Тъмните му материи (HBO)

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Claymore » Wed Nov 27, 2019 12:46 pm

Roland wrote:
Tue Nov 26, 2019 5:45 pm
Аз също така искам да добавя, че все още не знам какво точно е Магистериума, защо толкова ни е страх от него, и защо трябва да ми пука. Гледах сцената с Колтър и двамата функционери в Лондон, и осъзнах, че това са герои, които съм виждал вече в поне два други епизода, а от героите в тая сцена знам повече за МАЙМУНАТА ебаси!
Аз съм съгласен и с критиките на тайгъра, макар че трети епизод ми хареса, и четвърти кажи речи. Но като цяло ТОВА ми е един от най-големите проблеми тук. Имаше някаква статия преди да почне сериала в която се тръбеше как сериала е супер експлицитен в критиката си на църквата и бла бла... само че Магистериума и Върховния съд на консисторията изобщо не са под фокус тук, а и не са показани именно като църковни органи. Повече приличат на КГБ или друга тайна полиция, и това няма да се оправи колкото и нашивки по раменете в стил нацистки униформи слагат на костюмите. Книгите съм чел 2009 последно, но въпреки това все имам някекъв спомен че там се беше наблегнало много повече именно на църковността и тесногръдието на хората от Магистериума.

Другото което ме бърка е решението да осъвременят сетинга. Не само по себе си, а защото това влачи един тон потенциални последици със себе си, които не ми се струва сценаристите да се премислили достатъчно и си личи
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Roland » Wed Nov 27, 2019 5:33 pm

Е много ли е осъвременено? На първите 40 страници съм и това е някакъв ранен 20-ти век.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Drake
Adept
Posts: 234
Joined: Fri Aug 27, 2004 5:07 pm
Location: Castle Discordia
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Drake » Wed Nov 27, 2019 6:53 pm

Не мисля, че много осъвременено. По-скоро книгата не е визуален медиум и оставяше усещане за викториански/стиймпънк сетинг, но като се замислиш те имат електричество, знаят за елементарни частици, ако не се лъжа и за ядрена енергия. Хеликоптера не знам за какво го вкараха, той се появява в следващата трилогия, в която Пулман постфактум е решил да е яко да има хеликоптери.
Магистериумът и на мен като чел книгите, макар и отдавна, не ми е много ясен как функционира изобщо. Подозирам, че пак бягат от църковен backlash, защото Магистериум е сборно наименование на един куп съдилища, подразделения и органи на Църквата, което е ясно заявено в книгите, макар и под формата на инфодъмп.
Лира си е специална и в книгите, но в сериала прекалено ѝ претупаха ориджин историята и сега изглежда, че е станала умна и находчива, защото алетиометърът ѝ помага.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Claymore » Wed Nov 27, 2019 8:12 pm

Roland wrote:
Wed Nov 27, 2019 5:33 pm
Е много ли е осъвременено? На първите 40 страници съм и това е някакъв ранен 20-ти век.
Ами визуално такова усещане оставя, липсва оня момент на различност пряко близостта, който явно целят. Поне за мен. Електричество (анбарен заряд, ако помня добре) си имаха, но чак асансьора с код за сигурност не. Чисто визуално обаче някак не ми се получава просто.

Като споменах визуално, трябва да отбележа обаче колко ме кефи оупънинга. Музиката е добра, без да е нещо монументално, но визуално... Game of Thrones оупънинга да го духа, честно казано. Особено с това как в началните моменти вплитат и трите артефакта от заглавията на книгите. А накрая като показват наслоените равнини/измерения... :heart:

Жалко, че порталите ги вкараха много рано и без особено внимание да отделят на това. Бореал си минава между световете без никакъв проблем и тършува нещо из нашия свят, ама не е ясно какво и то без да докладва на никой друг в Църквата. Иначе досега горе-долу добре се справят с PG ограниченията, но по-нататък като си има кръвопролитие и повече екшън се чудя дали ще успеят да ги направят като хората.
Last edited by Claymore on Thu Nov 28, 2019 1:45 am, edited 1 time in total.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Wed Nov 27, 2019 10:53 pm

Проблемът не е толкова в осъвременяването, колкото в това, че не е направено консистентно и на моменти стои просто нелепо. В смисъл, имат хеликоптери - нещо, което в нашия свят е изобретено няколко десетилетия след самолетите. Имат ли самолети? Ако не, защо? Ако да, защо пътуват с дирижабли, при положение, че самолетът, че и хеликоптерът, със сигурност е по-бърз и по-стабилен? При положение, че хеликоптери съществуват и явно се използват достатъчно широко, за да се покаже това в началото, защо услугите на аеронавт, управляващ балон, ще са толкова скъпи, колкото беше казано?

А и другото - наистина има проблем с развитието на магистериума. Твърде често се казва, че нещо е ерес, обаче без да знаем достатъчно за вярата и евентуалното тесногръдие на магистериумните духовници, това няма кой знае какво значение. Тук не виждам критика на църквата, доколкото буквално същото би било в едно уж атеистично тоталитарно управление, в което определени научни изследвания вървят против партийната линия. А и за самата йерархия в магистериума ми се ще да знам повече, понеже нещо определено ми дрънчи на кухо там.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Roland » Thu Nov 28, 2019 1:20 am

Това не са хеликоптери. Не знам каква версия гледаш, но в моите субтитри имаха измислено име като Джирокоптер или нещо подобно. По-скоро стиймпънк и вероятно много нова и скъпа технология.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Thu Nov 28, 2019 11:28 am

Аз изобщо не помня дали беше наречен някак въртолетът в първия епизод, а и е немалка вероятността в предния пост да греша и да не са толкова разпространени. Обаче поне госпожа Колтър, с нейните неограничени ресурси и необходимост да пътува скоростно от Лондон до Исландия, примерно, според мен би трябвало да се възползва от тая технология, при положение, че тя съществува и това не е тайна.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5240
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by alshu » Thu Nov 28, 2019 3:35 pm

tigermaster wrote:
Thu Nov 28, 2019 11:28 am
Аз изобщо не помня дали беше наречен някак въртолетът в първия епизод, а и е немалка вероятността в предния пост да греша и да не са толкова разпространени. Обаче поне госпожа Колтър, с нейните неограничени ресурси и необходимост да пътува скоростно от Лондон до Исландия, примерно, според мен би трябвало да се възползва от тая технология, при положение, че тя съществува и това не е тайна.
Без да разбирам нищо от Мрачни платове и Пиринчени пергели.
- В този фентъзи свят какъвто и "хвърчикоптер" да имат (я си представи открит едноместен) основният проблем изглежда ще е липсата на ефективно гориво - обхватът на полета на такъв апарат едва ли би бил голям, значи трябва да презарежда често...в случая насред океана? Ефектът на метеорологичните условия пък се утежнява поради липсата на глобално метеорологична служба. Примерно, ако се задава буря или на мястото, където смятат да кацнат в Исландия рязко падне непрогледна мъгла: не е ясно дали има кой и как да ги предупреди навреме за това.
- Дирижаблите които спомена дори в днешно време се смятат за икономически най-изгодният транспорт. Имат само две слабости - скоростта спрямо самолетите и твърде голямата зависимост от времето (понеже подобно на хеликоптерите не могат да летят над него).
В едни свят без индустрия способна да произвежда самолети (поне турбовитлови) дирижаблите биха били един пракичен начин за транспортиране. Един такъв по линия Лондон - Рейкявик би бил по-бърз от кораб (да кажем параход)...ако има организиран (трябват специално построени рампи и екипи за приземяване ни да двете места, постоянна радио връзка, хангари, резервни части, балони с газ...). Щом няма, значи не е икономически изгодно или пък има политически пречки.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by Moridin » Thu Dec 05, 2019 8:44 am

Айде сплитнах и тука, ама малко по-сериозно следващия път!
This is it. Ground zero.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by tigermaster » Thu Dec 12, 2019 12:41 pm

Гледах и петия епизод от нямане с какво да си загубя времето оная вечер. Не трябваше. Просто сериалът продължава да опропастява нещо, което навремето харесвах много. Режисиран е откровено зле, особено в сцените със специални ефекти. Разговорът между Корам и Серафина Пекала беше просто потресаващ - двамата застанали като статуи, каканижат си всеки своя монолог, а аз оставам с впечатлението, че по време на снимките са били не един срещу друг, а в отделни помещения. Ъгх. И това не е проблем на актьорите, които принципно са съвсем чудесни.
И около Йорек има странни моменти, с перспективата, нали, доколкото понякога изглежда голям колкото слон, друг път - колкото немска овчарка.
Иначе - най-после много демони. Явно някой поне се е сетил, че грандиозният супер гигантически емоционален момент няма да работи, ако през огромната част от времето връзката между хора и демони не се показва изобщо. Тя и сега почти не беше показана, обаче поне бяха в кадър този път.
И пак някакви глупости... Погребение с огън насред гората, а вместо да отсекат някое дърво, примерно, за кладата, ония горят натрошени дъски от мебели. От къде ги взехте бе, нали сте на път уж?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by Moridin » Fri Jan 03, 2020 9:47 am

Ние успяхме да минем първите три епизода и май споделям общото усещане поне в топика. Някак си е просто... никакъв тоя сериал. Диалозите са странни, хората се държат неадекватно (особено Лайра), визуално е твърде модерен, не успява да продаде някакви особени stakes. Не че е експлицитно лош, ще го догледам, но просто не ме надъхва по никакъв начин. Магистериума, че не е развит, не ми изглежда особен проблем де, сигурно искат да е постепенно.
This is it. Ground zero.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by Claymore » Fri Jan 03, 2020 1:22 pm

Финала реално беше добър, което много ме учуди. Имаше дребни кусури и малко безпосочна епика, но все пак имаше епика. И екшън, и драма, добра игра, и демони, ефекти. Язък че трябваше да се чака до последния епизод за да стане сериала това което трябваше да е от първия. Като цяло мнението ми се припокрива с това на @Drake в списанието и стискам палци втория сезон да е с по-солиден бюджет и по-добро писане.

Малко встрани от сериала, ама си рекох че искам да препрочета книгите на английски и да си купя оня красив и елегантен омнибус на Everyman Editions https://i.ytimg.com/vi/NvcsrcQifoQ/maxresdefault.jpg, който си беше 15 паунда корична цена, като го бях виждал в Лестър на Еразъм... в Амазон нова бройка в момента е 53 паунда :shock: Явно се е появило силно търсене покрай сериала.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Drake
Adept
Posts: 234
Joined: Fri Aug 27, 2004 5:07 pm
Location: Castle Discordia
Contact:

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by Drake » Fri Jan 03, 2020 2:12 pm

Moridin wrote:
Fri Jan 03, 2020 9:47 am
Магистериума, че не е развит, не ми изглежда особен проблем де, сигурно искат да е постепенно.
Надеждата умира последна :) За мен не се справиха, но има някакво развитие, да. Може би съм обременен от това че съм чел книгата, така че ще ми е интересно да чуя какво мислиш като го догледаш.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by Roland » Fri Jan 03, 2020 2:40 pm

Moridin wrote:
Fri Jan 03, 2020 9:47 am
Магистериума, че не е развит, не ми изглежда особен проблем де, сигурно искат да е постепенно.
Е какво постепенно ебаси, трима монаси в бункер и пет ченгета е цялата организация! Веднъж няма думата “църква”, а всички квичат от ужас, все едно говорим за Империята.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by Claymore » Fri Jan 03, 2020 3:32 pm

Roland wrote:
Fri Jan 03, 2020 2:40 pm
Moridin wrote:
Fri Jan 03, 2020 9:47 am
Магистериума, че не е развит, не ми изглежда особен проблем де, сигурно искат да е постепенно.
Е какво постепенно ебаси, трима монаси в бункер и пет ченгета е цялата организация! Веднъж няма думата “църква”, а всички квичат от ужас, все едно говорим за Империята.
:yay: :yay: :yay: Дап. Това е като разните игри свързани с Втората световна по някакъв начин, където нацистки знамена и иконография няма и нацистите са с друго име и други цели. Или просто да направиш Der Untergang с каст от трима, които говорят мътно за това кой трябвало да се... премахне.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 14 guests