The Wheel of Time

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Yan » Sat Dec 25, 2021 6:45 pm

Тотална щета беше този финал.
Земи тия кирки и тоя Рог дето ей тъй си го държим в кутия под трона, щото нали...
И това изпълнение с Моарейн накрая дето Иши не точно я усмири, ама...
Ball-gag саенчанците даже не ми се коментират.
Язък за целия пропилян потенциал.
Толкова некадърно писане и режисиране и при Уве Бол няма. Даже съм сигурен, че той бе се справил по-добре.
Оценка за епизода 1/10. Оценка за сезона 4/10.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

Totenkopf
E'lir
Posts: 152
Joined: Sat Dec 14, 2019 11:31 pm

Re: The Wheel of Time

Post by Totenkopf » Sun Dec 26, 2021 5:54 pm

Определено е така. Но защо някой би метнал ей така 80 мил. в канала? Все пак основната идея на такива продукции е печалбата. Амазон не се славят като някакви добри самаряни :)
Просто правят собствено оригинално съдържание, за тях не е загуба.

Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Re: The Wheel of Time

Post by Shamajotsi » Sun Dec 26, 2021 8:02 pm

Изгледах последния епизод и няма какво да кажа за него, което други не са писали вече. Може би си струва да кажа, че актьорите все пак са добри и вината не е у тях... Също така, оувърол, музиката на сериала не ме кефи, защото страда от същата мания за мелодраматичност като сценария.

Както и да е, основното, за което исках да пиша е, че така и не разбрах каква беше голямата идея зад този сезон и всичките промени и т.н.

Може би идеята е била да се промени уърлд-билдинга, така че да може да се покаже по-лесно в този формат (сериал as opposed to книга)? Очевидно това не се получава, защото на продуцентите пак им се е наложило да правят екстра анимации да дообясняват неща. В тази връзка си струва да се отбележи, че се губи голяма част от цял епизод + една от тези анимации за да се разкаже една и съща история - тази за Манедерен. Мраколюбката и Страдащият Стражник Степин са други примери, където сериалът губи скъпото си време без да постига кой знае колко в това отношение.

Може би идеята е била да се разкаже история в рамките само на 8 епизода, която да е достъпна за хора, които не са чели книгата? Не мога да кажа дали са успели или са се провалили в тази насока, защото знам впечатленията само на един такъв човек. Но за нея това, което трябваше да е голяма мистерия (кой е Драконът) се оказа очевидно от самото начало. Други неща, които трябваше да са ясни (какво точно правят червените Айез Седай, например) не бяха. И като капак на всичко, чак аз се обърках на някои моменти (Моарейн как разбра къде е Окото, какво стана с нея, защо не можеше да каже какво е дирела в Емондово Поле, каква е всъщност ролята на синята аджа...)

Това, което се опасявам, че е била идеята, е да се създават plot twists и subversions of expectations колкото се може повече. Еми ако това са искали, успяха. Now what?

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Wheel of Time

Post by Matrim » Sun Dec 26, 2021 9:03 pm

Аз оставам с чувството, че сценаристите смятат книгите за проблематични и тъпички и затова карат по тактиката "колкото повече промени, толкова по-добре". Вярно е, че има много неща без които спокойно може да мине една такава екранизация, но не сещам даже за една сцена, която да е взета от книгите без никакви сериозни промени. И това при положение, че през половината от първа книга групата се движи заедно и няма нужда да показват еди-колко си главни сюжетни линии, развиващи се по едно и също време. Като се разделят главните герои в сериала, какво ли ще стане, направо не ми се мисли.

Но нека да игнорираме книгите, сериалът е пълен с трагикомични вътрешни противоречия от рода на "Не пипай нищо в Погибелта (освен клоните, които вече пипнахме и двамата стотици пъти), но да си подремнеш тук може". Или как така Моарейн знае къде е Окото, а Лан не, при положение, че то се оказа на две пресечки от Малкиер...
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Wheel of Time

Post by Ambartanen » Sun Dec 26, 2021 10:40 pm

Това, което се опасявам, че е била идеята, е да се създават plot twists и subversions of expectations колкото се може повече.
Аз си мисля, че тези туистове и subversions of expectations можеха да се създадат по умен начин, така че да градят историята. Разбирам защо ги искат (все пак Game of Thrones ги имаше), но тук са на нивото на CW сериал т.е. измислихме го и го направихме в две сцени без съображение какво идва преди или след това.

Та според мен цялата мистерия можеше да бъде много ефективна ако въведенията на всеки епизод постепенно разказваха историята на Луз Терин. Междувременно Моарейн не им обясняваше защо трябва да ги води нанякъде, освен защото са таверени, докато си градяха цялата история с фалшивите Дракони и мистериозните сили на нашите петима. В осми епизод виждаме пролога от Окото, Ранд си спомня това в конфронтацията с Ишамаел и това го кара да избяга. Така щяхме да запазим:

1. Нинив е гига мега по-силна от Логейн. Полезен power scaling ако след това се покаже, че Ранд е по-силен от нея.
2. Големият зомг туист, че Ранд е Дракона. Сега не отговаря на "Кой от тях е Дракона?" а "Защо ги иска Моарейн?"
3. Бонус, че другите тогава не са не-Дракони, а все пак други таверени с различни способности. Това променя техните готини моменти от Dragon fake outs в някакви техни си специални способности (както са в книгите).
4. С повече от минутка сетъп, можеха да покажат планът на Луз Терин като не просто тъп, а опасен риск в отчаяна ситуация, където той все пак може би си надцени силите. Тогава нямаше да е толкова тъпо Моарейн да има същия план, но изпълнен 100 пъти по-зле.
5. Изкушението за живота с Егвийн и детето + Луз Терин убил жената и децата си = Ранд всъщност е отчаян и разбираемо бяга в ужас далеч от всички хора вместо... по каквато и причина да реши да избяга в сериала.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Moridin » Sun Dec 26, 2021 11:37 pm

Като цяло целият сезон е пълен с много лейм решения, но си признавам, че и последният епизод ми допадна :mrgreen:
Особено Ишамаел, уникален пичага.

Иначе съм съгласен с всичките ви критики, а псевдо-прологът с ЛТТ беше апотеоз на цялостното сценарно недоумение. Но все пак да си кажем, че планът не беше същият - Тъмният сега уж бил все още заключен, много слаб и т.н. каквото там наприказва Сюан. Също, сцената с Фейн беше готина. Не виждам никакъв проблем рогът да е където беше и да спестят една камара скука с Фейн в началото на втори том. Но Лоиал взе ли си или какво стана там?

БДСМ даманетата бяха веднъж де.
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Wheel of Time

Post by Matrim » Mon Dec 27, 2021 1:03 am

Жив е Лоиал, Джъдкинс побърза да даде няколко интервюта, за да обясни какво точно е станало в последния епизод, както повелява модата в последните години.
Но все пак да си кажем, че планът не беше същият - Тъмният сега уж бил все още заключен,
Не беше същият в шести епизод ("We can destroy him"). В осми обаче внезапно стана "You put him back where he belongs, where his touch can't reach the Earth for another 3,000 years", сакън някой да не пропусне паралела с ЛТТ.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Roland » Mon Dec 27, 2021 6:43 am

Ох такава погибел беше целият епизод… Всички шансове за епика бяха пропуснати все едно нарочно. И бтв, Луз Терин не е и той “прероден” Дракон омг, кому беше нужна тая промяна?!

Сеанчанската естетика поне биваше.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Yan » Mon Dec 27, 2021 10:27 am

И мен това с преродения дракон ме подразни.
От една страна:

The Dragon is the title for the male champion of the Light against the Dark One, and is always the reincarnation of a single particular soul. He is reborn in the Age of Legends and again in the Third Age (and equivalents along the Wheel) to combat the Shadow. It is unknown if he is born again in a similar repeating pattern in other Ages. The Dragon of the Age of Legends was Lews Therin Telamon. The Dragon of the Third Age is Rand al'Thor.

Та би могло и така да се погледне доколкото е реинкарнация на шампиона на Светлината. От друга обаче имаме и това:

What Elan Morin Tedronai says in the Prologue of TEOTW indicates that Lews Therin Telamon only earned the name Dragon during the War of Power, so as Elan Morin Tedronai was named Betrayer of Hope. Lews Therin Telamon was never mentioned to be named Dragon Reborn.

Тотално убиха всичко в тоя сериал. Бива сценарна некадърност обаче целия сезон е някаква пълна подигравка с всичко замислено от Джордан.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Wheel of Time

Post by трубадур » Mon Dec 27, 2021 10:38 am

Аз се наказах само с последните 3 епизода, докато жената изстрада целия сезон :mrgreen:
Първо, че все пак чета темата и второ как задругата стига до елронд сме го гледали по-добре направено. От по-ранните неща зобнах само песента на Том (@Ghibli не пее фалшиво чичето, но песновката е лабава на пустиняк) и до там. Идеята е, че в Тар Валон беше мястото да покажат кво наистина имат впонапредвид и много болеше. Толкова нищо да не работи и както всеки вика в тая тема правят се промени само, за да е различно, а не адаптират. Всичко е грешно бе!

Тотално 99% от народа е мискастнат, извън Ранд и Лан (ама той дори не си е героят, а рандъм пичага и повече се усмихва от Моарейн, докато тя самата е неква чорлава селянка, седайките до една са лелички без грам присъствие).

Потресаващи костюми, изключително слаб визуално продукт, музиката бива, де, и има едно-две приемливи хрумвания като концепция, но реализацията е под всякаква критика, дотолкова че повечето декори изглеждат като една и съща стая, само че пребоядисана, ако не е бяла, ще е кафява и до там. И много грозна визуализация на магическите чекнения, буквално да бяха оставили актьорите да се пулят в нищото щеше да е по-добре от тия сополи. Толкова праволинейно и с липса на въображение е подходено към всеки един аспект, че боли.

Само Ранд е разкошен, взели са актьор с харизма, с гласа и умения. Много е правилен. Остава само сериалът да следва посоката на книгите, където началото е кретенски фен фикшън и натам да си намери своя път. С тази разлика, че книгата все пак си постиля за напред. Тук трябва да игнорират цялата каша и да почнат начисто следващия сезон.

пп. Боят с бременната аийлка беше як, явно бяха викнали некви компетентни човечета да я правят сцената.
ппп. @Yan дължи официално извинения на Legend of the Seeker :mrgreen: че да го сравнява с тая повърня тука
пппп. Сеанчанската сган на финала се едно се беше събрала да претрепе девойчето на плажа
ппппп. за вичъра е, ама важи и тук с пълна сила, как процедират зад кадър :lol:

https://www.reddit.com/r/witcher/commen ... _season_2/

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Marfa » Mon Dec 27, 2021 10:49 am

Чета, чета и ме е страх да го гледам. :(
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Wheel of Time

Post by Matrim » Mon Dec 27, 2021 3:18 pm

Знам, че всички горите от нетърпение да научите дали Файле и Гавин ще са в сериала - отговорът е да. И май ще има още любовни многоъгълници, направо нямам търпение:
I think you do see in the books this idea of, "Did Perrin have feelings for Egwene?" We've milked that a little here. I think it will continue. Each of those characters goes on to have very important relationships, Egwene with Gawyn, and then Perrin with Faile. And so those relationships, we will also take those, those are two big relationships that are really foregrounded in the books, and so we'll take them and really run with them too. I think any real romantic relationship that we do have in the foreground, we want to use.
Потресен съм, че @трубадур не обели и дума за вопиющата липса на голотии. :) Иначе, това за Witcher-a е забавно, но Холивуд е процедирал по абсолютно същия начин много преди да измислят и интернет.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Wheel of Time

Post by трубадур » Mon Dec 27, 2021 5:58 pm

То в първата книга няма, нема сми от плач, макар да развеха некви мазни цици из сенките. Но спокойно може да скипнат сека голотия само да спрат със своите идеи и просто да адаптират историята.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: The Wheel of Time

Post by tigermaster » Mon Dec 27, 2021 11:45 pm

Изгледах и последния епизод и, ако трябва да съм честен, заглождва ме подозрението, че този сериал е някаква перачница за пари. Първият сезон на "Последното кралство" целият струва колкото един епизод на "Колелото на времето", а битките в него не само са много по-добре обмислени, а и просто са по-зрелищни. За какво точно са похарчени всичките пари тук, като сериалът изглежда по-зле от "Айвънхоу" от деветдесетте?

Ишамаел или какъвто беше този в Окото на света изглеждаше, все едно са накарали Серж от System of a Down да се прави на Том Елис в ролята на Луцифер - и пак беше едно от по-добрите попадения тук.

А сценарият беше по-зле и от визуалното изпълнение. Далеч не съм такъв фен на книгите, какъвто бях в гимназията, обаче да подходят така към толкова обичана поредица е просто безобразие. Като няма да имат никакво уважение към оригинала, за какво изобщо се хвърлят да го адаптират?!?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Re: The Wheel of Time

Post by Shamajotsi » Tue Dec 28, 2021 12:05 am

За баталиите в осми епизод, извинението, което видях на съответните събредити, е че продукцията е пострадала на два пъти от Ковид локдауни - в следствие на което не са разполагали със статисти за въпросните бойни сцени.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests