The Wheel of Time

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Moridin » Sat Dec 11, 2021 6:03 pm

Напълно океен епизод отново. Съгласен със забележките на Мат, но не е кой знае каква драма. Интересен туист с (екранния) Мат. Учудих се, пе направиха Тийр тропически, явно на екипа мунсе е снимало някой следващ сезон в приятна индокитайска локацийка :D Телепортът на Моарейн до Сюан някъф тер ангреал ли трябва да беше?
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Wheel of Time

Post by Matrim » Sat Dec 11, 2021 7:29 pm

Тер'ангреал, някъде в "помощните материали" на сайта на сериала го има описан даже.

Иначе се сетих и за друга издънка - понеже Драконът може и да е жена в сериала, Моарейн можеше преспокойно да каже "Търсех преливащи жени" като я разпитваха какво е правила напоследък. И да се хвали как е намерила най-силната преливаща от хиляда години насам вместо да целува пода. Но нали трябва да има евтини обрати и насилена драма...
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Wheel of Time

Post by Ambartanen » Sun Dec 12, 2021 2:05 am

Като цяло този епизод доста ме разочарова. Продължава да се налага някакво безмилостно темпо и дори успешните сцени идват, случват се и отменават с някаква светкавична скорост. Далеч повече ме притеснява колко малко внимание реално се обръща на "главните" петима. Ако не бях чел книгите, въобще нямаше да ги възприемам като истински главни герои и това не е съвсем като ситуацията с Шон Бийн в Троновете, защото там се предполага да възприемаш него като главния герой в първи сезон.

Иначе имаше няколко доста готини сцени. Разговора на Сюан с Нинив и Егвийн имаше много яки реплики и добре направена характеризация за тях двете. Хинтовете, че Лиандрин е Черна Аджа, продължават да са забавно subtle. Лекуването на Мат изглеждаше доста готино.
Matrim wrote:
Sat Dec 11, 2021 7:29 pm
Моарейн можеше преспокойно да каже "Търсех преливащи жени" като я разпитваха какво е правила напоследък. И да се хвали как е намерила най-силната преливаща от хиляда години насам вместо да целува пода. Но нали трябва да има евтини обрати и насилена драма...
Еми това би било чиста лъжа, така че не може да го каже. Все пак като отписа Нинив като кандидат за Дракон, въобще не се опита да я вземе с нея. По-скоро въпросът е как така тя после стана потенциален кандидат и защо Лиандрин се интересуваше от нея ако не й беше усетила силата преди края на 4ти епизод.

@Moridin, туиста с Мат на края на епизода беше разбираемо малко неловък, ама при така поставената ситуация нямаше какво повече да направят. Любопитно ми е дали ще могат да го извъртят на нещо интересно, но това ще се види във втори сезон.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Wheel of Time

Post by Matrim » Sun Dec 12, 2021 2:26 am

Не е отписала Нинив - и в шести епизод дуднеше как можело да са четирима или петима кандидатите или даже всички наведнъж да са Дракона. А и да го беше сторила, кандидатите за Дракон може да са жени, сиреч преливащи, значи твърдението е абсолютно вярно.
И въобще, нямаше никаква нужда Сюан да я пита в прав текст какво е правила, можеше спокойно да й се скара без да я вкарва натясно така. Вместо умели интригантки ги представиха двечките като смотани патки, които не са разкрити само, защото колежките им са още по-тъпи и от тях. Вярно е, че и в книгите положението е горе-долу такова, но поне това можеха да пробват да подобрят като ще слагат такъв ранен акцент на интригите в Кулата.
Но то какво да очаква човек, то и в Игра на тронове където като цяло положението в тази област е далеч по-добро, Кутрето едва ли не си дърпаше мустака на злодей от самото начало и споделяше плановете си със сульо и пульо. :)

Като стана дума за "главните" петима, ето кой колко думи има засега:
Spoiler: show
Image

Изненадващо за мен Ранд е втори, но честно казано само Нинив и Егвийн са постигнали нещо значимо от първи епизод насам. Момците стоят, зяпат и участват в инфодъмпинг разговори, сакън някой да не познае кой е Дракона.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Marfa » Sun Dec 12, 2021 9:19 am

Ужасно нелепо ми е всичко и все повече ми прилича на евтин фенфик. Важните неща буквално сполетяват набързо героите за сметка на протяжни сцени на нищонеслучване.

Излезе, че все пак Сюан е проста рибарка, което вече направи разказа на Нинив повече от нелеп. Моарейн беше разбрала, че Егвийн може да прелива, но нямаше никаква идея за Нинив. Или това, или лъже. За кво беше тая лесбийска завръзка така и не разбрах. Не ми се прави пълен разбор, но като цяло това е толкова слабо, че се надявам да го канселират.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Wheel of Time

Post by Ambartanen » Sun Dec 12, 2021 10:07 am

Matrim wrote:
Sun Dec 12, 2021 2:26 am
Не е отписала Нинив - и в шести епизод дуднеше как можело да са четирима или петима кандидатите или даже всички наведнъж да са Дракона. А и да го беше сторила, кандидатите за Дракон може да са жени, сиреч преливащи, значи твърдението е абсолютно вярно.
Идеята ми беше, че в първи епизод след разговора я отписа и си замина без нея говорейки за четирите кандидата и дори преди това- четирите тавирена. След това в четвърти епизод започна да се чуди дали Логейн не е Дракона и в края реши, че петия кандидат всъщност е Нинив. Цялата идея за пети кандидат изобщо се появи след като вече Нинив беше дошла при пътуващия цирк и Моарейн със сигурност не я беше завела там, така че не може да твърди, че е намерила и довела преливаща жена, а за Егвийн (и може би вече Нинив?) е физически неспособна да говори.

Matrim wrote:
Sun Dec 12, 2021 2:26 am
И въобще, нямаше никаква нужда Сюан да я пита в прав текст какво е правила...
Ами теоретично Моарейн като й каза, че не може да й отговори един вид й потвърди, че е намерила Дракона. Ако нямаха веднага след това възможност цяла нощ да си говорят свободно, можеше да е готин начин да се предаде информация.
Matrim wrote:
Sun Dec 12, 2021 2:26 am
Като стана дума за "главните" петима, ето кой колко думи има засега:
Много ме изненада, че Ранд е на второ място. Но реално си го ползват като свързващ елемент поне между всички от Две Реки (освен Перин, с когото не мога да се сетя да са обменили дума). Обаче си е друго да видиш, че Сюан и Дана за един епизод са говорили колкото всеки от "главните" герои в шест (освен Моарейн).
Marfa wrote:Излезе, че все пак Сюан е проста рибарка, което вече направи разказа на Нинив повече от нелеп.
Е, кам он нау, това беше очевиден сетъп, че е била прогонена по друга причина. На мен ми беше по-странно, че Сюан изобщо спомена благородното потекло на Моарейн. В книгите имаше ли такива класови разделения между Аез Седай?

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Marfa » Sun Dec 12, 2021 11:14 am

Нямаше класови разделения и те моля да ми посочиш откъде е било очевидно, че е напъдена по друга причина.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Wheel of Time

Post by Matrim » Sun Dec 12, 2021 1:43 pm

Идеята ми беше, че в първи епизод след разговора я отписа и си замина без нея говорейки за четирите кандидата и дори преди това- четирите тавирена. След това в четвърти епизод започна да се чуди дали Логейн не е Дракона и в края реши, че петия кандидат всъщност е Нинив. Цялата идея за пети кандидат изобщо се появи след като вече Нинив беше дошла при пътуващия цирк и Моарейн със сигурност не я беше завела там, така че не може да твърди, че е намерила и довела преливаща жена, а за Егвийн (и може би вече Нинив?) е физически неспособна да говори.
Физически неспособна? Нямам никаква идея какво имаш предвид с това. Както вече казах, няма абсолютно никакво значение дали Нинив е легитимен кандидат или не, въпросът е, че в някакъв момент твърдението "I was looking for women who could channel" е било вярно, значи може да го изрече. Вече дали в пътуванията си е търсила и други неща е ирелевантно освен ако не се сетят да я разпитат по-умно, но на фона на средното IQ в Кулата това не е много вероятно.

И въобще цялата концепция на тази сцена беше дъното. Моарейн и Сюан вече 20 години търсят Дракона, човек би си казал, че ще са измислили някакво стриктно погледнато вярно, но не и пълно, обяснение защо Моарейн обикаля по картата. Да не говорим, че Аджите се предполага да имат голяма самостоятелност и ако някой ще наказва Моарейн, това трябва да е по-скоро лидерът на Сините, който и да се възмути, че Амирлин си позволява да иска обяснения с какво точно се занимават подопечните й, стига да не е явно срещу общите интереси. В книгите Моарейн поставя Сюан в неудобно положение, защото Елайда вижда Ранд и има пророчество за него. Тук такова нещо няма, но за сметка на това Сюан уж се налага да я накаже много по-строго, защото видите ли не била предупредила дружките си за Логаин. Все едно се е спотайвал в Две реки и нападнал седайките от засада с мълчаливото съгласие на Моарейн, вместо да завладее съвсем друга държава и да стане известен из целите Западни земи преди да го спипат. :lol:
Също така и показват Амирлин като някакъв деспот който може да кара Айез Седай да целуват пода и да полагат клетви с Палката, неща които и на Елайда и трябваше много време, за да реши да ги пробва след като взе властта. Някой май е решил "хората се кефят на Церсей и Данчето, дайте да направим Сюан олицетворение на "Yas, Queen!", но в същото време сюжетът да се върти около това колко слаба е позицията й".
Ами теоретично Моарейн като й каза, че не може да й отговори един вид й потвърди, че е намерила Дракона.
Защо? Не е като да може да каже "Ами, търсех Дракона" дори и нищо да не беше намерила.
На мен ми беше по-странно, че Сюан изобщо спомена благородното потекло на Моарейн. В книгите имаше ли такива класови разделения между Аез Седай?
Не, а и милион пъти става ясно, че и Айез Седай от "простолюдието" може да са не по-малко високомерни от благородничките. За предишната Мъдра има надежда, че се е объркала или лъгала, но вместо Нинив да ръси твърде модерно звучащи реплики от рода на "Stop blowing smoke up my ass" можеше да попита Сюан за случката. А сега оставам с подозрението, че никога няма да получим разяснение, защото сценаристите за забравили.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Wheel of Time

Post by Ambartanen » Sun Dec 12, 2021 2:37 pm

Marfa wrote:
Sun Dec 12, 2021 11:14 am
Нямаше класови разделения и те моля да ми посочиш откъде е било очевидно, че е напъдена по друга причина.
За човек чел книгата е ясно още като го казва, че по горе-долу същото време Кулата не е имала проблем да приеме Сюан Санче и дори приемането й въобще не се е считало за някакво изключение. Също така не много по-късно самата Сюан може да се издигне до Амирлин. След последния епизод е очевидно, че сериалът не е променил това.

В книгите Аез Седайките нали имат изисквания за минимална сила, за да те приемат. "Само са я погледнали как изглежда и са я пропъдили" звучи точно като да й е липсвала силата и Аез Седайката да го е усетила веднага. Това би поставило Нинив в ситуация, където нея много я искат заради владението й на Силата, но тя да има проблем с това като водещ и почти единствен критерий да бъдеш приет в Кулата. Което пак имам бегли спомени да й беше проблем и в книгите- Нинив въобще не се кефеше на това как между Аез Седайки беше много по-важно кой казва неща, отколкото какво се казва.
Matrim wrote:
Sun Dec 12, 2021 1:43 pm
Физически неспособна? Нямам никаква идея какво имаш предвид с това. Както вече казах, няма абсолютно никакво значение дали Нинив е легитимен кандидат или не, въпросът е, че в някакъв момент твърдението "I was looking for women who could channel" е било вярно, значи може да го изрече. Вече дали в пътуванията си е търсила и други неща е ирелевантно освен ако не се сетят да я разпитат по-умно, но на фона на средното IQ в Кулата това не е много вероятно.
Еми базирам го на факта, че Моарейн това каза. Разговорът протече "What were you doing in...?" "I cannot say." "Cannot or will not?" "I cannot say." Това плюс супер драматичното въвеждане на Клетвения жезъл ме навежда на мисълта, че е направила някаква клетва, заради която не може да говори за това.
Matrim wrote:
Sun Dec 12, 2021 1:43 pm
Някой май е решил "хората се кефят на Церсей и Данчето, дайте да направим Сюан олицетворение на "Yas, Queen!", но в същото време сюжетът да се върти около това колко слаба е позицията й".
Това не мисля, че е задължително противоречие. Както видяхме на Лиандрин едвам посмя да й направи забележка, докато тя й се хилеше в лицето. Унизяването на Моарейн трябваше да е някаква форма на демонстриране на власт, която да сплаши другите Аджи (стил "Мале, ако може това да направи на най-влиятелния член на бившата си Аджа, какво би направила на нас?"), макар че не мога съвсем да си го слобя в главата как точно би работило това.

Тук се връзва и с идеята, че влиянието е базирано на сила със Силата. Моарейн е сравнително млада, откак е станала пълноправна Аез Седай почти не се е вясвала в Кулата, но понеже е една от трите/петте/уотевър най-силни живи Аез Седайки, това я прави автоматичен претендент за позицията на Амирлин.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Wheel of Time

Post by Matrim » Sun Dec 12, 2021 3:05 pm

Разговорът протече "What were you doing in...?" "I cannot say." "Cannot or will not?" "I cannot say." Това плюс супер драматичното въвеждане на Клетвения жезъл ме навежда на мисълта, че е направила някаква клетва, заради която не може да говори за това.
То целият сериал бие на мелодрама, не мисля, че може да си вадим изводи от това, че тази или онази сцена била твърде драматична. И такава клетва ми се вижда дълбоко излишна, пък и как точно ще звучи, че да й позволява да каже истината на кандидати за Дракона, а на други хора не?

Като стана дума за казване на истината, в сцената, в която Моарейн набързо даде season finale куеста на нашите хора, Лоиал въобще не реагира на новината, че ще води (може би) Драконът да трепе Тъмния. Горкият е като някакво NPC, което няма право на емоции и реакции, а само на инфодъмпинг.
Това не мисля, че е задължително противоречие. Както видяхме на Лиандрин едвам посмя да й направи забележка, докато тя й се хилеше в лицето.
Да, не е задължително противоречие, но доминацията на Червените в Съвета след като една от тях най-нагло наруши закона на Кулата е малко тъпичка. Било много опасно да водят Логаин... все едно за сефте намират някой много силен мъж, който може да прелива, а не са го правили вече хилядолетия и би следвало да е пределно ясно кое е прекалено опасно и кое не. Ако толкова трябваше да наказват Моарейн можеха спокойно да я накажат за това, че участваше в опитомяването на Логаин.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Wheel of Time

Post by Ambartanen » Sun Dec 12, 2021 3:30 pm

Мога да си го обясня само като някакъв високоскоростен и доста clunky setup за падението на Сюан и издигането на Лиандрин. Вероятно причинено от разкритието на тайната мисия на Моарейн и Сюан.

Иначе може клетвата да е била да не казва на другите Аез Седай за потвърденото прераждане на Дракона. Ако примерно предишната Амирлин е знаела за съществуването на Черната Аджа и ги е заклела на мълчания, за да не разкрият прераждането му? Защо обаче не са си измислили cover story за обикалянето на Моарейн или изобщо каква работа е на Червените къде обикаля някоя синя Сестра хич не ми е ясно.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Roland » Sun Dec 12, 2021 4:28 pm

Ох, само четейки коментарите тук, се изприщвам без дори да съм гледал още епизода. Довечера...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1651
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Re: The Wheel of Time

Post by Mushu » Sun Dec 12, 2021 5:39 pm

Засега чакам да излязат всички епизоди... Макар че не съм убедена, че ще имам сили да ги изгледам... Съсипват ме коментарите ви, хора :(

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: The Wheel of Time

Post by The Dragon » Sun Dec 12, 2021 6:12 pm

Лиандрин не беше ли треторазрядвн антагонист в книгите?
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Wheel of Time

Post by Matrim » Sun Dec 12, 2021 7:23 pm

Второразреден, по-скоро, но май в сериала ще изпълнява и ролята на Елайда.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 32 guests