"Стражата" по Пратчет

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Moridin » Thu Sep 12, 2019 10:37 am

Чернокожи аристократки? Пълно е било, да :mrgreen: Викам да не го преживяваме :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5251
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by alshu » Thu Sep 12, 2019 10:40 am

За Света на диска говорим все пак...

ПП
Да, ако вървим по канона и описанията в книгите може да се стигне до противоречие, но подобна случка е всъщност доста възможна в този свят.
Last edited by alshu on Thu Sep 12, 2019 10:48 am, edited 1 time in total.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Litz » Thu Sep 12, 2019 10:43 am

Moridin wrote:
Thu Sep 12, 2019 10:37 am
Чернокожи аристократки? Пълно е било, да :mrgreen: Викам да не го преживяваме :mrgreen:
Кога Света на Диска се превърна от сатирично фентъзи в историческа хроника, че да говорим за некав реализъм и историческа достоверност?

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Moridin » Thu Sep 12, 2019 10:51 am

Може би просто сте хора без живо въображение, които не си пресъздават в главата сетинга? :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Dr. Horrible » Thu Sep 12, 2019 10:58 am

Това е като баснята за вълка и агнето - като се реши, че ще се прави тоя тип кастинг, каквито и аргументи да има срещу него, каквито и причини да се явяват, колкото и да са смислени, все няма значение, защото ще се прави такъв кастинг. Все ще бъде изядено агнето :mrgreen:

И наистина тоя разговор се води във всяка тема, което показва, че да, за цветнокожите актьори в момента вече има много роли, всякакви роли, редно е да се прекрати вярването, че не могат да си намерят работа. Щото не може хем постоянно да се мрънка как не ги кастват никъде, хем постоянно да се мрънка как ги кастват навсякъде :D

Лиц, според мен все НЯКОГА е редно да спреш да аргументираш всичко с Дженифър Лорънс. "Ама защо тоя не става за Батман, щом Дженифър Лорънс става за Мистик?", "Ама защо тая не става за Сибил, щом Дженифър Лорънс става за Катнис?", "Ама защо тоя не става за това, щом Дженифър Лорънс става за рускиня?". Да ти кажа ли защо Дженифър Лорънс става и за Катнис, и за Мистик, и за рускиня, и за Батман дори? Защото е Дженифър Лорънс. И щото може да си го позволи. :metal:
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by трубадур » Thu Sep 12, 2019 11:03 am

С последните си провали баш дженката ще трябва да поосмисли къде си бута гъза :lol:

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Litz » Thu Sep 12, 2019 11:08 am

Moridin wrote:
Thu Sep 12, 2019 10:51 am
Може би просто сте хора без живо въображение, които не си пресъздават в главата сетинга? :mrgreen:

Тва нищо не значи и няма общо с въпроса защо е проблем да имаме дайвърсити в град базиран на съвременен Лондон?

Аз преди година бях в Лондон и там успях да видя нещо много интересно. В едно малко театърче, сред изненадващо доста хора група цветнкожи актьори играеха в пиеса, базирана на исторически събития, където-истинските личности са бели. И на хората в това малко Лондноско театърче тази никому неизвестна постановка им хареса. Не знам, то тази постановка беше доста безиствена и сигурно никой не е чувал за нея и сигурно вече не се играе никъде, но по случайност намерих клип в ютюб, заснет от някакъв фен аматьор, та на който му е интересно може да види https://m.youtube.com/watch?v=jE4RArCLr5k

Знам, че тва е никому неизвестна постановка, но видях че работи тва да кастнеш различни хора дори в исторически роли.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Dr. Horrible » Thu Sep 12, 2019 11:10 am

трубадур wrote:
Thu Sep 12, 2019 11:03 am
С последните си провали баш дженката ще трябва да поосмисли къде си бута гъза :lol:
Има си провали, разбира се, особено в последно време. Но това няма да я спре. Има предстоящ филм на Сорентино, има друга биографична драма, молят се разни тенисистки да ги играе и т.н... Има си провали. Ама тя е Дженифър Лорънс. Може да си го позволи 8-)
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Marfa » Thu Sep 12, 2019 11:21 am

Оф, много ясно, че театрална постановка е съвсем различно нещо. Писах вече за това. Няма как само китайки да пеят Турандот, няма как само бели да играят Хамлет.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Moridin » Thu Sep 12, 2019 11:21 am

Litz wrote:
Thu Sep 12, 2019 11:08 am
Moridin wrote:
Thu Sep 12, 2019 10:51 am
Може би просто сте хора без живо въображение, които не си пресъздават в главата сетинга? :mrgreen:

Тва нищо не значи и няма общо с въпроса защо е проблем да имаме дайвърсити в град базиран на съвременен Лондон?

Аз преди година бях в Лондон и там успях да видя нещо много интересно. В едно малко театърче, сред изненадващо доста хора група цветнкожи актьори играеха в пиеса, базирана на исторически събития, където-истинските личности са бели. И на хората в това малко Лондноско театърче тази никому неизвестна постановка им хареса. Не знам, то тази постановка беше доста безиствена и сигурно никой не е чувал за нея и сигурно вече не се играе никъде, но по случайност намерих клип в ютюб, заснет от някакъв фен аматьор, та на който му е интересно може да види https://m.youtube.com/watch?v=jE4RArCLr5k

Знам, че тва е никому неизвестна постановка, но видях че работи тва да кастнеш различни хора дори в исторически роли.
Внимавай малко повече с четенето:

- за пиесите отдавна се говореше още в другите теми. ситуацията е различна, защото пиесите не изграждат толкова активно и визуално сетинг, защото се играят в огромен обем, а не в единични издания, но и основно защото на много малко хора им пука за театър и не го правят на въпрос :mrgreen:

- анкх-морпорк не е съвременен Лондон, а Лондон от 16-17 век

- не е въпросът какви хора има в Лондон, или в Анкх, а какъв герой представяме. никога не е имало, нито ще има тепърва, черни аристократи (inb4: не вади единични изключения от уикипедия). нито по някакъв начин това, че сме във вторичен свят, а не в историческия, го предполага - все пак всички сме чели Диска и знаем, че изобщо не го предполага. каствайки чернокож за аристократ веднага насочваш мисълта на другаде - "чакай, какво става тук, има ли някаква интересна история сега, как родителите на Сибил имат такова имение, какво се случва, какъв е плотът........ аааа няма плот, просто дайвърсити", иначе казано прословутото "вадене" от истинската история и вкарване в режим на мислене за проблемите в съвременния свят и форума на шадоуденс.

п.п. всичко това без разбира се да коментираме (за 350-ти път) извадения от тълковния речник двоен стандарт със Скарлет и с Джаред Лито
This is it. Ground zero.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Litz » Thu Sep 12, 2019 11:32 am

Мен наистина не ми е ясно как чернокожа Сибил е супер трудна за приемане в Света на Диска и как било нереалистично?

Тоя град има елементи от множество големи градове като Лондон и дори модерен Ню Йорк. Аре да приемем, че мрънканиците в темата за колелото са окей, щото ония са в село нали, ама тука тва е някакъв голям и космополитен град.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by трубадур » Thu Sep 12, 2019 11:44 am

ма е викторианска естетика най-вече, плюс тва е най-богатата пача в него, а и диска е бая европейски фолклор и история, некак не пасва, особено като се вземе предвид, че комедията вътре идва от инстинктивно разбиране на нашия си свят и не е нужно човек да се рови дълбоко в некви ниши да е ясно с какво се ебава.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6458
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by tigermaster » Thu Sep 12, 2019 12:18 pm

Веселка трябваше да намерят някоя жена с достатъчно плътен глас да я играе. Защо са взели мъж? Не че ми е проблем, де...

Чернокожата Сибил е напълно ОК за мен. Щях и Идрис Елба в ролята на Ваймс да кльопна съвсем безпроблемно - доколкото именно той ми беше вторият избор за ролята, след Даниел Крейг. Този, когото са избрали, също не изглежда зле.
Самият Пратчет пише за междурасовите отношения в света си това:
Расизмът не беше проблем в Света на Диска, защото — с всичките му троли, джуджета и т.н. — видовизмът беше по-интересен. Бели и черни живееха в съвършена хармония и се съюзяваха срещу зелените.
А всички пътища водят навън от Анкх-Морпорк :)
Мисълта ми е, че, за разлика от Клач, Ахатовата империя или Ланкър, точно Анкх-Морпорк винаги е бил пълен с хора и свръхестествени същества отвсякъде - и възможността цветнокожи да се издигнат съществува. (Има прецеденти за това и в европейската история - бащата на Александър Дюма, примерно.)
Единственото ми притеснение за актрисата на Сибил е, че е прекалено кокалеста и изглежда твърде млада. За мен идеалната Сибил щеше да е Сара Брайтман преди, примерно, петнайсет години.
Карсър изглежда добре.
Керът ми е най-притеснителният - даже не знам защо, но мисля, че ще свърши работа.

Щом са избрали Карсър, значи ще адаптират "Нощна стража" - което ще рече, че за огромна част от образите ще трябва да намерят и по-млади версии. Искам да видя Ноби сега... И Ветинари.

Искам Ник Фрост в ролята на Колън.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Moridin » Thu Sep 12, 2019 12:18 pm

@трубадур - Именно. Затова казвам, че @Litz не влага достатъчно въображение да си представи сериозно сетинга, а си говори ей така наизуст :)
This is it. Ground zero.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by трубадур » Thu Sep 12, 2019 12:26 pm

Видях че ти преповтарям думите, ама е лесно да се скипват неща във форума, като се наежим :lol:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 82 guests