The Wheel of Time

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: The Wheel of Time

Post by aiva » Fri Sep 13, 2019 3:42 pm

Дам, както писах в началото, Ранд доволно си изпъква от групичката (Мат малко му краде тъндъра, че и той е видимо по-светъл, но да почакаме крайния резултат все пак). И айде следващия кадър да е в костюми и грим, че така нещо ми е все тая.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: The Wheel of Time

Post by coldie » Fri Sep 13, 2019 5:24 pm

Demandred wrote:
Thu Sep 12, 2019 7:48 pm
https://www.instagram.com/p/B2USvqhnYuf/ - първата снимка заедно на основните актьори, преди ден-два беше първия table read.
Ай, ай, ай, тази индийка коя роля ще играе?

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Wheel of Time

Post by Matrim » Fri Sep 13, 2019 5:32 pm

Ако имаш предвид Маdeleine Мadden - Егвийн. И не е индийка, а потомка на австралийски аборигени.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Re: The Wheel of Time

Post by LightOne » Sat Sep 14, 2019 6:17 pm

Колелото на Времето бе поставено в уникална ситуация. Когато се обяви кастинга, в мен все пак се породи и капчица надежда. Ето, обявиха каст прогресивен, каст отварящ политическия дух в бутилката, гонещ репрезентация на всяка цена. Със сигурност ще има хора, които ще изразят своето несъгласие, което ще бъде напълно нормално. Уникалността ще бъде в това, че поне другата страна може да е спокойна, че тази реакция няма да е базирана на расизъм. Най-накрая след толкова спорове, в който „лошата“ страна беше изначално расистка, тук нямаше да има този проблем и ще може дебатът за политическата пропаганда в телевизионната и холивудска индустрия да протече без соченото на пръстчета. Наивност ли бе да го опишеш, то си е цял идиотизъм от моя страна, ама приказката не е за мен.

Приказката е как 30 години нямаше расизъм във фендъма. 30 години беше ОК да мислиш, че Две реки не са цветнокожи. 30 годинии никой не беше наричан расист. 25 години тоя дебат даже не съществуваше, освен в рамките на статистическото отклонение.

30 години това се навираше от корици, от фенове-художници, от Джордан, а впоследствие от наследниците му. И докато за кориците на книгите минава аргумента, че Джордан не е имал думата, то Хариет е имала пълната власт да одобрява „официалния“ фен арт. Смятам, че сте напълно наясно, че в официалния фен арт, нито един от главните герои не минава за нещо друго освен бял. Хариет можеше да каже „не“, това не е визията на мъжа ми, искам инак да го нарисуваш и щеше да го получи, тя плащаше музиката. Такова нещо не видяхме.

Та както писах по-рано, нещата се промениха коренно едва от последните 5-6 години, откакто водя и активни дебати по темата къде ли не. Даже съм спорил с най-мозъчнопромитата паплач в Тъмблр, и даже там, бастиона на репрезентацията, никой не се сети докато обяснява с лееща се пяна от устата колко съм зле, та същите НЕ ме обвиняваха в расизъм нито веднъж.

Дойде топлата августовска (американска) сутрин и извендъж огромната маса от феновете се събудиха расисти. До вчера никой не беше расист, но от датата на обявяване на кастинга всички станаха такива. Почна се стандартното сочене с пръстчета, че който е против, значи е расист.
А аз стоя и недоумявам поради каква причина. Какво се промени на тази заветна дата? Нов материал ли излезе по темата, нещо ново ли са публикували по бележките на Джордан? Хариет или Брандън Сандерсън нещо ново ли са казали? Защо само заради кастинга станахме расисти, при положение, че нова информация НЯМА? Откога кастингът стана Светата Библия и трябва да се приема като доказателство? Къде бяха тия пръстчета преди 15 години, преди 5 години, преди само седмица преди обявяването? Защо не ги сочехте тогава? Не ми се отговаря, знае се само мантрата расизъм, та расизъм, и при положение, че тиквата следва да е наясно, че няма как 30 години във фендъма да няма расизъм и това да се преобърне за една сутрин. Трябваше да са наясно, че причината за гневът на хората беше невъзможно да е в расизма. (извън статистическото отклонение, разбира се, но откога статистичекото отклонение се приема за норма?) Толкова добре се бяха наредили картите, да се проведе смислен дебат в толкова сложната политическа обстановка, че чак не беше за вярване. И този огромен потенциал го захвърлиха на боклука с тропване на краче, тръскане на юмруче и, разбира се, къде без запушване на ушенцата.

Това ме най-разочарова в ситуацията, много повече от кастинга, че отново „правилната страна на историята“ не искаше да чуе и да приеме, настояваща, че нищо друго не съществува на този свят освен расизъм.

Излязоха и официалните изявления на Брандън и Алън Романчук и на Мария Симънс (за незапознатите – Алън и Мария са дългогодишните помощници на Джордан и дават огромна помощ на Брандън за довършването на книгите). Хубаво, тримата единодушно подкрепиха кастинга, писаха общи приказки колко бил разнообразен светът на Колелото, колко расата нямала значение и така нататък в този дух. И всички „нерасисти“ почнаха в отговор да цвилят и да ги сочат, ама вижте, расисти гадни, вижте как те подкрепят каста, заврете се дупките си, долни нацисти! Само че, именно в това се „провалиха“ изявленията – да наврат расистите в миша дупка. Щото и тримата толкова бяха внимателни в подбора си на думите, че това, което крещящо НЕ казаха, бе всъщност най-важното за възприемане. Можеха най-спокойно да пишат, така и така, ние знаем най-добре, Две реки са цветнокожи и вие сте в грешка, ходете си бършете расистките сополи другъде. Толкова ли беше трудно да го напишат това? Но не го написаха, ни гък за това има ли грешна страна в дебата. Писаха единствено да се приеме кастинга, но не и че феновете са в голяма грешка.

Е, тогава се пита в задачата, след като няма грешна страна в дебата, как тогава имаш очите да сочиш с пръстчета и да крещиш за расизъм? След като може да си прав и Две реки да не са цветнокожи, за какъв расизъм, за каква „грешна страна на историята“ говорим? Това естествено, сочещите с пръстчета не го осмислиха, даже се стигна в прав текст да ми се каже, че оттук нататък, който продължи да рисува Две реки като белчовци, ще е форма на расизъм. Толкова се опияниха в „борбата си за равноправие“. И после да се чудят защо съществува „грешна страна на историята“, която им се противопоставя.

Друго "забавно", че в опитите си да обосновават как Джордан аджеба не ги описвал като бели, така и не са си написали домашното, че след като Две реки не са бели, то коя ще да е тяхната „раса“.

Щото първо, когато Брандън Сандерсън беше тук, аз реших да пропилея златната си възможност и да го питам очи в очи - чича ти Брандъне, аре вземи ми кажи в прав текст, какъв е цвета на кожата на Две реки? Е, чичо Брандън отказа да ми даде прав отговор, а се измъкна, че населението на Две реки се основавало на добрите хорица от Чарлстън (градът на Робърт на Джордан). Още тогава маймуната отказа да бъде заклещена от тъмния балкански субект.

И второ, това, което се пропуска в „теорията“, че ако Джордан си е представял Две реки цветнокожи, то не са нито жълти, нито черни, нито кафяви, а червени. Робърт Джордан е потомък (и е отглеждан) на индианците „чероки“, които са били голяма популация в района на Чарлстън. Ако бяха казали, пичове, кастваме native americans, тогава щях да призная, че съм в грешка. Ама сега да се изсмуква колко били черни и кафяви, при положение, че имаш изрично написано copper и olive skinned за други народи, това е единствено сламка от налагащата се политическа пропаганда на модерното „прогресивно“ течение, което не прави нищо друго освен да се самоунищожава в стремежа си към "равноправие, но едни да са по-равни от други". (Това къде ли сме го чували, хмммм)

Дебат, който си умря още в утробата.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: The Wheel of Time

Post by coldie » Sat Sep 14, 2019 8:24 pm

Имаш право. Но аз расист само заради някакъв смотан кастинг няма да стана.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Roland » Sat Sep 14, 2019 9:05 pm

И за пореден път проявата на предразсъдъци става по-малко важна от това, че някой се почувствал ощипан от обвинение в расизъм.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: The Wheel of Time

Post by coldie » Sat Sep 14, 2019 9:25 pm

Ако искаш да знаеш, аз понеже гледам футбол, в момента един от любимите ми играчи е Садио Мане.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Roland » Sun Sep 15, 2019 12:24 am

coldie wrote:
Sat Sep 14, 2019 9:25 pm
Ако искаш да знаеш, аз понеже гледам футбол, в момента един от любимите ми играчи е Садио Мане.
Не исках.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Re: The Wheel of Time

Post by LightOne » Sun Sep 15, 2019 12:53 am

Roland wrote:
Sat Sep 14, 2019 9:05 pm
И за пореден път проявата на предразсъдъци става по-малко важна от това, че някой се почувствал ощипан от обвинение в расизъм.
Да, става тъкмо по-малко важна от това. Щото това не е предразсъдък на злия расист. А "предразсъдък" от човек, който си плаща от собствения джоб, за да гледа филми с главни герои цветнокожи, който гледа сериали с главни цветнокожи герои, който слуша песни на цветнокожи, който чете книги (и фентъзита) с главни герои цветнокожи, изобщо всичко си го възприема с кеф, независимо от цвета на кожата, но само защото за едно-единствено нещо е казал "ама чакайте сега", то веднага му се лепват пръстчетата.
Няма никаква житейска логика, аз да нямам никакъв проблем с цветнокожите като главни действащи лица, в който и да е вариант на ентъртеймънта като оригинално съдържание, но видиш ли, за Колелото се събуждам като изцяло нов Хитлер. Разбирам да оспорвах правото на цветнокожите да бъдат главни герои в каквото и да е било като медия по принцип, че да знам за какво съм расист и имам злите предразсъдъци :<
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Roland » Sun Sep 15, 2019 12:59 am

LightOne wrote:
Sun Sep 15, 2019 12:53 am
Roland wrote:
Sat Sep 14, 2019 9:05 pm
И за пореден път проявата на предразсъдъци става по-малко важна от това, че някой се почувствал ощипан от обвинение в расизъм.
Да, става тъкмо по-малко важна от това. Щото това не е предразсъдък на злия расист. А "предразсъдък" от човек, който си плаща от собствения джоб, за да гледа филми с главни герои цветнокожи, който гледа сериали с главни цветнокожи герои, който слуша песни на цветнокожи, който чете книги (и фентъзита) с главни герои цветнокожи, изобщо всичко си го възприема с кеф, независимо от цвета на кожата, но само защото за едно-единствено нещо е казал "ама чакайте сега", то веднага му се лепват пръстчетата.
Няма никаква житейска логика, аз да нямам никакъв проблем с цветнокожите като главни действащи лица, в който и да е вариант на ентъртеймънта като оригинално съдържание, но видиш ли, за Колелото се събуждам като изцяло нов Хитлер. Разбирам да оспорвах правото на цветнокожите да бъдат главни герои в каквото и да е било като медия по принцип, че да знам за какво съм расист и имам злите предразсъдъци :<
Аз писах по-горе за различните прояви на расизъм и как те не те правят "расист" непременно, даже себе си дадох за пример. Много е лесно да си правим outrage marathon кой от какво определение повече се е обидил, но понеже ме заринаха със злоба по-рано днес (не ти, споко, ти си невинна жертва на фрустрацията ми, за което се извинявам), наистина мисля, че стига толкова вече от тоя спор.

_________________________________________________






В ТОЯ РЕД НА МИСЛИ, знаем ли нещо още за сюжета на тоя сериал? Или още е твърде рано?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: The Wheel of Time

Post by coldie » Sun Sep 15, 2019 7:11 pm

Роланд-е, ти си един от най-контроверсните персони тука. Защитаваш някакви позиции въз основа на някакви си твои разбирания и изобщо даже си нямаш идея, камо ли намерение да вникнеш в позицията на другия. На колко стана, 40-така гониш ли вече?

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: The Wheel of Time

Post by Amelia » Sun Sep 15, 2019 11:29 pm

@coldie , плюенето по Симеон няма да те направи от готините деца в класа, колкото и да е модерно в момента.

Той между другото в момента абсолютно не реагира като предишното си изтрещяло "I'm with her" аз. Give credit where credit is due.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Re: The Wheel of Time

Post by LightOne » Mon Sep 16, 2019 12:36 am

Roland wrote:
Sun Sep 15, 2019 12:59 am

В ТОЯ РЕД НА МИСЛИ, знаем ли нещо още за сюжета на тоя сериал? Или още е твърде рано?
Още е твърде рано. Имаме само онази ранна анотация, която разбуни духовете с по-сериозната роля на Моарейн (част от стратегията на нова шефка на Амазон да се промотира повече women power). Тепърва започват снимките тези дни в Прага (туко-що си проведоха първото съборно четене на сценария). Ще се повърти колелото, па ще видим.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: The Wheel of Time

Post by Amikae » Mon Sep 16, 2019 11:46 am

Аз искам само да вметна, че съм разочарован от кастинга на Нинив. За мен само един човек може да играе тази роля и това, разбира се, е @Amelia. :mrgreen:

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Moridin » Mon Sep 16, 2019 1:04 pm

Е как е рано да се знае сюжетът, след кат четат сценария и правят снимки вече?? @LightOne
Спокойно могат да кажат поне върху кои части от книгата ще се простира.
Иначе аз си препрочитам сега първата, че с моята тектонична скорост току-виж я свърша преди сериала. Началото е доста криндж, но бързо набира скорост и онзи ден глътнах 4-5 глави накуп. На речта за Манедерен чак ме стисна гърлото!

(п.п. въпреки че слушайки в оня пилот как четат дословно репликите от пролога, трябва да призная, че наживо цялата епика звучи УЖАСНО и никакви актьори не могат да я спасят :mrgreen: )
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests