Planet Earth II by David Attenborough

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Planet Earth II by David Attenborough

Post by Killua » Fri Jan 13, 2017 1:20 pm

Много филми (и няколко сериала) изгледах през 2016-а, но не помня друго да ме е отвявало така...

Може би и защото отдавна не съм гледала документални филми за животни всъщност, но тия хора успяват много да вдигнат летвата: Planet Earth II, на ВВС, за 2016.

За незапознатите - Planet Earth II се състои от шест епизода, по един час всеки, разказани от Sir David Attenborough. Отделните епизоди са посветени на различни животински хабитати, например джунгли, пустини, градове, степи, като ни разхождат из целия свят :) В рамките на този един час има и 10 минутки за това как са правили снимките, което също е много интересно.. Предното Planet Earth е било преди 10 години и съм го проспала, разбира се. Силно се надявам следващата част да е много по-скоро, да видим :)

Аз започнах отзад напред, с Епизод 6, гледам оттук http://1movies.tv/film/planet-earth-ii-2016/. Епизод 6 е за животните в градовете и как се адаптират/не се адаптират в тях. Този епизод го изгледах вече два пъти - то не бяха смях, сълзи, главозамайващи екшън сцени, супер интересни факти плюс изумителните скорци в Италия, които правят такова въздушно шоу, че човек се чуди на кой свят живее (напомниха ми на сребристите пасажни рибки с импресиите).

След това върнах към Епизод 5, който е за животните по степи/савани/прерии (grasslands). Ето едно култово клипче оттам: Widowbird Jumping Competition

Погледах и малко от епизода с джунглите. Така де, не съм приключила още с всички епизоди, но гледането ми доставя такъв кеф, че не ща да свърши твърде бързо.

П.П. Забравих да спомена, че музиката е на Ханс Цимер.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Series Topic, Part III

Post by трубадур » Fri Jan 13, 2017 2:18 pm

Дам, прити мач дъ бест тинг евър е. Интересното е, че все още има хора, дето възхваляват и се празнят на разни простотии в холивуд и му викат операторско майсторство при положение, че тия хора съществуват. Операторите в екипа на Атенбъроу са в общи линии тоя топ 1% абсолютно недостижим процент на баш майсторите.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: The Series Topic, Part III

Post by Killua » Fri Jan 13, 2017 2:31 pm

трубадур wrote:Дам, прити мач дъ бест тинг евър е. Интересното е, че все още има хора, дето възхваляват и се празнят на разни простотии в холивуд и му викат операторско майсторство при положение, че тия хора съществуват. Операторите в екипа на Атенбъроу са в общи линии тоя топ 1% абсолютно недостижим процент на баш майсторите.
Да.... абсолютно. Аз се бях засилила да пиша в темата за топ 5 филми на 2016, че на този етап няколкото изгледани филма от Planet Earth II ми запълват първите позиции :D И вероятно, като ги изгледам всичките, ще имам готов Топ 6! Но реших, че все пак по-скоро трябва да е при сериали и се отказах. Може и да отрежем отделна тема, ако има и други фенове :)

Като види човек операторите на какво се подлагат, за да снимат тия кадри, и му побелява косата... То не са просто майстори, които използват всякакви трикове и нови технологии, но и абсолютните луди смелчаци... В края на епизода за grasslands показаха как поставят скрити камери-капани на ключови места в зони с висока трева (Индия) и както каза един от екипа - тигрите са най-малкият проблем, при наличието на слонове, водни биволи, носорози и какво ли не... Много интересно беше всъщност, защото разни животни нощем трошаха безмилостно скритите камери и загадката кой е вандалът, досущ като добрите детективски истории, се разкрива постепенно, с изненадващ финал!

Не знам как съм живяла досега, преди тия филми, честно. Всички, които не са гледали още, тази вечер да ги почват!
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: The Series Topic, Part III

Post by Moridin » Fri Jan 13, 2017 2:33 pm

Потвърждавам, това е най-УАУ нещото, което съм виждал на екран в близките стотици години!
This is it. Ground zero.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Series Topic, Part III

Post by трубадур » Fri Jan 13, 2017 2:38 pm

Аз на атенбъроу и ко. следя всичко. Абсолютно всяка една тяхна поредица е някакъв див шедьовър. И е крайно време да ремастерират и издадат за птиците и бубите, въпреки новите поредици на същата тематика. Life in the undergrowth в баш HD ще е абсолютно пиршество за очите.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: The Series Topic, Part III

Post by Killua » Fri Jan 13, 2017 2:44 pm

трубадур wrote:Аз на атенбъроу и ко. следя всичко. Абсолютно всяка една тяхна поредица е някакъв див шедьовър. И е крайно време да ремастерират и издадат за птиците и бубите, въпреки новите поредици на същата тематика. Life in the undergrowth в баш HD ще е абсолютно пиршество за очите.
Много ли други неща има? Заминаха ми плановете за социален живот през годината :mrgreen:

Модератор или админ, някой много моля да премести постовете в отделна темичка - може да е Planet Earth II и творчеството на Атенбъроу, само Атенбъроу етц :)
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Series Topic, Part III

Post by трубадур » Fri Jan 13, 2017 3:16 pm

Killua wrote:
трубадур wrote: Много ли други неща има? Заминаха ми плановете за социален живот през годината :mrgreen:
Хесусе кристе, уомън, дали има и други неща. Най-малкото планет ърт 1 :mrgreen:

Natural World нема как да го изгледаш, щото са 30+сезона и е почнало още през 80-те години. Но, хващаш всичко, от 2000 година насам. Реално истинският подем почва 1998-а, с The Life of Birds, а нещата наистина си идват на мястото с The Blue Planet.

А и по-лесно се намират. Но човекът и екипът му размазват още от края на 70-те години с Life on Earth (още изглежда добре между другото).

Но почни със синята планета. Life in the Undergrowth и Planet Earth (първата част) са задължителни.

Life in the Freezer е от началото на 90-те, яко е. Още по-яко е да се види разликата почти 20 години по-късно с
Frozen Planet.

След полюса отиват на топло и посвещават цяла поредица на Африка (разкошно е). Любимото място на Атенбъроу е Галапагос, за който разбира се има поредица. Освен това има поредица за Кораловия риф (едва ли е нужно да казва колко е ценна) - казва се Great Barrier Reef with David Attenborough. И всичко това, докато се подготвя и най-чаканото продължение на нещо в историята на телевизията Planet Earth II.

Има и поредици за растения, както и за динозаври, но те са повече бета и пробни, пак са смазващи визуално, де, но са и с по-нишова насоченост.

Реално това трябва да се гледа:
Blue Planet
Planet Earth
Life in the Undergrowth
Frozen Planet
Afrika
Great Barrier Reef with David Attenborough
Planet Earth 2

Тези са с най-висок бюджет, най-голям екип и са най-популярните.

Но въобще няма да сгрешите, ако добавите
Life in Cold Blood
Madagascar
Galapagos 3D
The Life of Mammals


Тези ги слагам отстрани, защото го няма баш уау факторът на останалите, а и поради някаква причина птиците не са баш най-любимите същества на хората. Според мен обаче и двете са страхотни и мисля, че принадлежат към задължителните поредици. Но са по-стари, няма ги ремастерирани, доколкото знам, което е шитня.

The Life of Birds
The Private Life of Plants

пп. малко разхвърлях много нещата, но като стане дума за тия поредици се насиргам :mrgreen:
твърде ценни и великолепни са, майсторлъкът и трудът, хвърлен по тях е неописуем, качеството им остава недостижимо и ... бе гледайте. Всичко!

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: The Series Topic, Part III

Post by Killua » Fri Jan 13, 2017 3:31 pm

трубадур wrote: Хесусе кристе, уомън, дали има и други неща. Най-малкото планет ърт 1 :mrgreen:
Хесус кристе, мън, Очевидно ОСВЕН него, де :mrgreen: Не съм догледала дори двойката още!

О, мерси за подробния списък. 2017-а е запълнена!

Имам спомен, че в началото по IMAX, преди Аватар, връткаха едни научнопопулярни филми (едното беше май за динозаври, другото беше за морските животни). Чудя се дали поне този морският не е бил на същия екип, но не помня заглавието... Аз не ги гледах всъщност, та нямам идея.
Изобщо, мисля си, че бих дала мило и драго част от тези филми да ги гледам на най-добрия голям екран, с де що има екстри....
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Planet Earth II by David Attenborough

Post by Killua » Mon Jan 16, 2017 12:00 pm

Стъпка по стъпка и почти довърших Planet Earth II. Остава ми да догледам джунглите и последните 20-ина минути на пустините! Прекрасно, че има още толкова много други неща за гледане :)

Няма епизод, в който да не се влюбя в конкретен животински вид, да не се впечатля от това колко безобразно невъзможни неща правят дадени животни (и оператори!!), да не се разсмея от сърце на някой сладур, да не се трогна от драматична история или битка на живот и смърт.

Последно гледах животните на островите и животните по високите планини и споделям личните си фаворити, макар че всъщност всичко бих сложила като любимо, все пак на прима виста тези (има и "спойлери"!):

Островите:
- Ленивец, който ожесточено плува, за да си намери женска, а камерата го снима под водата!
Препоръчвам да се види целия епизод, но ето малко спойлер: https://www.youtube.com/watch?v=ctutKTrf_NY
- Битката между комодски варани! Толкова са величествени и така се млатят - направо страх да те хване
- Невероятните игуани и екшън сцените с тях и змиите. Наистина ми е адски интересно всяко преследване на хищник-плячка - НИКОГА не знам как ще свърши :D https://www.youtube.com/watch?v=Rv9hn4IGofM
И в зависимост от това кой е представен като главния герой, обикновено викам за него, какво да правя.... Така веднъж мразех раците и исках да умрат, защото атакуваха малките сладки беззащитни костенурчици (от Епизод 6, животните в градовете), а този път исках гадните мравки да си вземат тежко, защото инжектират с отрова и убиват прекрасните червени рачета, по време на техния епичен поход.

Планините:
- Тук има уникални кадри на любимото ми животно от детските години, снежния леопард :)
- Мечки свалят старата си козина, търкайки се в кората на дървета! Това го знам принципно, виждала съм го и друг път, но тук е адски забавно! https://www.youtube.com/watch?v=l6yuv_-I4Z0
- Пингвините, за които всяко излизане в морето е толкова опасно, заради безобразно бурните вълни, че редовно се връщат целите окървавени от сблъсъка със скалите :( Но разбира се, има и забавни моменти, пингвини все пак!
- Фламингото, което всяка нощ замръзва във водите на високо езеро из Андите, а през деня нехае за УВ лъчите, от които всяко друго живо същество бяга да се скрие. И, разбира се, епичният фламинго танц при чифтосването! Веднага се сетих за фламинго от Фантазия на Дисни: https://www.youtube.com/watch?v=poz9nZCFmb0

Тук в тази статия много хубаво са описали колко епично нещо е Planet Earth II:
The series has now achieved a real cinematic look, as though Terrence Malick or somebody was behind the camera and in the editing suite. Instead of showing you: ‘Here is a sloth.’ ‘Here is a Komodo dragon.’ we instead see the sloth’s claw reach into shot as it desperately climbs towards a mate, and the dragon’s tail swish from side to side through the mud as it stalks its prey. When the latter engages in a fight with a rival, it’s like watching a climactic duel in Game of Thrones. (...)

Planet Earth and other Attenborough documentaries have always sought out these quotidian mini-narratives in nature, but now they have the technology to really capture their drama. (...)

Attenborough is, of course, indispensable as ever with his authentically awe-struck narration, and it’s fitting that we’ve just moved into the Anthropocene epoch as he is clearly looking to focus on humanity’s impact on nature later in the series. His role in proceedings is lessening with each documentary though, for understandable reasons I can’t quite bear to think about. (...)

'Five stars' isn’t really enough for this programme. I could bake a cake for the families of everyone involved and still not feel like I’ve come close to showing my appreciation and respect.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Planet Earth II by David Attenborough

Post by трубадур » Mon Jan 16, 2017 12:48 pm

Бахти дивото надценяване на Малик и ко. че да ги сложиш редом до епохалното великолепие, което представлява тази поредица. Въобще, каквото се дразнех и по-рано, няма филм или сериал, или каквото и да било, използващо камера, дето може дори да си мисли да сънува да се доближи до показаното в продукциите на Атенбъроу и екипите му. Единственият начин да го надскочиш е буквално като дойде денят, в който ще си видим ядрото на планетата (в ултра 10к hd) или се забухаме в слънцето.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Planet Earth II by David Attenborough

Post by Killua » Mon Jan 16, 2017 1:11 pm

трубадур wrote:Бахти дивото надценяване на Малик и ко. че да ги сложиш редом до епохалното великолепие, което представлява тази поредица. Въобще, каквото се дразнех и по-рано, няма филм или сериал, или каквото и да било, използващо камера, дето може дори да си мисли да сънува да се доближи до показаното в продукциите на Атенбъроу и екипите му. Единственият начин да го надскочиш е буквално като дойде денят, в който ще си видим ядрото на планетата (в ултра 10к hd) или се забухаме в слънцето.
За мен също сцените в Planet Earth са много по-яки от всичко, което съм видяла на голям или малък екран, което до голяма степен отдавам и на факта, че знам, че няма зелени екрани или актьори, нито пък дубльори или да разчитат главно на компютърни обработки да оправят нещата (не казвам,че няма, но то се вижда колко усилия са хвърлени и преди това и че те са основното). И всичко е плод на месеци подготовка, пътувания, снимки - понякога и на адски опасни места - само за броени минути кадри...

Но, уви, ми липсват каквито и да било познания по темата, за да мога със сигурност да заявя защо оператор А е по-добър от оператор Б (като техника). Вярвам, че много от добрите холивудски специалисти също бихя се справили отлично, ако се включат към екипа.

Иначе статията си е много яко написана, според мен. Сравненията са неизбежни и незапознатите с твърчеството на Атенбъроу зрители имат нужда от някаква котва, около която да си завъртят въображението. Затова според мен и сравненията с Игра на тронове и Малик. Но финалът на текста е достатъчно показателен колко точно авторът е впечатлен от филма :)
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Planet Earth II by David Attenborough

Post by трубадур » Mon Jan 16, 2017 1:31 pm

Ся - да сме честни, не казвам, че големите филмови оператори не са майстори и пр. казвам обаче, че пичовете при атенбъроу ме кефят повече и мисля използват модерните технологии по възможно най-правилния начин, в къде-къде по-сложни и опасни ситуации, както и ти самата викаш.

От друга страна не знам за кого е писана тая статия - индипендът нали е английски таблоид? На Атенбъроу продукциите винаги са с чудовищни рейтинги, такива, за каквито Малик може само да си мечтае. И в общи линии наистина само Шерлок, Игра на Тронове и произволни сватби на царски особи могат да се мерят с тях.

Но и аз съм дребнава душица и се хващам за глупости, дето ми вадят очите - евала, че са надраскали похвални слова за кажи-речи единствената смислена телевизионна продукция за 2016-та.

Иначе има шмекерии зад кадър. Например с по-новите предавания, като се бръмбъзикат с буби доста често прибягват до частни ферми и взимат оттам материал, който е сниман в студио (нещо, което не крият). Или в Замразената планета раждането на бели мечета е снимано в Германски зоопарк (нещо, което не крият). И това са доводи за хората (ритани твърде често по главата) да плюят по Атенбъроу и ко. Защото и такива хора има. Твърденията, че много антропоморфизирали животните и пр. При положение, че баш тоя екип гледа всячески да го избегне и можеш да гледаш доста по-фрапиращи неща в по-евтини продукции, където наистина ни представят някаква дива котка с нрава на американска селянка с 3 дечица и кръшкащ, алкохолизиран съпруг.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Planet Earth II by David Attenborough

Post by Killua » Mon Jan 16, 2017 1:59 pm

Дам, моята идея е, че ако си представим, че кадрите не са с животни, а с хора в главните роли, тогава едва ли бихме били чак толкова шашнати. За мен уау факторът идва именно от постоянството, търпението, смелостта и подхода на тия хора. Както казах - от техническата страна на въпроса така или иначе не разбирам, ама като човешки същества за мен Атенбъроу и ко заслужават само най-дълбоки адмирации.

В тази връзка - аз съм наясно, че човек винаги може да намери за какво да оплюе нещо или някого... но дори не ми беше хрумнало, че биха се намерили ентусиасти, които да критикуват за подобни неща?! Нали тия филми се правят хора да ги гледат и да са разбираеми и интересни за зрителите, а не за 0,1% зоолози и учени с интерес по темата. На мен едно от нещата, което най-много ми харесва, са "историите" и начинът, по който Атенбъроу ги разказва. И не ми е правило впечатление толкова много да "антропоморфизира" животните - то си е ясно на екрана какво се случва, животните си действат на база инстинкти, с три основни сюжетни линии 1) да си намерят храна 2) да си намерят партньор и да си отгледат потомство 3) да оцелеят в някаква трудна ситуация. Така че историите са ясни, добавената стойност за мен идва от начина на заснемане и начина, по който са разказани.
Например с по-новите предавания, като се бръмбъзикат с буби доста често прибягват до частни ферми и взимат оттам материал, който е сниман в студио (нещо, което не крият). Или в Замразената планета раждането на бели мечета е снимано в Германски зоопарк (нещо, което не крият).
Значи, дори да ми кажеш, че сцената с осите и жабата от епизода за джунглите (осите атакуват яйцата на малка прозрачна жабка, а тя защитава най-крехките от тях, РИТАЙКИ нападателите) е снимана в студио с материал от ферми, това лично за мен няма да има особено значение. Самият феномен е епичен, както и начинът на заснемане - единственото, което снимането в студио би отнело от въпросната епичност, е, че не са се потрошили да търсят въпросната жабка на място.
Всъщност току-що проверих за въпросния момент, че ми стана любопитно, и си е сниман на място и, разбира се, пак не ми стигат думите да опиша възхищението си: http://www.express.co.uk/showbiz/tv-rad ... uana-snake
“Nevertheless, the cameraman sat in that swamp for just under three weeks filming him and watching when the wasps came in to try and get his eggs.”
Така де - при положение че не крият моментите със студиото, не виждам абсолютно нищо за критикуване. Ако могат чат-пат да си спестят животозастрашаващи снимки, още по-добре, че все пак да има кой да ни радва с други невероятни кадри и занапред!
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Planet Earth II by David Attenborough

Post by трубадур » Mon Jan 16, 2017 2:08 pm

Както казах - хора ритани в главата. Специално да плюеш по труда на точно тия хора. Иначе учени и зоолози точно са мега фенове на тия предавания. Оплаквачите са тъпунгерите, дето смятат змиите за мазни на допир, но иначе са мега спецове. И те са тези с проблемите, че в някои документалки кръщават лъвицата и ѝ придават човешки черти. Нещо, което напълно липсва при Атенбъроу, ама те - слагат всичко в един кюп и дуднят. :mrgreen:

бтв, чиляците се забиха в пещера, огромна, която буквално има вътре в себе си планина от лайна, из която цвъкат хлебарки (в първия планет ърт), да го еба заслужили са си секса между богомолки в студио :roll:

И бтв, чисто технически, че и разказвачески - природните фотографи имат по-добър усет за композиция, отколкото внимателно подредените кадри в качествените филми. Плюс, че щото е истинско, истинска светлина, а и цветовата обработка е сведена до приличен минимум в постпродукцията. А и най-вече самите технологии настигат ентусиазма и дивотията на тия оператори и получаваме последните 5 години някакви безумно великолепни неща. Щото едно е да искаш от всеки кадър да правиш картина, достойна за галерия, друго е да си пустиняк, дето се хвърля в замръзнали води да снима морски звезди на дъното. Вторите имат по-чисти мотиви един вид, а не искат да си чешат егото, откъдето и идва по-високото качество на заснетия материал.

Знаеш какво викат - когато спре да ти пука и се забавляваш, тогава се получават най-добрите неща.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Planet Earth II by David Attenborough

Post by Killua » Mon Jan 16, 2017 5:12 pm

трубадур wrote:Както казах - хора ритани в главата. Специално да плюеш по труда на точно тия хора. Иначе учени и зоолози точно са мега фенове на тия предавания. Оплаквачите са тъпунгерите, дето смятат змиите за мазни на допир, но иначе са мега спецове. И те са тези с проблемите, че в някои документалки кръщават лъвицата и ѝ придават човешки черти. Нещо, което напълно липсва при Атенбъроу, ама те - слагат всичко в един кюп и дуднят. :mrgreen:
Сега, като стана дума - аз пищя вече на куцо и сакато за Planet Earth & Attenborough и тъкмо мислех да спамна небрежно поредната другарка, когато се сетих, че тя страда от тежка, ама много тежка фобия от змии. Смисъл, става й зле дори от нарисувани такива (а на кървави сцени и изобщо на стрелби и т.н. на кино си затваря очите и не може да ги понася). С други думи, отказах се, защото реших, че би била от малкото, които няма да оценят шедьовъра в неговата цялост :D Ще пусна избрани моменти само!
бтв, чиляците се забиха в пещера, огромна, която буквално има вътре в себе си планина от лайна, из която цвъкат хлебарки (в първия планет ърт), да го еба заслужили са си секса между богомолки в студио :roll:
Това кой от всичките филми?
И бтв, чисто технически, че и разказвачески - природните фотографи имат по-добър усет за композиция, отколкото внимателно подредените кадри в качествените филми. Плюс, че щото е истинско, истинска светлина, а и цветовата обработка е сведена до приличен минимум в постпродукцията. А и най-вече самите технологии настигат ентусиазма и дивотията на тия оператори и получаваме последните 5 години някакви безумно великолепни неща. Щото едно е да искаш от всеки кадър да правиш картина, достойна за галерия, друго е да си пустиняк, дето се хвърля в замръзнали води да снима морски звезди на дъното. Вторите имат по-чисти мотиви един вид, а не искат да си чешат егото, откъдето и идва по-високото качество на заснетия материал.
Знаеш какво викат - когато спре да ти пука и се забавляваш, тогава се получават най-добрите неща.
Да, точно! :D
Аз много често имам нуждата да паузирам някакви моменти, че да им се наслаждавам! Често, докато гледам някакви неща, за някакви секунди отварям други прозорци да свърша нещо, но при Planet Earth ми е такава грехота, че ще изпусна някаква страхотна картина, че ако нещо, задължително си паузирам.... И после връщам назад, че да си навляза по-спокойно в обстановката, а не да почна директно оттам, откъдето съм спряла.
И такива ми ти неща....

А излъчването на самия Дейвид Атенбъроу!! Бтв той е една година по-млад от дядо ми (дядо е 1925, той е 1926) и страшно много ми напомня на него, щото и дядо е прекрасен разказвач и много знае за животните и природата. И ми е едно такова щастливо и уютно да го слушам, освен другото :)
shadow dance nikoga ne luje

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests