Watchmen (HBO)

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Watchmen (HBO)

Post by трубадур » Mon Oct 21, 2019 12:16 pm

Вачмен с първия си епизод обещава да е типичната за хбо нелепица. За един час с толкова мъка да си крият инфодъмповете и да си изграждат света, по-предвидимо едва ли можеше да бъде. Всяка сцена ти е ясно какво ще се случи в нея, до такова ниво, че самият диалог е банален. По принцип на хбо (поне преди) нещата се гледаха заради прадъкшън валюто. Тук и то куца. Актьори, заснемане, музика, такова клише е, че както очаквах, самата техническа част дразни. Единственото наистина стойностно нещо е звукът. Екипът там се е прекинал.

Сериалът се взима много насериозно, раздава го сякаш казва монументални неща и освен отварящата си сцена, която ще накара бая народ да се разрови в историята си и да се засрами, тъй като е забравена простотия, останалото е плачевно. Сцените се случват, за да ги има, "скрити" детайли да се обвърже с комикса на всеки сантиметър, хвърляне на зрителите директно в "дълбокото", щото то горкото няма реално кой знае каква идея зад съществуването си, освен алтернативната политическа реалност, е преценило, че така ще държи интереса, докато научим точно как работи този свят. Разбира се имаме ненужната секс сцена (с облечената главна актриса), последвана от "изненадваща" смърт, съпроводена с песничка и клифхенгър на епизода. Много драматично. Това, ако ти е първият сериал и си на 15 може да те впечатли, ама тоя тертип хбо-то го блъскат от как се помнят.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Roland » Mon Oct 21, 2019 4:03 pm

Много е як :metal:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dark Cloud
Scholar
Posts: 120
Joined: Mon Oct 21, 2019 4:46 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Dark Cloud » Mon Oct 21, 2019 6:37 pm

трубадур wrote:
Mon Oct 21, 2019 12:16 pm
Вачмен с първия си епизод обещава да е типичната за хбо нелепица.
Pretty much this. Много дарк, много сериозно, то един расизъм, едни semi-фашистки режими, а у... Един силен Джеръми Айрънс пролет не прави :neutral:

Ясно, че и source материала (по-скоро "вдъхновението", все пак е сикуъл) е доста дарк, но идва и с много dark humour, който тука го нямаше никакъв. Предишния сериал на Линделоф, The Leftovers, имаше нужда от известно време, преди да стане нещо worthwhile. Надявам се и тук да е така, но подобрението да стане с по-бързи темпове. Интересни идеи, много потенциал в целия alternative timeline, обаче... Ако трябва да се изгледат 10 часа драма, за да се стигне до големите просветления, и тия 10 часа са от рода на този епизод, no thanks.

Веднага след Мъжете-часовници си пуснах първия епизод на Living With Yourself и бях доста приятно изненадан. Основната идея на сериалчето -
Spoiler: show
Можеш да станеш най-добрата версия на себе си, ама всъщност това ще е клонинг, а ти ще декомпостиращ в гората
е достатъчно свежа, без да е крайно оригинална. Paul Rudd и Aisling Bea са доста солидна основа за такъв тип mostly-comedy/slightly-drama сериалче :yay:

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Dr. Horrible » Tue Oct 22, 2019 8:16 am

Гледах го и аз съм със смесени чувства.

Някои неща са много яки. Атмосферата е стабилна, началната сцена през 1921 г. наистина беше феноменална, хващаща за гърлото. Харесвам много Линделоф, защото Lost и The Leftovers са два от най-най-любимите ми сериала, а тук определено се усеща неговия почерк. Реджина Кинг е много харизматична и нейната Sister Night е много готина. Костюмът е прост, но ефектен, с тая перелина се движи много яко и екшън сцените ѝ се получават чудесно.

От друга страна цялата тематика ми е малко... скучна. Много исках да видя какво от комикса ще използват, как ще развият света, да разбера какво се е случило с идилията от края на комиксовата история и как настоящите събития са свързани с нея. Как хората с маска на Роршах от трейлърите са продължители на делото му и какво точно си мислят, че правят в негово име... И накрая се оказа, че са... white supremacists. Което като тематика и проблематика няма нищо общо с комикса. И изобщо се оказва, че основната тематика ще е за... расовото напрежение. Което може да е топ темата в Америка, но на мен вече ми е скучно и, както някои ревюиращи из нета отбелязват, това няма особено силен international appeal. Та сериалът едва ли ще може да генерира хайпа на Троновете или Уестуърлд, но ще видим.

Изглежда този алтернативен свят е такъв, в който белите хора са станали малцинство или нещо такова. Или поне в Тулса е така, защото доста повече от хората бяха чернокожи и чернокожите двойки осиновяват бели деца и т.н. Не знам сериалът има ли деликатността да развие тази тема правилно. Защото в началото показват как черен полицай спира бял шофьор. Доста силно се намеква, че го спира, защото е бял и че му изглежда подозрителен, точно защото е бял. Тоест пак имаме расово профилиране, но ривърснато, което не е лошо като идея. Но после се оказва, че белият шофьор наистина е опасен и е престъпник, тоест... расовото профилиране работи? В смисъл - знам, че не им е била това идеята, ама крайна сметка така се получава. Просто е трябвало малко повече да ги помислят тея неща.

Ще го гледам, то се знае. Но първият епизод, макар да беше стилен и интелектуално стимулиращ, все пак ми поохлади очакванията доста. Атмосферата е готина, но тематиката е скучна. Реджина Кинг и героинята ѝ са чудесни, но никой от другите персонажи изобщо не е показан по някакъв интригуващ начин, така че да искам да го видя пак. Джеръми Айрънс ми е неприятен. Ще видим... Оповавам се на Линделоф!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Roland » Tue Oct 22, 2019 9:16 am

В грешка си. Белите не са малцинство, а черните са получили репарации за робството, съответно са изцяло интегрирани в обществото, а не само по краищата като в реална Америка. И точно заради това изглежда е този нов бял национализъм.

На мен, естествено, ми е супер интересна тематиката и е доста логична, предвид света, който остави клмиксът. Но за повече - в ревюто ми.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by трубадур » Tue Oct 22, 2019 9:39 am

Dr. Horrible wrote:
Tue Oct 22, 2019 8:16 am
Гледах го и аз съм със смесени чувства.
лоефтоувърите не ги гледах, приключих ги само с първия епизод, ама беше доста здрав. А Лост си остава с един от топ 3-те пилотни епизода в американската история. Другите ще да са Карнавал и Туин Пийкс. И очаквах поне уочмена да почне от воле, взимайки предвид, и какво казаха след премиерата, че са си направили сезона да е самостоятелен и завършен. Където изгубени не беше и всички знаем какво стана там. И баш началото да е толкова лабаво беше кофти изненада. И на мен ми е скучно и както казах, само алтернативната история на света е интересна. Самите герои са доволно мех, а не е като да нямаха един час да направят нещо по-интересно.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by penzata » Tue Oct 22, 2019 12:30 pm

трубадур wrote:
Tue Oct 22, 2019 9:39 am
лоефтоувърите не ги гледах, приключих ги само с първия епизод, ама беше доста здрав.
Друго думаше навремето. :roll:
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by трубадур » Tue Oct 22, 2019 12:56 pm

Не е ферно, казах, че гледах пилота, оцених му достойнствата, ама не ми даде желание да продължавам. И казвах колко яко режисира бърг там. Просто историята не ми дремеше, както и за персонажите. Беше ми достатъчен един час.

С други думи и особено след вачмен пилота, за първия епизод на Лост линдела и останалите са били бая вдъхновени, щото ни един от тупаните не може да се похвали с проект, достигнал тая висота. Ни джей джей, ни никой.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by penzata » Tue Oct 22, 2019 1:38 pm

Минорната история (първоначално) на Лефтоувърите няма нужда от гръмко начало като Лост. Точно в пилота се вижда, че Линделоф достатъчно добре ги чатка нещата.

Всеки може да започне ударно (Твин Пикс) и след това (без значение от причините) да засере тотално. Лефтоувърите почва идеално, за подобен тип история, и натам гради постоянно.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Dr. Horrible » Tue Oct 22, 2019 2:57 pm

Leftovers имаха наистина страхотен пилотен епизод. Мен ме грабва веднага.

Watchmen почна по начин, който за Линделоф е характерно начало за втори или следващ сезон. Все едно беше премиера на по-късен сезон, а не пилотен епизод. Линделоф обича да прави така - точно когато очакваш премиерата, той изведнъж те удря с някакъв супер различен сетинг, стил, герои - дори се чудиш в началото "Това същия сериал ли е?" и не знаеш дали не си си пуснал нещо по погрешка... И после ти разкрива как и какво :D Но да, обикновено го прави бавно. Обаче в Leftovers се научи да постига завършеност в рамките на един сезон. Ще видим тук какво ще направи.
Тук може би е решил, че комиксът е първи сезон, затова започва така...

Но да, героите са мех, че и под мех. С изключение на Реджина Кинг, само тя е яка!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by трубадур » Tue Oct 22, 2019 4:06 pm

penzata wrote:
Tue Oct 22, 2019 1:38 pm
Минорната история (първоначално) на Лефтоувърите няма нужда от гръмко начало като Лост. Точно в пилота се вижда, че Линделоф достатъчно добре ги чатка нещата.

Всеки може да започне ударно (Твин Пикс) и след това (без значение от причините) да засере тотално. Лефтоувърите почва идеално, за подобен тип история, и натам гради постоянно.
И да е така, не съм сигурен, щот не помня откак не ме е хващал сериал от първите си епизоди. Дори boardwalk empire, на който доста харесвам първите 2 сезона, пилотът беше час и кусур, режисиран от скорсезе и мехността беше на килограми. Но той доста бързо се стегна и до финала на втори сезона нямаше лабаво... след което се наака, не чак категория декстър или истинска кръв, но беше покъртително. За другото си прав, де, повечето сериали се осират като за световно. И много малко са тия, които наистина издържат след втория си сезон.

Сега ще видим с уочмена докъде ще я докарат, защото освен лемавостта на всичкото си, изглежда евтино и еднодневно. Кво ще да приказвам за пикливия филтър връз всеки кадър в The Boys, останалото беше прилично кинематографично. А и все пак живеем в свят, където филмът на Снайдер съществува. Квито и мнения да има за човека, неговото уочмен е с бая стойностна визия.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Tue Oct 22, 2019 4:53 pm

Игати, на тия уокмени трейлърът им е толкова жалък. Все едно "Стрелата", ама с по-лоша продукция и повече псувни и претенции.

И ревюто на Роланд не звучи особено вдъхновяващо.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Roland » Tue Oct 22, 2019 5:32 pm

The Too Cool For School Club is in session!
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Litz » Thu Oct 24, 2019 1:16 am

Не според мен, просто ХБО продължават да се опитват да се правят на интересни по един супер condescending начин на публиката, как те са най-яките , разбираш ли и омеге флекс и еджинес. Тва донякъде работеше до преди известно време, но в момента качеството, дори в най-смотаните телевизии скочи рязко и съответно не може да правиш сериали по същата формула. Мен доста малко неща в тая телевизия са ми вдъхновени, щото формулата е супер стара. И не показват никакво желание за промяна.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Dr. Horrible » Mon Oct 28, 2019 10:40 pm

Гледах и втори епизод на Watchmen. Ок е. Но се отказвам да го следя всяка седмица. Ще го изгледам, когато излезе целият, или по-точно ще го видя сигурно другото лято, когато имам два месеца отпуск и спя по цял ден. Хем и шумът около него отдавна ще е заглъхнал.

Разочарован съм. Вече два епизода и изобщо нямаме развити герои, с изключение може би на Анджела. Но и при нея повечето сцени не са заснети с идеята да ѝ емпатизираш, всичко е обгърнато в мистерия, не буди съчувствие, а любопитство. В Lost от първи епизод имаше една камара герои, които обичам, в The Leftovers от първи епизод просто чувствах болката на депресираното ченге (с феноменални плочки!), дори когато не знаех точно защо страда. И в двата сериала имаше множество герои. А тук е само Анджела. Пука ми за нея, но не чак толкова много, че да гледам сериала. Щото за тоя един час три пъти си помислих "Защо си хабя времето с това, вместо да прочета два-три броя от истински комикс." А не е хубаво да си мислиш такива неща, като гледаш сериал...

Оказа се, че репарациите, слава Богу, не били за робството, а за Тулса. И това е яко като идея, но показва проблема ми със сериала - темата му е супер тясна. Докато комикса е ценна история за човечеството по време на студената война, и имаме всеобщата заплаха от ядрено унищожение, сериала се фокусира единствено върху расовото напрежение в САЩ, и по-специално в Тулса. И докато в реалния ни свят се случват такива световни проблеми и войни, които са не по-малко важни за цялото човечество от Студената война и ядрената криза, на мен ми е малко безразлично да гледам сериал с фокус върху едно градче и белите расисти там. Когато епизодът почна с кадри от втората световна война, си казах "Ето, ще говори за по-глобални проблеми, за расизма по света в минали епохи, за друг вид омраза!", но не - пак беше за агитацията на чернокожите войници от САЩ. Иначе е много интересен този похват - свят в алтернативно бъдеще със сцени от реалното минало, това е страхотно като идея, но просто конкретната тематика доскучава. И реално сериалът изобщо не беше рекламиран като сериал за расовото напрежение в САЩ, а като надъхващ комиксов екшън/мистерия. А каква е мистерията? Защо шефа ѝ има костюм на Ку-клукс клан? Ми някак не умирам да разбера. Всъщност този номер го спретнаха и в Black Panther - основната тема на филма беше едва ли не расовото напрежение в САЩ, а това изобщо не е основната тема в комиксите. Да, героят е чернокож крал и супергерой, което само по себе си е силно политическо послание за зрителите/читателите в Америка, но повечето му истории са свързани с монархията, борбите за власт, понякога дори сложните международни отношения между САЩ и независима държава в Африка, глобализацията и т.н., а във филма фокусът са чернокожите в САЩ и колко страдал Килгрейв от расизма в САЩ. И докато за Пантерата поне може да се обясни такова решение и има логика да опитат подобна интерпретация, за Уочмен е меко казано странно. И пак - поне да го бяха направили с повече герои. Щото Систър Найт е яка, ама е едничка и не е показала кой знае какви интересни хоризонти за бъдещо развитие.

Та героите ги няма никакви, мистериите нещо изобщо не са интересни, тематиката ми е малко безразлична... Персонажите от комикса само ги тийзват, тийзват и после нищо. Наистина не очаквах това и съм разочарован.

Пишете как е нататък, пък след време ще го изгълтам, ако събера ентусиазма.
But goddamn,
you got me in love again

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests