A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by RRSunknown » Tue May 14, 2019 12:15 am

Гледам сериала само за да се схвана меметата после.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Dr. Horrible » Tue May 14, 2019 8:33 am

На мен пък много ми хареса епизодът, да му се ненадяваш :mrgreen:

Смятам, че наистина много хубаво завърши арките на голяма част от героите в сериала. Визуално беше съвършен - много красив, много силен, невероятно изпипан. Не знам дават ли Еми-та и Златни глобуси за грим, но този епизод определено ги заслужава - от изпитата Дани в началото, през Джайм и Планината, до феноменалната Аря в края... Просто беше върховно. И всичките статисти, покрити с пепел, с изгаряния, с отразяни крайници, всичко изглеждаше толкова болезнено и толкова истинско, просто беше съвършено.
Радвам се, че този сериал, който толкова дълго или пропускаше битките, или наблягаше основно на гледната точка на войниците, в своя предпоследен епизод направи рязък завой и показа така въздействащо гледната точка на цивилното население, носещо последствията от войната. Една от големите разлики във войните сега и преди 70 години е това, че докато във втората световна война основният процент загинали са били войниците от двете страни, то във войните сега, с оръжията за маково унищожаване, основният процент загинали хора са от цивилното население... Виждате войниците на НАТО какво правят навсякъде по света, как хвърлят бомби върху градове, болници и училища, как американските военни изнасилват местни жени... Наистина не очаквах, че сериалът ще обърне поглед към това и ще го покаже. Хареса ми изключително много.

Лудостта на Дани не е нещо неочаквано. Тя от първи сезон не трепна, докато изгаряха брат ѝ - той беше отвратителен насилник, но все пак да гледаш как човек гори пред теб и умира ужасно и дори да не трепнеш си е чудовищно. После в Ащапор, когато самата Дани прие да размени един дракон за огромна армия, тя каза "Дракарис" и изгори цял площад с хора без никакви проблеми. И в по-късните сезони събра всички мъдреци и войни на дотраките в оная колиба и ги изгори всичките. Драконът винаги е бил част от нея. И сцената, в която тя чу камбаните и се опита да го овладее, беше много въздействаща. Наистина се виждаше борбата на лицето ѝ, яростта ѝ, желанието ѝ да си отмъсти на тоя град, да го унищожи и разруши целият... Беше плашещо, но убедително, поне за мен.

Джайм и Церсей бяха великолепни, също и Джайм и Тирион. И тримата Ланистърски актьори изиграха ролите си перфектно. Церсей и Джайм, като се видяха отново, почти без думи някак доставиха безумно силна сцена. Жал ми стана и за двамата...

Истината е, че действително много от героите в историята не можаха да избягат от вътрешните си демони, не можаха да наскочат своята предопределеност. И това беше направено страхотно. Струва ми се, че най-голямото мерило за това дали някой герой от поредицата е достоен, е дали е успял да се промени в течение на историята. Примерно Церсей не успя да се промени изобщо - от първи сезон имаше шанса да избяга някъде с децата си, но го отказа. И докрай остана такава, докрай впита във властта, и отказа шанса да избяга. Джайм също винаги е бил готов да жертва всичко и всеки заради нея. Преди години той е убил един луд и чудовищен крал, който е трябвало да си замине, и хората са го намразили затова. И сега тръгна, за да спаси града и да осуети всеобща смърт, а хората пак го нарекоха предадел и го намразиха за това. Той искаше на няколко пъти да започне на чисто, да сложи нова страница, но всичко, което са споделяли с нея, беше прекалено силно и вечно. И си умряха заедно. Планината имаше залитания по вярата и мирния живот, но в него винаги си остана този огън, това желание за отмъщение, желание да накажа брат си, и той така и не може да го надскочи... Сравнете със Санса - малкото гълъбче, което искаше да се омъжи за красив принц и да му народи много синове. Колко порасна тя, колко се разви. Сравнете с Теон, който беше жаден само за признание и слава, а накрая се жертва за кауза и спечели сълзите на Санса - жена, която беше наранил по толкова брутален начин. Тирион беше пиян курвар, в един момент дори беше изпълнен със злоба и ненавист към сестра си (с причина)... и накрая се отърва от това, прости, опита да ѝ помогне дори. И не намираше утеха в алкохола и курвите, мислеше за по-големите проблеми на света. И Аря, така впита в желанието си за мъст, която все пак успя да се отскубне, успя да послуша Сандор и да спре. И съответно по много метафоричен начин веднага след това умря... и после се прероди. Наистина искам тя да се върне при сестричката си.

И така... Нека не забравяме все пак и основното послание на тази серия:

SANSA WAS RIGHT!!!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Killua » Tue May 14, 2019 9:01 am

За мен дъното беше трети. Няма как да стане по-зле откъм история. Четвърти също беше зле и вече показваше накъде съвсем отиват нещата. Така че пети си беше екстра зрелище, епика, кинематография, музика, актьорска игра и т.н.
Имаше много тъпотии, но то в кой епизод няма. Та след като игнорирах сюжета, беше екстра. Например не ми пречеше вече драконите изведнъж да са мега силни, а стрелците мега некадърни. Някак след предното убиване на дракон и преди това тоталното им некадърно шляене, за мен си беше съвсем в реда на нещата тия род работи да нямат логика и последователност. Съмтайм уин, съмтайм лю.
Щеше да е яко да нямаше сцената Джейми-Юрон. Всъщност щеше да е яко да нямаше изобщо Юрон. Щеше да е чудно дотраки да изнасилват, а не северняци (това май прозвуча леко странно). Щеше да е прекрасно Аря или Джон да свършат нещо смислено в тоя епизод (сцените с Аря бяха страхотни като кино де, та не се оплаквам). Диалогът между Аря и Сандор накрая за мен беше крайно странен и изведнъж Аря как се отказа и т.н. Но пък Планината и Сандор беше супер! Джейми и Церсей също ми хареса донякъде (според мен трябваше да иска да я убие или поне видимо да има колебания и т.н., както беше писала по-рано Амелия, но като види, че така или иначе ще умрат заедно, да не го направи или нещо от сорта. А така той през цялото време искаше да я спаси). Макар че съм съгласна, че това беше много щадяща смърт за нея и заслужаваше нещо по-гадно.
А честно казано за Денерис - еми, натам си отиваха нещата още с предните епизоди, та го приех съвсем стоически. Щях да се изненадам да не ги изгори след като биха камбаната.
Някой много хубаво го обобщи по-горе как в крайна сметка (почти) всеки си остана същият и не можа да се измъкне от съдбата си. Депресиращо послание, но ми се връзва поне да е нещо, което и Мартин би направил.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Trip » Tue May 14, 2019 9:13 am

То с толкова герои не е лошо да има всякакви завършеци. А, чакай, те всички имаха един и същ... А Мартин се надявам поне магическите шашми да му пренаредят структурата на книгите и темите.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Ambartanen » Tue May 14, 2019 9:33 am

Dr. Horrible wrote:
Tue May 14, 2019 8:33 am
Една от големите разлики във войните сега и преди 70 години е това, че докато във втората световна война основният процент загинали са били войниците от двете страни...
Не искам да ти разбивам фантазиите, ама
Civilians deaths [during World War II] totaled 50 to 55 million. Military deaths from all causes totaled 21 to 25 million, including deaths in captivity of about 5 million prisoners of war.
Войници умрели по време на сражение са по-малко от една пета от жертвите на войната. Дори да решиш да изключиш жертвите на Холокоста, числото не се променя много. Модерните войни не могат да стъпят на малкия пръст на исторически конфликти откъм страдания на обикновените хорица.

Сцените с Аря например не бяха за ужаса на войната, а много директни визуални референции към 9/11 т.е. Дани е мюсюлмански терорист ай гес. Междувременно на съседната улица се случваше съвсем нормален и несвързан средновековен rape & pillage, само че вместо дотраките го правеха северняците и евнусите(?!). Доста ми беше смешно как Неопетнените известни като единствената армия в тази вселена, която превзема градове без ненужно насилие, изведнъж почнаха да изтребват предали се войници и невинно население.
Dr. Horrible wrote:
Tue May 14, 2019 8:33 am
И сега тръгна, за да спаси града и да осуети всеобща смърт, а хората пак го нарекоха предадел и го намразиха за това.
Да спасява града ли? Буквално каза, че никога не му е пукало за тези хора и просто се връща при сестра си.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Trip » Tue May 14, 2019 9:47 am

Аз впрочем съм сигурен, че и дотраките са си рейпвали, просто от гледната точка на Джон беше очевидно по-важно това, дето се случва с неговите хора. А Неопетнените просто си взеха тон от Червея, както винаги. Иначе исторически също е вярно, че огромен процент от кланетата във войни са се случвали, след като едната страна очевидно е спечелила и rout-ва врага. Хората откачат тогава.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Killua » Tue May 14, 2019 9:55 am

Trip wrote:
Tue May 14, 2019 9:13 am
То с толкова герои не е лошо да има всякакви завършеци. А, чакай, те всички имаха един и същ... А Мартин се надявам поне магическите шашми да му пренаредят структурата на книгите и темите.
Не всички :р Санса, Теон..
Last edited by Killua on Tue May 14, 2019 9:57 am, edited 1 time in total.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Trip » Tue May 14, 2019 9:56 am

Чакай, и за Санса има време :р

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Killua » Tue May 14, 2019 10:02 am

Бран също няма как да приключи както почна.
А, Санса сто процента няма да я рестартират. Не се боя за нея.
Гледната точка само Джонска ли беше със сцените с насилие над жени?
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by трубадур » Tue May 14, 2019 10:06 am

Matrim wrote:
Mon May 13, 2019 6:05 pm
Гледах първия си GoT епизод ever! Доста се смяхме с брат ми на сюжетните нелепици, плюс горящите крепостни стени и други зидарии. Иначе беше приятно зрелищен, ама това бутане на дебели стени с пламък ми дойде малко в повече, особено на фона на многото нещастни хорица, които си горяха бавно, за да им е гадно. Церсей беше такава патка и зрител на събитията, че почти ми стана жал за нея. Ама така е, като забравиха да включат heat seeking системата на балистите.
Значи жена ми е гледала преди това само битката на копелатата, което беше яко. Ма решихме да го гледаме този заедно и на второ гледане срам ме хвана, докато минаваме от сцена в сцена през очите на някой друг. Аз се заливах от смях, тя скучаеше и се хващаше за главата на не един и два момента. Боят между джейми и юрон я обиди много обаче и последвалото шматкане на джейми, след като го наръгаа до дръжката с кама. 2 пъти. "Кому е нужно това?" бе често задаван въпрос по време на епизода.
penzata wrote:
Mon May 13, 2019 10:50 pm
И трето най-епик нещо в този епизод бе най-най-евър-якият форшадоуинг в историята на форшадоуинг-а - интръдюсването на Марта от страна на Варис. Епик! И Гейм ъф Троунс си имат вече Марта. Естествено, че развитието на епизода ще бъде Дуумсдей "гадост и зараза" дистракшън.
Хейл ту дъ Марта!!!
Абсолютно и ние до тва заключение достигнахме. Като се изцепиха с марта и бяхме gg ez


пп. Джон рейпстоперът беше трагично смешно. Квото и да си говорим, тоя ти е крал, като те дръпне от момата няма да му се задяваш. Въобще царските особи в тва детско за нищо ги нямат.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Litz » Tue May 14, 2019 10:48 am

DenerySS SStormborn, MiSSa, KhaleeSSi. Случаеност?

Шегата настрана аз винаги съм знаела, че Денерис ще изтрещи, но това трябваше да е бавен процес в който да ти е жал за нея. А не да избие сума ти деца и жени , щото Джони Бой не иска да я опъне, докато е в цикъл, щото така изглеждаше.


На Церсей смъртта беше супер зле. Начи да съжаляваме най-изтрещялата алкохоличка ми дойде твърде много. Да изкарваш нея жертвата е ултра странно, но Дтата винаги са били обсебени от Лена.

Промото на следващия епизод е с много В СВ цветове и тонове.

User avatar
shewb
Commoner
Posts: 28
Joined: Sat Jan 07, 2017 9:08 pm
Location: Austria

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by shewb » Tue May 14, 2019 11:25 am

Сега като го гледах още веднъж ми хрумна, а гледам, че из нета и други така мислят - Варис не пише само писъмца, май се опитва да я отрови. За това не се усетих първия път.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by трубадур » Tue May 14, 2019 11:32 am

Реално какво прави Варис:

Image

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Ambartanen » Tue May 14, 2019 11:52 am

shewb wrote:
Tue May 14, 2019 11:25 am
Сега като го гледах още веднъж ми хрумна, а гледам, че из нета и други така мислят - Варис не пише само писъмца, май се опитва да я отрови. За това не се усетих първия път.
Имах някакви надежди, че не само се опитва, ами вече я е отровил и тя е в някакъв делириум. За нещастие това се оказа една от десетките хвърчащи мисли и фенски теории, които биха направили по-интересен финал от реално замислените глупости.

Мисля че любимото ми предложение за малка промяна в последния епизод е Раегал да бъде убит точно преди/по време на биещата камбана от случайни войници, които след това се хвърлят сред тълпата да бягат от Денерис.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Trip » Tue May 14, 2019 12:08 pm

Още повече, че в края на пета книга Дани е в делириум и тревата почва да ѝ приказва с гласа на Джора как е дракон и огън и кръв и т.н. Като нищо може Мартин да е мислил да ѝ обърне палачинката от тоя момент нататък, тъй че Д&Д буквално са имали прототип.
Впрочем, това "дракарис" от Мисандей миналия епизод го бях прочел като "пуцай, куме", обаче си спомних, че буквално с тая дума ѝ почна кариерата на Велика освободителка и почна една от най-яките hero сцени в сериала. Тъй че Мисандей може да е искала да ѝ напомни. (Или на нас да ни напомни какво значеше тая дума едно време...)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests