Westworld (2016) - СПОЙЛЕРИ!

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Westworld (2016)

Post by Killua » Tue Dec 13, 2016 8:28 pm

Ама чакай - Арнолд построява къщата на Форд. Той е този, който построява и мейза.
Мисълта ми е, че спокойно може да важи и за двамата.
ПП и да, това че и двамата са един и същи човек беше май някаква теория... аз не съм убедена на този етап с наличните доказателства.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Westworld (2016)

Post by penzata » Tue Dec 13, 2016 8:36 pm

Killua wrote:Ама чакай - Арнолд построява къщата на Форд. Той е този, който построява и мейза.
Мисълта ми е, че спокойно може да важи и за двамата.
Знам, разбрах те, обаче това, че Форд ги казва (само той ги знае) тези неща, пък и нещата, които ни показаха за него, няма как да ме накара да вярвам "сляпо" на думите му.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Westworld (2016)

Post by Killua » Tue Dec 13, 2016 8:42 pm

е снимката поне предполага, че има друг човек освен Форд. И той прилича на Бернард... защото Бернард си спомни как вижда себе си на снимката.
Не го виждам някак това Форд и Арнолд да са една личност/робот... много изсмукано от пръстите, поне на този етап.
Но както и ти самият каза - повторно гледане му е майката!
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Westworld (2016)

Post by penzata » Tue Dec 13, 2016 9:52 pm

Killua wrote:... защото Бернард си спомни как вижда себе си на снимката.
Лека поправка, не си спомни, а вече можеше да "вижда", след като Форд му я "показа".
Хостовете/Бернард не виждаха това, което не трябва да виждат. Бернард не видя вратата във Фордовата хралупа. :D

Както и да е.
Наречи ме расист, обаче тези двамата са ми един и същи актьор, с леки барвания:
Spoiler: show
Image
Spoiler: show
Image
, заради това искам пак да го гледам, за да бъде "измуканото от пръстите" по-"достоверно" и обосновано.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Westworld (2016)

Post by Moridin » Tue Dec 13, 2016 9:57 pm

Такааааааа, с извинения, че ви разтурям чата, връщам темата малко по-назад!

@Ambartanen:

1. Да, това, което си цитирал, е супер готино, и мен много ми хареса от научна гледна точка. Обаче не си прав, че първите осъзнавания са станали преди 35 години. Това се опитвам да натъртя през цялото време - само и единствено ДОЛОРЕС се осъзна и то чак сега. Досега не успяваше да стигне до края на тъпия лабиринт и да осъзнае гласа като свой. И точно магнифисънса на този момент беше тотално поевтинен от идеята и Мейв да се е осъзнавал (затова няма да се разберем с @Dr. Horrible, понеже аз настоявам, че е редно Мейв да не се е осъзнала, за да бъде мистичното глори на Долорес пълно)

2. Аналогично, Мейв не се е осъзнала преди влака пък със сигурност. Изобщо, сериалът нарочно си играе с разликата между интелект и съзнание и натъртва върху това колко е трудно да различиш осъзнатото от неосъзнатото, защото се преливат (нали и ти това цитира). И тук е уместно да кажа и към @Killua - свободният избор не е очевиден като такъв никога в тоя сериал! Без да е черно на бяло, че е свободен (а с Мейв не е черно на бяло, само е хинтнато) изобщо не е ясно кое е свободен избор и кое е алгоритъм. И освен това дори да има свободен избор на база machine learning и комбиниране на досегашен опит, това пак не е осъзнаването в смисъла на "собствения аз" и разбирането на такъв.

3.
Възможно е да е отключвал нещо, но поне според мен всички хостове в cold storage се бяха самоосъзнали, а Долорес и Мейв просто бяха последните. Единственият друг вариянт е някой да им е махнал забраните да нараняват хора и да ги е настроил да убиват хора, но кой? Никак не се връзва да е Форд, а никой друг не би могъл освен може би Мейв.
Всичко е точно обратното на както казваш :D
В мазето държаха всички дефектни и износени хостове, не всички осъзнали се!
Дори накрая не е никак ясно дали са се осъзнали или долорес ги командори (както мейв) или форд им е задал финални команди да ходят в парка. И естествено, че той пренаписа всички да могат да убиват, защо да не се връзва? Форд искаше роботите да видят сметката на хората.
Просто недоумявам как казваш, че Долорес и Мейв са последните осъзнати, след като сериалът насипа толкова барут да ни набие в главата, че ето сега НАЙ-СЕТНЕ са наистина осъзнати. Всички досега са били някакви полу-осъзнати тип Бернард - разбират че не са хора, ама дотам, не могат да мислят за мисленето в смисъла на Арнолд и бикамерализма.

@penzata & @Killua

Аз мисля, че има хляб в идеята, че легендата за мъжа в центъра на Лабиринта не е пълня плява, но не мисля, че нито Форд, нито Арнолд идеално отговарят на нея, а това с къщата е по-скоро съвпадение, в смисъл не мисля, че е intended прилика. Но да, трябва да се прегледа пак сцената където Форд говори с баща си и с младото си аз.
This is it. Ground zero.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Westworld (2016) - СПОЙЛЕРИ!

Post by Moridin » Tue Dec 13, 2016 10:17 pm

@Matrim - съдейки по ревюто, не само че не си внимавал, но не си и искал да внимаваш :P всеки истински фен на завъртяни сериали веднага ще си каже: "чакай малко, как така толкова лесно й връзва на Мейв, нещо тука има за разкриване". Ти си казваш: "много лесно й връзва, сериалът е фейл, точка". ГРЕШЕН ПОДХОД, приятелю, ГРЕШЕН ПОДХОД! И не си прав, че е наивна идеята, че страданието отключва интелекта. По-скоро е странна, отколкото наивна :P Но не е и толкова странна - страданието от една страна отключва силни емоции, от друга страна тласка към промяна.

Иначе таймлайните наистина са малко омотани. Уилям хем знае (уж много) за Арнолд, хем идва в парка пет години след смъртта му, хем успява да овладее Делос и да спаси Уестуърлд, който страда заради смъртта на Арнолд, пак пет години преди това.... нещо не е супер в час тук.
This is it. Ground zero.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Westworld (2016)

Post by Ambartanen » Tue Dec 13, 2016 11:07 pm

Айде и аз ще спра със спойлър таговете на има яко спойлери надолу.
penzata wrote:- Теди разказва мита за Лабиринта: ...Чиста алегория и препратка към Фордовата къща.
Това всичко пасва идеално на Долорес и на никой друг. Сега ще го мина изречение по изречение.
"The Maze itself is the sum of a man’s life. The choices he makes, the dreams he hangs onto." - тя цял сезон се лута из лабиринта на спомените си. Единственото нещо в целия сериал, което е наистина labyrinthine, са нейните опити да си разплете спомените и да ги подреди.
"And there at the center there’s a legendary man who had been killed over and over again countless times. But always clawed his way back to life." - Никой хост не е умирал повече от Долорес, 'nuff said.
"The man returned for a last time to vanquish all his oppressors in a tireless fury." - Края на сезона, duh. Тук се връзва с факта, че тя въобще не се осъзнава за първи път, но за това повече по-надолу.
"Built a house and around that house he built a maze so complicated only he could navigate through it. I reckon he’s seen enough fighting." - Това е хинт какво предстои. Сега трябва да се отбраняват от хората, но няма да имат желание да водят война с тях, а просто да бъдат оставени на мира.
Moridin wrote:Това се опитвам да натъртя през цялото време - само и единствено ДОЛОРЕС се осъзна и то чак сега.
Форд в десети епизод й казва следното:
Dr Ford: What [Arnold] had lost in his son, he tried to rekindle in you. He created a test of empathy, imagination. A maze. He had gotten the idea from one of his son's toys. Eventually, you solved his maze, Dolores. The key was a simple update that he made to you called the reveries.
He insisted that we couldn't open the park. We argued. I thought I had convinced him, but I was wrong.
Bernard(?): The hosts kept gaining consciousness and you kept rolling them back.
Dr Ford: No. She wasn't truly conscious. She didn't pull that trigger... At least that's how I saw it at the time. I was so close to opening the park that to acknowledge your consciousness would have destroyed my dreams.
Dolores(?): So, we're trapped here... inside your dream. You'll never let us leave.
Dr Ford: Wasn't it Oppenheimer who said that any man whose mistakes take 10 years to correct is quite a man? Mine have taken 35.
Дълъг цитат е но в почти прав текст казва, че Долорес за първи път достига consciousness още преди смъртта на Арнолд и в съвсем прав текст си казва, че стига центъра на Лабиринта още навремето.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Westworld (2016) - СПОЙЛЕРИ!

Post by Killua » Tue Dec 13, 2016 11:56 pm

Ох, нямам точен цитат аз, но филмът с последния си епизод остави по-скоро усещане, че в миналото Долорес е била на ръба да се осъзнае, но не го е постигнала тогава. Имаше разговор между нея и Арнолд, когато тя открива играчката-мейз, който аз изтълкувах именно така - че тя не разбира тогава какво значи всичко това, не достига саторито и Арнолд се примирява и казва "ще разбереш" или нещо подобно. Тя тогава все още не чува собствения си глас, което в нейния случай беше признакът за осъзнаване.

А относно Форд - по-скоро го разбирам, че той, заради амбициите си, не е искал да повярва, че андроидите могат да постигнат осъзнаване. Но греши и тръгва да поправя грешката - но му трябват много повече години, защото за разлика от Арнолд разбира "истинския път" на осъзнаването - то лежи върху много страдания и има нужда от повече време. И неслучайно казва на Бернард, че има още много да страда -> казва си му в прав текст, че още не се е осъзнал.

А тези 35 години може да са му били необходими на Форд не за добруването на хостовете, а за да построи идеалния хост за себе си примерно! Кой знае!
Както каза и Пензата - огромна част от теориите си се градят на казаното от Форд - на който не бива да вярваме безрезервно; и на спомени от хостове, за които знаем, че все пак могат да се добавят / изменят: примерно Теди и цялата история за Уаят, в която той си "спомня" брадат мъж.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Westworld (2016) - СПОЙЛЕРИ!

Post by penzata » Wed Dec 14, 2016 12:40 am

@Moridin, щом я има легендата за лабиринта, не мисля, че е сложена току така, просто да я има. Дали Форд или Арнолд идеално отговарят на нея, не зная. Може да е Долорес, може би пък някой "по" от Форд и Арнолд.
И това с къщата надали е съвпадение; твърде очевадно е. Връзката, буквална ли ще е, преносна ли, каква ще да е, но я има.

@Ambartanen, твърде повърхносто, дюд, за мита за Лабиринта. Нека погледнем изреченията не толкова буквално:
- "The Maze itself is the sum of a man’s life. The choices he makes, the dreams he hangs onto."
Замени "The Maze" с човешки живот, човешки дух, общо взето всичко, което те прави хюман биинг. Лабиринтът, това е човешкият живот.
Така че това изречение отговаря за всяко човешко същество. И не само Долорес се лута из нейния лабиринт, ами всички.

- "And there at the center there’s a legendary man who had been killed over and over again countless times."
Този легендарен мъж е самоосъзнаването, същината, това, което си наистина, като човешко същество.
Когато не искаш да приемеш себе си като такъв, какъвто наистина си, ти подтискаш, игнорираш, смазваш същността си, което си е равносилно на "убийство". Убиваш себе си.
Това колко пъти е умирала Долорес или пък Мейз, Теди?, си е чиста спекулация, кой, по колко точно пъти се е батисвал.

- "But always clawed his way back to life."
Обаче реално, ти си такъв какъвто си и колкото и да не ти харесва, това никога няма да изчезне и винаги ще е в теб; винаги ще "възкръсва." "Ноктите" на същината ти, винаги ще издрапват нагоре.

- "The man returned for a last time to vanquish all his oppressors in a tireless fury."
"Душата" ти ще се бори с теб до последно, ще се "връща" към теб, до последния път, когато ще Те победи (подтисникът ѝ) и реално ще станеш такъв, какъвто винаги си бил.
Това за края на сезона ептем не го вързах; а и съм напълно съгласен с @Moridin, за цялата поетика, около "самоосъзнаването" на Долорес и, ако някой се е "осъзнал" този сезон, то, това е тя и, то, е накрая.

- "Built a house and around that house he built a maze so complicated only he could navigate through it. I reckon he’s seen enough fighting."
Къщата, стената, която ти пречи да стигнеш до себе си и, която същевременно предпазва, съхранява същината ти. Всичко отвъд нея е лабиринтът, животът ти, през който само ти можеш да "пътуваш", да се движиш. Така че, да, душата ти е виждала достатъчно "бой".
Това за войната и пацифистично настроените хостове ич не се връзва.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Westworld (2016) - СПОЙЛЕРИ!

Post by Ambartanen » Wed Dec 14, 2016 9:16 am

Killua wrote:Имаше разговор между нея и Арнолд, когато тя открива играчката-мейз, който аз изтълкувах именно така - че тя не разбира тогава какво значи всичко това, не достига саторито и Арнолд се примирява и казва "ще разбереш" или нещо подобно.
Да, това беше спомен на един момент, в който не се е осъзнала. Не значи, че не е имало момент на осъзнаване по-късно, който не ни е показан, защото би намалил ефекта от края на сезона, когато зрители го виждат за първи път и Долорес го изпитва като за първи път, защото няма спомените си от предишните.

Обаче, за да е вярно че на края на сезона хост за първи се осъзнава, трябва Форд да е прекарал последните три епизода в почти постоянно лъжене на творенията си и това изобщо не ми се връзва със събитията. Още по-странно ще е ако наистина само Долорес се е самоосъзнала, защото тогава тя остава сама в парка с група марионетки, които може да командва. Хем това би я направило уникална и специална, когато целият сезон гради идеята, че съзнанието e the sum of its parts и няма някакъв метафизичен елемент като душата, който го извисява; хем Форд цял сезон говори за това как творенията му са по-чисти и добри от хората, намеквайки че не смята да остави само един осъзнат хост на края.

@penzata, да, може да гледаш на мита за лабиринта като проста метафора за човешкия ум, в който случай всеки осъзнат герой си отговаря на него. Метафората обаче е изказана по конкретен начин, начин който пасва идеално на историята на Долорес и въобще не на историите на Форд и Арнолд. Тя се лута из спомените си цял сезон като загубена в лабиринт, тя е умирала повече пъти от всеки друг хост в парка (това го казва един от tech-овете в по-ранните епизоди като споменава че е най-стария хост но толкова пъти е трябвало да й сменят части, че е като чисто нова), тя избива подтисниците си на края на сезона.

Нищо от това не важи за Форд, защото той не е умирал нито веднъж камо ли да се връща от смъртта (нито в буквален, нито в преносен смисъл), никой не го е подтискал в последните 35+ години и в целия сезон само и единствено Форд има конкретна цел и план, така че е абсурдно да си говорим за него като лутащия се в лабиринт. Може да говорим за Уилям като човека в лабиринта, защото той поне е on a journey of self-discovery, макар че на него многократно му се казва в прав текст, че лабиринта не е за него.

Ако гледаш на лабиринта като проста метафора за живота и пътя към себеопознаването, тогава наистина може да кажеш че всеки герой е минал или минава през тази борба. Форд очевидно се е борил с тези въпроси и е взел решение сам за себе си кой е и какво иска, обаче защо би избрал да гледаш само на това ниво, когато историята на Долорес е embodiment на мита за лабиринта?

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Westworld (2016) - СПОЙЛЕРИ!

Post by penzata » Wed Dec 14, 2016 10:13 am

Точно в преносен смисъл Форд е умирал най-много пъти. Поне 35 години самобичуване и самоподтискане.
Не случайно той се сравнява с Опенхаймер, за когото 10 години, които ще ти отнемат, да поправиш грешките си, те прави "quite a man" (а знаем той какво е направил). Форд "счита" себе си за "по-лош" от Опенхаймер и на него му трябват цели 35 години (лутане, самобичуване, подтискане), за да "поправи" своите грешки. Той губи своя "Ян" в лицето на Арнолд (без единия от двата "елемента" - ин и ян, няма "цялост") и оттук цялото му "лутане".
Не казвам, че "Лабиринта" важи точно за Форд, обаче, метафорично погледнато, точно описва "живота" му.
И, хубаво, нека историята на Долорес да "е embodiment на мита за лабиринта" (което не отричам), тогава, защо пък да не задълбаем още повече:
- историята на Долорес е видимия (върха на айсберга) embodiment на мита за лабиринта;
- историята на Форд е всичко, което не се вижда на повърхността, примерно, по-големия лабиринт;
- и вече чисто спекулативно: защо да не е Лабиринт в Лабиринта - "къщата" от мита да е Westworld във Фордовия лабиринт, а Долорес да е леджендери мен-а в средата (неговото съзнание). На Форд му отнема 35 години, за да разбере, че неговото "осъзнаване" не е само лутане из лабиринта в една равнина, ами дълбаене в него, наподобяващо пирамидата на Арнолд, обаче наобратно (кула спускаща се надолу - лабиринт в лабиринта).
Не значи, че не е имало момент на осъзнаване по-късно, който не е показан, защото би намалило ефекта от края на сезона, когато зрители го виждат за първи път и Долорес го изпитва като за първи път, защото няма спомените си от предишните.
Тя се лута из спомените си цял сезон като загубена в лабиринт, тя е умирала повече пъти от всеки друг хост в парка (това го казва един от tech-овете в по-ранните епизоди
Двете твърдения си противоречат.
Това, че не е показано предишното ѝ "осъзнаване", за теб не означава, че не го е имало, обаче, тъй като цял сезон ни занимават само и единствено с нейната палитра от спомени, за теб означава, че тя е центъра на "всичко". Малко ми звучи като да "виждаш" това, което искаш.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Westworld (2016) - СПОЙЛЕРИ!

Post by Ambartanen » Wed Dec 14, 2016 10:44 am

penzata wrote:Точно в преносен смисъл Форд е умирал най-много пъти. Поне 35 години самобичуване и самоподтискане.
Това намеква ли се някъде в сериала? Нищо такова не съм забелязал и изобщо не мога да направя такава връзка с нещо в сериала.
penzata wrote:Не случайно той се сравнява с Опенхаймер, за когото 10 години, които ще ти отнемат, да поправиш грешките си, те прави "quite a man" (а знаем той какво е направил). Форд "счита" себе си за "по-лош" от Опенхаймер и на него му трябват цели 35 години (лутане, самобичуване, подтискане), за да "поправи" своите грешки. Той губи своя "Ян" в лицето на Арнолд (без единия от двата "елемента" - ин и ян, няма "цялост") и оттук цялото му "лутане".
Това е цитат на Опенхаймер не за него и не е казан във връзка със създаването на атомната бомба. Аз от тази реч разбрах, че грешката е "навремето не осъзнах, че хостовете са самоосъзнати и ги оставих в ръцете на аморална корпорация търсеща само печалбата," т.е. единствено се променя начина, по който той вижда хоствете. Ти явно имаш съвсем друга идея каква му е грешката и как се е изменил.
penzata wrote:Не казвам, че "Лабиринта" важи точно за Форд, обаче, метафорично погледнато, точно описва "живота" му...
- историята на Форд е всичко, което не се вижда на повърхността, примерно, по-големия лабиринт;
- и вече чисто спекулативно: защо да не е Лабиринт в Лабиринта - "къщата" от мита да е Westworld във Фордовия лабиринт, а Долорес да е леджендери мен-а в средата (неговото съзнание). На Форд му отнема 35 години, за да разбере, че неговото "осъзнаване" не е само лутане из лабиринта в една равнина, ами дълбаене в него, наподобяващо пирамидата на Арнолд, обаче наобратно (кула спускаща се надолу - лабиринт в лабиринта).
Изобщо не останах с такива впечатления от шоуто. Като го гледам някой ден отново ще търся някакви такива намеци, но засега не виждам на какво изобщо я базираш тази интерпретация. Според мен Форд доста ясно обясни, че лабиринта е създаден от Арнолд и представлява пътя на хостовете към самоосъзнаването. Както самият Форд чрез хостовете натърти многократно, лабиринтът не е за хората, защото те са самоосъзнати по презумция.
penzata wrote:
Не значи, че не е имало момент на осъзнаване по-късно, който не е показан, защото би намалило ефекта от края на сезона, когато зрители го виждат за първи път и Долорес го изпитва като за първи път, защото няма спомените си от предишните.
Тя се лута из спомените си цял сезон като загубена в лабиринт, тя е умирала повече пъти от всеки друг хост в парка (това го казва един от tech-овете в по-ранните епизоди
Двете твърдения си противоречат.
Как? Не виждам никакво противоречие тук, дори не са свързани двете неща.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Westworld (2016) - СПОЙЛЕРИ!

Post by Moridin » Wed Dec 14, 2016 11:36 am

Аз изобщо не виждам как човека в центъра от легендата изобщо аплайва към Долорес, дори да има някакви метафорични съвпадения, то целият смисъл на това упражнение ми се губи. Тя е този, който върви към центъра на лабиринта основно - факта, че тя (нейният вътрешен глас) стои и в центъра му някак си не уорънтва цялата индианска легенда.

Това е моето усещане поне.

Иначе аз съм тотално на контра на погледа на @Ambartanen към филма. Предпочитам да го чета, че да, *има* метафизичен елемент, и *да*, само Долорес го достига. Неслучайно Форд казва на Бернард, че той има още да страда, демек не е готов още. +това не забравяй, че Долорес с full-fledged consciousness, а Бернард с програмистките си умения идеално могат да буутстрапнат останалите доста лесно.

Затова и се дразня на Мейв, защото тотално обезценява постижението на Долорес, и то по най-най-най-клиширания и тъп начин - решение, дето не отговаря на предписаното (което принципно е някакъв физически абсурд така или иначе).
This is it. Ground zero.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Westworld (2016) - СПОЙЛЕРИ!

Post by penzata » Wed Dec 14, 2016 12:29 pm

Ambartanen wrote:Как? Не виждам никакво противоречие тук, дори не са свързани двете неща.
Ти твърдиш, че Долорес се е "осъзнавала" и преди, въпреки че ясно е показано, че това не е така. Но, примерно, си склонен да приемеш някакви "непоказани" неща за Долорес, докато постоянно казваш, че не приемаш "неказаните" неща, примерно, за Форд, Арнолд, Мейз, защото просто не са били показани. Обаче, щом само на Долорес са показвали спомените, значи тя е "осъзнатата". Веднъж, интерпретитараш "непоказаните" неща като възможни, след това ги отхвърляш за всички, които не са Долорес. Не се заяждам, просто казвам, че това си е противоречие. :)

За цитата на Опенхаймер е така, но това не го прави по-слаб при сравнението си с Форд. А и щом при Форд "единствено се променя начина, по който той вижда хоствете", това не означава ли, че като цяло се променя виждането му, разбирането и нагласата за света?

Точният цитат е: “The maze isn't meant for you.". Свободно е на интерпретации; за мен "for you" не е отправено конкретно към хората, защото те са самоосъзнати по презумция, а към тези, които, заради постъпките и мирогледа си, никога няма да се осъзнаят. Или, пък, може да се разглежда като tease trigger, който да те "принуди" да дълбаеш. Или метафора за вечното човешко опорство. Както казах, интерпретации бол.

Заради това и "израждането" на Мъжът в Черно не ми е глупаво.
...играе игра, която не може да загуби, и упорства, че в нея би следвало да има и по-висш смисъл… защо, така и не става много ясно
Нима хората нямат "качеството" да дълбаят и да търсят "по-висш" смисъл в нещо, което просто го няма.


Искам, обаче, да обърна внимание на един друг аспект, който ме тормози; който е в "разрез" с иначе великолепното ревю на Westworld:
- Като цяло, все още не знам какво наистина представлява "Уестуърлд". Разбирам болежките на @Matrim относно:
Ще ме извинявате, но и децата ще се сетят за по-печеливш начин за използване на супер напреднали андроиди от някакъв смотан парк, където богаташи си играят на каубои и индианци. Второ, всички в „Делос“, корпорацията собственик на парка явно страдат от хроничен идиотизъм, защото са оставили съвсем побъркан престъпник да управлява парка 35 години, включително и да създаде андроид копие на бившия си бизнес партньор, за когото всички са чували, но някак си никой не е виждал.
, обаче мен това не ме устройва.

Хората, до толкова да са "затънали" в бъдещата си утопия, че да имат нуждата от място за изразяване на първичност. Клишето, че "хората" са най-истински, когато има катаклизъм, война, страшна тегоба, никога не ми е работело. Да не говорим, че "парка" е за някакви паралии; това къде поставя останалата част от бъдещето човечество? И като са такива паралии, защо не си "фестват", където си пожелаят, а трябва да се забиват в "истинска" виртуална реалност?

Какъв изобщо е бил смисълът, за създаването на парка в началото? (Форд ясно казва на Тереза, че Арнолд не е искал да допускат "паралиите" до творението си). Наречете ме сноб, обаче зад всяко творение стои конкретна причина, а не просто "дай да го направим, защото можем". В този ред на мисли, какво представлява Долорес (ако тя е първият хост). Защо са я направили точно нея? Каква е връзката ѝ с Форд и Арнолд (реинкарнация на детето на Арнолд; любима; туй-онуй)?

Чисто физически, "паркът", като "истинско" място, съпоставено с уж "действителната утопия" не ми работи. Мисля, че представлява съвсем "различно" нещо; просто, още не знам какво е :mrgreen: .

- Защо изобщо е сътворен парка и, какво наистина представлява той. Това ме мъчи.
Проблемът е, че изглежда създателите на сериала са били толкова заети да оставят трохички и камъчета, които бележат основните развръзки, че в много от моментите зрителят губи смисъла на редица случки.
По принцип, "зрителят" постоянно се "губи" в ежедневието си, не разбирайки хиляди неща, така че този разказвачески похват го намирам за плюс.
Не можем да си затворим очите за абсолютната мудност и прекалена претенциозност в началото, но трябва да се отдаде дължимото на начина, по който с последните епизоди сериалът, съвсем по баронмюнхаузенски, сам се извади от проблемите си.
Защо да не приемам фабулата на сериала, като метафора за "самоосъзнаването". Това е бавен процес, който в края си (когато вече почти е станало) ескалира, заради достигнатите заключения.

И относно всичките спекулации около Мейв:
Еми тя чупи таблета и ние не "виждаме" целия ѝ програмен код. Дали болката по загубеното дете "осъзнато" я сваля от влака или това е пореден код, за да остави чантата и да се върне обратно в парка, не се знае.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Westworld (2016)

Post by coldie » Wed Dec 14, 2016 11:32 pm

penzata wrote:Изобщо не разбирам целият хейт срещу сериала.
Току що го изгледах и считам "Westworld" за чудесно литературно произведение.
И това, което най ми хареса бе, че всичките т.нар. "обрати" не идваха от нищото, с типичния "УАУ ефект", а бяха крайно логични. Гледах и се радвах на писането, кинематографията, музиката и актьорската игра.
Достигнахме времената в които сериалите станаха литературни произведения?

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests