A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jul 12, 2011 12:09 am

ХАХАХАХАХАХАХАХАХАХАХА!!!


...смешности...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Tue Jul 12, 2011 12:31 am

Докторе, прав си за Watchmen (който на мен ми хареса, въпреки многото недостатъци), но поне при мен нещата въобще не са толкова еднопосочни при сравнението на сериала с книгата. Мартин е много добър писател, но една от слабостите му е, че не винаги успява да нацели подходящия ритъм за всяка сцена. По точно, постоянно пуска ужасно много детайли, което е ок когато описва многото пътувания сред горите, но по-напрегнатите му сцени биха се подобрили много ако ни спестяваше малко от описанията.
В сериала пък е обратното - на сценаристите им се е налагало да действат експедитивно, но именно по тази причина някои моменти ми въздействаха много по-силно, отколкото в книгата.
Колкото до актьорите - да, малко hit and miss са, но всички се справят най-малкото адекватно. Да, дори Церсей, макар че съм малцинство в случая.
А Шае в сериала е много по-интересен персонаж, отколкото в книгата. И не ЧАК толкова грозна пък.
Last edited by Vash on Tue Jul 12, 2011 12:47 am, edited 2 times in total.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jul 12, 2011 12:38 am

И кой точно е miss, освен Лена Хийди? Всички други са толкова спот он, че обездумяват.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Tue Jul 12, 2011 12:55 am

Санса, Литълфингър, Дрого и Денерис. Не че са зле, но в сравнение с останалите не винаги успяват да нацелят ролята. А Лена Хийди има много правилно излъчване, колкото и зле да играе.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jul 12, 2011 5:13 am

Излъчването е докато си отвори устата и докато прекара повече от една минута на екрана и видиш, че друго няма.

Да видим другите - Санса е различен образ от този в книгата и актрисата пасва идеално на този нов образ (същата е и ситуацията с Шае). Другите трима според мен са си спот он спрямо образите си в книгата. Литълфингър е точно това мазно преиграващо лайно и там.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
armageddon
Forsaken
Posts: 2936
Joined: Tue Jan 13, 2004 10:24 am

Post by armageddon » Tue Jul 12, 2011 7:24 am

Мне, тука просто е прекалено мазно преиграващо лайно. А образа в книгата не е просто това. А образите като цяло смучат, щото такива няма - просто в сериала са прекалено набързо представени заради огромнейшестата им бройка. Всичко останало е асоциация с книгата.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jul 12, 2011 8:11 am

Дълбоко несъгласен съм и с двете. Чета книгите В МОМЕНТА и Белиш всъщност е дори по-очевиден в тях, отколкото в сериала. Самия сериал го гледах два пъти, втория път с конкретната идея да се дистанцирам от книгите. Ми сори, ама работи, и то твърде добре. А героите - поне основните - получават всъщност адски много развитие, просто в голямата си част не е представено като информация, а като част от поведението.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Tue Jul 12, 2011 9:27 am

Преди известен брой страници обсъждахме подробно кой от каста е най-добре и кой е най-зле и беше обсъден поименно абослютно целия каст, няма защо да го говорим отново и отново.
Но примерно е много показателен факта, че Роланд носи Роб на аватар. Не е само той – и в tumblr и всякакви други блогове и сайтове хората правят графики с Роб, щото актьорът си има екранно присъствие и на това в сериала категорично е наблегнато. Което не е адекватено на романите, където Роб е супер посредствен и обикновен и е най-често фон на случващотото се с другите герои. Човек ако чете книгата едва ли ще си каже „Ех, я да потърся картинка на Роб и да си я сложа за аватар”, защото Роб там е тотално никакъв. От друга страна Джон, примерно, е невероятно силен персонаж в романите и супер обичан от читателите. А в този сериал той е абсолютно безличен – гледа кротко с едни добри очички и мънка нещо, наподобявайки леката меланхолия на магаренцето Йори от Мечо Пух. И колкото и да се напъвам, не мога се сетя дори за една сцена в сериала, което Джон демонстрира характер, силен дух, нито един момент, в който да си кажеш „Брей, този е наистина супер готин и въздействащ, я да си го сложа на аватар!”. И съответно по всякаквите там сайтове графиките с него са по-скоро рядкост, докато тези с Роб са хиляди… Ето това са два случая на погрешно представяне на героите. И докато при Роб е допустимо – защото няма нищо лошо да направиш по-ярък персонаж от безличен такъв, то при Джон не е допустимо.
И това не са единствените примери, просто за тях се сещам още като погледна тази страница... И Денерис е мисткаст, просто защото актрисата не е постоянна – в някои сцени наистина играе добре и демонстрира вътрешната сила на героинята (примерно караниците с Визерис), но в други си изглежда съвсем обикновена и посредствена.

Не е като да искам хората да не харесват сериала - браво на продуцентите, щом за зарадвали толкова голяма публика... Но лично на мен никак не ми се нрави този прочит и мисля, че си имам основанията за това.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Jul 12, 2011 9:39 am

Всъщност Роб си е силно представен и в книгата. Само че в книгата имаш гледни точки, а не птичи поглед, както е в сериала. Там "важни" са ти героите, през чиито очи гледаш, а Роб не е такъв. При все това от главите на Кейтлин ясно се вижда, че момъкът е много грамотен.

Джон аз лично не го намирам променен. Той и в книгата е фъчкащо се мрънкало, а това колко е любим на хората, се дължи основно на факта, че неговата линия е една от малкото с някакво ФЕНТЪЗИ в нея. Това, че нямало "графики" с него (каквото и да е туй), се дължи основно на факта, че не е толкова привлекателен визуално.

Също така няма да се уморя да повтарям, че ДОРИ важността на някои герои да е намалена/увеличена, това е ОК. Сериалът не е книгата. И най-буквалната адаптация винаги е просто "по мотиви от", не директно пренасяне. Сценарият на един сериал или филм НЕ МОЖЕ да следва дословно книгата, щото се получава помия като късните Потъри. Естествено, че Роб, който води война, ще е по-важен от Джон, който цял сезон си бърка в носа, в медиум, който не може да те вкара в главата на героя, но борави силно с визия.


Едит: А дори и напълно случайно да е, в крайна сметка това не са написани/нарисувани герои, а живи хора. Колкото и внимателен кастинг да правиш, накрая един ще има по-силно присъствие, а друг - по-слабо. Кво е трябвало да кажат на Роб - "играй по-зле, че да не засенчваш по-важни герои"?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Tue Jul 12, 2011 9:58 am

От друга страна Джон, примерно, е невероятно силен персонаж в романите и супер обичан от читателите.
Не и на този форум, ако правилно си спомням. 8-)
Поне за мен е определено сред най-слабите герои, особено в първия том, когато основното му занимание е да се оплаква.
в този сериал той е абсолютно безличен – гледа кротко с едни добри очички и мънка нещо, наподобявайки леката меланхолия на магаренцето Йори от Мечо Пух. И колкото и да се напъвам, не мога се сетя дори за една сцена в сериала, което Джон демонстрира характер, силен дух, нито един момент, в който да си кажеш „Брей, този е наистина супер готин и въздействащ, я да си го сложа на аватар!
Значи си е съвсем точна адаптация. 8-)

Роб по никакъв начин не е посредствен като образ в книгите, просто не е PoV герой - въпреки това си има фенове с лопата да ги ринеш.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Tue Jul 12, 2011 9:59 am

Ми не, просто можеше да им разменят ролите и щеше да е чудно.

Ясно е, че сериалът не е книгата и директното пренасяне е супер лошо. Аз казах по-горе, че любимата ми сцена от целия сериал е разговорът на Церсей и Робърт, който въобще не е от романа, но беше супер идейно хрумване и доставяше удоволствие да се гледа.
Идеята е, че сериалът хем в повечето случаи се опитва да следва буквално книгата и предава доста от диалози дума по дума, хем мисткаства половината персонажи, така че героите стават различни и натресените им от книгата реплики просто не им прилягат. И цялото нещо, поне в моите очи, издиша.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Jul 12, 2011 10:07 am

Джон е доста адекватен като имбецил за момента но някак не го виждам в ролята му от трета книга да речем.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Tue Jul 12, 2011 1:20 pm

Аз не виждам проблема с Джон в книгите. В първа книга освен в началото нямаше някакво голямо мрънкане, а където имаше друго не е необосновано. Айде вие да сте копелета при такъв социален строй. И съм съгласен с Доктора че в сериала ми е некъв никъв. Само на 3 епизода съм, ама сега сериалът и светът ми изглеждат някакси кухи и празни. да оставим как са превърнали супер емоционалните и яки секс сцени с Денерис във баш рейп.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Jul 12, 2011 1:26 pm

Жон не е просто няккъкъв рандъм бастардо а е признат за син на владетеля и живее с децата му на равни начала , като е получил подобаващо образование и обучение.
Съвсем различно от бастардите на крал Робърт и другите подобни.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Tue Jul 12, 2011 1:27 pm

Т'ва не променя факта че всички го презират заради т'ва в началото.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 57 guests