A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Jun 04, 2013 9:59 pm

Ако задаваш сериозен въпрос, проверявай кой от героите как се казва и си задавай изрядно въпроса :)

Елементарният отговор на въпроса ти е, че хората на Фрей + тези на Болтън > остатъка от силите на Старк. С много.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Jun 04, 2013 10:04 pm

Е аз не мисля, че армията на Роб е отпред. В смисъл, той отива да проси помощ от човек, когото е предал. Трябва да демонстрира колко е смирен и виновен. Много ясно, че няма да иде с цялата си войска, че да изглежда сякаш обсажда замъка и заплашва Фрей.
А Болтън е доказано алчно копеле, при това сродено с Фрей посредством дебелата му дъщеря. Която той е избрал, щото е получил от баща й зестра в злато и сребро в размер на теглото на дъщеря му, нали. Очевидно парите го интересуват достатъчно, че да извърши предателство. Това че е лорд не го прави богат бтв.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Jun 04, 2013 10:08 pm

Освен това в превюто на следващия епизод се виждат горящи знамена на Старк, та ще стане по-ясно. Роб тръгна с 20 хиляди души, загуби немалко във войната, Карстарките си отидоха, Болтън са предатели, Фрей не са изтощени от походи и битки, на своя територия са, имат предимство на изненадата.

На Рууз последната причина да предаде Роб е била "подкупът".(?!) Той е а) психар и б) силно далновиден. Много по-силна причина от няколко десетки кила сребро. Фрей също, макар че при него е много по-силен моментът с това, че е отмъстително, огорчено старче. Но в тия писма, дето Тайуин ги пише цял сезон, ще да е имало нещо повече от "бахти кво леке е Роб, а? А?" Не мислиш ли?

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Jun 04, 2013 10:25 pm

ЛОЛЗОРС! :lol: :lol: :lol:
Image
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Tue Jun 04, 2013 10:25 pm

Аз мисля по далеч по-друг начин. Не искам да троля, просто от сериала си попълвам твърде много неща с "може би така е станало, може би иначе..." Затова питам хората, които са чели книгите.

Амелиа:
Е той нали тръгна с цялата армия, а и даваха някакви сцени с веселящи се войници. Предполагам, че това са били Старките. Поне не е дадена обратната информация- че армията му е останала някъде другаде.

Много условно сега трябва да приема, че Болтън е имал доста хора, а това не ми харесва и търся обяснение. `Щото Фрей най-вероятно не е имал повече от хиляда човека в тая мижавата крепост, дето е по-малка от Царевец. Да сложим 2-3 хиляди на Болтън, стават 3-4, на 7 хилядна армия, която чака отпред.
Фрей събирал ли е армия? Пише ли такова нещо в книгата? Колко човека има Болтън? Защо Болтън беше с броня? Знае, че ще има засада, от какво го е страх? Случайна стрела?:)))
Дори да приемем, че Фрей има повече хора и че Болтън също, то пак не ми излиза работата. Единственият случай, в който нещата се връзват, е Фрей преди това да си е събрал хората, които са 10 хиляди според думите на Роб Старк(или приблизително), обаче те не бяха показани- автоматично си правя извода, че Фрей не си е събрал армията.
В най-лошия случай, щом я няма на Фрей армията, то силите на Болтън+ Фрей да правят към 5 хиляди човека. Отвън остават още 5. Излиза Рууз Болтън и казва, че кралят е убит, щото то ще стане ясно, еми... 5 на 5, при отворен замък, аз бих рискувал... Даже бих заложил на хората на Старк.

Много въпроси ли зададох?

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Tue Jun 04, 2013 10:27 pm

Болтън е Тивин, с повече психария и още повече предпазливост. Та, да, подкупът пък е най - малката причина.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Tue Jun 04, 2013 10:34 pm

Четох книгите отдавна, но не мисля, че основната причина беше големината на армията на Фрей, а контрола му над речните бродове. Иначе беше най-силният речен лорд след Тъли. За него се казваше, че може да извади армия от гащите си защото имаше десетки деца и внуци.
Не помня дали Роб отиде с цялата си армия, но мисля, че беше голяма част от нея. Със сигурност стражата на Фрей изчака лагеруващите войници да се пропият и после ги изненадаха и лесно ги изклаха, което мисля че отговаря на основният ти въпрос.
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
dido_demirov
Merchant
Posts: 95
Joined: Wed Nov 09, 2011 7:07 pm
Location: Shumen

Post by dido_demirov » Tue Jun 04, 2013 10:46 pm

Отговор на ЛфБг:
Spoiler: show
В книгите когато Роб тръгва на война при Близнаците разделя 20 хил. си армия (мисля, че бяха толкова хората му) на две, едната част командва той другата Рууз Болтън( даже ако не се лъжа Болтън командва по-голямата част). Болтън умишлено държи своите хора на страна. Предателството на Рууз Болтън се състоеше в това да изпрати чужди подчинени на него части на юг, като предупреди Ланистърите и по този начин унищожи немалка част от армията на Роб.
А за това как бе избита армията на Роб пред Близнаците срязаха въжетата на палатките и след като бяха затиснати под тях Фрей просто ги надупчиха със стрели. Като гледам трейлъра за следващия епизод можеби ще видим нещо подобно и в серияла.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Jun 04, 2013 10:47 pm

Армиите бяха в Речен Пад и там си останаха. На сватбата отидоха само с малка групи почетна стража.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Tue Jun 04, 2013 10:55 pm

Да, на по-голяма част от него, при известни условия, но приемам отговора. :)
Между другото, към Трип, писмата не са били към Болтън.:) Когато Роб отиваше към сватбата, Джайми още кръстосваше пътищата с рицарката. После го хванаха, отсякоха му ръката и го завлякоха при Болтън. По това време Роб още пътуваше към сватбата. Болтън, рицарката и Джайми седнаха на една маса и Джайми предложи пари- така се спаси. Тоя лорд Рууз на изпращане му каза "Гледай да се разбере кой те е пуснал". Т.е. не е ясно кой го пуска, Тайуин не знае, че Болтън е хванал Джайми. Следователно между Тайуин и Болтън по това време няма кореспонденция. В същия епизод Тайуин говореше с бабката и пишеше писма, еми много ясно, че не са към Болтън. Какво да му пише? "Пич, убий го тоя на сватбата". Тайуин тогава не би трябвало да знае даже, че има сватба. Откъде е разбрал и кога, че Болтън да каже после преди да убие Роб "Lanistors say hi"?

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Tue Jun 04, 2013 10:58 pm

dido_demirov wrote:Отговор на ЛфБг:
Spoiler: show
В книгите когато Роб тръгва на война при Близнаците разделя 20 хил. си армия (мисля, че бяха толкова хората му) на две, едната част командва той другата Рууз Болтън( даже ако не се лъжа Болтън командва по-голямата част). Болтън умишлено държи своите хора на страна. Предателството на Рууз Болтън се състоеше в това да изпрати чужди подчинени на него части на юг, като предупреди Ланистърите и по този начин унищожи немалка част от армията на Роб.
А за това как бе избита армията на Роб пред Близнаците срязаха въжетата на палатките и след като бяха затиснати под тях Фрей просто ги надупчиха със стрели. Като гледам трейлъра за следващия епизод можеби ще видим нещо подобно и в серияла.
Благодаря, това отговаря на въпросите ми. :)

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Tue Jun 04, 2013 11:12 pm

Не съм сигурен каква е ситуацията в сериала, но впечатлението ми е, че голяма част от армията все пак е замъкната към Близнаците. Тук обаче лорд Фрей е изкаран дори по-могъщ, отколкото в книгите, където също е силен владетел; цялата идея зад сватбата беше да спечелят армията му, за да имат шанс срещу Скалата на Кастърли - като цяло, прилага се леко замацан подход, какъвто се използва за цялата военна кампания на Роб.
Също, трябва да се оцени какво точно представлява армията на Старк - това не са професионални войници, лично предани на Старк; това са прости хорица, държащи вярност на васалния си лорд. Ако въпросните лордове подкрепят Болтън, или са били задържани/заклани в Близнаците, то тези войници няма да тръгнат да мрат за Старк, а по-скоро ще се разпръснат в паника.

Сега, по-подробно ситуацията в книгите:
Spoiler: show
Първо, както беше посочено по-рано, след като напуска Севера Роб разделя армията си при Близнаците (в края на първи сезон). С него остават 4000-5000 воини, предимно конница, като в тази бройка влизат и рицари на Фрей и Карстарк. Впоследствие Роб губи хора в боевете, губи подкрепата на Карстарките, и губи Фрей заради собствената си глупост. Това го оставя с няколко хиляди мъже с доказана вярност, готови да умрат за него.
От другата страна на реката остава голяма армия на Старк - но под командата на Болтън. той губи много мъже в битката с Ланистър, и числеността им пада до около 10000; което е по-важно, убити и пленени са много конкурентни на Болтън лордове (като цяло, идеята Болтън да командва тази армия е една от големите глупости на Кейтлин Старк).
Когато войната се обръща, Болтън е оставен САМ в Харънхъл с тази армия, и започва да разчиства полето - голяма част от пехотата под водачеството на верните на Старк лордове Толхарт и Гловър е изпратена към Дъскъндейл - град, разположен близо до столицата Кралски Чертог. Цялата тази войска е хваната на открито поле и разбита от южняците в голяма битка, и Роб остава потресен от този нелогичен ход (който хитрият Болтън приписва на другите лордове). Загубена е една трета от пехотата на Старк - от ВЯРНАТА пехота на Старк.
По време на марша към Близнаците, Болтън организира унищожението на още верни на Старк войници - те са оставени "случайно" в ариегард при прехвърлянето на Тризъбеца, и избити от Грегър Клегейн - в отговор на това, Болтън оставя назад още войници, за да пазят брода срещу Клегейн, и те са, естествено верни на Старк.
Та, към момента, в който се събират за сватбата, армиите на Старк НЕ са армии на Старк - те са армии на Старк и на Болтън, грубо казано едно към едно.
В допълнение, в книгите Роб командва и верността на Речните Лордове - в сериала не е казано, но те са сериозна сила, не отстъпваща по мощ на северняците. В книгата обаче планът на Роб НЕ е да завзема Скалата на Кастърли - той се връща на север, за да освободи Зимен Хребет и да изтласка Грейджой обратно в морето. Съответно, речните лордове с цялата им мощ са оставени по земите си, за да ги бранят както могат до завръщането на краля на Севера.
Така роб остава с няколко хиляди верни мъже, срещу сила на Болтън и Фрей надхвърляща неговата - но не с много! Болтън и Фрей обаче имат предимството на пълната изненада, и прилагат серия капани срещу хората на Старк. По време на пира верните северняци са събрани в три огромни тенти - които агентите на Болтън подпалват и събарят върху пияните бойци вътре. След това върху тях се изсипва КОННИЦА (нещо, което бюджетът на сериала не позволява), заедно с бомбардировка с горящ катран от стените на замъка. Пияни и дезорганизирани, спешените мъже на Старк нямат шанс срещу подобна атака.
Това излезе доста дълъг текст, който нямаше да напиша, ако не ми беше голям кеф :) В книгите стратегията е представена много по-подробно, отколкото в сериала, и всичко е ясно обяснено в причинно-следствен контекст. Същото важи за много сражения от първи и втори сезон също.
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Tue Jun 04, 2013 11:29 pm

Благодаря за изчерпателния отговор. В сериала нещата на мен ми изглеждат по много по-различен начин.
А как всъщност падна Зимен хребет? В Сериала Теон го превзе с екипаж на кораб, което на мен въобще не ми се вярва. Ако 20 човека превземат столицата на Старките... :)
И Роб всъщност как изглежда в книгите? В сериала даваше вид на общо взето мъдър, умен, уравновесен. От това, което казваш, Роб Старк придобива съвсем друга светлина. По-скоро сякаш е неопитен и сравнително некадърен?

User avatar
Mother
Misting
Posts: 266
Joined: Fri Jul 06, 2007 9:32 am

Post by Mother » Tue Jun 04, 2013 11:42 pm

Чел съм я някъде преди 12 години книгата и не си спомням много, но едно е факт. Роб Старк никога не е бил главен герой там. Автора не му е отделил нито един PoV. Дори самата сцена и главата е написана от гледната точка на Кейтлин.
Ако не ме лъже паметта Роб си беше калпав лидер в книгата, направи доста грешк и си плати за тях.
Още в първи сезон виждах как го изкарват в сериала едва ли не мейн протагонист и ми беше още тогава ясно как зрителите нечели книгата ще ореват света като си вземе от Фрей. Но пък сцената си беше въздействаща. :P
Актрисата играеща Кейтлин ме изненадва с всяка серия колко е добра.
Повечето смъртни понякога престават да вярват на разни части от себе си. С изключение на Круппе, разбира се, чиято заслужена самоувереност е абсолютна.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Jun 05, 2013 12:41 am

В сериала е малко по-сериозен Роб, в книгата беше по-мрънкав и по-неуспешен (да не говорим, че е и пет години по-млад примерно), но дори в тв-версията не бих го нарекъл особено впечатляващ лидер.

Иначе евала за супер доброто обяснение на логистиката от Дриган, тотално не ги бях вързал тия повечето работи.
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests