A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Mon Jun 10, 2013 10:04 am

Много гъсто откъм сцени, но и много яко епизодче! Като цяло всичко беше навързано чудесно и реализирано както трябва. Само моментите със Станис, Давос и компания бяха прекалено елементарни за вкуса ми.
Гаврата с Теон в писмото на Рамзи беше черен хумор от класа! Сцените с Тайуин и Тириън също бяха особено мажещи. Джон Сноу за първи път се опита да бъде по-изразителен и май дори му се получи. Аря + Песа = ВНЛ!!

Общият ефект е - гледа ми се още и веднага, ама няма.

п.п. Бтв Джон много ми замяза на Фродо като се надвесиха над него Пип и Сам. Имах чувството, че всеки момент Сам ще извика: "Master Frodo!" :lol:

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Mon Jun 10, 2013 2:26 pm

Добър завършек на сезона.

Сцените с Тирион и Тивин отново са едно ниво над другите.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Jun 10, 2013 2:27 pm

Страхотно силен епизод.
Вкратце, показаха прекрасно всичко, което правят толкова добре още от началото на сезона. Разказване през образи, монолози/диалози, недоизказаност в разните детайли в играта, сладки моменти, горчиви моменти, горчиво-сладки моменти, гадни моменти, епично-съдбоносни моменти. (Има ли нещо по-гадно от гад, която говори гадории, докато се храни? Бларгх. Фрей и Рамзи визирам.)
Тотално не ми пука, че нямаше дракони и бродници като финалите на първи и втори сезон, толкова прекрасно бяха навързани сцените.

Едит: Доста други сцени не отстъпваха на тези с Тирион и Тайуин. Cool lines do not (alone) a good scene make. Не че не бяха страшно силни и тези. Впрочем, интересно, ако се потвърди теорията от пета книга

(спойлер за пета книга)
Spoiler: show
че Тирион е Таргариен, репликата на Тайуин "Raised you as my son" и това отсичане "Because you're a Lannister" добива още повече дълбочина.

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Mon Jun 10, 2013 2:32 pm

Сцените с тях ми харесаха толкова много главно защото актъорската игра и на двамата е нещо уникално. И в случая нямам предвид само сцената между двамата, а всички сцени с Тирион в епизода.

Иначе я поразкажи малко за тази теория, аз лично за първи път я чувам и това е последното нещо, за което бих се замисли, докато чета книгите.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Jun 10, 2013 2:34 pm

(още спойлери за пета книга)
Spoiler: show
Ерис Таргариен се, ъм, възползвал от сеньорното си право една нощ в Кастърли рок с жената на Тайуин. Беше си казано черно на бяло в пета книга :)

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Mon Jun 10, 2013 2:35 pm

Малко странен ми дойде епизодът, въпреки че имаше голям брой яки сцени и карактър девелъпмънт. Въобще не съм сигурен накъде отиват с Шае и Аша, понеже се отклоняват от книгата
Spoiler: show
На книжната Аша не й дреме толкова за Теон, а само и единствено за короната на железните острови, а Шае щеше да зареже Тирион на мига при такава оферта
- но, трябва да призная, монологът на Аша беше един от най-надъханите моменти в сериала, може би защото музикалната тема на Железнородните е много добра.
С Денерис ми беше много странна сцената, понеже е силно неясно какво стана въобще с Юнкай, и не успяват да предадат подгласа от книгата - на Денерис й е предсказано, че няма да роди живо дете повече, и затова за нея е толкова покъртително това Мхиса, Мхиса. Но отново, много яката музика спасява положението.
Станис обаче... защо, защо държат да оплескат напълно този така силен и противоречив образ? Смотаха една силна сюжетна нишка в края на епизода, само за да не се занимават да я развиват в следващия сезон! Целият образ на Станис Баратеон е осакатен във втори и трети сезон, цялата му дълбочина е отнета, и сериите губят от това.

PS: Рууз Болтън обаче започва да играе все по-силно и по-силно, Шае и Игрит също отново бяха на високо ниво, Аря навлиза в нов спектър от характера и актьорската си игра, а Церсей също направи много странен и противоречив епизод, и на практика ми стана симпатична - ъгейн - сериалът определено я обрисува в по-симпатична светлина от книгите. Битките в лагера бяха добре представени, въобще не се разбира кой с кого се бие, но точно това е идеята!
PPS: "A joke - Joffrey did not mean it."
"Yes I did" - великолепно, просто великолепно и от Джофри, и от Тивин, и от Пицел, великолепна игра!
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Jun 10, 2013 2:43 pm

Напротив, имаше много готини моменти Станис.

Първо камбаните, които бият за смъртта на крал (Роб), показват по доста забавен начин какъв педант е по отношение на титли и етикет, а абсолютно оголената надежда в гласа и изражението, когато каза "Why am I gonna need you?" показа много изразително колко безхитростно и дори наивно създание е. А и под подигравката как Р'Хлор му е спасил живота просто си се виждаше облекчената му усмивка и как целият живна. Просто Стивън Дилейн, за разлика от Станис, е много хитър актьор, и си трябва човек да го гледа внимателно.

А страхотното във финалната сцена беше
Spoiler: show
как насред цял епизод обсъждане, пряко и непряко, на важността на кръвната линия, дълга към семейството, кой какво заслужава според раждането си и тем подобни, накрая имахме поглед отгоре на живата мрежа от ръце на "децата" на Денерис с нея в центъра. Абсолютно предадоха подгласа от книгата, първо с екстаза по лицето на Денерис и после с последния шот.
[/quote]

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Mon Jun 10, 2013 2:45 pm

Пропуснал съм момента от 5-та книга, за който говориш. Би ми направило впечатление иначе.

Иначе сцените с Оша и Денерис ми бяха най-изсмукани от епизода. Имаше някакъв опит да се предаде епика, но доста несполучливо бих казал. Оша откровено си декламираше на края на сцената й.

Докато при Денерис не ми хареса цялостното усещане от сцената. Беше едно такова несигурно и неловко. Най-вече не ми хареса как е заснета и представена самата сцена, на момента ми напомни за един аматъорски видеоклип на Lindsey Stirling с африкански мотиви - http://www.youtube.com/watch?v=0g9poWKKpbU

Но иначе епизода определено ми е 10/10 въпреки тези две сцени.

Епизоди 8 и 10 ми харесата най-много от този сезон и след края му смело мога да заявя, че беше много над нивото на втори сезон.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Jun 10, 2013 2:56 pm

Впрочем, абсолютно всичко у Станис ми е точно такова, каквото би следвало да е според както е описан в книгата. Там даже е доста по-скучен, щото е описан само как стиска чене и говори през зъби. Буквално.

Едит: Сега забелязах как са вмъкнали цветовата гама от постерите (синьо/червено) в сцената с решението на Станис да поеме на Север, в небето зад гърба му. Супер яко.
Last edited by Trip on Mon Jun 10, 2013 2:58 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19282
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Jun 10, 2013 2:58 pm

За да внеса яснота това от пета книга не е точно така но има подробна дискусия в темата за книгата
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Jun 10, 2013 3:00 pm

Беше казано в прав текст, бе, Жоре. (Иначе казано, дай линк, че не ми се ровят 100 страници :Р).

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19282
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Jun 10, 2013 3:08 pm

Spoiler: show
Ерис само съжалява гласно за правото на първата нощ. Неговите мераци към Джоанна са една от причините за разрива между него и Тивин, но единствено има съмнения че в някакъв момент той се е force-нал upon her. Което е класика за Мартин - съвсем умишлено той вкарва това в наратива и оставя малки кукички за читателя да се замисли че и Джейми и Церсей са потенциални Таргариени - с по равно улики между тях и Тирион
This is it. Ground zero.

User avatar
dido_demirov
Merchant
Posts: 95
Joined: Wed Nov 09, 2011 7:07 pm
Location: Shumen

Post by dido_demirov » Mon Jun 10, 2013 3:11 pm

Епизодът не беше зле. Не ми хареса с това как Денерис покори Юнкай, уж в предния епизод робите въстанаха срещу господарите си и ги победиха а Денерис чака отвън робовладелците да освободят робите.
Spoiler: show
До колкото си спомням по подобен начин май превземаха Мийрин
А иначе трети сезон е най-добрия до сега.

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Mon Jun 10, 2013 3:18 pm

Едит: Доста други сцени не отстъпваха на тези с Тирион и Тайуин. Cool lines do not (alone) a good scene make. Не че не бяха страшно силни и тези. Впрочем, интересно, ако се потвърди теорията от пета книга

(спойлер за пета книга)
Spoiler: show
че Тирион е Таргариен, репликата на Тайуин "Raised you as my son" и това отсичане "Because you're a Lannister" добива още повече дълбочина.
Теорията се върти още отпреди, пета книга, доста хора се връщат още към първа книга :D :
Spoiler: show
С това как Тирион харесвал дракони, значи е Таргариен. Церсей също заради обичта към огъня, и заради подмятанията на лелята към Джайм в 4та книга. На мен лично ми се иска Тирион да си е Ланистър, при много от феновете има силно желание всеки обичан от тях герой да се окаже сумер-мега-як Таргариен, и да получи дракон и момиче, но не можем всички да сме Таргариени...


Иначе наистина я има и алтернативната ирония:
Spoiler: show
Тивин да мрънка така през зъби, понеже в действителност Тирион е единственият му кръвен син, а Джайм и Церсей са от Ерис :D


За Станис, надявам се Trip да е прав, и да не е толкова зле положението; за мен просто не се получи тази нишка, и на персонално ниво съм много разочарован. Фен съм му точно защото на пръв поглед е скучен - някой трябва да подкрепя и аутсайдерите.

Накрая, няколко забавни линка:

Много затрогващ комикс - http://twitpic.com/cvhkhw
Защитни системи от Вестерос - краят е покъртитетелен http://simplisafe.com/blog/game-of-thro ... e-security
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Jun 10, 2013 3:20 pm

Че то кой не е аутсайдер в тая поредица :) Просто на практика всички са описани с по-интересен и грабващ текст от този, дето описва Станис в сцените с него, това е :)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests