A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by coldie » Sat May 11, 2019 5:46 pm

Аз още не съм го гледал. За мен в тоя сериал за 8 сезона няма кой знае какво развитие като събития. Но прочетох една статия, която поне в първата си част хвърля друга светлина за която не съм се замислял. И с която съм съгласен. Удивително липсват изобретения и иновации.
https://m.investor.bg/novini/346/a/igra ... na-281958/

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Moridin » Sun May 12, 2019 10:57 am

Три седмици се пазехме от спойлери, за да бинджнем както си трябва със сериала... и накрая... това.
Четвърти епизод няма какво да го коментираме, той рие доста левги под дъното, но трети е голямата драма. Като че ли всичко сте казали вече в темата така и така, исках само да отбележа, че ми беше крайно, крайно неудобно да чета постовете на Амелия* и АлДим и няколкото други нещастни души, които защитават пълното безумие на битката. Изобщо фактът, че се говори и спори за конница и тъмно, е крайно смутителен. Още в момента, в който има хора извън стените и драконите не прекарват всяка секунда, горейки зомбита, ти става ясно, че нещата ще са отвъд джаза в целия епизод. Но това е малкият кахър, разбира се, далеч по-големият кахър е пълното пропиляване и спихване на грандиозни сюжетни линии в епизода, най-вече що се отнася до Бран и неговото лежерно лятно dolce farniente с враните. Sweet summer child indeed!

Както и да е, моят човек AltShiftX е направил поредния си гениален анализ: https://www.youtube.com/watch?v=fwWqI4AJLmY
Но това, за което се наканих всъщност да пиша този пост изобщо, е ето това отлично видео, в което с няколко ключови и елементарни промени дори този безумен епизод става толкова... правилен, че те наляга световна тъга дето най-скъпият и популярен сериал на най-аклеймнатата телевизия в света не може да намери един нормален сценарист: https://www.youtube.com/watch?v=k7m6HP95EDM

* як пост за джейми и бриен, tho!
This is it. Ground zero.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6452
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by tigermaster » Sun May 12, 2019 1:04 pm

Kit Harrington Knows Season 8 of Game of Thrones is Horrible
https://www.youtube.com/watch?v=vvBxxCdS98E
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by aiva » Sun May 12, 2019 1:18 pm

tigermaster wrote:
Sun May 12, 2019 1:04 pm
Kit Harrington Knows Season 8 of Game of Thrones is Horrible
https://www.youtube.com/watch?v=vvBxxCdS98E
Jon Snow finally knows something!! :D

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Amelia » Sun May 12, 2019 8:32 pm

Awwwwwwww, още един с докторат по военно дело! Cute! :heart:

Понеже въпросът беше повдигнат и преди, ето примери за нощeн екшън с кавалерии. Да, точно така, с конете през нощта:

За битката при Касасин може да четете и другаде, но съм ви оставила линка към Уики, заради прочувственото стихче:
https://en.wikipedia.org/wiki/Kassassin

Добрият стар Дракула громи турци през нощта:
https://weaponsandwarfare.com/2016/01/0 ... argoviste/

Тая тук е дело на нашенските дотраки (монголите) и въпреки че се спори по въпроса кой какво как и защо е планирал (според Уикипедия монголите са изненадани, според други сайтове - всичко било по план), баталището почва с нощна кочина с ен на брой обрата до пукването на зората, когато се превръща в business as usual:
https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Mohi

Сигурна съм, че може да се намерят още - воюваме от хиляди години, няма начин някой да не се е сетил да ползва конница през нощта.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Ambartanen » Sun May 12, 2019 9:02 pm

Перфектни примери, идеално обясняват как дотраките успяха да разгромят армия на NK :mrgreen:

П.П. Между другото в първия ти пример атака се случва по здрач i.e. не в тъмното, а в третия битката става по случайност, защото не се виждат в тъмното. Като почнеш да четеш за исторически битки, ще откриеш че такива случайни сблъсъци се случват доста често, понякога дори през деня и никога не са предвидени или желани от командирите. Примера с Влад пък си е чиста нощна атака стил Рамзи и двайсетте му добри мъже от преди няколко сезона :)
Last edited by Ambartanen on Sun May 12, 2019 9:09 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Matrim » Sun May 12, 2019 9:06 pm

Понеже всички сме толкова на ти с военното дело, надявам се, че сме наясно и с това, че цялата идея на атака с кавалерия е противникът да се паникьоса и да го заколиш докато бяга, което е малко трудно за постигане срещу зомбита?
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Amelia » Sun May 12, 2019 9:10 pm

Аз по се надявам да сме наясно с това, че тук противника е безчислени зомбита, движени от магия, и че няма смисъл да се затваряме зад крепостни стени при наличие на зомби дракон, ама явно не сме, вече много страници поред.

Но викам сега поне като имаме примери от реалната ни история за нощни атаки с коне, to move on, дет се вика, към някви по-интересни разговори.

едит: Битката за Касасин ненам колко по здрач е почнала, но като се има предвид, че здрачът не трае кой знае колко дълго и я наричат "the moonlight charge" бих рекла, че не ще да е било много светло. Влад e ударил лагера на турците с конници - даже в някой от сайтовете четох как пешаците му се били окопали така, че конете да не ги прегазят. А онова за монголите както казах не е ясно, но според някои източници, кочината на моста е била да отвлече вниманието от Субутай, който в 4 сутринта е прекарал конницата си през реката и е почнал атака върху унгарците. И т.н. Това са все планирани нападения посред нощите.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Moridin » Sun May 12, 2019 10:25 pm

Хора.. конницата е НАЙ-МАЛКОТО в таз боза
This is it. Ground zero.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Amelia » Sun May 12, 2019 11:14 pm

И аз така мисля, но все за пустите коне в тъмното се хващате... Естествено, че имаше тактически глупости (онова с требушетите, например, хептен си няма оправдание горкото, а докато нашите вежливо чакаха зомбитата да си направят мостче през горящата барикада, вместо да ги обстрелват до откат, беше безкрайно досадно). Но като цяло екшънът не беше ЧАК ТОЛКОВА безумно замислен, предвид магическия противник на нашите и си вършеше работата като наративен двигател на въздействаща драма. При потеглянето на дотраките в атака имаше един момент, в който се вижда как Лорд Френдзоун изостава и сума народ прелита около него, докато той успее също да потегли напред. Изглежда сякаш диваците са теглили една здрава майна на chain of command в лицето на Джора Мормонт и са поели да си дивеят по техния си стандартен начин, дълбоко вдъхновени от това, че Мелисандра им запали мечовете и неподозиращи на кво се нахендрят. Некво ин керъктър ми седи за тях - не мисля, че Денерис би могла да ги контролира кой знае колко и да ги накара да се държат като дисциплинирана войска.

Проблемът на тоя епизод не е в битката, а в това, че наистина ебаха майката на сума сюжетни линии и керъктър девелопмент и не виждам как биха могли да закърпят положението в следващите два епизода, дори да направят Денерис официалния файнъл бос на сериала.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Ambartanen » Sun May 12, 2019 11:25 pm

На мен конницата ми е болна тема, защото бяха дотраките. Денерис имаше шест сезона (и вероятно шест книги) арка как ще стане предводител на дотраките и как ще ги пренесе през морето. Да ги загуби всичките за минута в безумна маневра е толкова тъпо, колкото ако Hot Pie беше убил the NK като го удари с горещ пай в лицето и го разтопи :) Още по-тъпо ми стана като в следващия епизод се оказа, че само половината дотраки били умрели (как?!?). Като цяло безумната атака на конницата, макар да беше визуално и емоционално впечатляващ момент, беше тъпа на много нива и далеч не само заради някакви тактически съображения.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Moridin » Sun May 12, 2019 11:27 pm

Изгледайте видеото с променения епизод... всичко си идва на мястото :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Demandred » Sun May 12, 2019 11:37 pm

Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Killua » Sun May 12, 2019 11:59 pm

Не разбирам що продължава тази дискусия с военната тактика - действително е най-малкият проблем на епизода. Който чисто като музика, някои сцени, драма и епика си беше супер, но... :/ Просто съсипаха всичко, с Бран, с Нощния крал, бродниците. Всичко. Очевидно наистина гледаме "Игра на тронове", а не "Песен за огън и лед", но по-добре да ги бяха скипнали от самото начало тия магически части, а не да си измислят някакви безсмислици, някакви разпнати разчленени деца. За какво изобщо им бяха и вълчищата. Това с Дух беше съвсем подигравка. Изобщо на цялата митология съвсем й видяха сметката с този трети епизод. Винаги съм била човек на герои и развитие, ама то и това не е като да го правят като хората, тъй че...
Не знам какво гласят за прикуълите, ама не ме интересува вече много. Ще догледам сезона, след толкова вложено време и интерес, но си е тотална съсипия. Не че последните сезони бяха по-добре, но все се надяваш, че поне ще има смислена кулминация.
И всичко само за да изненадат. Толкова смислени теории имат за вдъхновение, и накрая нищичко. Вариантът, който Жоро пусна по-горе, е далеч по-добрият начин, по който можеха да направят епизода, с минимални промени.

Силвър лайнингът е, че интернетът вече съвсем избухна. Някои мимове, гифове, коментари и т.н. ме заливат от смях. Та не е само отрицателни емоции.

Иначе гледахме епизода на сайта на хбо го, картината беше пиксел и ужас.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Amelia » Mon May 13, 2019 12:04 am

Moridin wrote:
Sun May 12, 2019 11:27 pm
Изгледайте видеото с променения епизод... всичко си идва на мястото :)
Изгледах го, но не харесвам някои от решенията, които е предложил. Доста от тях се движат по литературни клишета - примерно, ако Сам беше умрял след като Джон го заряза, за да имало последствия, щеше да е толкова скучно всъщност... Същото със смъртта на Мелисандра в гробниците или обясненията как Аря стига до Найт Кинг. Мен, честно, изобщо не ми дреме каква точно е логистиката на това Аря да се материализира при Найт Кинг - сетъпваха я ненам колко сезона подред като няква ултимативна нинджа-асасин, включително безумните и подскоци насам-натам с дупка в корема, малко след като яде супичка. От нея се очаква да прави някви такива неща. Има една сцена с един от Абатите секунда преди Аря да увисне в ръцете на Найт Кинг - в забавения каданс, един бял кичур коса трепва, сякаш повей на вятър го духва... От това става ясно как Аря се е промъкнала покрай него. Някъв супер аниме момент. Преди това нашичката се шляеше между зомбитата и им се изплъзваше щото е бърза и тиха. Кво повече ни е нужно като обяснение и сетъп тука? Единственият проблем с тея сцени е, че очаквахме Джон или Денерис да пречукат Найт Кинг и сега не е ясно изобщо закво ни занимаваха с тях през тея сезони, закво вдигаха Джон от мъртвите, закво бяха всичките пророчества, съдбовни сънища и ненам си кво си.

ПП. Много се надявам Бран да покаже неква полза от себе си до края на сериала - има още малко време. Или поне нейде в прав текст да ни обяснят, че е направил нещо значимо по време на клането, с което да оправдае съществуването си и това, че толкоз време ни занимаваха с експедицията му из Севера, щото иначе се очертава като най-зажмуцания и ненужен персонаж в историята на човешкото изкуство въобще изобщо. Щото дори ролята му като примамка на Найт Кинг и източник на инфото за Джон биха могли много лесно да се направят по друг начин.
Last edited by Amelia on Mon May 13, 2019 12:12 am, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests