A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Ambartanen » Wed May 01, 2019 10:36 am

AlDim wrote:
Wed May 01, 2019 10:14 am
Току-що демонстрирах, че епизода няма никакъв проблем на всички екрани, с които разполагам с разделителни от 1366x768 до 4K и с три вида панели в осветени помещения. Всякакви други приказки от твоя страна са тотално meritless vs cold hard facts.
Много добре, значи ти си прав и милионите зрители, които имат проблеми, са в споделена делюзия :)

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Marfa » Wed May 01, 2019 11:21 am

Здр. Изчетох всичко, преди да се включа и аз.

Започвам с това, че за мен ГоТ стана изгубена кауза в мига, в който шоурънърите извратиха непоправимо Дорнската линия. Не, не съм от хората, които се вайкат "ама то в книгата не беше така!!!", защото мога да посоча филмови версии, които задминават литературните си първообрази с много (на прима виста се сещам за "Изкуплението Шоушенк"), но тук просто си пролича, че когато сценаристите се оказват рязко лишени от литературната си основа, просто не знаят какво да правят и започват да действат като мухи, които упорито не успяват да улучат отворения огромен прозорец, за да излетят от стаята, а вместо това се блъскат в единственото малко стъкълце, което им препречва пътя към свободата.

Няма да се връщам назад и да напомням за логическите пробойни, каквито при Мартин просто липсват - съдбата на героите му е пряк резултат от предишните им действия или поне от действията на пряко свързани с тях хора. В случая ще се съсредоточа на епизода.

Бой на негри в тъмна нощ. След като упорито успях да се опазя от спойлери освен най-важния, а именно, че всичко тъне в мрак, така че епизодът трябва да се гледа на пълна яркост и в тъмна стая, се подготвих. Не, нямам OLED телевизор последен модел, заемащ едната стена от хола ми, но имам миналогодишен модел SONY, LED, HDR, с куп функции за жива картина и намсико и който по принцип дава изключително реален образ до степен наистина да имаш чувството, че нещото е до теб в стаята и можеш да го пипнеш в най-буквалния смисъл. Та поиграх си с настройките, яркостта на макс, а у, всичко каквото се сетих, загасих ламбите... И разбрах защо се бунтува 80% от интернета. Ами не. Извинявам се, ама да ти се изрепчат "ако искаш да гледаш конкретно тоя епизод от ГоТ и да видиш какво става там, купи си нещо, дето струва колкото половината ти апартамент" ми се вижда почти толкова абсурдно, колкото и станалото на екран. Не знам Сашо и Хрис как все са попадали на екрани, с които са нямали проблем, ама пичове, сериозно, пуснете там тото ли ще е, какво ще е, дето го има по вашите ширини, щото сте късметлии. Аз лично съм от останалите осемдесет процента. А, да, да добавя, че забравих. Не го гледах на стрийм, а по HBO HD, дето принципно ми дава картина като свръхреалистична японска картичка. Абонирана съм, възползвах се, беше простотия. Пълна. Във филмите на Чарли Чаплин има по-свястно заснети нощни сцени, мамамустара.

Кому беше необходимо всичко това? Във и филма досега имаше предостатъчно тъмни сцени, които бяха предостатъчно достоверни, че да се стигне до това странно режисьорско решение. Докато се блещех да разбера какво гледам в момента, си спомних едно култово писание на Мат и Дем от ранните зори на ШД, когато се гъбаркахме с WoT и Властелина. В пъклото при Тъмния бяха попаднали Сам (на Фродо верния другар), Файле и забравих още кой досаден герой. Накрая на Тъмния му се наложи да изпрати до Добрите зов за помощ под формата на черен лист, върху който бе изписал отчаянието си с черни букви, та не можеха да го разчетат и за късмет Верин Седай намери от задната му страна брайлов вариант и така успяха да стигнат до посланието.

Сюжет и действие. Аз съм само едно малко момиче, което не разбира от война, ще прощавате. При това наистина не разбирам от военни действия. За щастие и сценаристите изглежда са на моя хал, та горе-долу им влизам в положението. Нямам грам идея кой атакува първи във война. От книгите, дето съм ги чела навремето си, знам, че пехотата върви и мачка, а конницата връхлита, атакува и се оттегля. Толкова са ми познанията и нямам представа колко са верни. Само че...

Дотракската конница като авангард на Битката срещу Мрака: Имам само един въпрос: защо? Четох из предните страници, че дотраките щели да са неефективни зад стените на замъка. Да, възможно е. И какво да ги правим? Ами много лесно, ще ги пратим на абсолютно сигурна смърт и по тоя начин ще подсилим врага с няколкохилядна конница, понеже ония си възкресяват всичко - хора, великани, коне, мамути и каквото още им се намира по ония земи. Тоест? Защо? При това отчаяният им Последен щурм™ срещу зомбитата беше предвиден да се състои дори без подкрепата на огън. Случайно пристига Мелисандра и им подпалва аракхите. С други думи онези, които разбират от война, си казват: ето я тук тая голяма конница, пристигнала от другия край на планетата, видяла кво ли не, победила кого ли не, ама няма какво да я правим тук в тоя замък и ще ги пратим всички тия да си вземат и после да ни се върнат като още зомбита. Епично.

Бран. Защо? ОК, той ще е примамка за Нощния крал, ние ще си изтребим войската на друго място, а него ще го турим да си медитира под дървото, докато го брани група неудачници, че като дойде Краля, да го убием. Ама кой точно да го убие? Таргариените с драконите ле? Дето в 99% от времето летяха неориентирано и се чудеха какво да правят, вместо например да бълват неспирно огън върху зомбетата, те ли? И ако случайно по някаква причина тоя гениален план А се провали, а план Б въобще не е предвиден, какво ще правим? (Аря - президент!!! :heart: ) Защото отиването ѝ там си беше чиста случайност вследствие разговора с Мелисандра (въобще не коментирам тя защо, как и откъде дойде, щото честно казано ми е все тая) и спокойно можеше и да не се състои. Впрочем, някой беше писал отде у Мелисандра такива пророчески способности. Това е от по-ранен сезон - Мелисандра принципно е смесица между Шута и бабата-врачка от книгите, та като беше видяла Аря не помня вече кога и при какви обстоятелства, ѝ предрече точно това - че ще затвори много очи - кафяви очи, зелени очи, сини очи... Не беше странно. Дори предвид обстоятелствата не беше странно, че Аря стана Азор Ахай. Но така де... Какво щеше да стане, ако Аря не беше довтасала в последния момент? Разчитаме на ония залюханите, че ще подпалят Нощния крал, без дори да знаем дали могат наистина да го подпалят (не, не могат, както се оказа, а "защо" е съвсем друга тема) и не сме предвидили нищо в случай на неуспех. Не изключвам възможността и аз да бях измислила такава стратегия, но ме съмнява дори аз да бях постъпила толкова тъпо.

Огън. Тия на Мелисандра паметник трябва да ѝ вдигнат, че май тя беше Азор Ахаито в известен смисъл. Честно казано си представях нещо като Битката при Черна вода, още повече, че разполагахме с Тирион. Мислех си, че или ще успеят някак да измислят някакви количества от оня гръцки огън (Тарли носи разни ценни книги от Цитаделата, а у), или примерно ще има горящо масло, повсеместно бълващи огън дракони (рядко неефективни в битка се оказаха тия добичета), или нещо такова. Добре, че беше Мелисандра да им запали коловете, та им спечели все пак някакво време. Впрочем наистина не разбрах за кво бяха тия дракони, освен за да осигуряват светлина от време на време, че да се вижда понякога какво става на екрана.

Останалите глупости като например как зомбито с лекота разкъртва няколко метра дебела каменна зидария, градена още преди хилядолетия, за да нахлуе в криптата, дори няма да коментирам, че ми е неудобно.

Иначе останалото: да, не знаем кой беше тоя Нощен крал, но никой не е казал, че няма да научим. Да, умряха само относително второстепенни лица (Джора, Лиана... :cry: :cry: :cry: ), което според мен иде да покаже, че първостепенните лица ще си вземат тежко и зловещо после - нали писаха, че актьорският състав изпаднал в тежка депресия, като прочел сценария за финала. И не е невъзможно това да не беше всичко в битката с уайт уокърите. Тоест, това най-вероятно не е решаващият епизод.

Тъпото е, че мен, честно казано, не ме вълнува особено какво ще стане нататък. Беше осран един изключително благодатен сюжет и ми е странно да повярвам как от тая тор ще поникнат благоуханни рози.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Ordo Malleus » Wed May 01, 2019 11:46 am

AlDim, знаеш ли кое е студен, корав факт? Че половината народ не е видял половината епизод. Ти продължавай да обясняваш за плейъри, видеокарти и неспособност да си боравим с техниката. Когато 5 човека имат проблем с твой продукт, проблемът може и да е при тях. Когато половината ти потребители имат, проблемът е в теб.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by RRSunknown » Wed May 01, 2019 12:05 pm

Това използване на лека кавалерия в американските военни книги му викат "Custer move" а генерал Къстър предполагам е доста известен персонаж за американската аудитория на филма . :yay:
Професионален анализ на битката от американски офицер
https://www.wired.com/story/game-of-thr ... PPV658mpEw

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Demandred » Wed May 01, 2019 1:13 pm

AlDim wrote:
Wed May 01, 2019 10:14 am
За мен щеше да е далеч по-голям проблем, ако епизодът беше мастърнат с всякакви компромиси в името на lowest common denominator. В този си вид визията е невероятна, още повече ако знаеш как да си боравиш с наличната техника.
Това е Game of Thrones все пак, не артфилм за ценители. Pandering to the lowest common denominator is the whole point. С други думи, като си режисьор или director of photography на някой епизод, трябва да си наясно, че той ще се гледа от сульо и пульо, а не само от хора, изръсили се за як телевизор, калибрирали го както трябва и ползващи сигнал с максимално качество. Страшно много хора в наши дни ползват различни streaming услуги, за да гледат GoT, където качеството често не е особено добро, особено за по-тъмни сцени, където компромисите при компресията се забелязват по-лесно. Видях камари оплаквания примерно за HBO Go за този епизод, че както и да калибрираш на какъвто и да е телевизор, нещата си остават зле. Като правиш юберкомерсиален сериал, тия неща трябва да се взимат под внимание.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Dr. Horrible » Wed May 01, 2019 2:56 pm

Demandred wrote:
Wed May 01, 2019 1:13 pm
Страшно много хора в наши дни ползват различни streaming услуги, за да гледат GoT, където качеството често не е особено добро, особено за по-тъмни сцени, където компромисите при компресията се забелязват по-лесно. Видях камари оплаквания примерно за HBO Go за този епизод, че както и да калибрираш на какъвто и да е телевизор, нещата си остават зле.
Точно това исках да кажа и аз - идеята не е просто да се изтегли най-големият файл от торентите, а да изглежда добре като го гледаш по HBO (или в моя случай - по HBO Go, за което съм платил). Случаят не е такъв.

Ако продължим комиксовата метафора - все едно да се каже "това томче, което си си купил, е с малък формат и артът се вижда лошо - проблемът си е твой. Трябвало е да си го свалиш на файл в голяма резолюция, да го качиш на флашка, и после да го разпечаташ на листа А2 с най-новият принтер, като сам лично си оправиш настройките на принтера да печати по-светло".
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by AlDim » Wed May 01, 2019 5:31 pm

Тук има само един начин да се гледа легално HBO през стрийминг сървиса на Bell. Дори на 1080 стрийм детайлите на тъмните сцени в целия сериал са тотално замазани от брутална компресия. Качеството не е и на 25% от 4k стриймовете на Prime и Netflix. Затова не плащаме за съответната "услуга".

Когато кабелния оператор (или HBO Go) ти засере стрийма, редно е да обвиняваш него, а не хората, които са направили сериала. Коментарите, които виждам в нета са именно, че с торенти и правилни настройки на плейъра и екрана, всичко е идеално, но някои стриймове са в гъза.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Roland » Wed May 01, 2019 6:43 pm

Това бтв е щото епизодът не е заснет по стандартите, които едно време са имали за цялата телевизия. И аз го гледах на HBO NOW, през нощта, в изцяло тъмна стая, и пак много детайл се изгуби. Нямам търпение да излезе на материален носител. До момента не е имало 4 К рилийс поне в Щатите, но дори и да няма, и на блу-рей ще изглежда порядъци по-добре.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tiffany aching
Misting
Posts: 254
Joined: Wed Apr 10, 2019 10:09 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by tiffany aching » Wed May 01, 2019 7:03 pm

Когато Мелисандра запали аракхите (сърповидните мечове) на дотраките, извърши ритуално жертвоприношение. Това е единствената логика, която виждам в така представената магическа система и сюжет. Възпламеняването на рова също имаше смисъл, малко по-широк от простото отблъскване на вражеската армия. Защитната му функция се състои най-вече срещу заклинания чрез силата на елемента... обикновено е вода, в случая бе огън.
...
Spoiler: show
The red woman's reaction to this ending pretty much matched mine. :lol:
Гледах вчера AngryJoe. :) Zombie polar bear фетиша обяснява много неща. :lol:
Искахме фентъзи - какво по-магично - Аря се материализира буквално от самото нищо. :mrgreen:
...
Edit1. Една от големите теми - тъмнината (Ин). Дали е търсен ефект или въпрос на бюджет, за мен лично няма чак толкова значение.
Spoiler: show
Защото може да е и двете едновременно.
Ако на някого тя му е попречила на "гледането", то това е сигнал от личното му несъзнавано, че нещо е било пропуснато в "калабалъка".
...
Edit2. Едно от най-честите твърдения - едизодът сякаш е имал свой собствен контекст... и изобщо темата с тайминга. Което бе и част от личното ми негодувание. За да си разреша конфликта се запитах... ами ако контекста излиза от сериала?
Воала. Навръх един от най-големите християнски празници. Зомби второ пришествие. Дали не е вид... гавра? :?

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Marfa » Wed May 01, 2019 9:38 pm

tiffany aching wrote:
Wed May 01, 2019 7:03 pm
...
Edit2. Едно от най-честите твърдения - едизодът сякаш е имал свой собствен контекст... и изобщо темата с тайминга. Което бе и част от личното ми негодувание. За да си разреша конфликта се запитах... ами ако контекста излиза от сериала?
Воала. Навръх един от най-големите християнски празници. Зомби второ пришествие. Дали не е вид... гавра? :?
Не. Техният Великден беше със седмица по-рано.

А Мелисандра запали аракхите и коловете, щото само огънят трепе зомбитата, а само обсидианът (и валирианската стомана, както се оказа) трепе бродниците. То точно това е един от абсурдите - да си пожертваш с лекота цялата конница, без дори да им осигуриш адекватно оръжие. С тоя огън поне може би са убили някое и друго зомби. Ако бяха тръгнали, както си бе планирано, дори и това нямаше да стане.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
tiffany aching
Misting
Posts: 254
Joined: Wed Apr 10, 2019 10:09 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by tiffany aching » Wed May 01, 2019 10:21 pm

Marfa wrote:
Wed May 01, 2019 9:38 pm
Техният Великден беше със седмица по-рано.
Да, вярно. И все пак едва ли е случайно...
Marfa wrote:
Wed May 01, 2019 9:38 pm
само обсидианът (и валирианската стомана, както се оказа) трепе бродниците.
Поразтърсих се за обсидиана и ето: планета Сатурн, елемент Огън, функция - защитна.
Spoiler: show
https://cladinscarlet.tumblr.com/post/8 ... net-saturn
Колкото до валерианската стомана... твърди се, че е изкована с помощта на магически заклинания и драконов огън, така че нищо чудно. А и след като самия драконов огън не уби Нощния, то може би неговата концентрация (камата) успя.
... Опивам се да си обясня епизода... :) Но не мога да не се съглася с теб за "благоуханните рози". :)
Marfa wrote:
Wed May 01, 2019 9:38 pm
То точно това е един от абсурдите - да си пожертваш с лекота цялата конница, без дори да им осигуриш адекватно оръжие.
В случай че е жертвоприношение, не е абсурдно. Дотраките с техния "небесен халазар" са идеални за целта, т.е. едва ли са били против... то си бе ясно, че са "мърцина".

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by AlDim » Thu May 02, 2019 12:34 am

Roland wrote:
Wed May 01, 2019 6:43 pm
Това бтв е щото епизодът не е заснет по стандартите, които едно време са имали за цялата телевизия. И аз го гледах на HBO NOW, през нощта, в изцяло тъмна стая, и пак много детайл се изгуби. Нямам търпение да излезе на материален носител. До момента не е имало 4 К рилийс поне в Щатите, но дори и да няма, и на блу-рей ще изглежда порядъци по-добре.
Интересното е, че торентите са уеб рипове, но изглеждат много добре откъм детайл. Нямам представа от кой сървис идват, но със сигурност бяха предостатъчни, за да се изкефим на размазващата визия.

Иначе ние от години искаме да си дадем парите на HBO за качествен стрийминг, но те упорито не ни ги искат. Дълго време единствената опция беше директно през кабелните телевизии, а сега най-накрая има онлайн опция, но е пълна гавра.

Междувременно 4K HDR стриймовете на Амазон са на нивото на физически носител. Един от епизодите на Grand Tour имаше сцена в далеч по-голяма тъмница от GoT 8-3 и се виждаше повече от перфектно. Netflix също са на страхотно ниво.

lightning peregrine
Farmer
Posts: 58
Joined: Sun Dec 17, 2017 10:53 pm
Location: Sofia

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by lightning peregrine » Thu May 02, 2019 10:17 am

Гледах епизода на HBO Go и при мен качеството си беше достатъчно добро. След като видях доста миимове колко тъмно било а при мен светлината си беше супер направо ми идва да напиша няколко добри думи за сцената с дотраките. Ако това беше епизот 5 щеше да ми хареса много.

Някой да ме поправи ако греша ама на зомбитата в GOT им се отрежат ръце/крака или изпопочупят костите не им никнат нови и са перманентно отслабени. Вероятно идеята на Данито е била като ги атакува с кавалерията да принуди НК да нареди зомбитата си в по-стегнати редеци ли да рискува да му претъпчат численото превъзходство. След това "плана" и е бил да дотраките вместо да атакуват да се отеглят в последния момент а драконите и да изпекат колкото се може повече от армията на НК.
И тогава идва Мел, каства +1 damage to undead, Дотраките( които в шоуто винаги са били много тъпи) забравят че трябва да работят с неопетнените/северняшите/драконите и се самоубиват чрез близък бой с ( по-умни от тях) безмозъчни трупове.
Мел трябваше да си пази маната и да възроди някой кадърен командир като Роб Старк или на Сам баща му :lol: :lol: :lol:

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by трубадур » Thu May 02, 2019 10:45 am

Мел не е влизала в ни един план след като тъпата патка се появи около 20 секунди преди битката. И да е влизала в някви планове, поне нашите не са били наясно, щото освен Давос и два-трима други, никой дори не знае, че тая съществува, а пък тия дето я познават, едва ли въобще името й е минало през главите им.

Иначе за мен най-якото меме около тая глупотевина си остава те тава, като ставаше дума да утрепят кораба майка и всичко ще се срине:

Image

цялата галерия на втори епизод, откъдето иде:
https://imgur.com/gallery/dSYAaEb#rWroh4A

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Ghibli » Thu May 02, 2019 1:36 pm

Операторът защитава епизода с реплики от рода на "гледайте в тъмна стая, в идеалния случай - в тъмен киносалон", индиректно признавайки, че картинката действително е била в гъза с лошо качество:

https://www.tmz.com/2019/04/30/game-of- ... ch_Results

Edit: сега видях, че докторът ме е изпреварил с друг линк. Е, неговото е по-епично, определено. Шапка долу за "аз лично нямам нужда винаги да виждам какво става на екрана", това е най-къртещият цитат от оператор в историята.
Last edited by Ghibli on Thu May 02, 2019 1:44 pm, edited 1 time in total.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 69 guests