A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by трубадур » Thu May 16, 2019 9:59 am

Amelia wrote:
Thu May 16, 2019 9:02 am
Така че наистина до съвсем доскоро я виждах като силно положителен персонаж и първата реална скомина с нея ми беше като разпъна по пътищата робовладелците на Мирийн или квото там му беше името на оня град. Това беше seriously fucked up и реално такава жестокост нямаше оправдание.
Тва беше заради децата, на всеки километър или квото там се падаше бяха разпънали дете по същия начин, демек бая обосновано. Въобще смъртта на деца и ненаказването им е исторически достоверно, ама в троновете си ги наказваха. Джофри и гвардията му, барабар с оня плешивия, дето Джон екзекутира, си платиха за избитите бебета. Робовладелците и те. Рамзи беше ясен, ама си взе подобаващо. Теон да не говорим. Само келешът клегейн не му се случи нищо и умря като герой, нищо че закла детето на свинаря още в първи сезон и заради което Аря му набра. Брат му за разлика от него му го начукаха, но па взе, че стана зомби, та е малко 50/50

Та тая постъпка на Дани си беше ок. Но откак е Дани след книгите положението е трагично.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Ghibli » Thu May 16, 2019 10:04 am

Ъ, за Денерис и смъртта на брат й пък съвсем не съм съгласна. Брат й на Денерис беше много неприятен човек, който през целия й живот я е тормозел психически И физически. Същият този брат без минутка колебание я продаде на някакъв дивак, който да си я изнасилва в степите когато му се прииска. Не помня имаше ли някакви намеци за инцестни попълзновения от негова страна, май да, но може и да бъркам. Та като цяло е по-учудващо, че Денерис не тропна едно хорце при смъртта му, отколкото това, че видиш ли била спокойна.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Ambartanen » Thu May 16, 2019 10:09 am

Общо взето много от важните неща за историята на Денерис* липсват в сериала, което само по себе си нямаше да е толкова трагично ако бяха заместени с нещо. Вместо това обаче историята минава от "тези действия може да са ранни притеснителни знаци в ретроспекция" през "тя е спасителя на света и готова да жертва мечтите и армиите си, за да направи правилното нещо" до "опа, тя тотално изчатка и стана най-лудия Таргариен в историята на света."

* Липсващите неща според мен доста ясно показват какви са драмите на Мартин с петата книга и защо смята за нужно да налее толкова неловък пълнеж в нея.

Цялата история с (f)Aegon е там, за да има друг Таргариен обичан от народа и претрепал мразената Церсей преди Денерис да се появи с нейните орди. Тя вероятно ще е научила, че той е измамник и поставено лице на Варис и Илирио, но никой от местните хора няма да й вярва, както не вярваха на Станис. Това ще обясни не само тривии като защо Златната Компания е готова да се бие срещу дракони, а и защо Дани всъщност се чувства предадена от хорицата на Кралски Чертог и защо Джон като се обяви за втори Аегон Таргариен с по-добър клейм за трона, тя няма да реагира добре.

Разпределението на Кутрето и Санса в The Vale, Варис контролиращ (f)Aegon и Тирион съветващ Дани всъщност ще даде много възможности за политически интриги и реални опоненти, а не просто изсмукания от пръстите Юрон.

Дори най-досадната за мен част от книгата- пътуванията на хленчещия Куентин Мартел, показват унищожението оставила Денерис след себе си. Това може в пета книга да не ни обръща директно срещу нея, защото знаем че имаше добри намерения и просто сгреши, но когато започне да прави същото в Уестерос без да си е научила и грам урока, всичките обяснения защо не може просто да превземе града с дракони и армия и да се обяви за победител ще бъдат подплатени с уроци от миналото, които просто липсват в шоуто.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Marfa » Thu May 16, 2019 10:12 am

Визерис постоянно врънкаше, че Денерис не се била родила по-рано, за да се омъжи за Регар, както си било редно, щипеше я по циците, смяташе, че двамата с нея трябвало да си се оженят ако обстоятелствата не били такива... И като цяло беше гнус от типа на Джофри. Така че Денерис се държа относително нормално, отделно, че все пак си кръсти дракона на него, за да го почете. И да, имаше основание да разпъне ония търговци след онова, което бяха направили. Честно казано, най-вероятно и аз щях да направя така, ако не и нещо по-гадно. Колкото и да го бистрим, тя просто си изперка напълно внезапно. Беше толкова логично, колкото и Джон да яхне Регал (ако не го бяха претрепали като досаден комар, нале) и внезапно да попилее примерно съседното село.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by трубадур » Thu May 16, 2019 10:30 am

Бтв, аз имам съмнения относно колко двете Д-та наистина са виновни, поради простата причина, че тия проекти са си ебали дома. Допълнително е, че тия слухове за предложението на ХБО за повече епизоди първо са слухове, второ не означава, че са били придружени с повече пари. Както казах по-рано, преди 2 години стана ясно, че актьорите искат по-добро заплащане, което се случва при всеки хитов сериал и не знаем точно какви измекярщини се случват когато се навигират сложни договори и милиони долари. И последно (щото дедпуул се споменава заради едното Д), това старо видео от две от легендите в тоя бизнес хвърля известна светлина върху процеса:

https://www.youtube.com/watch?time_cont ... VX6j4fRR8Y

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Trip » Thu May 16, 2019 10:37 am

Денерис след златния дъжд на брат ѝ имаше и доста солиден елемент на performance, опити да се самоубеди и самовкара в състоянието на духа, което осъзна, че ѝ е нужно, за да оцелее, а пък физическата ѝ реакция с лекота можеше да се тълкува и като вцепенение и перде, което си пуска в главата.

Това, че ония двамата, от играта на Кларк и написаните от тях самите реплики, решават да затрият всякакъв подобен подтекст, първо, чупи най-базовите принципи на screenwriting-а, и второ, смърди най-вече не толкова на некомпетентност, колкото на долнопробно ретконване и оправдание за мързел, щото се съмнявам да не са наясно с това, че актьорски изпълнения и реплики могат да имат пластове.

@трубадур, това с HBO и предложението им е цитирано в материал на Форбс, тъй че ако приемем, че си проверяват източниците, явно е вярно. Встрани от това, писането е очевадно зле, независимо от това какви ограничения са си поставили.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by AlDim » Thu May 16, 2019 11:14 am

Много добър и подробен анализ на развитието на Денерис и защо превръщането й в луда кралица е зле:
https://www.youtube.com/watch?v=2mlNyqhnc1M

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by трубадур » Thu May 16, 2019 11:40 am

Trip wrote:
Thu May 16, 2019 10:37 am

@трубадур, това с HBO и предложението им е цитирано в материал на Форбс, тъй че ако приемем, че си проверяват източниците, явно е вярно. Встрани от това, писането е очевадно зле, независимо от това какви ограничения са си поставили.
Ебаси :mrgreen:

бтв, за мен тоя сериал е зле още от някъде първите си епизоди, та никога не съм го държал на особено висока почит, но това, дето се случва последните 2 сезона е доста под критичния миниму и затова съм скептичен относно вината да е само в двата чувала. Нещо много, много лошо е станало за такова падение. От друга страна дисни твърдят, че Раян Джонсън (мастърът на обърнатите очаквания, от който явно двете Д-та се учат) е имал пълен контрол върху последното джеди, а той е некъв пълен мишок. Ще ми се да има някви транскрипции на екзекютив срещите от тоя калибър, когато са се решавали какво ще снимат и за какво ще се харчат пари. Безумието, което е този сериал е невероятно в момента.

User avatar
tiffany aching
Misting
Posts: 254
Joined: Wed Apr 10, 2019 10:09 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by tiffany aching » Thu May 16, 2019 1:50 pm

Dr. Horrible wrote:
Thu May 16, 2019 8:52 am
Иначееееееее, на мен са ми много смешни тея петиции сезонът да се презаснеме. Не могат ли да напишат фенфикшън като нормалните хора :lol:
...Хората не са ли свикнали вече, не са ли гледали маса неща, не са ли си развили механизми да се справят с подобен род кофти емоции? Хем ми е странно, хем ми е жал.
Предполагам, имаш предвид по-скоро психологически-философската перспектива на приемането и излишните драми, както си отбелязал - в следствие на неовладени емоции. На лично ниво съм съгласна с теб, но самата петиция предполага една колективност и обща кауза. Аз имах своето изживяване в голяма степен благодарение на феновете по света и у нас, приятелите си, SD, коментарите във форума (които чета с удоволствие)... и най-вече въображението, логиката и ентусиазма на всички! :heart:

Подписах петицията (последно като проверих гонеше 300 хиляди). Без да зная дори дали бих гледала римейк, колкото и да ми се струва невъзможен. Защото въпросът е принципен, а и ме радва инициативата на фендъма. То е ясно, че в главата си всеки (малко или много) има свой собствен фенфикшън. :) Но не е там работата. Или е точно там? :lol: Неее, не знам за останалите, но на мен лично ми омръзна много от продукциите да протичат по сценарий:
Първа фаза - силно начало, за да се зарибят хората. Втора фаза - "смукане на пъсти" и "разтягане на локуми" с цел money-grabbing. Трета фаза - незадоволителен, какъв да е край. :oops:

Конкретно в случая на GoT всички граници бяха преминати и то до степен човек да се чуди сценаристите ли са малоумни или той самия. И/или да не би уважаемите шоурънъри да смятат многострадалния зрител за оформен имбецил? Така че поздравления за петицията и всичко останало - нека е за урок - не се прави така! Мамка му! Какво - и този ли фрапиращ случай на безпрецедентно фиаско трябваше да бъде преглътнат като че ли е поредната безвкусна и претоплена каша в ефира?
Marfa wrote:
Thu May 16, 2019 9:26 am
Да не забравяме Шотландски боец. След ШБ 2 беше направен ШБ 3, чиято цел беше заличаването на спомена за забележителната идиотщина на продължението с всичките му там инопланетяни, смехотворни екологични решения и цялата останала гнус. И понеже това не стигаше, беше направен и сериал, впрочем не съвсем лош, който напълно и изцяло затри всичко, станало в ШБ 2. Ама дали тук ще могат да се презаснемат няколко сезона по адекватен начин - не мисля.
Да... най-вероятно няма да успеят. Не знаех за това около ШБ, благодаря!
Last edited by tiffany aching on Thu May 16, 2019 2:00 pm, edited 3 times in total.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Claymore » Thu May 16, 2019 1:55 pm

Добре бе, само аз ли не намирам нищо лошо в разпъването на кръст на робовладелци и търговци с роби, ДОРИ да не са разпъвали те деца на кръст? Водих такъв спор с един онлайн познат, който настояваше че въпреки лошото темпо на промяната в сериала, в книгите от време оно било очевидно че Денерис се е запътила натам и не е наред... което не го виждам да е изобщо толкова очевидно, освен евентуално вече към пета книга да има по-очевидни . До оня момент винаги е действала ответно на нещо, което й е направено или се е случило. Но за робовладелците не ми е жал хич
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by трубадур » Thu May 16, 2019 2:14 pm

Тя в книгите и няма на какво точно да стъпи, за да изперка чак толкова, макар да има няколко намигвания, но те могат да се тълкуват и като боен, млад нрав на неопитна девойка, на която й е дошло до гуша. Върви по клишето на богоизбраната само постоянно да й се показва колко скапан е светът около нея и баш джъст владетел не се получава, когато човешката природа си иска своето - това важи както за нея, така и за всички около нея, а там е претъпкано. Първо че се е обкръжила от толкова играчи и интриги, че свят да ти се завие, второ драконите не й се подчиняват. Осъзнават, че е важна за тях, но я спасяват само веднъж от клане само за да я заебат в степите.

А тя в сериала е ОП от ебем ти колко време и цялото връткане да ебем ли церсей, или не е едно от многото, ама многото големи глупости, които се сервират с години. И въпреки това тоя сезон успява да ги бие по тъпотия. Уникална работа.

User avatar
tiffany aching
Misting
Posts: 254
Joined: Wed Apr 10, 2019 10:09 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by tiffany aching » Thu May 16, 2019 2:20 pm

Claymore wrote:
Thu May 16, 2019 1:55 pm
Добре бе, само аз ли не намирам нищо лошо в разпъването на кръст на робовладелци и търговци с роби, ДОРИ да не са разпъвали те деца на кръст? Водих такъв спор с един онлайн познат, който настояваше че въпреки лошото темпо на промяната в сериала, в книгите от време оно било очевидно че Денерис се е запътила натам и не е наред... което не го виждам да е изобщо толкова очевидно, освен евентуално вече към пета книга да има по-очевидни . До оня момент винаги е действала ответно на нещо, което й е направено или се е случило. Но за робовладелците не ми е жал хич
Разпъването на кръст на робовладелците е лошо и жестоко. Но! Това което робството причиняваше бе в пъти по-зле и както обикновено го отнесоха децата. :x Според мен стореното от Денерис бе (донякъде) оправдано... с цел упражянване правото на (само)защита срещу подобни практики, превенцията им и т.н. Дали ми е жал за робовладелците - и да, и не.
Обаче да се говори за следствието е неправилно. Причината бе в робството... само че... докато има роби, ще същесвуват робовладелци, и обратно. Онова с "трона" е същото, но в по-приемлива опаковка.

Относно 'лудостта' й. Драмата е (особено добре показана в книгите и по-малко в сериала), че самите хора не са готови за промяната, която тя искаше да им помогне да осъществят, т.е. за свободата си. И Денерис правилно поиска от тях да се борят сами за постигането й. Но... уви.
Другото - жестокостта, която й се налагаше да упражнява (и дори да става свидетел), съчетана с нерешените й лични проблеми със суетата, властолюбието, самотата и т.н., степента на еволюция/зрялост на самите хора, за които се бореше, закономерно биха могли да доведат до "събуждането на дракона й". Дали е развита подобаващо в GoT тази тема - не. :oops:

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Ambartanen » Thu May 16, 2019 2:29 pm

Claymore wrote:
Thu May 16, 2019 1:55 pm
Добре бе, само аз ли не намирам нищо лошо в разпъването на кръст на робовладелци и търговци с роби, ДОРИ да не са разпъвали те деца на кръст?
Еми доста отвратително наказание е. Не я прави злодей само по себе си, но да причиняваш на стотици хора бавна и супер болезнена смърт (задушаване след часове страдание) без дори да знаеш кои точно са те и каква връзка имат ако някаква изобщо с причината за това групово наказание... it's pretty fucked up. Дори да не навлизаме в модерния морал (приемливо ли е смъртното наказание изобщо), сравни го с позицията на Нед- поглеждаш човека в очите, казваш му защо го наказваш, даваш му възможност да се изкаже и после му даваш най-бързата и безболезнена смърт, на която си способен.

Затова работи като трета от десетки стъпки към "Лудата Кралица."

1. Гледаш как екзекутират брат ти, който е чудовище.
2. Екзекутираш хора, които лично са те предали и съответно добавяш малко отмъщение с особено болезнена смърт.
3. Екзекутираш по най-бруталния достъпен ти начин стотици хора, защото вероятно почти всички от тях са отвратителни хора... но не проверяваш дали всеки индивидуален човек от тях е виновен.
4. Екзекутираш политически опоненти, които не искат да следват заповедите ти и вероятно подкрепят убийци и бунтовници, но нямаш доказателство за това.
...
99. Избиваш малките хорица поддържащи фалшивия ти племенник. Ти си им дала доказателства, че той е лъжлив, но тях ги е страх от теб и обичат него и са те принудили да водиш години кървава гражданска война, в която си загубила близки хора и два от драконите си. Щом няма да те обичат, ти за тяхно добро ще ги накараш да се страхуват от теб и да ти се подчиняват... поне тези, които преживеят драконовия огън.

User avatar
tiffany aching
Misting
Posts: 254
Joined: Wed Apr 10, 2019 10:09 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by tiffany aching » Thu May 16, 2019 2:44 pm

А, да - Ambartanen ме подсети към проблемите на Денерис от личен характер да добавя и отмъстителността й.
Драконовски мерки - имаш робовладелци, предатели, врагове и глупав народ - имаш проблем. Здрасти Сталин! :lol:
Колкото до Нед... и той сгреши с обезглавяването на "дезертьора". Това е опасността от раздаването на правосъдие.
Както се казва - без любов (в широк смисъл), то се превръща в жестокост. Edit. > Насила хубост не става.
Chaos isn't a pit, chaos is a maze.
Извадих си го от коментарите под you tube клипчето, което постнах вчера. Хареса ми. :)
О, а и това:
These violent fans are having violent ideas!
Last edited by tiffany aching on Thu May 16, 2019 2:58 pm, edited 2 times in total.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by трубадур » Thu May 16, 2019 2:57 pm

То при нед беше поетик джъстис, все пак тогава имаха материала на мартин. Нед обезглавява някого, който е прав, ама няма кой да го защити или да е там да му подкрепи думите, същото се случва и с Нед, прав е за джофри, ама не им дреме, а и доказателства йок. И е доста добра рамка на пътечката му и в тоя отрязък от живота му, в който го виждаме. Бонус е, че и в двете екзекуции все пак някаква част се върти около нощната стража. Единият уж бяга от тях, другият уж ще иде при тях. Въпреки че дори в началото изтърваваха някои важни черти в характерите на дадени герои, като следваха буквално текста на книгата, дори без да осъзнават им се получаваха нещата. Ама от друга страна дадоха яките диалози на Варис и Кутрето, Робърт беше мвп, а връзката с Церсей беше убиец. По-натам като дойдоха Марджери и бабата пак драскаха собствен материал. Натъкмяваха си прилично нещата. Как така ще пишеш сносно с години и изведнъж ще изпърдиш толкова нещата. :ninja:


пп. Много ме яд за тоя сериал. Явно Сопраносите, поне засега, ще си останат това нещо на ХБО, където нямаше лабаво за 6 сезона. Дедууд го осакатиха, вторият сезон на the wire, както и половината пети бяха щета, два метра под земята просто не го помня, ама май там беше винаги гледаемо, True Blood се срина още във втория си сезон, Boardwalk Empire почна великолепно и първите им 2 сезона ги смятам за най-добрата телевизия, но последваха 3 паянтови, като 4 беше почти боклук, Рим беше безобразно ръшнат, Карнавал става само в първия си сезон и добре беше спрян навреме. Мъка баце.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 72 guests