A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
Jester
Commoner
Posts: 43
Joined: Wed Jun 05, 2013 1:33 am

Post by Jester » Sat Apr 12, 2014 10:07 pm

С това, че няма достатъчно информация, която да препраща експлицитно към тази част от жанра. Не става дума за противоречие, а за донаписване и излишно интелектуализиране от субекта, който наблюдава обекта :)
Last edited by Jester on Sat Apr 12, 2014 10:13 pm, edited 1 time in total.
You've got seven kinds of cock breath.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Apr 12, 2014 10:12 pm

И не са само Мелисандра и Торос с техния Lord of Light - фейслес асасините на многоликия бог, в който вярват браавосите и т.н. също имат разни магически способности. Изпълненията на Денерис са свръхестествени и те. Та има ги тези елементи, и както РРС каза, те стават все по-важни. Но досега са ми по-скоро като любопитен world и story building похват, а не като фокус на сериала.

Джестър, не те разбирам. Дай ми пример за деконструкция на фентъзи клише в някаква книга или сериал.

edit: Я кво си намерих на TVtropes сайта:
http://tvtropes.org/pmwiki/pmwiki.php/D ... IceAndFire
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Jester
Commoner
Posts: 43
Joined: Wed Jun 05, 2013 1:33 am

Post by Jester » Sat Apr 12, 2014 10:48 pm

Май дефиницията за деконструкция, която аз прилагам, е различна от твоята. За мен деконструкцията е умишленото изследване и събаряне на утвърдени и унифицирани очаквания (клишета, стереотипи, стандарти и т.н.) чрез прекрачването установеното им значение и опровергавайки техния абсолютизъм (събарянето на стереотипа за герот, който е винаги честен и смел без да изпитва страх би бил добър пример). Моята дефиниция обаче не включва критиците, които намират този похват в творби само защото носят еди-какъв-си етикет, за да се напаснат на обобщена дефиниция на жанра. В GoT има ли ясни препратки към стандартното разбиране за фентъзи или зрителите сами си го намират? И дали това, че GoT носи етикета фентъзи (кой го е дал всъщност? авторът? критиците? феновете?) е достатъчно, за да се включи в диахроничен анализ на фентъзи жанра? Ако е, то тогава с това значение, съм съгласен, че е деконструкция. Иначе, не. Зависи от гледището - а именно дали е на критика, или на твореца.

Не се сещам за деконструктции във фентъзито. Някой друг да даде пример и тогава ще видя дали трябва да си коригирам дефиницията.
You've got seven kinds of cock breath.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Apr 12, 2014 11:04 pm

Еми според мен Мартин доста целенасочено, системно и методично си прави книгата по тоя начин. Иначе деконструкциите нямаше да са навсякъде.

Кво значи "стандартно разбиране за фентъзи"? Досега не съм видяла някой, който да мисли, че ГоТ е примерно готварска книга или чик-флик. На всеки му е ясно, че книгата е фентъзи - дори на мен, въпреки силното усещане за историческа фикция, което ми носи. Ако не друго, то поне драконите и магията би трябвало да са достатъчно ясен жанров белег. Оттам, хората се настройват да се водят по разни фентъзи-канони. ГоТ обаче вместо да си играе по фентъзи-каноните, решава целеустремено да им разкаже играта. Резултатът е следният:
http://you-deserve-this.blogspot.ca/201 ... -post.html

Зрителските изпълнения след Червената сватба за мен са ясна индикация за това, че хората масово са стандартно разбрали ГоТ като фентъзи и това, което получават е като шут в зъбите.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Jester
Commoner
Posts: 43
Joined: Wed Jun 05, 2013 1:33 am

Post by Jester » Sat Apr 12, 2014 11:20 pm

печелиш
You've got seven kinds of cock breath.

idomeneus
Smallfolk
Posts: 3
Joined: Sat Jul 23, 2011 6:55 pm
Location: Bulgaria

Post by idomeneus » Sun Apr 13, 2014 1:01 am

Парите на GoT идват от рейтинги, които са предимно в САЩ
Всъщност не. Приходите на ХБО са от абонаменти. С оригинални продукции с високи бюджети те гонят престиж, който води до повече абонати. И могат да си позволят да държат сериали с нисък рейтинг 5 сезона. В този смисъл комерсиализмът им е по-косвен.
GoT също не се класира високо като рейтинг. Първите 10 сериала в САЩ за март са между 11 и 17 милиона зрители.
И освен това телевизията не е Холивуд. Различни медии, различни бизнес модели.
va pensiero

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Apr 14, 2014 6:57 am

Само по въпроса с деконструкцията - Песента не е деконструкция на фентъзи изобщо. Напротив, поредицата е интензивно фентъзи, при това фентъзи елементът е все по-силен, до степен сериалът да е само около сезон разстояние от момента, в който ЦЯЛАТА игра на тронове се оказва безкрайно ирелевантна, защото всичко виси на нашествието на Другите и войната им с Червения бог.

Мартин изведе жанра в нова посока, която много други автори след него последваха. Фентъзито вече не е САМО героични герои, които са движени от ветровете на съдбата и съответно са неубиваеми. Но това не прави писането му деконструкция, нито примерите, които Амелия дава, са толкова оголени и елементарни в книгите, колкото са в сериала. Малко по-задълбочено познаване на жанра веднага ни показва, че Мартин отдавна не е уникален с подхода си.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Apr 14, 2014 7:21 am

Явно аз не съм единствената, която вижда деконструкция на фентъзи тропове в Песента, след като книгата си има цяла отделна страница в графата деконструкция на tvtropes. Определено ми мяза на деконструкция тая цялата работа. Примерно в Ериксън, който също се води качествен фентъзи автор, не го получих това усещане за деконструкция.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon Apr 14, 2014 8:25 am

Мисля, че има доза деконструкция, доколкото сигналите в определени сюжетни линии са твърде силни в посока "Знам как е било досега, но няма повече да го правя".

Фентъзито все пак е било особено инфантилно в годините, когато Мартин си е писал първата книга. В подобна среда няма как да не пишеш поне отчасти срещу установеното статукво.

Мартин не е само "задълбочаване" на фентъзито според мен, а пичове като Нед го доказват - все пак си взе не от логичен развой на събитията, а от прищявка на Джофри, което на мен ми звучеше точно като "мислехте си я една, ама тя ква стана". В един исторически логичен фентъзи свят Нед просто щеше да си отиде на Вала без много fuss.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Apr 14, 2014 8:46 am

Не казвам, че само ти или Х или У мисли така. Казвам, че не това е основната цел. Не споря, че Мартин е имал за цел да напише нещо по-реалистично и психологически комплицирано, но не мисля, че основната му цел е била деконструкция на жанра. За мен по-точното определение е еволюция. Морална многопластовост в жанр, който дотогава е бил основно черно-бял в това отношение.

А смъртта на Нед има роля в общия хаос, който води до войната на Петимата Крале. Тя е ОСНОВЕН двигател на целия сюжет на поредицата.

Иначе Малазанът има други проблеми, но моралната сивота е на линия. Същото е и при Бакър, където добри герои на практика няма. Доколкото знам и Аберкромби е така, а и други автори в последните години се нароиха.


===========================

Междувременно Мартин към феновете на сериала тази седмица - You are welcome.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Mon Apr 14, 2014 9:27 am

Много як епизод. Сватбите в този сериал винаги си струват!

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Apr 14, 2014 9:32 am

Trip wrote:Мисля, че има доза деконструкция, доколкото сигналите в определени сюжетни линии са твърде силни в посока "Знам как е било досега, но няма повече да го правя".

Фентъзито все пак е било особено инфантилно в годините, когато Мартин си е писал първата книга. В подобна среда няма как да не пишеш поне отчасти срещу установеното статукво.

Мартин не е само "задълбочаване" на фентъзито според мен, а пичове като Нед го доказват - все пак си взе не от логичен развой на събитията, а от прищявка на Джофри, което на мен ми звучеше точно като "мислехте си я една, ама тя ква стана". В един исторически логичен фентъзи свят Нед просто щеше да си отиде на Вала без много fuss.
Те тфа. Случилото се с Нед, случилото се със Санса, случилото се с Роб Старк и прочее за мен са очевидна заявка, че Мартин съвсем целенасочено разчепква клишета, заради разчепкването им, а не само защото иска да направи комплексни и реалистични персонажи. За мен това е деконструкция. Твърде in your face е всичкото и е реализирано по един твърде самодоволно тролещ начин, за да не е деконструкция.
Spoiler: show
Бтв, ДЖОФРИ УМРЯ ГРОЗНА СМЪРТ, НАЙ-НАКРАЯ, ЙЕС БЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕ!!!!!!!!!!!!!!! Пу, откога го чаках тоя момент!
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon Apr 14, 2014 10:57 am

OMFG!!! :panic:

Image
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Mon Apr 14, 2014 11:05 am

W8 wut... Събитието на епизода беше супер естествено, но ми е интересно как ще извъртят работата със Шае, иначе просто финала на 3та книга си отива.
Marfa, крада го.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon Apr 14, 2014 5:27 pm

This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests