A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Wed Jun 05, 2013 1:27 am

LFbg wrote:Нещо се обърк`ах аз с тоя епизод. НЕ съм чел книгите, нито една, така че ако може някои работи да ми разясните.
СПОЙЛЕР СПОЙЛЕР СПОЙЛЕР
Роб отиде при тоя Фрей, за да вземе армия. Отначало, доколкото разбрах, тръгна с 20 хиляди човека. КаСтарките(каРстарките?) се махнаха и стана ясно, че той няма достатъчно хора. Имам някакво впечатление, че са му останали 10тина хиляди човека, макар че това е странно. Кастарките да не са половината Север!?
Според сериала е точно така - бяха половината армия на Роб. Което е тотално малоумие, но то целият сюжет около Роб е пълен с дупки.
В сериала е малко по-сериозен Роб, в книгата беше по-мрънкав и по-неуспешен (да не говорим, че е и пет години по-млад примерно), но дори в тв-версията не бих го нарекъл особено впечатляващ лидер.
За мен Роб в ТВ версията е доста по-голям идиот, отколкото в книгите, което си е наистина постижение. 8-)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Jun 05, 2013 1:53 am

Мерси, Дриган! :)
Надявам се в следващите серии да ни стане по-ясно каква е хавата с армиите на Севера. Не вярвам да ни оставят хептен без обяснение.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jun 05, 2013 8:12 am

Така или иначе, няма сериал, дето да обяснява подобни неща в подобни подробности, освен ако не е документалка на Хистъри ченъл. Да се хващаме за подобни неща е да не гледаме сериала заради всичките други доста повече достойнства, които притежава.

Лфбг, а впрочем предложението на Фрей Едмюр да вземе тяхна щерка да не мислиш, че на тях самите им е хрумнало? Дето се вика на английски, това е един доста long con.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Jun 05, 2013 8:48 am

Е, те в тея подробности явно няма и как да го обяснят щом са кривнали толкова от книгата. Ма поне да го направят да връзва неква логика в сериала, няма да е лошо.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jun 05, 2013 9:03 am

Логиката е комън сенс и зрителско досещане.
Участието на Тайуин ще стане ясно в следващия епизод, както и как си го отнася армията на Старк. (Поне като гледам превюто.) Но във визуална медия подобни обяснения са екранно време, все пак. Ако могат да демонстрират нещо с як кадър - а после зрителят да се досети за обяснение, не твърде далеч от акъла, – по-добре така, отколкото да ни чучнат край заседаталната маса и да ни губят времето в стратегии пет минути всеки епизод. В книгите ги има тия моменти, но нито преобладават, нито са ненамясто, романът в крайна сметка е форма, която го позволява.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Jun 05, 2013 9:38 am

Визуална медия или не - масовките в ГоТ определено не са от най-добрата страна на сериала. В 9ти епизод лагерът на Старките, поне тая част, която ни показаха от него, представляваше няколко огъня с около 30 напиващи се хора около тях - нищо чудно че зрителите, дето не са чели книгата, задават въпроси. Аз затова и си мислех, че Роб е дошъл в замъка на Фрей само с няква почетна стража, а си е оставил войската някъде по трасето.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jun 05, 2013 9:43 am

Еми, може и така да е било, всъщност. Те май и някви други хора по-нагоре това викат.

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Wed Jun 05, 2013 10:26 am

Абе важното е, че го разчистиха от сцената нашият любим Роб. Честно казано в книгите ми беше да не кажа антипатичен, но крайно безинтересен и добре, че го убиха, та да спре да дразни с присъствието и некадърността си.

В сериала го изкараха малко по-различен персонаж, по-лесен за преглъщане, но все пак с толкова много грешни ходове. Първо - как обиждаше Теон на няколко пъти, а после довери на същия човек важна мисия и едва ли не сам го помоли да го предаде. С наказанието на лодра на Карстарките можеше да изчака до края на войната, или да прати лорда в Нощния Страж, вместо да го обезглавява и да губи хора. И всъщност ако беше дал командването на другата част от войските си на лорд Карстарк можеше и да не се стигне до тази касапница. Или пък на онзи подчинен и приятел на Кейтлин меченосец от Зимен Хребет с интересната брада, който Теон уби собственоръчно. Но не - трябваше да е на Рууз Болтън. После си наруши думата към Фрей и след това най-наивно им отиде на гости...

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Wed Jun 05, 2013 10:36 am

Абе зависи, за мен не беше нещо много малко, това което питах. За теб е по-лесно да си обясниш нещата, защото си чел книгите, но аз трябва да си измислям, това ми е проблемът. Обяснението на Дриган сложи всичко на място.
Spoiler: show
Иначе има малки неща, за които мога да се хвана. Например след 3 стрели в гърдите Роб стана, направи няколко крачки, че и проговори. Болтън даже отиде и го ръгна в черния дроб, та да вземе да умре най-накрая.
Дарио Нахарис, Джора и Червея избиха сами 50 човека. Там в тая стража беше пълно с копиеносци, мечоносци и т.н., но нито един стрелец. Много удобно, нали? Но на стените на града, според вас, дали няма да има стрелец?
Ето това вече са малки неща, които всеки епизод пропускам. Просто си затварям очите за тях в името на останалата част от епизода.:)
Не знам, но ако това сериалче няма пари... кое има? Досега направиха една масова битка, която не бше много масова. Не вярвам да струва чак толкова много, а и не вярвам сериал, който се гледа от милиони зрители, да няма пари. Вярно, че имат бюджет, но какъв е проблемът бюджетът да се увеличи малко? Нали имат зрители, печелят сума пари.... Големи са стипци...[/spoiler]

User avatar
dido_demirov
Merchant
Posts: 95
Joined: Wed Nov 09, 2011 7:07 pm
Location: Shumen

Post by dido_demirov » Wed Jun 05, 2013 10:52 am

annorion wrote:Абе важното е, че го разчистиха от сцената нашият любим Роб. Честно казано в книгите ми беше да не кажа антипатичен, но крайно безинтересен и добре, че го убиха, та да спре да дразни с присъствието и некадърността си.

В сериала го изкараха малко по-различен персонаж, по-лесен за преглъщане, но все пак с толкова много грешни ходове. Първо - как обиждаше Теон на няколко пъти, а после довери на същия човек важна мисия и едва ли не сам го помоли да го предаде. С наказанието на лодра на Карстарките можеше да изчака до края на войната, или да прати лорда в Нощния Страж, вместо да го обезглавява и да губи хора. И всъщност ако беше дал командването на другата част от войските си на лорд Карстарк можеше и да не се стигне до тази касапница. Или пък на онзи подчинен и приятел на Кейтлин меченосец от Зимен Хребет с интересната брада, който Теон уби собственоръчно. Но не - трябваше да е на Рууз Болтън. После си наруши думата към Фрей и след това най-наивно им отиде на гости...
Чак пък некадърен. Все пак спечели всяка битка, която той поведе.
Според мен част от неуспехите му не се дължат на самия него.
Spoiler: show
В книгите когато беше на поход в Запада на Едмур бе наредено да си остане в Речен пад и да одържа замъка, а целата на похода в Запада на Роб бе да примами Тивин да се върне в Запада.
Като добавим и факта, че майка му освободи Джайм.

За мен Роб е добър във военната стратегия, но слаб в политическите интриги.

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Wed Jun 05, 2013 11:34 am

Некадърността на Роб е доста сложен въпрос. Младият Вълк в определени сфери се справя учудващо добре, дотолкова, че си печели неохотния респект на Тивин Ланистър - човек, врял и кипял в политика и война, и знаещ как да измерва противниците си.
При все това, Мартин се опитва да направи деконструкция чрез образа му - Роб на пръв поглед мяза на teenage prodigy, което всичко ще му се отдава отръки, но в света на Песента това просто няма как да стане. Мнозина критикуват Едард за това колко е некадърен, но истината е, че Едард се проваля когато се опитва да играе Играта в Кралски Чертог. Мнозинството грешки на Роб Едард никога нямаше да ги допусне, а с доста голяма вероятност можем да предположим, че нямаше да му отстъпва много и като стратегическо водене на боевете. Мартин иска да покаже реалната ситуация, в която неподготвен наследник трябва да влезе в обувките на истински владетел - той се справя добре в началото, но рано или късно почва да прави грешки... А в Играта на Тронове или печелиш, или умираш.
Роб Старк си остава нереализиран потенциал, надарен владетел, хвърлен във вихъра на гражданска война преди да е подготвен за това, и изяден от големите риби.

LFbg wrote:Благодаря за изчерпателния отговор. В сериала нещата на мен ми изглеждат по много по-различен начин.
А как всъщност падна Зимен хребет? В Сериала Теон го превзе с екипаж на кораб, което на мен въобще не ми се вярва. Ако 20 човека превземат столицата на Старките... :)
Теон в книгата превзима Зимен Хребет с точно 30 човека... След като преди това е уговорил бойния главатар Дагмър Ждрелото да щурмува по-малкия замък Тореново Тържище с близо 100 човека. Когато чуват за това, силите на Старк в Зимен Хребет веднага тръгват в марш, за да спасят Тореново Тържище, и оставят замъка с минимална охрана - всичко това, защото Старките са благороден род, защитаващ верните си хора и съюзници, а Теон като техен повереник разбира каква слабост е това.
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Wed Jun 05, 2013 1:20 pm

Роб си е петнадесетгодишно келеме с известен успех на бойното поле (като този успех идва по-скоро заради подценяване, арогантност и като цяло грешки на противниците му, отколкото някакъв висш тактически гений от негова страна). Изключвайки умерения успех в сраженията, Младият вълк няма нито едно правилно решение в политически и стратегически контекст.

Не съм сигурен доколко "некадърен" като определение може да бъде отнесено към човек на такава възраст, щото аз по това време все още съм откривал интересни особености на пишката си, а не съм водил войни за кралства. Ако се абстрахираме от годинките обаче, баш отчайващо некадърен си е.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Jun 05, 2013 1:26 pm

В сериала Роб е 19-годишен май, но все тая, добро съмари
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jun 05, 2013 1:38 pm

Мда, сцената всъщност би следвало да даде добра перспектива на хората колко малко шанс поначало има едно хлапе като него срещу хора като Болтън и Ланистър, въпреки мъдруването над шахматната дъска и решителния поглед. (А и срещу Фрей, който е живял буквално пет живота на Роб до тоя момент и съдбата на малкия му е толкова през центъра, че няма накъде повече.) Всякъв друг изход е чист wish fulfillment.


Впрочем всичките Старки носят тая лека приказност и наивност у себе си - като Аря, дето се прехласва по духа от бутилката Джакен, дето бил *истински* убиец, а не по Хрътката, който е олицетворение на тая дума в съвсем реален (уестероски) контекст. Или Катлин, дето я наказвали Боговете, вместо битовата злобица на Фрей или алчността на Болтън. Санса няма да я коментирам, щото е ясна, Бран и той - приказката му си продължава в съвсем буквален смисъл, - а Джон отеба реалната и земна любов на Игрит заради Честта (тм) на Нощния страж. Макар че неговата дилема все пак си беше реално гадничка.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Wed Jun 05, 2013 1:44 pm

Чакай, Трип, Джакен не е ли истински убиец? На мен той ми допадна страшно много като персонаж.
А Джон Сноу наистина ли е такъв бастун и в книгите?

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 86 guests