"Стражата" по Пратчет

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Dr. Horrible » Thu Sep 12, 2019 8:42 pm

Аха - белият ми страх се разкривал :lol: Тея заучени фрази са ми като точки от Манифеста на Бореца за социална справедливост... Ако някой оспори мнението му, това е белият му страх, че ще си загуби властта :lol:
Нали знаеш, че не съм в САЩ? Нали знаеш, че живеейки в София, мога да прекарам седмици и дори месеци, без да видя чернокож човек? Единственото място, на което чат-пат се е случвало да виждя чернокожи хора, е по коридорите в НБУ. И не мисля, че тези хора имат какъвто и да било интерес да вземат нещо, което аз притежавам, това е безумно. Безумно!

И ми е също тъй безумно да се твърди, че ако един човек е роден с физиологично заболяване, това е равен старт, щото е имал шанс да ходи на училище, но ако е роден с тъмна кожа, това не е равен старт. :lol:
Дай да ти дам един казус. Кажи ми сега, по твоята логика, ако черно дете е осиновено от бяло семейство, ако е ходело на същото училище като бялото дете от същото семейство и е имало достъп до същото образование, но като порасне изкарва заплата с 40% по-ниска от тази на бялото му братче, значи ли, че двамата са имали напълно равен старт, но просто не са успели да получат равен финал? Сериозно питам. Щото по твойта логика така излиза. Излиза, че ако дете с дислексия не успее да се справи в образователна система, създадена да обучава и подкрепя хората без дислексия, то това е нормално, никой не му гарантира равен финал, но ако чернокожо дете не успее да се реализира, това е заради расизъм?

Именно затова говоря, като ти казвам, че се фокусираш върху неравноправието по два единствени показателя, щото само те двете са в таргета на определена политическа група в момента. Според това мислене дайвърсити означава чернокож и куиър човек. Ако има такива във филм – супер!, има дайвърсити!!! Ако има актьори от всякакви други неравни стартове - nah, няма дайвърсити, това не е равния старт, за който говорим, само бял страх дали ще се задържи властта.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Amelia » Thu Sep 12, 2019 8:57 pm

Коя е тая политическа група? Щото ако е тая, дето си мисля, те се интересуват и от други типове дайвърсити, като се почне с neurodiversity, та се стигне до body positivity. И от intersectionality се интересуват, дето взима предвид най-различни неща за оценка на неравнопоставеността на двама души.

А това що всеки път като ви турят чернокож в някое фентъзи реагирате все едно са ви навряли нещо голямо, четвъртито и нажежено в ануса, при положение, че в реалния живот виждате чернокожи веднъж на високосна и не би трябвало да се чувствате застрашени от тях, ненам що ви се случва, но то така или иначе не е моя работа да му давам отговор на това. Ще трябва вие да си му дадете отговор, но ако ви е писнало от заучени фрази, може като се обосновавате да поразнообразите малко стандартните райтуинг опорки, че и те са взели да омръзват.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Roland » Thu Sep 12, 2019 8:59 pm

Dr. Horrible wrote:
Thu Sep 12, 2019 8:42 pm
Аха - белият ми страх се разкривал :lol: Тея заучени фрази са ми като точки от Манифеста на Бореца за социална справедливост... Ако някой оспори мнението му, това е белият му страх, че ще си загуби властта :lol:
Аз полагам сериозно усилие да не правя нещата лични, но ако държиш да си говорим с подигравки, не мисля, че ще ти хареса резултатът. Не е като твоите "аз пък имах един случай" коментари да не съм ги виждал като метод за спор преди. Това първо. Второ, белият страх е инстинкт, който няма нищо общо с конкретните ти обстоятелства, а с усещането за посегателство върху нещо, което считаш за собствена "територия". В случая на българин, който няма особено много вземане-даване с РОС, това може да бъде чисто на ниво изкуство, но не го прави по-малко страх, че някой се опитва да ти отнеме нещо.
Dr. Horrible wrote:
Thu Sep 12, 2019 8:42 pm
И ми е също тъй безумно да се твърди, че ако един човек е роден с физиологично заболяване, това е равен старт, щото е имал шанс да ходи на училище, но ако е роден с тъмна кожа, това не е равен старт. :lol:
Дай да ти дам един казус. Кажи ми сега, по твоята логика, ако черно дете е осиновено от бяло семейство, ако е ходело на същото училище като бялото дете от същото семейство и е имало достъп до същото образование, но като порасне изкарва заплата с 40% по-ниска от тази на бялото му братче, значи ли, че двамата са имали напълно равен старт, но просто не са успели да получат равен финал? Сериозно питам. Щото по твойта логика така излиза. Излиза, че ако дете с дислексия не успее да се справи в образователна система, създадена да обучава и подкрепя хората без дислексия, то това е нормално, никой не му гарантира равен финал, но ако чернокожо дете не успее да се реализира, това е заради расизъм?
Тук вината е моя - по някакъв начин успях да прочета поста ти два пъти и да проспя дислексията, мислех, че говориш просто за различни качества. Посипсвам си главата с пепел. Единственото, което бих добавил, е че детето с дислексия заслужава да има достъп до уроци и 1:1 помощ, за да преодолее съответния проблем. ТОВА в случая би бил равният старт.

Що се отнася до черното дете, осиновено от бялата двойка, не съм сигурен точно какво искаше да докажеш с това, защото изхождаш от някакъв strawman аргумент, който описва "равния старт" като нещо едноизмерно и автоматизирано, вместо като сложна структура, която трябва да се цели в един куп социални и психологически проблеми едновременно. В случая с черното дете, то НЯМА да получи същото образование в същото училище, защото извън достъпа до съответните институции, това дете ще бъде третирано по различен начин от съученици и учители, което ще доведе до различен успех. Тук отново няма еднозначен отговор на въпроса как да променим отношенията на хората към различните от тях, щото ако имаше, щяхме да сме победили расизма, хомофобията и де що има биготрии. Но да се правим, че проблем няма и че всичко е наред, не е по-добро решение. Или още по-зле - ултра циничната концепция, че ако натиснем твърде силно, ще има твърде много отпор, и съответно не е добре да се опитваме.
Dr. Horrible wrote:
Thu Sep 12, 2019 8:42 pm
Именно затова говоря, като ти казвам, че се фокусираш върху неравноправието по два единствени показателя, щото само те двете са в таргета на определена политическа група в момента. Според това мислене дайвърсити означава чернокож и куиър човек. Ако има такива във филм – супер!, има дайвърсити!!! Ако има актьори от всякакви други неравни стартове - nah, няма дайвърсити, това не е равния старт, за който говорим, само бял страх дали ще се задържи властта.
Неравни стартове бол, има за всеки. Това, че в тоя форум не дискутираме твърде много половото неравенство или икономическия дисбаланс, или disability issues, или един куп други сериозни проблеми, не значи, че аз не се вълнувам от тях. Нито пък това, че са фокус на дадена политическа партия, ги прави с нещо по-недостойни. Просто обикновено проблемите, които се повдигат ТУК, са свързани с това, че някой се държи като ощипана булка, щото не се дави в море от белота в поредния холивудски боклук, защото това е в основата си entertainment-driven форум.

Но също така всеки има правото да счита определени проблеми за по-големи и важни от други и не възнамерявам да се авто-парализирам с "еми то толкова много други неща са също важни".
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Matrim » Thu Sep 12, 2019 9:13 pm

Леко оф-топик: много би било яко почнем да обсъждаме и книги със страстта, с която бистрим политиката (сериалите и филмите чат-пат все пак създават разгорещени дискусии по съдържанието им, а не само по дайвърситито, Дженифър Лорънс, Скарлет Йохансон и т,н.). :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Roland » Thu Sep 12, 2019 9:15 pm

Matrim wrote:
Thu Sep 12, 2019 9:13 pm
Леко оф-топик: много би било яко почнем да обсъждаме и книги със страстта, с която бистрим политиката (сериалите и филмите чат-пат все пак създават разгорещени дискусии по съдържанието им, а не само по дайвърситито, Дженифър Лорънс, Скарлет Йохансон и т,н.). :)
НАЛИ?!

Ама май никога достатъчно хора не четем едно и също нещо по едно и също време :/ Айде да си направим бук клъб!
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Litz » Thu Sep 12, 2019 9:20 pm

Отт неща и аз да разкажа сълзлив анекдот от-работа-за равния старт и кво се има предвид с тва.

В работа сме QA. Ще оценяваме чатове. Гледаме 3 идентични чата, пичове. Абсолютно идентични. Единият е на англичанин, който
е пет години при нас, другият на камерунец който е с нас от 9 месеца, третият на австралиец, който е с нас от един месец. Абсолютно идентични като качество.

Почваме с първия чат. Шефа ми почва с хвалби, предоргазмени звуци и тн. Праща го като имейл за пример за добър чат. В тоя чат няма темплейти ползвани. Минаваме на пича от Камерун, всички присъстващи са на мнение, че чата е перфектен освен шефа, който почва да критикува чата, че нямало темплейти. Викам му, е то и в предния нямаше. Различно е вика, той е нов агент. Хубаво. Минаваме на чата на белия австралиец и пак хвалби, възторг. Пак нема темплейти. Пичът е от един месец тук, но всичко е точно.

Още една история за равния старт. Когато работех по хотели един ден на смяна имахме един сириец бежанец, който за три месеца беше научил немски на ниво Б2! Пичът си запъваше и на моменти-казваше някоя дума на английски, което беше последвано винаги с обяснението как трябва да говори немски. Белият американец обаче, който беше в Германия от година! не говореше бъкел немски , дори Гутен Таг не можеше да каже, но него подобна забележка не му беше направена. Даже се забавляваха с него.

Надявам се пуснахте сълза и без умалителнихе наставки. :(

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Matrim » Thu Sep 12, 2019 9:26 pm

Roland wrote:
Thu Sep 12, 2019 9:15 pm
Ама май никога достатъчно хора не четем едно и също нещо по едно и също време :/ Айде да си направим бук клъб!
От много време се каня да предложа такова нещо или пък препрочитане на някоя супер популярна поредица, но винаги ме гложди съмнението, че няма да съберем критичния минимум участници.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Roland » Thu Sep 12, 2019 9:29 pm

Matrim wrote:
Thu Sep 12, 2019 9:26 pm
Roland wrote:
Thu Sep 12, 2019 9:15 pm
Ама май никога достатъчно хора не четем едно и също нещо по едно и също време :/ Айде да си направим бук клъб!
От много време се каня да предложа такова нещо или пък препрочитане на някоя супер популярна поредица, но винаги ме гложди съмнението, че няма да съберем критичния минимум участници.
Вероятно. Аз се опитах с Воркосиган сагата (тъкмо свърших Shards of Honor), ама само @Trip прояви интерес. Но ако наистина имаш интерес, пусни една нова тема в книжния, дай някакви параметри, предложения, ала бала. Минимум ще се включа с идеи, пък може нещо да стане.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by трубадур » Thu Sep 12, 2019 9:32 pm

Matrim wrote:
Thu Sep 12, 2019 9:13 pm
Леко оф-топик: много би било яко почнем да обсъждаме и книги със страстта, с която бистрим политиката (сериалите и филмите чат-пат все пак създават разгорещени дискусии по съдържанието им, а не само по дайвърситито, Дженифър Лорънс, Скарлет Йохансон и т,н.). :)
проблемът е, че не четем еднакви книги вече, като вляза у книжната тема грам нямам идея често за кво става дума, отделно се съмнявам някой да чете моите простотии, или ако е, да е било наскоро и да има пресни спомени, идеята за буук клъб не е лоша иначе

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Roland » Thu Sep 12, 2019 9:39 pm

трубадур wrote:
Thu Sep 12, 2019 9:32 pm
Matrim wrote:
Thu Sep 12, 2019 9:13 pm
Леко оф-топик: много би било яко почнем да обсъждаме и книги със страстта, с която бистрим политиката (сериалите и филмите чат-пат все пак създават разгорещени дискусии по съдържанието им, а не само по дайвърситито, Дженифър Лорънс, Скарлет Йохансон и т,н.). :)
проблемът е, че не четем еднакви книги вече, като вляза у книжната тема грам нямам идея често за кво става дума, отделно се съмнявам някой да чете моите простотии, или ако е, да е било наскоро и да има пресни спомени, идеята за буук клъб не е лоша иначе
Ми тъкмо, шанс да пробваме нещо различно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Dr. Horrible » Thu Sep 12, 2019 9:40 pm

Така е, Роланд, всеки може да си реши кои проблеми и теми са му важни. И ти благодаря, че полагаш усилия да не прибягваш към лични нападки. Защото наистина ако почнем с лични подигравки отново не един човек ще остане засегнат.


А това що всеки път като ви турят чернокож в някое фентъзи реагирате все едно са ви навряли нещо голямо, четвъртито и нажежено в ануса, при положение, че в реалния живот виждате чернокожи веднъж на високосна и не би трябвало да се чувствате застрашени от тях, ненам що ви се случва...
Знам ли, @Amelia, май май това, че не ни е ок тая мода в кастинга явно не се дължи на чувство за страх, явно може би има друга причина, щом на теб самата ти изглежда нелогично да се чувстваме застрашени, когато нямаме основание за това. Щом ти самата не можеш да го обясниш, може да потърсиш друга причина да ни е неприятно, такава каквато можеш да си обясниш. Примерно, че (понеже сме тъпи и малоумни) изпитваме нездравословна привързаност към тези текстове, чувставаме ги направо като светини и не ни е приятна никаква промяна в тях, особено такава, която чупи логиката на света или поне нашата логика за този свят. Може би е нещо такова. Ти ще кажеш.

Иначе, @Matrim е прав. Трудно приложима идея, но действително хубава. :)
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Roland » Thu Sep 12, 2019 9:43 pm

Dr. Horrible wrote:
Thu Sep 12, 2019 9:40 pm
Примерно, че (понеже сме тъпи и малоумни) изпитваме нездравословна привързаност към тези текстове, чувставаме ги направо като светини и не ни е приятна никаква промяна в тях, особено такава, която чупи логиката на света или поне нашата логика за този свят. Може би е нещо такова. Ти ще кажеш.
Мисля, че изпусна намека на Амелия, който беше, че по някаква причина най-често расите на героите се оказват промяната, която ви удря най-силно, при все огромните ДРУГИ промени, които редовно виждаме в адаптации, но почти винаги остават неспоменати (и да, в случая със Сибил беше споменат ръстът и възрастта, знам).
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Amelia » Thu Sep 12, 2019 9:53 pm

През другите стандартни опорки съм минала и не виждам никаква логика в тях за това конкретно произведение. За което и чакам обяснение от тея, дето изпитват интензивни чувства по темите, щото явно не мога сама да измисля къде аджеба се корени толкова големия им непреодолим проблем. Иначе, по планетата имаме доста хора, интензивно привързани към избраното си фентъзи, и това до нищо добро не е довело в последните доста столетия. Нямаме нужда от тоя шит и в попкултурата, мисля.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by aiva » Thu Sep 12, 2019 11:28 pm

The Dragon wrote:
Thu Sep 12, 2019 8:31 pm
Тази е прекалено красива за сибил. Която е кобилеста.
My thoughts exactly..

Нещо много се вторачихте всички в това какъв цвят била, вместо в това, че иначе хич не отговаря. Пък и екранизацията по принцип не е същото произведение като книгата, а нечия визия за книгата, и не би трябвало да е изненадващо, ако тази визия не се припокрива с това как аз или който и да е друг от читателите си е представял нещо си. Това е нищено и преди и другаде, и все пак продължава да изниква за всяка нова екранизация, понеже както казва доктора, се привързваме към тези неща и ги мислим да свои си и ни е кофти, като видим, че някой друг си представя нещата по друг начин (нямам предвид расата тука, а всеки дребен детайл, който неминуемо се променя в една адаптация).
Matrim wrote:
Thu Sep 12, 2019 9:26 pm

От много време се каня да предложа такова нещо или пък препрочитане на някоя супер популярна поредица, но винаги ме гложди съмнението, че няма да съберем критичния минимум участници.
А с истинския бук клъб какво става, че то половината месец почти мина вече!!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6458
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by tigermaster » Thu Sep 12, 2019 11:58 pm

Добре, сериозно, може ли да се спре с този разговор, който вече водим навсякъде и който в съвсем конкретния случай е напълно неадекватен?

Да се недоволства от промяната на расата на герой има смисъл единствено когато въпросната промяна по някакъв начин чупи вътрешната логика на произведението или противоречи на идеите на автора. В случая това просто го няма, дори напротив - ненапразно дадох цитат на автора по-рано. Тук хората говорят за викторианска естетика и други такива - на викторианската естетика обаче противоречи и фабриката за презервативи, която играе ключова роля в една от по-добрите книги за Стражата точно - "Петият слон". Конкретно за Ваймс книгите винаги са засягали по-съвременни за времето на написването им проблеми - улични банди, търкания между различните "раси" (в случая - видове, но отношенията между джуджета, тролове и човеци могат да минат), ксенофобия, назначаване на представители на разни малцинства в Стражата, дипломатически отношения с Близкия изток и прочие. Това му е красивото на Света на Диска - че не е пресъздаване на епоха от европейската история, написано от автор, когото го е мързяло да си направи проучването за исторически роман и затова е сътворил фентъзи, а свят със своя собствена работеща логика, в който съвремието се преплита с миналото и ежедневието се преплита с магичното дотолкова, че от него получаваме както уличните криминалета на Ваймс, така и епичните приключения на Ринсуинд. Интернет доставчиците от "Пощоряване" делят един сетинг и един времеви период с Коен варварина - едното си е тотално съвременна работа, другото е базирано на Конан, чийто живот тече във времето между потъването на Атлантида и началото на писаната история. Имаме цяла книга, посветена на рок музиката, където се пародира всичко от пънк до метъл, имаме и още една - за кино, и една за борбата на истинската журналистика срещу жълтата преса - като в последната Ваймс даже играе ключова, макар и малка роля. Кое от тези неща се връзва с викторианската естетика повече от цветнокожи образи по високите етажи в обществото?

Пиша това като човек, на когото Ваймс и Сибил са буквално любимата двойка в цялата литература изобщо и ако сериалът издъни нещо там, ще избеснея - с това на ума, издънката, ако я има, няма да е заради расата на Сибил. Пиша го и като човек, който по едно време четеше само Пратчет. Чел съм всяка от книгите за Ваймс поне по два пъти, даже едно време започнах фенски превод на "Snuff", но до никъде не стигнах :)

Та така.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests