртия сезон най-после, рекох да пусна тема.
ИМДб:
https://www.imdb.com/title/tt4179452/
Трейлъри на четирите сезона:
https://www.youtube.com/watch?v=0ZXdPhfMbAw
https://www.youtube.com/watch?v=fGNMxLe7ERI
https://www.youtube.com/watch?v=9Za_bQYuL1w
https://www.youtube.com/watch?v=vNaITmq0cX0

Ревю, писано от мен преди три години на базата на първите два сезона:
https://tigermastersblog.wordpress.com/ ... t-kingdom/
Сега надали бих го написал толкова възторжено, между другото, обаче сериалът все така ме радва. Много свободна интерпретация на поредицата на Бърнард Корнуел "Саксонски хроники" и май единственото свястно телевизионно героично фентъзи, което ми е попадало в последните години.

Хубавото:
- Добре завързана приключенска история с готини герои.
- Светкавично темпо. Изобщо не тъпче на едно място.
- Исторически е по-грамотно, отколкото очаквах, когато започнах да го фенсъбвам, макар че си позволява много волности.
- Обилно количество добре хореографиран екшън.
- Чудесни актьорски изпълнения.
- Скандинавците ги играят скандинавски актьори и това е доста видимо.
- Свръхестественият елемент не е силно застъпен, но го има и е достатъчно неприкрит.

Лошото:
- Дизайнът на костюмите, особено на датчаните, е като изваден от обложка на пауър метъл албум. Буквално това. На мен не ми е проблем, обаче може би нямаше да е зле да изглежда по-автентично.
- На моменти е прекалено кърваво, особено в последния сезон.
- Шоурънърът на първите три сезона не работи по четвъртия и това е проблем - появяват се някои пробойни, които по-рано ги нямаше, а и, подозирам, това е причината сериалът да забива повече накъм "Игра на тронове" с разни дворцови интриги и борба за власт.
- В началото изглежда доста нискобюджетно. После Нетфликс купиха сериала и започнаха да наливат пари и разликата, чисто визуално, между последните два сезона и първия е доста видима.

Неща, които може да са, а може и да не са проблем:
- Дружината на Утред в момента прекалено много напомня на дружината на Шарп, което е разбираемо, понеже и двете поредици са базирани на Корнуел. Обаче и тук главният герой има най-добър приятел ирландец (Финан/Харпър), боец с малко по-специални умения (Ситрик/Хардман), образован, но все пак използван най-вече в битките (Осферт/Харис)...
- Историята е съвсем типичен Корнуел. Ако зрителят е гледал дори един епизод на поредицата за Шарп или е чел някоя негова книга, ще види доста познати елементи.
- Същевременно обаче интерпретацията на книгите е съвсем свободна - което според мен е за хубаво, доколкото те са още по-кръвожадни от това, което виждаме тук, и, съответно, доста от героите са по-трудни за харесване.

Толкова засега.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Last Kingdom

Post by трубадур » Wed May 20, 2020 1:34 pm

Аз на тва все още му се чудя. Гледах първия сезон с мощни скипове, щото не се търпеше евтинията и визуалната простотия. Толкова невменяем дизайн на облекла, сгради и квото падне беше под нивото на Конан сериала навремето. Битките бяха плачевни и за пореден път беше глупотевина без стратегия. Колкото тия, които трябва да бият... да бият. Освен това ме дразни, че на моята територия го няма четвърти сезон, да го еа у нетфликса и го чувствам като пропуснати ползи. :lol:

И актьорската игра е потресаваща. Извън главния бонбон останалите са толкова никви, че повече няма накъде. И не знам как е натам, ама га ще видим викинги и подобна сган, които са ебаа го, приятни помежду си. Тия калъфи плават с месеци и за затворени сума говеда на тесен кораб. Ако не се спогаждат първо, че няма да достигнат бреговете, дето дирят, второ няма да са толкова опасни в битка. Тия стени от щитове се градят на доверие между хората вътре. Пак, скипвах много първи сезон, но личеше колко хем се пъне да не е Викинги, хем му ходи по трохите. Гледайки промоционалните материали на следващи сезони му е като близнак продукция, до цветовите избори даже.

Надявам се да не продължават да се държат като орките от варкрафт облечени като байкъри, което е толкова преекспонирана викингска визия, че не се диша вече.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: The Last Kingdom

Post by tigermaster » Wed May 20, 2020 2:55 pm

трубадур wrote:
Wed May 20, 2020 1:34 pm
И не знам как е натам, ама га ще видим викинги и подобна сган, които са ебаа го, приятни помежду си. Тия калъфи плават с месеци и за затворени сума говеда на тесен кораб. Ако не се спогаждат първо, че няма да достигнат бреговете, дето дирят, второ няма да са толкова опасни в битка. Тия стени от щитове се градят на доверие между хората вътре.
Това буквално всичкото е адресирано в сериала, бтв. Воините се спогаждат помежду си доста добре - което беше показано от самото начало, затова и пометоха армията на Матю Макфейдън толкова лесно. Водачите правят глупости, което е ОК.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Last Kingdom

Post by трубадур » Wed May 20, 2020 3:43 pm

tigermaster wrote:
Wed May 20, 2020 2:55 pm
трубадур wrote:
Wed May 20, 2020 1:34 pm
И не знам как е натам, ама га ще видим викинги и подобна сган, които са ебаа го, приятни помежду си. Тия калъфи плават с месеци и за затворени сума говеда на тесен кораб. Ако не се спогаждат първо, че няма да достигнат бреговете, дето дирят, второ няма да са толкова опасни в битка. Тия стени от щитове се градят на доверие между хората вътре.
Това буквално всичкото е адресирано в сериала, бтв. Воините се спогаждат помежду си доста добре - което беше показано от самото начало, затова и пометоха армията на Матю Макфейдън толкова лесно. Водачите правят глупости, което е ОК.
Не, това беше битка тип, много сме прости, за да ни бият (саксонците), не показаха смислена дружба (при датчаните), а просто кретени (саксонците), които не заобиколиха враг, който не ги вижда (датчаните). Специално първият епизод е посмешище. Личи, че няма кинти и далеч не могат да си покрият амбициите. Затова и не го продължих и скипвах яко първия сезон, който ме пребиваше от скука и никви герои.

като казах сигурно някой ден ще го ченка натам какво става, все пак да ги видя с пари какво са направили, колко са касапница битките, колко са рокери в кожи викингите и т.н. :mrgreen:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: The Last Kingdom

Post by tigermaster » Wed May 20, 2020 8:49 pm

Смислена дружба показват, доколкото има време, при положение, че следват главния герой доста плътно.
Сега, визията верно евтинее в началото, а и дизайнът на дрехи и декори е далеч от автентичното, обаче за останалото не съм съгласен, а и доста от нереалистичните изпълнения съм склонен да ги простя, защото сериалът през цялото време се държи като приключенско фентъзи, дори когато ги няма вещиците да правят магии.
Четвъртият сезон донейде затова ми допада по-малко от предишните - най-грамаден е като мащаб и визуално е пипнат най-добре, обаче се опитва да бъде по-голям от главния си герой, сеят се раздори и интриги, непрекъснато се говори за амбиция и твърде често се забравя причината аз да захвана сериала - а именно, че е телевизионен пауър метъл, в който героизмите на Утред са най-важното.

Бтв, вчера гледах някакъв материал в Ютуб, според който Брида била първата феминистка и било много яко, че има толкова силна жена на екран. :shock: Който е гледал какво става с нея в последните епизоди, знае. Това ми е другият важен проблем с четвъртия сезон - че в първите три ясно се показа, че Брида далеч не е толкова корав воин, на колкото се прави, и че това нейното е само фасада, поддържана от ярла, с когото е във връзка, а в четвъртия е сече глави като едното нищо, дори докато е в напреднала бременност.
Появи се обаче ето този исторически образ:
https://en.wikipedia.org/wiki/Sitric_C%C3%A1ech
Държи се като тийнейджър, който е прочел "Изкуството на войната" няколко пъти и даже си е взел поука. Готин тип. Иначе, съвсем сериозно, който му е писал сценария, очевидно е чел Сун Дзъ, обаче май проучванията по военно дело се изчерпват с това - което не е малко де, обаче като гледах как неговите хора мелят наред, най-вече псувах по глупостта на противниците му. Поне беше зрелищно, а и самият герой радва.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: The Last Kingdom

Post by Litz » Wed May 20, 2020 9:06 pm

@tigermaster интересно ми е къде ги виждаш фентъзи елементите, защото аз не ги виждам никъде?
Примерно, да погледнем
Spoiler: show
проклятието на Брида да е бездететна и повдигането му, когато тя убива Стори. Според мен лично си е чиста соматоза от неина страна. Смисъл, той я 'проклина' и тя си казва, "Не ся няма как да имам деца, докато не го убия тоя" и се навива до степен, това да й се отрази на възпроизводителните функции и когато го убива, вече е чил и забременява.
Не съм видяла, поне аз нито един момент, в който да не мога да си обясня чисто рационално, защо се случва така.

Иначе четвърти сезон, имам оплакване от прическата на Утред. Тва е хейткрайм. Тая прическа, освен, че е убер грозна и престъпление срещу очите няма и логика. Нито спрямо Утред като саксонец, нито Утред като израстнал сред датчанини. Нито дори от практическа гледна точка за него има квато и да е била логика. КОЙ? Питам, кой е отговорен за тва? КОЙ? Погледнах и виждам, предишната дизайнерка е смененас некав друг, което може би е причината за тва. Както и за тва Aelswith, в четръвти сезон да се превърне от невзрачна жена на 35, измъчена от времето, в мега bangable кифлата, която е подмладена адски много. На Eadith грима ме побъркваше адски много четвърти сезон, щото тва червило и целия тоя инсаграм фейс бяха безумни, и то при положение, че тя ми беше едно от любимите неща тоя сезон.

Иначе аз ли изпуснах нещо или тва с
Spoiler: show
Етелфлед и Утред и страстните им секс сцени дойде като гръм от ясно небе? Преди тва некви жални погледи, една платоничност тип "Искам та, ма не може" и първата сцене между двамата тоя сезон е некав секс, шси кажеш Етелред не съществува. Впрочем актьорът на Етелред а Шон Бийн 2.0. Само умира навсякъде.
Сред актьорите съм на мнение, че сериалът е между много добри, добри и ПЪЛНОТО ДЪНО ЛЕЛЕ ВТФ, ЗАЩО сте актьори. Със Скейд имах страшен проблем, щото тая го играеше предрусала хипстърка в техно клуб през цялото време и беше болезнено.

едит: тва с Брида е пълно безумие и бутафорията около напредналата бременност, а трепе некви мъжаги по-лесно от Утред беше просто нелепо. Мен и тоталното й психясване и ненормална жестокост ми дойдоха в повече. За мен Едит беше много по-феминистки образ, като subversion of the whore trope, че и Етелфлед.Брида е или супер рационална и иска да се мисли или "ШЕ ВИ ИЗБИЯ ВСИЧКИТЕ И ДЕЦАТА ВИ И ЩЕ УМРЕТЕ и тва в рамките на няколко епизода.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Last Kingdom

Post by трубадур » Thu May 21, 2020 6:12 pm

Както може да се очаква пак приказвам глупости.

Първи сезон имал още един епизод и много ясно, че чувствах тъп завършека при положение, че не го видях. Мани че се лиших от бая прилична секс сцена, ми мелето на края беше доста добре. Липсата на копия беше плачевна, а и викинги в кожи (да...), но двете стени от щитове, където липсата на копия беше най-видна, доста ме зарадва и после нашият като се развъртя беше бая награждаващо без да изглежда дебилно и невъзможно.
Spoiler: show
Жалко за супер яката мацка - кралица и оня с белезите, но като нашият пощади брат си и после го видя в затвора, плешивият като му каза, че ще изгорят жена му и как утред наистина е дал всичко и се е превърнал във всичко, в което се е надявал, че ще стане, доста фийлвах.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: The Last Kingdom

Post by tigermaster » Thu May 21, 2020 8:48 pm

Litz wrote:
Wed May 20, 2020 9:06 pm
@tigermaster интересно ми е къде ги виждаш фентъзи елементите, защото аз не ги виждам никъде?
Най-малкото Изулт
Spoiler: show
като спаси Едуард в края на първия сезон.
А и знаеше неща, които мисля, че няма къде да е чула, примерно че
Spoiler: show
сестрата на Утред е жива.
А и около изстъпленията на Скейд в третия сезон имаше доста моменти, в които оставах с впечатление, че хвърчи нещо свръхестествено.

Иначе съм доста съгласен за
Spoiler: show
връзката на Утред и Етелфлед. Те имат хубава химия, всъщност, обаче нищо в предишните сезони не показваше чак пък такова страстно влюбване. В началото си мислех, че просто търсят някаква утеха един в друг, Утред - заради смъртта на жена си, а Етелфлед - защото мъжът й я мрази, обаче от там до любов, върху която е изграден целият сезон крачката е твърде голяма.
Само че подобно появяване от нищото се е случвало и преди в сериала - във втория сезон изведнъж Стеапа просто го имаше, все едно винаги си е бил там, нищо, че в първия го няма. А е готин тип той.
Spoiler: show
След като го утрепаха така безцеремонно в голямата битка в четвъртия сезон, ми идеше да крещя срещу екрана, честно. Единственото, което ме спря, беше, че гледах епизода късно вечерта.
Иначе, на мен изтрещяването на Брида не ми е такъв проблем, даже се радвам, че не отделиха повече внимание на причините, ако трябва да съм честен. Дразни ме внезапното покачване на бойните й умения.

Иначе като цяло, при все бъговете и някои неконстистентности с първите три сезона, четвъртият показва, че може да се вкара модерен феминизъм дори в мъжкарски исторически филм и да работи. Просто трябва да се направи адекватно.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: The Last Kingdom

Post by aiva » Fri May 22, 2020 8:37 am

За фентъзи елементите, мен ме радва, че самият начин, по който са представени, може да се импретира като "да, има магия" (както го виждат героите) и като "не, това може да е просто съвпадение" (както би си помислил зрителят), но не казва кое точно е и съответно може да е кое да е от двете.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Last Kingdom

Post by трубадур » Fri Jun 12, 2020 10:52 am

Избозих 2-ри сезон и он тоя сериал свърши у 5 епизод. :lol:

Просто не виждам къ ще сколасят да доставят повече катарзис от отмъщението на Рагнар, той, Утред и брида заедно отново, намериха сестра си, преживяване на робството, въобще и без това сериалчето е само една идея над викинги, като писане, и много нива по-долу като качество на екшън и епика и сега се поставиха в такова положение всеки сезон да е същото.

Това, което радва е Утред и голяма част от героите, които държат на честта и тежестта на думата им. За разлика от викинги където всичко беш бакстабинг фиеста и просто един герои нямаше който да не е пълна повърня. А и като се лишиха там от Рагнар и Роло то и айкенди с харизма не остана.

В The Last Kingdom симпатичните герои са доста повече, но и въпросът за актьорските умения, подплатени с присъствие си тежи. И малко бие на криво, щото русото келеме и другарчето му влизат в кадър и крадат екрана, докато останалите бледнеят. Също евала за мацката, която е съпруга на Утред, момичето има нужда от повече екранно време. Пълното забатачване на Хилд във втората половина на сезона също не беше добра идея. Другото което ме бъгна е, че все пак викингските братя на поход бяха по-добре изпипани във викинги, там историята им беше бая по-сочна и многопластова. Въобще толкова е странно, че имаме 2 сераиала по горе-долу едно и също време, развиващи се в един и същ период, изглеждат и звучат еднакво, и постоянно се борят кой от кой да е по-неправилен.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: The Last Kingdom

Post by Litz » Sat Jun 13, 2020 11:22 am

Кое русо келеме? Етелред или Етелуолд, демек съпруга или братчеда на Етелфлед? :mrgreen:

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Last Kingdom

Post by трубадур » Sat Jun 13, 2020 11:57 am

Реално и двамата :mrgreen: . Бтв 3-ти сезон се развива точно както очаквах. Поне имаме пак Рагнар ако не друго. Брида тука радва да сме честни. Русата магесница и бюджетният Роло са нема такава излагация убачи, неам търпение да им видят сметката, но не знам дали ще имам търпението. Кнут го въведоха да видим дали ще го докарат до Велики, щото ако е същият е малко стотина години по-рано от необходимото (но то средновековието в тия филми нема значение, че е период къде 10 века, всичко е едно и също). А и в крайна сметка Етелуолд трябва да стане крал на Нортумбрия по некое време и в всички тия чиляци, дето сега го подхвърлят в сериала го следват.

Но тия имена, да, етелкурец еба ли го кво натам са били оувъркил, но е яко че са ги запазили, лудница е да се обсъжда кой кой е в тия династии :mrgreen:

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: The Last Kingdom

Post by Litz » Sat Jun 13, 2020 6:18 pm

Етел нещата ме убиват. Но Етелред много кефи, въпреки че знам актьора от един сериал на cw :oops:

Иначе благодаря ти, че споделяш кринджа към рейв хипсърката на есид, щото тая не се дишаше/ То не стига, че персонажа и беше криндж, ами самата актриса е ултра зле. Дори като се опитва да съблазнява Утред. Болката беше тая мацка и се извинявам за критиката ми по Брида. Е тая беше най-зле.

Ти чакай, четвърти сезон, дето освен всичко гримът и прическите са извън всякаква критика. Рандъм ютюбър може да гримира по-добре.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Last Kingdom

Post by трубадур » Sat Jun 13, 2020 7:03 pm

Litz wrote:
Sat Jun 13, 2020 6:18 pm
Етел нещата ме убиват. Но Етелред много кефи, въпреки че знам актьора от един сериал на cw :oops:
Много са искали да правят джофри с него, ама са взели пич с много харизма просто. Играе келеш кат за световно, ама с правилната перука дет се вика той можеше да е утрет, само малко трябва да качи кила. Много тъпо боравят с героя му, нямаше нужда да изнасилва жена си. Бтв, отново, във викинги невярната съпруга и мнителният съпруг толкова по-добре бяха барнати, където с годините почнаха да се уважават и дори обичат заради силата, която си даваха един на друг. С много повече финес такава двойка беше представена.

А тая русата е нема такъв кастинг. С тва гласче и кифленско поведение ще върти мъже да й се валят в краката и да се побъркат по нея га ме нема.

Някой ден обаче ще ми се иска по-подробно да обясниш за грима/прически. Не е първото нетфликско нещо дето солиш за това.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: The Last Kingdom

Post by Litz » Sat Jun 13, 2020 7:38 pm

Аз и сега мога да ти обясня, щото вали като за световно и не мога да пазарувам. Принципно не съм мейк ъп про, но някои аспекти са ми интерересни и следя хора като Лиса Елдрич. Но Нетфликс сериалите (не че няма и други такива), но те са ми направили най-сериозно впечателение имат потресаващ грим, като ето пример от mindhunter


При Нетфликс, проблемът с много от сериалите е, че не мачват undertones на фондьотена и ви лицето и врата са тотално различни нюанси и редовно седят оранжеви или жълти. Което, ако донякъде е обяснимо, но не допустимо при по-тъмнокожите актриси, то при белите такива дето имаш 294209402 тона да си избираш от тях, е просто потресаващо. При мъжете, където ползват коректор само на места, доста често съм виждала очеизбодни жълти петна. Други проблеми като това да виждаш всяка по-суха област, пъпки, discoloration и тн, в което няма лошо, ако искаш да покажеш тия неща, но когато искаш да чанелваш неква естетика и героите ти очевидно носят грим е проблем.

В някои сериали, гримьорите не знаят как се слага и руж/контур, щото редовно е под скулите. Очният грим е не бленднат и стои грозно, както и червилото, където устните не са очертани като хората, ако изобщо са ползвали молив и червилото излиза от очертанията и цветът, както и формата е с неравна апликация.

Четвърти сезон на последното кралство сменят отговорничката за грим и прически и положението е трагикомично. Косата на Утред е супер зле и няма никаква логика да бъде такава. Смисъл, тя не просто е обективно грозна, но е и не е практична.Освен това няма логика, самият Утред да ходи с такова нещо на главата. . Когато си на четвърти мога да ти дам отделни детайли защо гримът там е крака.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests