The Wheel of Time

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: The Wheel of Time

Post by Dr. Horrible » Wed Sep 11, 2019 11:56 am

Ясно е, че който не може да преживее този маниер на кастване, няма да го гледа и така проблемът ще е решен. Но ако масово хората не го гледат, това ще представлява доста сериозен проблем - не за тях, а за студиото. :mrgreen:

Ясно е, също, че болшинството от тези актьори изобщо не съответстват на описанията в книгите. Разистко е да се каже "Защо са ги кастнали тея маймуни, не искам да ги гледам!", което се пише доста по разни форуми. И това не е ок изобщо. Но не е расистко да се каже "Не ми харесва, че не съответстват на описанията, иска ми се кастът да е по-верен на книгите." Щото ако бяха кастнали някакви 50 годишни за Ранд, Мат и Егвийн, хората пак щяха да недоволстват и това нямаше да е ейджизъм, а пак щеше да си е критика с обективни аргументи.

Ясно е защо се прави това - free publicity. Може в цялото нещо да има някъде някой режисьор или продуцент, който си мисли, че така е човеколюбив и помага на равноправието по Земята, но реалната причина си е просто да се вдигне шум, да стане тренд в туитър, да се говори колко прогресивен е кастът, как е "на правилната страна на историята" (най-безумния израз евър) и т.н., да се ангажират всички sjw-та с гледането му, това да стане must-see, ако си прогресивен, подобно на Black Panther и Wonder Woman. Но тънкият момент е, че докато Т'чала, крал на Уаканда, и Дайана, принцеса на Темискира, във филмовите версии са верни на първоизточниците - cъответно хем феновете да са доволни, хем да се яхне прогресивната вълна, то кастът на "Колелото на времето" не съответства на първоизточника. За момента са малко феновете, които директно казват "няма да го гледам", но повечето са доста скептични и казват "абе айде ще го пробвам, ама не знам"... И сериалът трябва да е доста добър, за да преодолее това. Дано е доста добър. Амазон наскоро пуснаха Carnival Row, който в момента гледам, заснет е безумно добре, декори, костюми, свят, всичко е желязно. Така че Амазон разполагат с хората, които да го направят. Но да не забравяме, че в скорошната история имаше една голяма фентъзи сага, която получи екранизация с променена раса на главния герой и тя беше пълен провал - "Тъмната кула". Не можем да кажем, че "Тъмната кула" се провали, защото Роланд беше чернокож, но можем да кажем, че "Тъмната кула" се провали, защото бяха взети множество лоши решения, включително такива за промяна на книгите; защото имаше множество несъответствия, защото наистина филмът не се придържаше изобщо към първоизточника. И кастът на Роланд беше първото отклонение от оригинала, за което феновете научиха. И то не даде добър сигнал. Не че е "лошо" само по себе си, но просто загатва за типът интерпретация, която можем да очакваме, а доста от зрителите не искат такъв тип интрепретация.

Какво е решението, според мен, за да имат шансове всички актьори да бъдат звезди и да имат главни роли? Original content. Може да няма как да се направят нови опери на Пучини и нови пиеси на Шекспир, затова в съвременните сценични версии се кастват всякакви актьори. Но при филмите не е така не гледаме само филми по Шекспир, нито само сериали по Юго. Всяка година се правят множество сериали с оригинални идеи и герои - няма никакъв проблем тези герои да са с всевъзможни цветове и форми. Споменах горе Carnival Row - неговият каст е многоцветен и никой няма против това, просто защото това си е нов сериал с оригинални герои, могат да са всякакви. За Westworld важи същото - никой не казва "Защо Мийв е чернокожа?" или "Защо Долорес е по-главна от Теди?" - просто това си е произведението, това са героите. Изчел съм МНОГО мнения за Agents of S.H.I.E.L.D. , включително тотални хейтове - никой не пише "Защо Мей е азиатка?" или "Защо Мак е чернокож?", понеже това са нови герои, оригинални, могат да са ВСИЧКО. Обаче когато си некадърен сценарист, който хем не може да измисли свой свят и да го насели с каквито си иска герои, хем не уважава изборите на друг автор достатъчно, че да направи вярна адаптация, а вместо това се опитва да наложи своите идеи върху визията и света на друг творец, тогава се получават провали като "Тъмната кула".

Ще видим сериала, аз все пак имам желание да разбера какво са направили, интересно ми как са реализирали нещата. Ранд ми допада, Лан ми дапода, дори Нинив ми допада общо взето. Само Егвийн хич не ми отива... Но ще видим. И все пак се радвам, че екранните версии на някой от най-любимите ми художествени персонажи - Черната вдовица, Алената вещица, Деърдевил, Санса и др - бяха кастнати преди повече от 5 години, когато новите регулации още не бяха влезли в сила.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Marfa » Wed Sep 11, 2019 12:22 pm

Обичам те, Марто. :heart:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: The Wheel of Time

Post by Litz » Wed Sep 11, 2019 1:20 pm

Защо Carnival Row се дава като пример за дайвърсити, при положение, че е абсолютна чекия (без добър край обаче) и в главните роли са сложили две бели брези, ебати.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5249
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: The Wheel of Time

Post by alshu » Wed Sep 11, 2019 1:29 pm

Litz wrote:
Wed Sep 11, 2019 1:20 pm
Защо Carnival Row се дава като пример за дайвърсити, при положение, че е абсолютна чекия (без добър край обаче) и в главните роли са сложили две бели брези, ебати.
Щото хората са повърхностни и реагират само на теми, но не и на реално съдържание.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Demandred » Wed Sep 11, 2019 1:30 pm

Както казах и преди, никъде в книгите не е казано, че Мат, Егвийн, Перин и Нинив. Затова точно в този случай цялата драма ми е доста странна.

Розамунд Пайк е с една глава по-висока от описанието на Моарейн, чийто ръст се споменава около 300 пъти в книгите, обаче никой няма проблем с това...
Last edited by Demandred on Wed Sep 11, 2019 2:27 pm, edited 1 time in total.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Marfa » Wed Sep 11, 2019 2:09 pm

Ами аз де да я знам колко е висока Пайк, да не съм я мерила? Определено ще е тъпо Моарейн да е висока, при условие, че е Джордан толкова настоятелно натъртва на ръста й. И кво значи не се споменава кви са Егвийн и другите? Когато трябва да се спомене изрично раса, той я споменава. Баси, некви хора в някво забито село вдън гори тилилейски, няма ли да се удивляват, когато виждат сред себе си и други бели освен Ранд, Фейн и чат-пат някой заблуден търговец?

И въобще, за какво се спори тук? Преди да започне тоя епичен повторен възход на Черния Орфей, някой от вас представял ли си е Егвийн да изглежда все едно е от предградията на Калкута? А Нинив да е едно към едно с Тюон? Некви баски в планините и изведнъж се оказаха масаи. Това е пълна глупост, все едно Таргариените да ги бяха направили черни. Никакъв смисъл няма в това.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6452
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: The Wheel of Time

Post by tigermaster » Wed Sep 11, 2019 2:11 pm

Litz wrote:
Wed Sep 11, 2019 1:20 pm
Защо Carnival Row се дава като пример за дайвърсити, при положение, че е абсолютна чекия (без добър край обаче) и в главните роли са сложили две бели брези, ебати.
Не знам, аз на този сериал му гледах първия епизод в деня на премиерата му и толкова ми хареса, че още не съм гледал втория :oops:
Всъщност, почти успя да ми допадне, обаче, да го вземат дяволите, като гледам фентъзи с феи и сатири, точно последното, което искам, е да ми пренасят вътре проблеми от новините - да не говорим, че вече изглеждаше остарял заради това. За междурасови проблеми и проблеми с имигранти слушам от не знам колко време вече.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Marfa » Wed Sep 11, 2019 2:22 pm

Даже Егвийн по едно време я бяха сбъркали с аийлка, докато се влачеше с тях. Аийлците, колкото и да са мургави, са си некви ирландски евреи, няма как човек да ги обърка с австралийски аборигени. При това са затворена общност, враждебна към външни (виж историята на Тигрейн) и не са като Туатан, дето си берат по пътя всякакви изтрещели хипита.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: The Wheel of Time

Post by Litz » Wed Sep 11, 2019 2:27 pm

tigermaster wrote:
Wed Sep 11, 2019 2:11 pm
Litz wrote:
Wed Sep 11, 2019 1:20 pm
Защо Carnival Row се дава като пример за дайвърсити, при положение, че е абсолютна чекия (без добър край обаче) и в главните роли са сложили две бели брези, ебати.
Не знам, аз на този сериал му гледах първия епизод в деня на премиерата му и толкова ми хареса, че още не съм гледал втория :oops:
Всъщност, почти успя да ми допадне, обаче, да го вземат дяволите, като гледам фентъзи с феи и сатири, точно последното, което искам, е да ми пренасят вътре проблеми от новините - да не говорим, че вече изглеждаше остарял заради това. За междурасови проблеми и проблеми с имигранти слушам от не знам колко време вече.
Кара Делевин трябва да спре с опитите си да пее и играе и да почне отново да се снима за Бърбъри, Шанел и Дона Карън. Тая жена е толкова яка на корицата на Воуг, ама толкова да няма харизма за филми и сериали, че не е истина.

А на мен ми е писнало от расови и етнически алегории.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Wheel of Time

Post by Matrim » Wed Sep 11, 2019 2:54 pm

Щеше да е забавно ако бяха следвали плътно описанията в книгата - там единствената група с голямо расово разнообразие са злите робовладелци от Сеанчан, IIRC.
Аийлците, колкото и да са мургави, са си некви ирландски евреи, няма как човек да ги обърка с австралийски аборигени. При това са затворена общност, враждебна към външни (виж историята на Тигрейн) и не са като Туатан, дето си берат по пътя всякакви изтрещели хипита.
Ще е весело ако в сериала айилците са някакъв миш-маш от раси, но запазят споменаванията как еди-кой си (най-вече Ранд) изглеждал точно като айилец:

'He looks just like an Aielman.'
'And what would that look be, pray tell?'
'No idea, bruh.'
Баси, некви хора в някво забито село вдън гори тилилейски, няма ли да се удивляват, когато виждат сред себе си и други бели освен Ранд, Фейн и чат-пат някой заблуден търговец?
Защо реши, че в Две реки всички освен Ранд са PoC-та? Мешаница са.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Marfa » Wed Sep 11, 2019 3:10 pm

Matrim wrote:
Wed Sep 11, 2019 2:54 pm
Защо реши, че в Две реки всички освен Ранд са PoC-та? Мешаница са.
Са, аз първо смятам, че оригинално не са РоС, ами са си некви смугли планинци. И са си некви характерни. Ранд като се изтъпани в двора на Мургейз пред Елайда, много ясно се натърти, че хич не мязал на човек от Две Реки, а повече приличал на айилец. Ама не беше казано "ония там са черни, а ти си бял, няма как да си от там", а се коментираше, че са по-ниски и тъмнокоси, а той е висок и червенокос. То става точно квото си написал за айилците иначе:

Не е кат хората от Две Реки.
А какви са хората от Две Реки?
Ми бал съм ги ако знам.

А иначе, примерно като бяха в Ебу Дар, където май верно са си черни, това им правеше впечатление и постоянно се споменаваше тоя факт. Когато клявките се подвизаваха в Тийр, гледаха да се слеят с местните, а това нямаше как да е възможно, ако бяха черни. Като цяло изглежда телевизионният формат предполага някаква странна нюйоркска космополитност, дето и в най-забутаното село имаме представители на всички раси, бродещи из галактиката.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Wheel of Time

Post by Matrim » Wed Sep 11, 2019 3:30 pm

Оригинално ясно, че не са мешаница, аз визирах как ще са в сериала.
Като цяло изглежда телевизионният формат предполага някаква странна нюйоркска космополитност, дето и в най-забутаното село имаме представители на всички раси, бродещи из галактиката.
Е, той шоуранърът още от самото начало изтърси някаква епична глупост затова как дайвърситито в Рандланд трябвало да отразява Америка, ама след няколко века: “As much as possible, our cast should look like America will in a few hundred years — a beautiful mix of white, brown, black and everything in between.”
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Moridin » Wed Sep 11, 2019 4:27 pm

Целият дискурс с дайвърситито е красив пример за всепомитащата достоверност на постмодернизма като работеща теория ако не за физическата реалност, то като минимум за човешките общества. Фактът, че някой (@Roland) може да смята за най-очевидното нещо пълен за @Marfa (и останалите :mrgreen: ) абсурд, е брилянт!
This is it. Ground zero.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Wheel of Time

Post by трубадур » Wed Sep 11, 2019 4:51 pm

Dr. Horrible wrote:
Wed Sep 11, 2019 11:56 am
Обаче когато си некадърен сценарист, който хем не може да измисли свой свят и да го насели с каквито си иска герои, хем не уважава изборите на друг автор достатъчно, че да направи вярна адаптация, а вместо това се опитва да наложи своите идеи върху визията и света на друг творец, тогава се получават провали като "Тъмната кула".
Братляс, предполагам некога си казал, че "пандите са баси сладките", т.е. е невъзможно цитираното тука да е най-якото нещо, дето си казвал като цяло в живота си, ама у тоя форум определено е най-якото нещо, дето си писал

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Roland » Wed Sep 11, 2019 5:24 pm

трубадур wrote:
Wed Sep 11, 2019 4:51 pm
Dr. Horrible wrote:
Wed Sep 11, 2019 11:56 am
Обаче когато си некадърен сценарист, който хем не може да измисли свой свят и да го насели с каквито си иска герои, хем не уважава изборите на друг автор достатъчно, че да направи вярна адаптация, а вместо това се опитва да наложи своите идеи върху визията и света на друг творец, тогава се получават провали като "Тъмната кула".
Братляс, предполагам некога си казал, че "пандите са баси сладките", т.е. е невъзможно цитираното тука да е най-якото нещо, дето си казвал като цяло в живота си, ама у тоя форум определено е най-якото нещо, дето си писал
Доста слаба мисъл всъщност, предвид че сценаристите са зле платени фрийлансъри, които се борят за всеки гиг, а кастингът ептен не е под техен контрол. Не знам вие в какви привилегировани браншове работите, но хората, пишещи професионално в Холивуд, са десетки хиляди и от тях точно 0.1% имат лукса да решават за какво им се пише и колко креативна свобода ще имат.

Нещо повече - адаптирането на чужд текст за различен медиум изисква ОГРОМЕН талант, за да се постигне качествено, и често много повече работа от писане на оригинален сценарий.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests