A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Wed Jun 05, 2013 1:45 pm

Trip wrote:Мда, сцената всъщност би следвало да даде добра перспектива на хората колко малко шанс поначало има едно хлапе като него срещу хора като Болтън и Ланистър, въпреки мъдруването над шахматната дъска и решителния поглед. (А и срещу Фрей, който е живял буквално пет живота на Роб до тоя момент и съдбата на малкия му е толкова през центъра, че няма накъде повече.) Всякъв друг изход е чист wish fulfillment.


Впрочем всичките Старки носят тая лека приказност и наивност у себе си - като Аря, дето се прехласва по духа от бутилката Джакен, дето бил *истински* убиец, а не по Хрътката, който е олицетворение на тая дума в съвсем реален (уестероски) контекст. Или Катлин, дето я наказвали Боговете, вместо битовата злобица на Фрей или алчността на Болтън. Санса няма да я коментирам, щото е ясна, Бран и той - приказката му си продължава в съвсем буквален смисъл, - а Джон отеба реалната и земна любов на Игрит заради Честта (тм) на Нощния страж. Макар че неговата дилема все пак си беше реално гадничка.
Честта (тм) също на баща си, когото обича, и семейството, към което винаги е искал да принадлежи. Без да броим, че освен за чест тук става дума и за Севера - диваците, колкото и романтични образи да са, са заклетите врагове на северняците. Старецът, когото заклаха, за Джон е олицетворение на целия Север, дома и народа на Джон.
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jun 05, 2013 2:05 pm

LFbg wrote:Чакай, Трип, Джакен не е ли истински убиец? На мен той ми допадна страшно много като персонаж.
А Джон Сноу наистина ли е такъв бастун и в книгите?
Джакен е fairy-tale убиец. Казваш, че искаш някого мъртъв, и той умира. Това е wish-fulfillment power fantasy, на която да се подмокрят хлапетиите :) Струва ми се, че до момента с Червената сватба Аря като цяло оцеляваше психически, като се филмира, образно казано. Не знам оттук нататък как ще го представят в сериала, но ми се ще да я видя някак по-...празна и по-трезва.

Дриган, диваците далеч не са по-романтични образи от това, което описа. Най-малкото Игрит е реална, човешка, вярна на него, а не на някакви разделения диваци/северняци. И му го натърти много очевидно преди два епизода. Така де, Джон може да вземе решение като това, което взе, и да оцелее, просто щото за момента още съществува в свят, където сърцатостта може да те измъкне от кофти ситуация - за разлика от света, в който живя и умря Роб.
Last edited by Trip on Wed Jun 05, 2013 2:18 pm, edited 1 time in total.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Wed Jun 05, 2013 2:18 pm

Trip wrote:
LFbg wrote:Чакай, Трип, Джакен не е ли истински убиец? На мен той ми допадна страшно много като персонаж.
А Джон Сноу наистина ли е такъв бастун и в книгите?
Джакен е fairy-tale убиец. Казваш, че искаш някого мъртъв, и той умира. Това е wish-fulfillment power fantasy, на която да се подмокрят хлапетиите :) Струва ми се, че до момента с Червената сватба, Аря като цяло оцеляваше психически, като се филмира, образно казано. Не знам оттук нататък как ще го представят в сериала, но ми се ще да я видя някак по-...празна и по-трезва.

Дриган, диваците далеч не са по-романтични образи от това, което описа. Най-малкото Игрит е реална, човешка, вярна на него, а не на някакви разделения диваци/северняци. И му го натърти много очевидно преди два епизода. Така де, Джон може да вземе решение като това, което взе, и да оцелее, просто щото за момента още съществува в свят, където сърцатостта може да те измъкне от кофти ситуация - за разлика от света, в който живя и умря Роб.
Аря според теб не е ли леко... "празен" герой, който просто попълва място? Единствения живец в нейната история беше Джакен, който ми се стори и най-реалната част. Просто желанията на Аря бяха смотани и детски, зад тях нямаше трезва мисъл. Тя е същата като онзи дебелак от враните, който остана зад вала и уби по погрешка едно зомби(Тъли май беше). И двамата не знаят къде се намират и историите им са задънени улици, щото и двамата ще умрат по някое време просто ей така.(това е лично предположение)
Аря никога няма да излезе от света си. Сега ще тръгне с хрътката нанякъде и другия сезон само това ще прави, а накрая на сезона ще стигне до това някъде и вероятно ще умре...

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Jun 05, 2013 2:18 pm

Отново съгласен с Дриган, отлични анализи! Джакен е истински убиец, но Трип има предвид, че е малко приказен
This is it. Ground zero.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed Jun 05, 2013 2:20 pm

LFbg wrote:
Аря според теб не е ли леко... "празен" герой, който просто попълва място? Единствения живец в нейната история беше Джакен, който ми се стори и най-реалната част. Просто желанията на Аря бяха смотани и детски, зад тях нямаше трезва мисъл. Тя е същата като онзи дебелак от враните, който остана зад вала и уби по погрешка едно зомби(Тъли май беше). И двамата не знаят къде се намират и историите им са задънени улици, щото и двамата ще умрат по някое време просто ей така.(това е лично предположение)
Аря никога няма да излезе от света си. Сега ще тръгне с хрътката нанякъде и другия сезон само това ще прави, а накрая на сезона ще стигне до това някъде и вероятно ще умре...
И двамата се развиват далеч повече като персонажи, но особено Аря, която е много далеч от празен персонаж и е много важен елемент от мозайката на съдбите на децата на Старк
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jun 05, 2013 2:21 pm

Аря според теб не е ли леко... "празен" герой, който просто попълва място? Единствения живец в нейната история беше Джакен, който ми се стори и най-реалната част. Просто желанията на Аря бяха смотани и детски, зад тях нямаше трезва мисъл. Тя е същата като онзи дебелак от враните, който остана зад вала и уби по погрешка едно зомби(Тъли май беше). И двамата не знаят къде се намират и историите им са задънени улици, щото и двамата ще умрат по някое време просто ей така.(това е лично предположение)
Аря никога няма да излезе от света си. Сега ще тръгне с хрътката нанякъде и другия сезон само това ще прави, а накрая на сезона ще стигне до това някъде и вероятно ще умре...
Ъм. Не :) И Джакен наистина дори герой не бих го нарекъл. Той е сюжетен и тематичен компонент в арката на Аря, (изигран с харизма) нищо повече. А желанието на Аря винаги е било да се върне при своите. Не разбирам за какво говориш с това "смотани и детски", а историята й мина през изключително важни моменти за глобалната история - Тайуин в Харънхол и Братството. Да не говорим, че са й написани страхотни реплики, а Мейзи играе със страхотно обаяние.

Впрочем, това, че Мартин убива герои неочаквано, не значи, че убива напосоки просто ей-така, и че сюжетни линии свършват в нищото. Една такава не е имало досега :) Сам не е Тъли, а Тарли. Те са васали на ония с цветенцата (да ти вляза в стилистиката с именуването :Р).
Last edited by Trip on Wed Jun 05, 2013 2:23 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Jun 05, 2013 2:23 pm

Проблемът ви е, че знаете какво става нататък и това ви влияе на преценката 8-) Аз много обичам мнения от хора, които не са чели книгите, много по-свежа перспектива имат.

Ще се осмеля да предположа, че под "смотани и детски" LFbg има предвид трите желания, които Джакен отпусна на Аря. Я вижте Станис в същата ситуация колко по-хубав списък състави.

Според мен в голямата игра "кого ще пречука Мартин този път" поне някой от героите в първа книга трябва да оцелее до края, така че Аря и Сам може да се окажат сред изненадващите финалисти, получили много по-значими роли от първоначално очакваното.
Last edited by Ghibli on Wed Jun 05, 2013 2:28 pm, edited 3 times in total.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jun 05, 2013 2:24 pm

Еми, дори от тази перспектива Аря беше в Харънхол и при Братството. Това ако е нищонеслучване... Сам си беше на мисия. Да, и двамата са в дълбоки води, но то кой не е в тоя сериал :)
А това с желанията ясно, кви да са :) Ся, тя не е чела книгите, в които участва все пак :D

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Jun 05, 2013 2:32 pm

Да, имаше сюжетни обстоятелства и на нас като читатели ни е ясно че няма как да стане и т.н., но като за човек, който си мълви по цели нощи списъка с хора, които иска мъртви, Аря се представи доста зле :)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jun 05, 2013 2:39 pm

Еми, утрепа оня изтезателя, после си спаси кожата, като утрепа Еймъри - впрочем и двамата й бяха в списъка, - и после поиска да избяга. Както казах, хлапетията се филмира, в книгите даже си представя, че е Призрака от Харънхол, не мисли особено разумно :)

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Wed Jun 05, 2013 2:40 pm

Ghibli wrote:Я вижте Станис в същата ситуация колко по-хубав списък състави.
Ми не беше особено по-добър.
- Поиска смъртта на Джофри, безгласна кукла на трона, когато на всеки селяк във Вестерос му е ясно кой дърпа конците.
- Поиска смъртта на Роб, който 1) всъщност не иска Железния трон и 2) общо взето не е проявявал открита враждебност към Станис и споделя някои от идеалите му. На практика - единственият, с когото могат да сключат някакво споразумение и да не се страхува от нож в гърба.
- Поиска смъртта на Бейлон Грейджой, чиито хора към момента си рейдват из Севера и не му се бъркат в сметките. Да не говорим, че железнородните така или иначе нямат ресурса да задържат каквото и да е, дори да успеят да го завземат поначало - демек, най-нищожните претенденти са.

На практика - същото като Аря - тя избра да отстрани хора, които зверстват пред очите й, но са на практика пионки. Станис пожела смъртта на трима, никого от които бих поставил като най-голяма или дори непосредствена опасност за него. Явно титлата "крал" просто го дразни, когато не е последвана от Станис Баратеон :lol:
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Wed Jun 05, 2013 2:40 pm

Trip wrote:Еми, дори от тази перспектива Аря беше в Харънхол и при Братството. Това ако е нищонеслучване... Сам си беше на мисия. Да, и двамата са в дълбоки води, но то кой не е в тоя сериал :)
А това с желанията ясно, кви да са :) Ся, тя не е чела книгите, в които участва все пак :D
Добре де, Аря през цялото време бива измъквана от някой друг. Постоянно. Винаги идва допълнителен герой, който я дърпа. Тя взе точно три решения и трите бяха смотани- грешни. Какво е интересното в нея като герой? За мен е нищослучване, защото тя не се променя. Виж, Джайми от друга страна... Тирион..., но Аря? Както Санса- просто се носи на течението. От нея нищо не зависи, тя нищо не прави. На нея й се случват някакви работи, обаче апатията е пълна или пък и двете се държат напълно некоординирано с оглед събитията.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Wed Jun 05, 2013 2:44 pm

Ако смяташ, че нещата, които им се случват, не ги променят като герои, а само тези, които те случват... Отрязаните ръце и осакатените лица не са единствените признаци за промяна у някой герой, айде по-фино да го даваме с character development-а :) И естествено, че някой друг ще ги измъква, те са деца, баси :) Във фазата на покровителството са, под една или друга форма.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Wed Jun 05, 2013 3:04 pm

Trip wrote:Ако смяташ, че нещата, които им се случват, не ги променят като герои, а само тези, които те случват... Отрязаните ръце и осакатените лица не са единствените признаци за промяна у някой герой, айде по-фино да го даваме с character development-а :) И естествено, че някой друг ще ги измъква, те са деца, баси :) Във фазата на покровителството са, под една или друга форма.
Джайми в първи сезон уби шефа на охраната на Ед Старк без много, много да се чуди. В този сезон Джайми на 2 пъти спаси рицарката и то без да има някаква причина. Нищо не спечели от тия спасявания, обаче го направи. Коренна промяна в мисленето му.
На Аря убиха баща й пред нейните очи- нито една сълза. Откъсната е от майка си, братята си и Санса- нито една сълза. През цялото време, от първи сезон досега, няма нито една нова част от характера й, която да е разкрита, няма ни най-малка промяна в нейното държане и справяне с проблемите. Ако имаше промяна в нея като герой, трябваше да си проличи, нали?

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Wed Jun 05, 2013 3:06 pm

Ordo Malleus wrote:Станис пожела смъртта на трима, никого от които бих поставил като най-голяма или дори непосредствена опасност за него. Явно титлата "крал" просто го дразни, когато не е последвана от Станис Баратеон :lol:
Според мен си беше много по-добре отколкото това на Аря, не казвам че е бил най-добрият възможен вариант, но трябва да се има предвид, че Станис много държи на законовата страна на нещата. Той вижда като свои главни врагове онези, които са изявили претенции към титлата, която по право е негова. Така че списъкът беше логичен, ако се вземе предвид неговият начин на мислене. Във връзка с това ще ми е интересно по-нататък какво ще е отношението на Станис към Денерис, която по същата линия има по-голямо право на престола от него.

Не съм съгласна с LFbg, но Аря _в сериала_ този сезон наистина малко забозя, не ни показват ставащото с нея толкова добре, колкото би могло.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests