"Стражата" по Пратчет

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by tigermaster » Wed Nov 20, 2019 12:47 pm

@Moridin
Пратчет казва, че расизъм на Диска няма. -> С някои изключения, примерно Керът, Ангуа и ланкърците, расата на избраните актьори няма значение. Мисля, че го писах и по-рано, вземах Кен Ватанабе в ролята на патриция като едното нищо.

Пратчет казва, че в Невидимия университет по правило жени не се приемат. -> Наличието на магьосник жена е проблем, доколкото върви директно против идеите на Пратчет и изхвърля в нищото една от по-готините му книги.

Пратчет изгражда цялата история в "Нощна стража" около визуалната прилика между Ваймс и Джон Кийл. -> Като тая прилика я няма, нямаме и "Нощна стража", та тогава за какво са ни и Карсър, и Кийл?
---

Или, с други думи, промяната на расата и външния вид на Сибил сама по себе си не пречеше да се запази сюжетът на книгите. Това тук вече пречи.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Litz » Wed Nov 20, 2019 1:13 pm

Аз имах проблем с тва, че Сибил е слаба и предложих чернокожа актриса, която би била перфектна за ролята.

Иначе аз не виждам когнитивен дисонанс в това да нямаш проблем със смяната на расата на героя и да имаш проблем с некви други проблеми, които @tigermaster и @Amelia обясниха, защото тия неща пречат на сюжета. Примерно аз съм радетел за кастване на супер дайвърс роли, но примерно имам огромен проблем с тва, че примерно в рибута на Хедърс, Хедърките са некви маргинализирани групи, които опресират горките бели, богати, красиви хетеро деца.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Moridin » Wed Nov 20, 2019 3:21 pm

tigermaster wrote:
Wed Nov 20, 2019 12:47 pm
Или, с други думи, промяната на расата и външния вид на Сибил сама по себе си не пречеше да се запази сюжетът на книгите. Това тук вече пречи.
Yeaaaaaaaaaaaaah but no.
Пречи здравата - трябваше да ѝ променят образа яко, щото тая миловидна кака отглежда дракони в калния двор га ме нема. И може да стъпи на врата на Дормър га съвсем ме нема. Би било толкова нереалистично, че не биха се опитвали => следователно сюжетът нямаше да бъде запазен изобщо. Сега доколко хората ще се вадят от цвета на кожата сигурно е въпрос на усещане, тука мнозина се доказаха без въображение и представи за оригиналния сетинг и зимат квот им се даде, това е вярно :mrgreen:

Та хубаво е, че създателите поне си правят своя интерпретация и имат тоталната ми благословия да правят каквото си искат
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Matrim » Wed Nov 20, 2019 3:25 pm

Да, не виждам защо се слагат под един знаменател чисто козметични промени като цвета на кожата на героите (който в съответния сетинг точно нула значение) с неща, които са в тотален разрез с книгите (пълната промяна на background-а на Диблър и Уонс, манекенката vigilante Сибил, тотално подмладения Cruces, очакваното sob story за Carcer и т.н.). Забавно е как уж в името на дайвърситито здраво са качили eye candy фактора, чакаме сега и Пондър или Ринсуинд да се играят от холивудски барбита. :) Сигурно затова нищо не се чува за Ноби, него не могат да го направят секси. Или ще се опитат? :lol:
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Moridin » Wed Nov 20, 2019 3:32 pm

Еми аз мисля, че Рийз Уидърспуун чака своя звезден миг за там :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Matrim » Fri Jan 17, 2020 3:08 pm

First look photos of the BBC’s Discworld show - ‘The Watch’

Голям кич изглежда, а Сибил (?) с това арбалетче е толкова нелепа просто.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Dark Cloud
Scholar
Posts: 120
Joined: Mon Oct 21, 2019 4:46 pm

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Dark Cloud » Fri Jan 17, 2020 3:29 pm

Така като гледам, Going Postal ще си остане единствената читава адаптация на нещо от Discworld :( Charles Dance направо МАЖЕШЕ като Ветинари, пък и Richard Coyle беше много добър Мойст.

Дано да ме опровергаят и да се получи нещо сносно де... Той и Уичъра изглеждаше като epic fail като пуснаха Геро с най-първата перука и лийкнаха разни сет снимки, пък накрая си излезна съвсем приличен сериал.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by tigermaster » Fri Jan 17, 2020 3:43 pm

Егати, с всяка следваща новина този сериал изглежда все по-зле. Това отляво трябва да е Ангуа (картинка):
Spoiler: show
Image
Ъх. Това не е Ангуа. Може ли да е с къса коса и с толкова уплашено изражение? `айде, да речем, това, че Веселка тук е три пъти колкото нея откъм размери, може да се оправи с ефекти или свестен ъгъл на камерата, обаче другото... :evil: :<
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Killua » Fri Jan 17, 2020 4:25 pm

Керът обаче изглежда идеален.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Xellos » Fri Jan 17, 2020 4:38 pm

Като голям фен на Пратчет, тези снимки ми докарват огромен дискомфорт. :shock: Ама да видим.

Going postal си е добро да, на мене ми харесаха и Hogfather (яки Сюзън, Албърт и некви други). А Добрите поличби, макар да ги доминира Геймън си бяха ок с тоя култов каст. :heart:
:ninja:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by tigermaster » Fri Jan 17, 2020 4:53 pm

Предишните адаптации поне подхождат с уважение към Пратчет - при все че на моменти недостатъчният бюджет и прекалено директното адаптиране пречат.
Тук... Керът наистина изглежда добре, ама останалото, дори без човек да е фен на книгите, сигурно ще изглежда грешно. Ангуа трябва да е изключително красива и нахакана, с прекрасна дълга коса, за която неведнъж се споменава, че поддържа с кучешки шампоан. Сибил в книгите не е никаква хаотична феминистка, а жена с на моменти адски консервативни възгледи - дотолкова, че прехвърля цялото си имущество на името на Ваймс още преди сватбата. Той, всъщност, е много по-либерален. Веселка все пак трябва да има брада - нали се споменава, че да се обръсне е все едно да се откаже от това да е джудже? Да не говорим пък за това какво се вижда от декорите - вентилатори, пластмасови кошчета за боклук, графити, драскани със спрей, електрически машини...
В линка горе пише, че сценаристът е направил "Мускетарите" - явно колкото му е дремало за Дюма, толкова му дреме и за Пратчет. Ама "Тримата мускетари" все пак има и адекватни адаптации, макар и малко. Книгите за Ваймс такива нямат.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Demandred » Fri Jan 17, 2020 4:57 pm

Това засега изглежда доста вероятно да е от сериалите които са "so bad they went past good and back to bad again"
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by трубадур » Fri Jan 17, 2020 7:44 pm

Модерните помагала може да не са част от декора, това са снимки по време на снимки, кво влиза в кадър е друга работа. Останалото обаче е квото каза мастъра. Веселка и Сибил тотално трошат имършъна. И по-вероятно да е некъв екшън епизод чудовище на седмица тип сериал, кат Слипи Холоу, произволна процедурна крими комедия драма, вместо навързан и стегнат наратив и да ползват на Пратчет света само за основа, където да вилнеят на воля. Не е перфектно решение, но с тия директни изменения на сорса подобен подход би успял да ги спаси... донякъде.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Matrim » Sat Jan 18, 2020 3:28 pm

Дъщерята на Пратчет и дългогодишния му асистент, който сега поства от акаунта на Тери туитнали прочутия рант на Легуин срещу сериала по "Землемория". Явно и те не мислят, че тоя сериал ще става за нещо.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Martix » Sat Jan 18, 2020 4:34 pm

Сериал по Пратчет не е възможно да става за нещо, освен ако не е директна адаптация, просто защото Тери, Бог да го прости, не е жив да им напише сценария.
Това, че актьорите не били подходящи, е толкова маловажно issue, че дори не ми се почва да ги коментирам. Ако ще картинките на Кирби да оживеят и да се явят на кастинга, сериалът пак ще разочарова.
There are no rules! I'm gonna get you!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests