Тъмните му материи (HBO)

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by Killua » Fri Jan 03, 2020 3:51 pm

Каква точно ви е драмата, че я няма думата "църква" точно, така и не ми стана ясно?
Иначе сериалът е приятно скучноват :D Обожавам Рут Уилсън, така че дори само заради нея ще изгледам, и Дафни е готина също :)
Нещо имаше и оплаквания, че не им показвали на хората деймоните, но поне досега определено има деймони във фона, вкл. на герои, които са по-второстепенни или дори при някои статисти. Може би нататък изчезват?
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by Claymore » Fri Jan 03, 2020 4:03 pm

Ми защото комбинирано с пълната липса на внимание върху убежденията им и алтернативен исторически контекст (който Иво/Дрейк е предоставил впрочем в ревюто си на последния епизод), сериала е тематично беззъб и става от критика на организираната религия просто поредната история, където има лоши които са лоши ей така барабар с Избрани дяца/юноши. Това вече дори не е проблем на "не е като в книгата", а че изобщо се губи смисъла от адаптацията така, освен комерсиалния разбира се.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Drake
Adept
Posts: 234
Joined: Fri Aug 27, 2004 5:07 pm
Location: Castle Discordia
Contact:

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by Drake » Sat Jan 04, 2020 12:22 pm

Ами единия родител иска да отърве света от първородния грях, а другия да открие паралелни светове. В един свят, в който църквата няма толкова силен контрол, първото е запазено за хора размахващи табели "the end is nigh" по улиците, а второто е теоретично възможно и е обект на изследване от квантови физици и никой не ги гони с армия, за да ги спре. Малко е като дневниците на прислужницата, ако го нямаше религиозния контекст -- пак щяха да са банда диктатори изнасилвачи, но без идеологията отзад е по-трудно да си представиш, че хората биха го преглътнали.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by Moridin » Sat Jan 18, 2020 9:09 pm

Доста шансове давах на тоя сериал, едва го извлачихме до края с постоянно заспиване и откровено мога да кажа, че тотално не си струваше. Споделям всички изказани критики дотук, но същевременно те ми се струват и бая маловажни. Сериалът има много по-големи прегрешения от това, че не говори достатъчно за адам, ева и ауторитито:
Spoiler: show
- Напълно утрепана визия. Целият е все едно със сив филтър отгоре, всичко е мрачно, мръсно и доста грозно. Айде ясно, че Северът е кално място, ама птици летят над полета и снежни планини и някой в целия процес решава да намали saturation-а с 50%. Защо бе? Коментари по-горе из темата например на @penzata твърдят, че имал приказна атмосфера. Сериозно? Според мен има АНТИ-приказна атмосфера с тия убити цветове и вечен глуум, и е постижение от декори с много природа, всякакви животни, стиймпънк и магия да изкараш такава боза за очите.

- Адски, ама АДСКИ неадекватни диалози и през повечето време сюжет. От това съм се оплаквал и по-нагоре, но големи откъси от сериала изглеждат, все едно че някой на случаен принцип е изрязал около 30% от репликите и останалите кой както си ги навърже. Йофур е извършил по-лошо престъпление от Йорек, но мечките никога не разбират за това. Вещиците били раздвоени, но вместо половината да помагат на джипшъните, им помага ЕДНА вещица. Която обаче изведнъж е достатъчна да им спечели битката.... убийваки грубо казано седем човека. Седиш и се пулиш. Същата вещица малко по-късно обяснява, че Лайра била супер мега важна и светът зависи от опазването ѝ. Ами ходи я пази бе?!!? Лайра пада от балон в гигантска бездна, но оцелява, barely an inconvenience. Малко след това се оказва, че и Роджър и мечката са паднали?!?!?!?! Вещицата убеждава Скорсби да пази Лайра, той приема тържествено и... не се появява повече. И така нататък, и така нататък. Това дори без да коментирам внезапно избухналата любов на Мс Коултър към Лайра на финала и тоталната липса на интерес у Азриел, който... я спасява като малка.

(п.п. Лайра минава покрай акумулатора на Азриел, но не спира тока на машината, минути преди Роджър да си земе. Малко преди това се прощава драматично и протяжно с Йорек.)

- И последно, ужасяващ пейсинг. Тотално препускане в Компасовия свят и лежерно нищослучване в човешкия, с който ни занимават ужасно много екранно време. Особено на финала, където наистина прекалиха с кадри на Уил, който гледа дълбокомислено и обикаля улици. Срзли.

Буквално нищо не работи в сериала и язък за готините актьори, особено Рут. Крийпи усмивката ѝ буквално ляга на персонажа като ръкавица, но бутафорния начин, по който всичко ѝ се получава безпроблемно и постоянният когнитивен дисонанс в репликите ѝ чупи всичко... Мануел Миранда дори не е и подходящ за ролята си, но диалозите го правят абсолютна карикатура. Маккавой май му се получава основно благодарение на почти пълната му липса, макар че още в пилота прави впечатление на тотално неадекватен, там да кажем си е от персонажа.
Та на тоя фон това че евентуално би било яко да има повече видове деймони на екран ми се струва като най-малкия грях на света.
This is it. Ground zero.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by Moridin » Sun Jan 19, 2020 12:28 pm

За сметка на това филмът се оказа бая як. Практически целият уърлдбилдинг е доста по-консистентно и ясно представен, включително оплакванията на @Drake например за табуто от докосване на чужди деймони. Персонажите се държат логично, актьорите са почти без изключение по-готини (единствено Фаа, Корам и Ма Коста ми харесват повече в сериала). Разбира се, в два часа, сюжетът е доста ръшнат и са разместени сцените с мечките и с Болвангар, но дори така успява да предаде доста адекватно историята. Практически всички повествователни недомислици, от които се оплаквам по-горе, тук не съществуват, особено перверзията с вещиците. Незадоволителната ситуация с Йофур и Йорек тук е доста по-прилично разположена и не оставя въпросителни, а безумният леден мост е на доста по-правилно място отколкото в сериала. Всъщност вероятно в сериала и двете са по-близко до книгата, но подозирам, че тя успява да обясни и мотивира по-добре.

Въпреки че естетиката е още по-модернизирана и на моменти сай-фай, филмът поне е светъл и цветен и създава доста по-приятно визуално усещане, нищо че е на милиони години. Машината за интерсижън поне беше с енергия, а не с... нож......

Доколкото и този филм е критикуван (вкл. от Пулман), че не се справя идеално с адаптацията, а самият режисьор е нещастен, че са му отрязали един час сцени, ясно че книги > филм > сериал е ситуацията, жалко че никога няма да ги прочета :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by penzata » Mon Jan 20, 2020 4:19 pm

@Moridin , визуално наистина беше убит с тези тонове, но усещането ми бе за приказна атмосфера. :dunno: Както и да е, аз освен първите 3-4 епизода, така и не го догледах този сериал, а май нямам и желание вече. :hihi:
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by Dr. Horrible » Sat Dec 12, 2020 11:54 pm

Тука бурни дискусии за първи сезон, а за втори - тотален игнор :lol:

Аз изгледах тези дни първи сезон. Преди, когато бях видял само първи епизод, написах "Нещо му липсва". И сега ми е такова мнението, просто вече имам по-ясна представа какво точно е това.
- Сценарият и персонажите са общо взето на ниво CW. Положението е лошо. Най-фрапиращото е с Лира, която през по-голямата част от сериала е ужасно... никаква. В смисъл - социалната психология ни учи, че поведението на човек е повлияно както от ситуацията, в която се намира, така и от личността. При Лира в този сериал проблемът е, че тя няма личност - всяко нейно действие е напълно продиктувано от ситуацията, винаги е най-популярната реакция на такава ситуация. Приятелят ѝ изчезва - ок, тя ще опита да го намери. Богата дама я кани за пътува и живее в разкож - ок, отива. Дамата се оказва зла и я бие - Лира ще избяга. Докато бяга от дамата, цигани ѝ предлагат да я скрият на корабчето, щото иначе дамата ще я намери - ок, скрива се. Просто всичко което прави, е най-обичайната реакция на ситуацията. Никога не взема активни избори. То това дори не е пасивност - пасивността предлага поне липса на действие. А тя прави действия, просто винаги са най-стандартните и очаквани. И съответно няма характер, няма личност. Едва в седми епизод (от осем) вече извършва неща, продиктувани от личността ѝ и това е толкова невероятно, че Мечокът дори ѝ дава ново име - Lyra Silvertongue (в книгите много хубаво беше казано Лира Среброуста, при превода в HBO Go беше казано баналното Лира Сладкодумна - май на Артлайн преводачите са помагали).
- Освен, че няма характер, Лира като цяло няма и визия. Съвсем стандартна е, с къса права косичка и обикновено лице. Във визуална медия можеха поне на външен вид да я накарат да изпъква - с буйна бухнала коса, лунички по лицето, да я направят специална поне във визуално, ако не сценарно отношение. А тя и така е посредствена.
- Актьорите са мискастнати. Рут Уилсън е прекрасна, но не е за тази роля. Госпожа Колтър трябва да е изящна, напълно изискана, всяко нейно движение да е аристократично и благородно. Рут Уилсън не е такава, няма това излъчване - тя е по-земна, по-обикновена. В Аферата много добре я бяха подбрали за изключително красива сервитьорка от малко провинциално градче. Тук в някои сцени, вместо да излъчва аристократичност и изящност, приличаше на лелка, която си е облякла най-скъпия костюм за да иде до месарския магазин. Джеймс Макавой същата работа - Азриел трябва да е много по-харизматичен, уверен и мъжествен от това, което показа Джеймс Макавой. Жалък изглеждаше. И двамата с Рут Уилсън нямат никаква химия, целувката им накрая беше супер зле, много повече се разчувствах от прегръдката на маймунката и тигрицата - това беше въздействащо. Летецът също беше зле, майката на Уил много театрално и изкуствено стоеше... Изобщо, ако бяха за театрална постановка, щяха да са ок, но за сериал - не.
- Иначе от другите имаше тук там добри попълнение. Вещицата Серафина беше ок, мъжът ѝ също. В първи епизод се чудех "Абе, откъде ми е познатая тая русата циганка?". После се усетих, че това е Ан-Мари Дъф, когато играеше с Том Харди в един минисериал за Елизабет с музиката на българския лондонски хор. Тя е яка и дава всичко от себе си в ролята, но героинята е едноизмерна.
- На Уил цялата линия е толкова бавна и разтеглена, защото Уил в първата книга го няма. Така че тук са решили из целия сезон да разтеглят неговата първа глава от втората книга.
- Цветовете наистина са много убити и гадни и анти-приказни.

Нооооо, като цяло става за гледане, просто си е зле :lol: Бих погледнал втори сезон, да видя има ли подобрение.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by Martix » Tue Dec 29, 2020 2:01 am

Покрай коледната ваканция намерих време да изгледам сезон 1. Язък за бюджета и старанието, което са хвърлили. Наистина май филма беше по-добре (макар че съм го гледал преди 10 години и не помня много от него).

Ще започна с хубавото

+визията е просто убийствена за сериал на BBC, CGI-а е на много добро нива (за ТВ продукция) и се среща в задоволителни количества, локациите приличат на локации, а не на wallpaper-и залепена на зелени екрани. Най-важното, демоните изглеждат все едно присъстват в стаята.

+Ruth Wilson е перфектния каст. Мечокът и той е доста точен.

+Движи се по книгите, вече е удобрен и трети сезон, така че май най-после ще имаме пълна адаптация на трилогията.

И тук приключва хубавото.

-демоните не са достатъчно важни за наратива, а трябваше да са центъра на всичко. Не съм убеден, че проблемът е бюджетен, защото все пак присъстваха постоянно на аудиовизуално ниво, по скоро сценаристите не са разбрали какво й е толкова специалното на книгата и са адаптирали по обичайния начин, вместо да фокусират върху centrepiece метафората.

-най-силните страни на книгите почти липсват или са толкова прикрити зад бюджетни ограничения и страх от злата църква и страх от злия PG рейтинг борд, че накрая ни остава да гледаме една силно поблудкавена адаптация, на която й остава да се крепи само на интересната история, а гледана сама по себе си, историята не е толкова интересна без живия език на Пулман.

-който явно не е имал много общо с тази адаптация, защото writing-а на сериалът е просто смехотворно слаб за нещо с висок бюджет и незнайно колко талантливи хора в екипа. Такива слаби диалози не бях срещал отдавна... Нищонеказванките в сградата на магистериума са един пример. Супер неубедителното надлъгване с Йофур е друг, монолозите за избраната всеки път като стане въпрос възрастен да говори за Лира са трети, но примери много. Проблемът е по-дълбок от това, а именно че светът е 10 сантиметра дълбок и просто няма за какво да се говори. Актьорите къде по-добре, къде по-зле се справят, но материалът с който трябва да работят не стига за нищо и въобще не ги виня.

-сериалът е на съвсем първично ниво, скучен. Не знам дали е заради опропастения пейсинг, дали е заради слабите клифхенгъри, или просто заради факта, че се състои от 80% диалози в които нищо интересно не се казва и малкото, което се казва не се казва по интересен начин, но го изгледах сравнително трудно, а аз гледам всякакви бавни сериали без проблем и никога не прескачам. Тук нещо не му беше наред, а говорим за адаптация на една от любимите ми YA поредици.

6/10 засега, продължаваме със сезон 2
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by трубадур » Tue Dec 29, 2020 6:28 pm

Да не повярваш съм 1 към 1 дофтора ( @Dr. Horrible видиш ли, че не сме само различия :mrgreen: )
Ужасен е тоз сериал обаче за мен. До трети епизод е такава скука с никакви персонажи и до един актьорите са много зле подбрани освен пенсионера от игра на тронове, дето влачи експозицията. Но макавой и рут уилсън са най-големият демидж. Единственият стабилен актьор е Ariyon Bakare, но и той има поне някаква прилична роля, а и мистерията около него е единствената по-интригуваща.

Визуално е чук, де, всичките критъри са анимация и са безупречно напаснати в сцените. Евала. Язък, че за нищо не стават. И особено оная, дето беше пеперуда бе човек, докато някакъв се мотае с барс например. Но на главната бялата гадинка е много сладка и реално едно от много малките плюсчета на цялото нещо.

Не видим тва как може да се изтрае след 3-ти епизод. То просто болка. Ужасно написан, зле изигран, ама пък много добре заснет, освен га в първите два епизода Tom Hooper е решил да е много арт и шит и просто клати камерата за тоя дето духа и напълно преебава фийла. Тия документални подпичкосвания доста не правят дебилността да изглежда по-реалистична, само дразни.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by Martix » Mon Jan 25, 2021 7:21 pm

Ревюто в списанието не излъга. Сезон две наистина е по малко но навсякъде подорен спрямо едно. Едва ли не са адресирали критиките на Дрейк от старите ревюта една по една и са оправили всичко. По-интересни персонажи, които взимат решения, а не се носят на крилете на пророчеството, по-качествена драма, по-централна роля за демоните, по-добро светостроене, по-добре структуриран плот. Изобщо, всичко е по. Жалко че няма как сега с уроците от сезон две да им дадат да пренаправят сезон едно, сигурно щеше да се получи както трябва този път.
7/10, чакам трети с умерен интерес.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by Moridin » Mon Jan 25, 2021 10:23 pm

Да, някак си се намери време за тоя сезон (out of ALL the things on the world) и съм съгласен - доста по-добър и по-динамичен. Единствено ужасяващите диалози са все така в г***, но някак по-леко влизат, докато ти обясняват някаква митология. Също Уил и Лира заедно дразнят по-малко, отколкото по отделно, интересен ефект! Груман ми беше miss, не го харесвам този актьор изобщо и въобще не ми се върза с персонажа, с цялото това преиграване. Негърът с плитките беше АБСУРДНО сведен до mantoy на Мс Коултър, а сцената накрая с Азриел беше УЖАСЯВАЩ криндж. Вещиците продължават да са .... не знам дори как да ги коментирам.

Но като изключим всичко това, сезонът наистина е живичък, сюжетът се разбута и повечето герои са доста приятно развити.
This is it. Ground zero.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by трубадур » Tue Jan 26, 2021 10:41 am

Moridin wrote:
Mon Jan 25, 2021 10:23 pm
Да, някак си се намери време за тоя сезон (out of ALL the things on the world) и съм съгласен - доста по-добър и по-динамичен. Единствено ужасяващите диалози са все така в г***, но някак по-леко влизат, докато ти обясняват някаква митология. Също Уил и Лира заедно дразнят по-малко, отколкото по отделно, интересен ефект! Груман ми беше miss, не го харесвам този актьор изобщо и въобще не ми се върза с персонажа, с цялото това преиграване. Негърът с плитките беше АБСУРДНО сведен до mantoy на Мс Коултър, а сцената накрая с Азриел беше УЖАСЯВАЩ криндж. Вещиците продължават да са .... не знам дори как да ги коментирам.

Но като изключим всичко това, сезонът наистина е живичък, сюжетът се разбута и повечето герои са доста приятно развити.
много агрий с това становище

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by Dr. Horrible » Wed Jan 27, 2021 12:48 am

Гледах първите два епизода от втори сезон - прави сте, наистина е по-читаво, но пак има какво да се желае :D

И съм съгласен за вещиците - напълно необяснени са им силите, хем могат всичко, хем са супер безпомощни, хем не правят нищо, хем знаят всички мистерии... Много странно.
А Серафина изобщо нямаше да я позная, ТОЛКОВА различен дизайн във втори сезон. Добре, че я нарекоха по име. Много... неконсистентно.
От това
Spoiler: show
Image

Image
изведнъж да стане ТОВА
Spoiler: show
Image
Image
Твърде драстично, наистина не прилича изобщо на същата героиня.

От друга страна се бях оплакал тук от грозната перука на Лира, как изглежда като косата на Снейп. Във втори сезон е малко по-дълга, малко по-светла и много по-къдърава. Което пак е странна промяна за един ден, ама не толкова шокираща и реално така изглежда по-добре :)

Ето какво имам предвид:
Spoiler: show
Image

Image
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by Martix » Wed Jan 27, 2021 1:20 am

Че какво им има на силите на вещиците. Единствената неконсистентност при тях е, че доста лесно ги изненадват в гръб и ги залавят :lol: Слабостта им е демона, както и на всички хора в този свят, и затова като го хванат, вещицата става безпомощна (а демоните им нямат супер сили, освен това за отдалечаването).
Серафина ясно си каза, че си следва пророчеството и не й дреме за дребните дрязги с магистериума, та затова и не прави нищо по този въпрос.
Доста по-странни са ми силите на Мис Колтър, но пък актрисата е достатъчно яка, че да не обръщам внимание на ъпгрейдите, които получава все по-често.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Тъмните му материи (HBO)

Post by Dr. Horrible » Wed Jan 27, 2021 9:48 am

Абе не ги защитавай :lol: Една вещица се промъква в цялата база, става на мъгла и пушек, другата не може да се изправи от стола. Вещицата се промъква при враговете и вместо да убие мъчителите на посестримата си, убива другата вещица "че да не издаде тайната". Може би ако убиеш мъчителя ѝ е я измъкнеш, няма да издаде тайната :lol:
Една вещица е достатъчна да избие цялата армия, но като цяло изобщо не правят нищо, просто чат-пат си говорят. Демоните хем са им слабомото място, хем могат да остават много далеч, но пък вещиците ги взимат в битките, щото... що да не :lol:
But goddamn,
you got me in love again

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests