"Стражата" по Пратчет

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
Post Reply
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Roland » Fri Sep 13, 2019 5:36 pm

Бтв, извинявам се, ако греша, но мисля, че съм единственият тук, който е виждал черната Хърмаяни в Cursed Child на живо. И със се уговорката, че това е на практика нов персонаж (щото героинята от книгите не в възрастна), честно след първите десет минути на невероятна игра не можех да си представя Хърмаяни по друг начин.

И айде верно стига с тоя черен Орфей. Първо, че това е изначално слаба адаптация отпреди десетилетия и все пак нека има някаква надежда човечеството да е мръднало оттогава. И второ, че при все митологизма, това е псевдоисторически текст. За измислени светове викам различни аршини да ползваме все пак. Ама май единственият тук е “не ми пасва на представите”, което - boo boo.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Demandred » Fri Sep 13, 2019 5:49 pm

Отело беше мавър от Северна Африка, доколкото си спомням, а те са си европеиди основно...

Иначе и мен ме дразни diversity обсебеността напоследък в киното и телевизията, но също толкова взе да ме дразни и обсебеността на феновете героите в адаптациите да изглеждат по абсолютно същия начин като тези в книгите, дори и когато това има точно нулево значение за сюжета или тематичните идеи. Както вече казах, разбирам да се оплаквате, че Сибил е много по-млада и хубава, понеже това са значими елементи от характера ѝ и определено има значение за връзката ѝ с Ваймс, но пък оплакванията за цвета на кожата на актрисата са абсолютно дребнави. Не била описана така, big deal. Не разбирам защо Ред в Шоушенк да може да се играе от чернокож актьор, а Сибил да не може, при положение, че при Ред всъщност е по-проблематично от гледна точка на immersion (през 50-те години в САЩ афроамериканец да стане основен играч в контрабандата в затвор щат като Мейн ми се струва доста малко вероятно)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6456
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by tigermaster » Fri Sep 13, 2019 6:26 pm

Dr. Horrible wrote:
Fri Sep 13, 2019 4:43 pm
това е излишно политизиране на изкуството и допълнително лишава филмите от художественост. Намалява функцията им на произведения на изкуството и подсилва функцията им на стоки за бизнес употреба и политическа употреба. Ако на някой му е толкова важно гледането на всеки блокбастър да е политически акт - супер за него.
Точно затова в момента поне за трети път в рамките на последните няколко дни моля този разговор, който вече сме водили сигурно десетки пъти, просто да спре. Този път - поне тук, във форума - политизирането идва от хората, които недоволстват, че една актриса не е бяла.

И хайде стига, колко от феновете на Марвел и екранизациите по комиксите им тук изнедоволстваха, че Хаймдал го играе Идрис Елба, при все че и в митологията, и в комиксите е бял като кисело мляко? Или че Древния - тибетец мъж - от "Доктор Стрейндж" е бяла жена във филмите? (И промяната е пак с очевадно политически причини - да не офенднат Китай, за да продават филма там.) Или че Боливар Траск в рамките на един франчайз се превърна от огромния чернокож Бил Дюк в Питър Динклидж? Докато напиша тоя пост, Дем вече е споменал "Изкуплението Шоушерк"...
Сега, не че нещо, обаче Доктора за промяната на външния вид на Мистик в рамките на поредица от филми, между които, все пак, трябва да има поне някаква приемственост, се скъса да обяснява как не била проблем, а сега тук се пишат огромни есета как за сериал, от който не сме видели нищо, освен няколко снимки и някакъв крив и недописан синопсис, цветът на кожата на една актриса, чието име дори не сме запомнили, не пасвал, защото. Сериозно, стига вече.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Roland » Fri Sep 13, 2019 7:42 pm

Изненадващо съм съгласен. Само ще добавя един кротък лол, че политизирането на изкуството го правело по-малко "художествено", все едно най-великите творби във всички изкуства не са агресивно политически.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by The Dragon » Fri Sep 13, 2019 8:19 pm

Demandred wrote:
Fri Sep 13, 2019 5:49 pm
. Не разбирам защо Ред в Шоушенк да може да се играе от чернокож актьор, а Сибил да не може, при положение, че при Ред всъщност е по-проблематично от гледна точка на immersion (през 50-те години в САЩ афроамериканец да стане основен играч в контрабандата в затвор щат като Мейн ми се струва доста малко вероятно)
Основно защото през 90-те годни не пищяха как всичко трябва да се диверсифицира, как традиционни неща са "прекалено бели" и т.н. И защото е fucking Morgan Freeman ... ако бяха взели Холи Бери за Сибил, а не тотално nobody нямаше да има проблем. Да си звезда надскача цвят на кожата. Но когато дивърсити и реткон на историята станат самоцел - почвам да съм абсолютно против. Докато кастовете не бяха политизирани - неща бяха ок. Сега са част от културната война.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Roland » Fri Sep 13, 2019 8:29 pm

The Dragon wrote:
Fri Sep 13, 2019 8:19 pm
Demandred wrote:
Fri Sep 13, 2019 5:49 pm
. Не разбирам защо Ред в Шоушенк да може да се играе от чернокож актьор, а Сибил да не може, при положение, че при Ред всъщност е по-проблематично от гледна точка на immersion (през 50-те години в САЩ афроамериканец да стане основен играч в контрабандата в затвор щат като Мейн ми се струва доста малко вероятно)
Основно защото през 90-те годни не пищяха как всичко трябва да се диверсифицира, как традиционни неща са "прекалено бели" и т.н. И защото е fucking Morgan Freeman ... ако бяха взели Холи Бери за Сибил, а не тотално nobody нямаше да има проблем. Да си звезда надскача цвят на кожата. Но когато дивърсити и реткон на историята станат самоцел - почвам да съм абсолютно против. Докато кастовете не бяха политизирани - неща бяха ок. Сега са част от културната война.
Speaking of 90-те, това да си звезда доказано вече на практика няма никакво значени за бокс офиса, единствено IP-то слага butts in seats.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Killua » Fri Sep 13, 2019 8:50 pm

Litz wrote:
Fri Sep 13, 2019 4:18 pm
Прочее, предвид че фауната у Ариел е много повече карибска, отколкото датска, и тва че Себастиан винаги се играе от чернокож с карибски акцент викам точно с черната Ариел да няма такъв проблем.
Как едновременно е ок да отхвърлиш аргумент тип "ма то Малката русалка е писана от датчанин, действието сигурно се развива някъде там и очевидно трябва да е от бялата раса" и след това да дадеш аргумента "ма то действието се развива на Карибите, значи е ок да е черна"?

Нямам търпение да видя сериала по Пратчет и се радвам, че ще излиза в момент, в който съм понапреднала с материала! За мен цветът на кожата на Сибил също е без особено значение, по-важни са осанка и излъчване и т.н. Могат да я загрозят, могат да я направят по-едра, така че преди да видим, няма как да знаем. Също като с новия Батман, @Dr. Horrible :p
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Litz » Fri Sep 13, 2019 9:40 pm

Killua wrote:
Fri Sep 13, 2019 8:50 pm
Litz wrote:
Fri Sep 13, 2019 4:18 pm
Прочее, предвид че фауната у Ариел е много повече карибска, отколкото датска, и тва че Себастиан винаги се играе от чернокож с карибски акцент викам точно с черната Ариел да няма такъв проблем.
Как едновременно е ок да отхвърлиш аргумент тип "ма то Малката русалка е писана от датчанин, действието сигурно се развива някъде там и очевидно трябва да е от бялата раса" и след това да дадеш аргумента "ма то действието се развива на Карибите, значи е ок да е черна"?

Само дето тва не е толкова адаптация на самата приказка нали, а на анимацията, която е с изключително карибска естетика. Имайки предвид Себастиан и тва, Флаундър е тропическа риба, каквито са и всичките риби в анимацията, на която тоя филм е римейк. Under the Sea е няква калипсо-реге мешавица примерно, а тва са афрокарибски стилове. Ако говорихме за не-дисни адаптация, хубаво, мрънкайте, . Ама оригинала е с толкова карибска естетика и звучене, че няма накъде. Тая карибска естетика е още по-сериозна като видим, че Лин Мануел Миранда е композитор тук.


@tigermaster :

Image

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Dr. Horrible » Fri Sep 13, 2019 10:09 pm

tigermaster wrote:
Fri Sep 13, 2019 6:26 pm
Сега, не че нещо, обаче Доктора за промяната на външния вид на Мистик в рамките на поредица от филми, между които, все пак, трябва да има поне някаква приемственост, се скъса да обяснява как не била проблем....
Честно да ви кажа, преди яко ме дразнеше, че ВСЯКО нещо във форума винаги опира до Дженифър Лорънс или Скарлет Йохансон. Ама сега вече ми харесва... В смисъл - ВСЯКО нещо във форума в крайна сметка се свежда до Дженифър Лорънс и Скарлет Йохансон! Не е ли красиво това, прекрасно посвоему? Някак наистина драматична съдба имат тези актриси - така безкористно обичани от мен и така безпощадно нападани от други... Не съм виждал в този форум любимите актьори на който и да било друг потребител да са така често нападани и така редовно сочени за лош пример, никой друг актьор не е споменаван толкова често, никой друг не е получил и една десета от хейта, който те двете получават. Ама от друга страна... никой друг актьор, споменаван тук, не е получил и една десета от любовта, която давам на Скарлет и Лорънс. Никой друг не е защитаван толкова страстно, толкова искрено и безкомпромисно... Велик епос, велик! И всички вие ставате част от него! :heart:

Иначе, ако сме сериозни - Мистик е шейпшифтър в поредица, чиято вътрешна съгласуваност клони към пълната нула. Голям праз, че ѝ се променял външният вид.

@Killua , моля те, недей. Лейди Сибил и всичките герои от Колелото са стократно по-добре кастнати от Батман. Наистина, актрисата за Сибил няма нищо общо с описанията от книгите - чернокожа е, млада е, красива е, слабичка е, нежна е, изящна е.... Но можеше и по-зле. Поне не е Бен Афлек или Робърт Патисън.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Roland » Fri Sep 13, 2019 10:23 pm

Dr. Horrible wrote:
Fri Sep 13, 2019 10:09 pm
Честно да ви кажа, преди яко ме дразнеше, че ВСЯКО нещо във форума винаги опира до Дженифър Лорънс или Скарлет Йохансон. Ама сега вече ми харесва... В смисъл - ВСЯКО нещо във форума в крайна сметка се свежда до Дженифър Лорънс и Скарлет Йохансон! Не е ли красиво това, прекрасно посвоему?
Не.

Просто е демонстрация на това, че всичките ти позиции са базирани на лични пристрастия и се променят радикално, в зависимост от това дали се кефиш на съответния актьор/актриса.

А иначе за други актьори тук не се вдига толкова много шум, защото никой друг от редовните потребители няма олтари на конкретни звезди вкъщи.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Killua » Fri Sep 13, 2019 10:26 pm

Dr. Horrible wrote:
Fri Sep 13, 2019 10:09 pm
Но можеше и по-зле. Поне не е Бен Афлек или Робърт Патисън.
:mrgreen: :D
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Amelia » Fri Sep 13, 2019 11:22 pm

@tigermaster, @Demandred, @Matrim, @Roland и @Litz в общи линии казват всичко, което може да се каже по темата. Ще добавя само, че да, естествено, в моята глава всички персонажи евър, за които не е изрично казано, че не са бели или не са от традиционно не-бели територии, си ги представям като бели. Щото съм излязла от хомогенно бяло общество и съм отрасла с бели произведения, правени от бели хора, пълни с бели хора. Историята, литературата ни също сме я учили от бяла гледна точка - колко произведения на цветнокожи автори или с цветнокожи герои сме имали в училище? Дори прогресивни писатели като Пратчет не са избягали от това щото и те са деца на своето време, колкото и далновидни да са. И това Е проблем, ако ни интересува обективната реалност и искаме някво расово и етническо равноправие, а напоследък сме дорасли като общество да искаме такова. Затова аз лично разглеждам нещата on a case by case basis. За някои произведения е важно да сме близо до историческата реалност. ГоТ, въпреки че е фентъзи в измислена вселена, е такова заглавие, доколкото по-скоро избива на псевдоисторически европейски средновековен фикшън в по-голямата си част. В Света на Диска, където Анкх Морпорк е алегория на СЪВРЕМЕННИЯ Лондон, това че не съм си представяла разни персонажи като цветнокожи е по-скоро проблем на моята фантазия (понеже някой спомена нещо за бедни фантазии). И т.н. В гъзъ е тоя разговор, честно казано.

ПП. В кориците от Света на диска всички персонажи приличат на картофи с тумори и аз лично не мога да разпозная нито една реално съществуваща човешка раса в тях.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Litz » Fri Sep 13, 2019 11:27 pm

Roland wrote:
Fri Sep 13, 2019 10:23 pm

Не.

Просто е демонстрация на това, че всичките ти позиции са базирани на лични пристрастия и се променят радикално, в зависимост от това дали се кефиш на съответния актьор/актриса.

А иначе за други актьори тук не се вдига толкова много шум, защото никой друг от редовните потребители няма олтари на конкретни звезди вкъщи.
Exactly.

Пичове, аз обожавам Ема Стоун, откакто се помня. Гледала съм всичко с нея. Буквално смятам, че е топ 3 най-добри млади актьори Вселени над Лорънс, НО смятам че тва с Алоха беше напълно безумно. Още за разлика от Лорънс дето след Оскара играе в обективно пълни шитни, Стоун играе само в проекти дето са хит сред критици и фенове. Мен също така ме обзема една безпристрастна любов към Рейчъл Блум. Обожавам я, смятам че е изключително талантлива акриса, създател и комик, ама ако се изцепи нещо, ч х я разкритикувала. Та така.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Dr. Horrible » Sat Sep 14, 2019 7:30 am

И двеста пъти да повторите като черни станции, че съм имал двойни стандарти, това пак няма да стане вярно :mrgreen: Щото Ема Стоун може да е играла в Алоха, но Лорънс и Скарлет не са :wink:

Позициите ми, които често сме обсъждали, са:
1. Външните характеристики на героите от книги и филми, включително цвят на кожата, е хубаво да се запазят в екранизациите такива, каквито са в оригиналите. Дайвърсити се постига чрез original content, а не чрез смяна на расата на утвърден бял герой от бял автор.
2. Хора от всякаква сексуалност могат да играят хора от всякаква сексуалност.

Кое от това съм променил рязко в зависимост от това дали се кефа на актрисата? Щото:
1. Мрънкате за Ghost in the Shell, където Скарлет играе аниме РОБОТ с огромни очи (виж картинката). Ама това не е човек от РАСА, това е аниме герой, който видимо не е нарисуван с тънки очи. Ако бяха взели азиатка нямаше да е по-близко до оригинала. Да, може би ако бяха направили очи като на новата Аелита, щеше да прилича повече на аниме герой, признавам го. Но това не означава, че Скарлет е играла човек от друга раса. И 100 пъти да измрънкате, че е нередно Скарлет да играе аниме робот, това пак не е равносилно на това да е играла главната роля в "Мемоарите на една гейша".
Spoiler: show
Image
2. На Лорънс прегрешението е, че в Х-мен не била през цялото време синя и не си използвала шейпшифтър силите както вие искате. Ам, все едно е изолиран случай в тая вселена - и Бийст трябва да е син и космат, ЕДИНСТВЕНО син и космат, а във филмите си изглежда като секси Толкин, ама вие продължавате да обвинявате единствено Лорънс. Щото дори във вашето съзнание тя е кралица и всички креативни решения идват от нея и тя има контрол над всичко. 8-)

И така... За стотен път си ги пишем тия работи. Ама като вчера казвате със заплашителен тон "Хайде да не правим нещата лични, че няма да ти хареса", а днес казвате "ти си променяш радикално позициите заради лични пристрастия", ми се поприиска още веднъж да ги напиша.

Пък и както казах - това си е част от нашия цикличен епос. Нападайте ги, мразете ги, отричайте таланта и постиженията им, просто щото ви дразни, че някой човек, дори и далечен за вас, ги обича толкова много и отказва да ги мрази, колкото и да му говорите. Аз виждам красота в това. И очевидно нямам против час по час да си защитавам кариерата и моралните достойнства на актрисите, които обичам, дори го правя с удоволствие. На всеки се случва да харесва актьор, който някой друг не харесва, няма по-нормално нещо. Но тъй като аз не просто ги харесвам, а ги истински ги обожавам, затова на тази сила на любовта съответства друга - равна по сила и обратна по-посока. Възможно е в бъдеще Скарлет или Дженифър наистина да направят нещо кофти, не съм пророк. Но за момента не са направили. Просто имат любовта ми.

Поетичното ми аз дори се сети за Труман Капоти и "Други гласове, други стаи" (прекрасна книга, между другото, прекрасна). Знаете, че понякога театралнича, филмирам се и драматизирам. И точно в такъв момент на пълно филмиране си намерих този цитат и се почувствах епично :mrgreen:
Всяка любов, която се таи в сърцето на човека, е естествена и красива: само лицемерите държат човек отговорен за нещата, които обича; емоционално невежи и завистници, те са тези, които често са прекалено загрижени и бъркат стрелата, която сочи към рая с тази, която води към ада.”
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: "Стражата" по Пратчет

Post by Roland » Sat Sep 14, 2019 8:31 am

Викаш, да си правят черните фентъзита на сериали и филми? Добра идея. Солидна. Напълно функционална в света, в който живеем. Реалистична.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests