A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5249
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Wed Apr 09, 2014 2:02 pm

аз съм математик
И като математик би трябвало да знаеш, че цялата математика се осланя на теорията на множествата...която обаче не е доказана...и теоритично някой ден...с някой от изводите, които се правят от нея може да се стигне до противоречие...което ще докаже, че теорията на множествата е невярна :lol: :lol: :lol: .
За мен няма случайности.
Аз пък мисля, че има цели отрасли на математиката, които се занимават точно с хаоса.
Нещата не се случват просто ей така, а са логически обосновани и следват строга последователност.
В едно математическо поле или пръстен - да.
Обаче тук говарим за произведение на забавната индустрия (или както феновете твърдят, за произведение на изкуството).
Сам знаеш, че за красотата и забавлението точни формули няма.
Веднъж човек реагира по един начин, веднъж по друг и то на едни и същи стумили.

Формата на някоя снежинка може да те изкефи безкрайно заради симетрията си. Формата на някоя друга снежинка може да ти е безкрайно скучна пак заради симетрията си.

Та в изкуството е хубаво всичко да е обусловено, подредено и непротиворечиво, но и със средствата на гротеската и хеперболата може да се постигнат интересни неща.

ПП

А ето какво могат да кажат за GOT геолозите - http://io9.com/a-fantastically-detailed ... 1561092800

:lol:
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Apr 09, 2014 3:41 pm

LFbg wrote:Например, аз съм математик. За мен няма случайности.
Довиждане, стохастика! Довиждане, статистика! Довиждане, квантова механика!
Ще ми липсвате! :cry:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Wed Apr 09, 2014 4:14 pm

alshu, дори и една теория да доведе до неправилен извод, това не значи, че самата тя е неправилна. Ще си почакаш доста до момента, в който математиката се окаже... "неправилна", както ти се изрази.

За първи път чувам за отрасли в математиката.
Прочетете ми добре предния пост. Перифразирате думите ми както ви дойде и пишете някакви глупости, които нямат отношение към смисъла на казаното от мен. Няма да се извинявам за неща, които не съм казал.
Това за математическото поле и пръстена влиза в по-горното.
Другото за красотата и т.н. Въобще не си хванал какво казвам и сега ще трябва да се оправдам по отношение на някакви твои разбирания за казаното от мен. А на мен това хич не ми се прави!
Човек реагира по различни начини на едни и същи стимули, защото и ситуациите, в които са приложени стимулите, са различни. Пределно ясно на всеки е, че един момент никога не се повтаря, нямам как и реакциите да бъдат абсолютно същите.

Не разбирам по какъв начин гротеската и хиперболата са антилогични, обясни.

Амелиа, моля те, въздържай се. Трябва ли на всеки втори мой пост да ми пускаш злобна забележка? Да ти преведа грешно разбрания от теб пост: под "случайности няма" имам предвид, че "си има обяснение за всяко нещо", "всичко се случва с причина". А ти какво си разбрала... твой проблем
Поздрави,
и по-спокойно. Както казах, всеки е свободен да мисли както иска.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5249
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Wed Apr 09, 2014 5:40 pm

LFbg, малко извратих думите ти...но и те ми прозвучаха "Математиката е ултимативната наука и тя казва, че аз съм прав!".
Според мен ако беше с толкова математически насочено съзнание, щеше да употребиш точно "всичко се случва с причина".
(а и пак важи коментара "и ние се надяваме, че тя се корени в теорията на множествата".)

Не разбирам и защо трябва да се използва математика за нещо, което не подлежи на еднозначен математически анализ - като човешките представи за естетика.
Те определено не могат да се предвидят по формула...ако щеш и фрактали да вкараш в нея...

Гротеската и хиперболата (ама литературната, а не функцията от втора степен) по дефиниция са "преувеличение или изопачаване на характерни черти".
Това от една страна дава грешна представа за истинския образ, но от друга улеснява разбирането и запомнянето им.
Антилогичното е, че с грешна информация можеш да създадеш работеща представа. Примерно училищните модели на Слънчевата система (били с 8 или 9 планети). Мащабите в тях са абсолютно сбъркани, но помагат на децата да се научат.
Пределно ясно на всеки е, че един момент никога не се повтаря, нямам как и реакциите да бъдат абсолютно същите.

Добре, приемам че първият път като си пил студената бира си бил на кеф, втория си бил ядосан, а третия пак си бил на кеф, но пък тази марка бира вече ти е била писнала.
А какво да кажем за супер-увеличените фотографии на две снежинки, които гледаш в едно и също време? Едната намираш за красива, а другата не.
Има ли формула по която да предвидиш, коя от двете ще е по-красива?

Има ли формула за перфектно изграждане на сюжет и герои?

Всички си зависи от това, какъв майстор е разказвача и колко опитен е в овладяването на вниманието на слушателя/читателя/зрителя. Всякакви хватки са позволени, включително нелогични и вътрешнопротиворечиви.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Wed Apr 09, 2014 6:17 pm

alshu, thumb up имаш от мен.
За съжаление на човек не винаги му идват точните думи в точния момент, нали?
Дадох математиката само като пример, нищо повече. Всъщност, ако погледнеш по-внимателно, ще видиш, че съм използвал думата "математика" веднъж, а в следващото изречение вече не говоря конкретно за нея.
За съжаление(втори път) в една такава интернет полемика, когато спорещите нямат реален досег, казаното започва жестоко да се обръща. Опитах се да избегна това с думите: "Това, разбира се, е един цинично опростен вариант."
За съжаление(трети път) не успях. И сега трябва да обяснявам, че уравнението не е нищо повече от зависимост и още куп други работи... Неудобно е просто да се спори през интернет.
Разбирам какво казваш и съм съгласен като цяло. Адмирирам тона, с който поднесе мнението този път.
В момента нямам време да отговоря на всичко, но за снежинките:
Защо трябва да намирам едната за по-красива? Защо да не кажа, че и двете са грозни или че и двете са красиви? Но на въпроса ти директен отговор да дам: точна формула, не. Вярвам обаче, че има някаква обща, генерална зависимост, по която да предположиш дали един човек ще хареса дадена форма или не(снежинка например). Като казах математика и ти може би си представи, че тази "формула" или зависимост задължително трябва да има алгебричен вид. Например да е х= нещо си плюс нещо си. Дадох за пример математиката, защото тя ми е повлияла доста, това е. Може би по-удачно беше да кажа логика(като част от науката философия). Може би, но науките работят заедно, нали?
После ще довърша, трябва да бягам...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Apr 09, 2014 6:28 pm

Аз не реагирам със злоба, а с тъга и примирение. :cry:

Иначе не набърках аз математиката в уравнението, нито бях аз тази, която взе да изтъква креденшъли или да пита другарчето какви са му професионалните квалификации в дискусия по ГоТ.

Вместо да обвиняваш светa колко не те е разбрал, що не пробваш да се изразяваш така, че да бъдеш разбран? Неразбраните хора ме натъжават ужасно. Натъжават ме дори повече от тези, които не смеят да си изразят мнението, щото щели да им скочат. :cry:

Баси, колко дълбоко се опечалих... :cry:
Last edited by Amelia on Wed Apr 09, 2014 7:18 pm, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5249
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Wed Apr 09, 2014 6:29 pm

Добре.
Да го кажем така.

Според мен нещата са толкова сложни и зависят от толкова много фактори, че никоя наука или комбинация от науки не може да предвиди, това за което говориш.

Евентуално може да се правят някакви груби прогнози, но дори да знаеш, какво ще се хареса или пък да имаш известна възможност да го предизвикваш сам с рекламни кампании, резултатът пак е съмнителен.

Примерно в момента Marvel богатеят, а WB + DC при сходни условия, уцелват само по някой път и толкоз.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Apr 09, 2014 6:44 pm

Не знам кому са нужни прогнози и уравнения, когато имахме вълни от зрителско недоволство и масови заплахи към ХБО, за прекъсване на абонаменти след скандалните краища на първи и трети сезон. Ако Мартин, Уайс и Бениоф целят конформизъм и ухажване на читателите/зрителите си, то го правят по някакъв доста странен начин. ГоТ просто е достатъчно добър, че да може да те накара да го гледаш дори при положение, че троли навикналата ти на Холивудски формули душица на всеки 5 страници/минути. Има и такива редки явления в световното изкуство - дето жънат касов успех, щото са достатъчно качествени, а не щото са направени с цел да угаждат на масовия вкус. В тоя ред на мисли, Мартин не ми изглежда от типа творци, които правят маркетингово проучване преди да се хванат да творят.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Wed Apr 09, 2014 11:43 pm

Amelia wrote:Не знам кому са нужни прогнози и уравнения, когато имахме вълни от зрителско недоволство и масови заплахи към ХБО, за прекъсване на абонаменти след скандалните краища на първи и трети сезон. Ако Мартин, Уайс и Бениоф целят конформизъм и ухажване на читателите/зрителите си, то го правят по някакъв доста странен начин. ГоТ просто е достатъчно добър, че да може да те накара да го гледаш дори при положение, че троли навикналата ти на Холивудски формули душица на всеки 5 страници/минути. Има и такива редки явления в световното изкуство - дето жънат касов успех, щото са достатъчно качествени, а не щото са направени с цел да угаждат на масовия вкус. В тоя ред на мисли, Мартин не ми изглежда от типа творци, които правят маркетингово проучване преди да се хванат да творят.
Порастни. Време е да приемеш, че съществуват хора с различно от твоето мислене и в това няма нищо лошо. Злобееш. Аз да съм те обидил за няколкото си поста? Да съм те квалифицирал по някакъв начин? Да съм казал, че си "навикнала на Холивудски формули душица"? С арогантност ли смяташ, че ще спечелиш спора?
Толкова ли не можа да разбереш, че те иронизирам през цялото време?
Още от самото начало казах, че ще бъда разпънат на кръст заради думите си против Мартин. Е, не виждаш ли, че става точно това? Последния път като казах нещо срещу Мартин, ме обвинихте в дискриминация на възрастни хора :lol: Сега не съм смеел да си изразя мнението(а интересно, какво правя в момента?), бил съм холивудска душица или нещо от сорта... Още да добавиш? Нещо друго?
Порастни, Амелиа. Поемай си повече въздух, пий една студена вода, гледай на нещата през призмата на възрастен човек - спокойно, търпеливо и умно. Не обиждай и не прави такива колосални заключения относно мен или някой друг, за душата ми или(като Jester) за мисленето ми.
Хубава вечер ти желая с една още по-хубава мисъл - If there is no enemy within, the enemy outside can do us no harm. Няма какво повече да си кажем.

alshu, на приложна психология хвърлял ли си око? Има готини неща.
Марвел бяха находчиви. Пробваха с един филм и щом видяха, че нещата потръгват, веднага налазиха пазара.
През това време DC и другите ги беше страх и изчакваха, не желаеха да рискуват с филмов провал. Резултатът е финансов провал на фона на Марвел. Нали знаеш, съдбата обича смелите. Така че успехът на Марвел не е случаен.
На останалите ти въпроси от по-горния пост искаш ли да отговарям?

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Apr 10, 2014 2:05 am

Тролче. Не ти прочетох поста и оттук-насетне няма да чета нищо, което пускаш в тази тема. Не си прави труда да ми отговаряш. :ghostche: :monkey: :panda:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Apr 10, 2014 5:40 am

Много хубав епизод. По-добър от предишни начала на сезони, но все пак основно сетъпващ неща. Честно казано, мен най ме израдва сцената с разпита на Джон и разбира се финалът.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Fri Apr 11, 2014 11:20 pm

Един колега обожава да имитира гласове от киното, а любимец му е Тивин Ланистър. Днес се лигавихме и записахме Тивин, който говори за едпизод 1 на новия сезон. Чуйте го ако ви е интересно (съдържа спойлери за 3-та книга):
https://soundcloud.com/neuromancer42-1/rhaqs1zymx05
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Sat Apr 12, 2014 3:26 am

Amelia wrote:Не знам кому са нужни прогнози и уравнения, когато имахме вълни от зрителско недоволство и масови заплахи към ХБО, за прекъсване на абонаменти след скандалните краища на първи и трети сезон. Ако Мартин, Уайс и Бениоф целят конформизъм и ухажване на читателите/зрителите си, то го правят по някакъв доста странен начин. ГоТ просто е достатъчно добър, че да може да те накара да го гледаш дори при положение, че троли навикналата ти на Холивудски формули душица на всеки 5 страници/минути. Има и такива редки явления в световното изкуство - дето жънат касов успех, щото са достатъчно качествени, а не щото са направени с цел да угаждат на масовия вкус. В тоя ред на мисли, Мартин не ми изглежда от типа творци, които правят маркетингово проучване преди да се хванат да творят.
Е че, те HBO не работят ли и те по утвърдени холивудски формули? Нали и самият Мартин е бил сценарист, че дори преди да напише книгите , историите за Вестерос ги е мислил за телевизионни сериали.
I believe there's another world waiting for us Sixsmith. A better world. And I'll be waiting for you there

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Apr 12, 2014 5:39 am

GoT до тоя момент ебава жалната майка на редица утвърдени холивудски формули и в това му е част от чара.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Sat Apr 12, 2014 11:04 am

Razaelski wrote:
Amelia wrote:Не знам кому са нужни прогнози и уравнения, когато имахме вълни от зрителско недоволство и масови заплахи към ХБО, за прекъсване на абонаменти след скандалните краища на първи и трети сезон. Ако Мартин, Уайс и Бениоф целят конформизъм и ухажване на читателите/зрителите си, то го правят по някакъв доста странен начин. ГоТ просто е достатъчно добър, че да може да те накара да го гледаш дори при положение, че троли навикналата ти на Холивудски формули душица на всеки 5 страници/минути. Има и такива редки явления в световното изкуство - дето жънат касов успех, щото са достатъчно качествени, а не щото са направени с цел да угаждат на масовия вкус. В тоя ред на мисли, Мартин не ми изглежда от типа творци, които правят маркетингово проучване преди да се хванат да творят.
Е че, те HBO не работят ли и те по утвърдени холивудски формули? Нали и самият Мартин е бил сценарист, че дори преди да напише книгите , историите за Вестерос ги е мислил за телевизионни сериали.
Естествено, че ги е мислил за ТВ сериали... Те така са направени.:lol:
Мартин е американец, HBO е американска, режисьорите са американци, печалбите идват от американската публика, гледанията са от американската публика... сериалът и книгата са за американската публика.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests