A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Fri Jul 08, 2011 11:15 pm

Claymore47_Fen wrote:Бе да не са го свалили от замундата? Не го намирам, аз сега го почвам. :(
Има ги всичките в the pirate bay на каквото искаш качество. А и да са баннати можеш през магнитите да минеш.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Sat Jul 09, 2011 10:09 pm

Тази, дето ще играе Бриен, красива? Вие шегувате ли се?

Ако никога не бихте се оженили за актрисата, която играе Бриен, значи екипа на сериала е направил правилният избор. Аз поне не бих се оженил за тази госпожица, т.е. за мен си е ОК като подбор.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Sun Jul 10, 2011 10:43 am

Абе и аз не съм особено впечатлен от Бриен, не съответства много на представата ми, но след доста грозната Шае и редовните out of character забежки при Санса ми се струва някак ненужно да се изненадвам на некоректния към романите кастинги или сценарий…
Но сигурно въобще няма да се занимавам да гледам втори сезон, сериалът очевидно не е моята бира...
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Jul 10, 2011 11:17 am

Зачетох първата книга пак... доста е увлекателна, но въпреки че когато излезе първият епизод, действието ми се стори театрално, тромаво и осакатено (говоря за сцените преди идването на Робърт), сега изведнъж осъзнах, че всъщност са силно добри сценарно - не само че подбират важното, но и с внимателни промени и добавки правят нещата доста по-въздействащи и кредибилни от оригиналните сцени, в книгата, които бучат с unnecessary eloquence (особено пролога с Другите). Единствената сцена, която беше по-куул в книгата е как Другите обграждат Ройс и го нарязват на парчаци - във филма всичко стана твърде бързо, но пък по-horrory.
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun Jul 10, 2011 11:59 am

Докторе, не мога да разбера как така дали ще гледаш сериала, или не, го определя това дали героите визуално пасват на *представите* ти за тях...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Sun Jul 10, 2011 8:29 pm

Ами имам определена визия за героите и света ми е някак не ми доставя особено удоволствие да гледам чуждата интерпретация. Неприятното за мен се състои не само в разликата, ами във факта, че персонажите в повечето случаи не печелят нищо от тази разлика. Образът на Санса не се обогатява от това тя е да е високомерна, арогантна и груба, образът на Шае не се обогатява от това тя да е такава грозна, образът на Денерис не се обогатява от това, че актрисата е непостоянна и играе ту добре, ту зле. Има някои изключения, примерно Кейтлин и Роб, които ми се струват в някаква степен различни от първообразите си, но все пак интересно представени, със силно екранно присъствие. Но те са изключения, поне за мен…
Другото, което смятам за лошо в сериала, е наистина неспособността му да адаптира романа. Доста от сцените са дума по дума от книгата, но при Мартин действието и диалозите са само половината от всичко, другата половина са личните възприятия, оценки и мисли на персонажите, от чието име са разказани главите. Тези неща няма как да се предадат в сериал чрез аудио монолози докато едно мълчаливо лице се взира в камерата, това ми е ясно. Но все пак има начин те да бъдат поне донякъде предадени, да бъдат адаптирани към изразните средства в телевизионната медия, а продукцията на ХБО някак не се постара достатъчно да направи това. На мен страшно много ми харесаха някои сцени, които липсват в книгите – примерно разговорът на Церсей и Робърт, или закачките на Варис и Кутрето. Но тези интересни моменти също бяха по-скоро изключение, отколкото правило. В повечето случаи актьорите просто четяха репликите от книгата и макар някои да четяха наистина добре, пак не създаваха образи, които да ме вдъхновят. А силата на тази история, поне за мен, винаги е била по-скоро във вдъхновяващите герои и техните вътрешни светове, отколкото в самия сюжет.

Та с две думи - не мисля, че сериала може да особено да ме обогати, след като съм чел книгата, така че ако не успява поне да ми достави удоволствие, ми е някакво безсмислено да го гледам. Мога да използвам времето си за неща, които лично на мен ще ми бъдат по-приятни или полезни.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Jul 10, 2011 9:41 pm

Ама Шае не е грозна! Тя е сластно курве, което знае какво иска и няма нищо против да го постигне дори посредством някакво джудже, било то и Ланистър. @_@ А Денерис си играе добре, момичето. Тя и в книгата има твърде малко екранно време, в което плува като в някаква мъгла и човек трудно може да разбере душевността й.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Sun Jul 10, 2011 9:49 pm

Абе Шае си е пълен патър, много по-хубава си я представях лично аз. А Денерис не и се получава изобщо в половината от случаите, но пък беше добре в последната серия. Ще видим как ще е следващия сезон.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jul 10, 2011 10:45 pm

А Докторе, я сподели с какво те обогатяват Х-мените, които имат във всеки филм нейде къмто 10 000 различия с коимиксите, в 11 от 10 случая - ненужни?

Изобщо, ЗА БОГА!
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Jul 10, 2011 10:52 pm

Откъде идва лафа с доктора? :roll:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Jul 10, 2011 11:14 pm

От това, че в ника му се съдържа думата "доктор"? О.о
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Sun Jul 10, 2011 11:59 pm

Е, хайде сега, Х-мените са съвсем друг случай. Те още в собствената си медия не са толкова консистентни – истории за тях се пишат от близо 50 години, редица различни автори са ги развивали по редица различни начини, имат десетки версии от алтернативни бъдещета и светове, имат разнообразни проявления и в други медии и въобще са си каша. И всеки потенциален режисьор/сценарист има изключително малко твърда база и супер много варианти за надграждане. И оттук става важно дали филмът чисто и просто пресъздава образите интересно. Ето примерно в най-новия филм супер много ми харесва начина, по който Вон пресътворява Екзейвиър и Мистик – променя ги, но ги оставя интригуващи и приятни.

Ако трябва да сравня Игра на тронове с комиксова адаптация, това би бил по-скоро Watchmen. И двете разказват конкретна история с конкретни герои. И в Watchmen уж репликите бяха точно по комикса, уж костюмите и декорите бяха що годе автентични, ама все пак нещо така липсваше, цялостното усещане не беше точно нацелено. Просто се усещаше загубата на нещо при прехода от една към друга медия… И то не нормалната за този преход загуба, ами точно некомпетентност в адаптирането по вина на тези, които работят с втората медия. Аз лично и в този сериал имам някакво такова чувство за загуба.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
armageddon
Forsaken
Posts: 2936
Joined: Tue Jan 13, 2004 10:24 am

Post by armageddon » Mon Jul 11, 2011 12:20 am

Подкрепям, че на Game of Thrones нещо му липсва. Най-малкото не е as зарибяващ as книгата. На мен лично ми е прекалено буквална адаптацията, +/- някой дребни козметични промени, като вида на героите.

User avatar
Rentless
Scholar
Posts: 149
Joined: Fri Aug 06, 2010 7:44 pm

Post by Rentless » Mon Jul 11, 2011 2:36 am

Много точно хващате недостатъците на тоя сериал. Като сменяш медията, сменяш и изразните средства.
Да вземем първия епизод и Бран. Бран трябва да ти е главният герой в тоя епизод. Той трябваше да ти е екскурзовода. Да ти покаже Старките, Зимен Хребет, да разбереш защо трябва да ти пука за тия хора и за това място. И като видиш колко го обичат тия хора, как Бран е сърцето на това място, ще ти запука и за Бран. И като видиш после кво правят на това хлапе Ланистърите, ще ти пука. Ще искаш да видиш какво става.

Е не е така в книгата, ще каже някой... Е, това е сериал, не е книгата, ще кажа аз.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Mon Jul 11, 2011 8:30 pm

Rentless wrote:Много точно хващате недостатъците на тоя сериал. Като сменяш медията, сменяш и изразните средства.


Е не е така в книгата, ще каже някой... Е, това е сериал, не е книгата, ще кажа аз.
Това е точно така, аз даже не виждам и следи от сценарий. Нечестното е това, че с никакви усилия и нисък бюджет пожънаха такъв успех и пари.
Не знам какво е становището на Мартин, но ако се уважава като автор, би трябвало да не е щастлив. Ако популярността и парите са приоритетът му трябва да бъде много доволен.
А на мен като зрител, не ми допаднаха акцентите. Плюс леката дървенийка. А каста е спорен, понеже в една част ми допадна а в друга съвсем не. Подходиха силно шаблонно към част от персонажите.

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 79 guests