A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Roland » Tue Apr 30, 2019 8:04 pm

Подкрепям поста на Амелия.

Това с Дотраките ми е мега смешно оплакване - тва е орда диваци, които знаят ЕДИН начин да се бият и никога не са срещали армията на мъртвите. Нещо повече - никой друг, който ги командва, реално не е срещал армията, дори тези, които са се сблъсквали с отделни зомбита. Такава битка досега не е имало, не знам що е толкова непонятно за някои хора, че Дотраките ще очакват типичните им тактики да сработят, както са сработвали хилядолетия наред. То те са безсмислени, ако не могат да атакуват на кон.

На мен проблемът ми е, че това трябваше да е пети епизод, СЛЕД като се разнищили Сърси, за да може финалът да е просто епилог с разни лични преживявания из него. Извън този структурен/тематичен проблем, самият епизод беше съвършенство.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Ordo Malleus » Tue Apr 30, 2019 8:12 pm

Всъщност, не се сещам кой от командирите им не е срещал армията на мъртвите. Щото Джон ги е и Денерис ги е, плюс почти всички второстепенни - Хрътката, Берик, Тормунд, Джора и не знам кой още. Ордата диваци съм сигурен 100 процента, че не са решили самосиндикално къде да застанат и кога да атакуват.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Demandred » Tue Apr 30, 2019 8:19 pm

Това са коне все пак, не БТР-и. Да чарджваш с тях посред нощ е самоубийствено дори и ако няма никакъв враг, защото вероятността да се спънат в нещо или да пропадне някой крак в някоя лека вдлъбнатина в терена и да се претрепят е много голяма в тъмното. И това при положение, че ездачите въобще успеят да убедят конете да тръгнат при такива условия, което е съмнително, конете не са чак толкова глупави.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Amelia » Tue Apr 30, 2019 8:43 pm

Естествено, че е логично да се опитват да спрат вълните от противника на земята вместо да се задръстят всички в крепостта и да чакат вежливо да ги опече зомби дракона. :shock:

Със сигурност за нашите ще е по-добре мъртъвците им да бъдат вдигнати на пичковци в полето, където ще им се наложи да се довлачат обратно до замъка и да се изкатерят по стената, отколкото всички да умрат и да се вдигнат на 5 метра от Бран.

I can't even с тая дискусия и тея велики пълководски аргументи дето ми шляпате тука.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by трубадур » Tue Apr 30, 2019 9:12 pm

Защо скипваме факта, че нашите имат два дракона и показаха, че доста добре се справят с тоя на лошия и то даже като го намериха без да искат, кво остава ако го видят да идва и му го плеснат големия през лицето :ninja:

Иначе и на мен ми писна, ясно е, че на един език няма да проговорим :neutral:

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Amelia » Tue Apr 30, 2019 9:26 pm

И кво? Двата дракона успяха ли да опазят стените на Уинтерфел от зомби-събрата им като се справиха толкова добре с него? Това че дотраките избегаха напред в нощта нямаше да промени резултатът от боището между драконите, а боището честно казано свърши с два живи дракона моментно изкарани от играта и един зомби дракон в двора на Уинтерфел. Където, предполагам ако дотраките бяха останали, може би щяха да го сразят до смърт с това да го гледат лошо и да му размахват мечове в лицето. Както казах, цепите некви косми тука.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by трубадур » Tue Apr 30, 2019 9:40 pm

на теб цялата идея ти се развива щото дракон ще вилнее у винтерфел, където щели да го чакат да ги опече, се едно нашите нямат ресурсите да спрат тия мераци доста преди животното да се е докретало до винтерфел.

Аз пък ти казвам, че пичове готови да посрещнат орда от трупове навънка, спокойно ще съберат сили било то физически и морални да отблъскат зле координиран, неебаващ за собственото си здраве враг, докато си кибичат зад висока каменна стена, която ще си остане права, ако даденият дракон не е допуснат наблизо до нея, че да я срине. И за тая стена няма да има значение колко парцала ще се трупат един връз друг, след като отгоре ти отговарят нонстоп залпове от стрели. А па ако си нацепиш терена преди това като петите на дърта бабка, даже няма и да ти идват в големи количества. При правилен терен това за стрелите важи дори наравно. Чисто исторически. Кво остава ако ние сме нависоко, лошите нямат щитове, координация и стълби, и постоянно попадат в запалими ями, че дори ями сами по себе си, ровове и квото още ни е скимнало да направим полянката пред назе непроходима. Не е като да нямахме време да сторим точно това.

Но да, косъмът е на две.

пп. Джон беше с дракона си на стената, докато лошият дракон бутна съседната. Ся аз ли съм виновен, че сценарият е писан за норматив, щото 50 екипа чакат да започнат работа и всички сме на договори, и си е ебало майката, ако закъснеем и един ден.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Amelia » Tue Apr 30, 2019 10:44 pm

Стрелите в общи линии ще им накривят на зомбитата кюмбетата, освен ако не са с остриета от драгън глас или не успеят да запалят цялото зомби. Тея сме ги виждали, че дори разполовени на две пак се напинят да мърдат и да убиват. В по-ранните сезони няква самотна зомби ръка се ебаваше с нашите. А драгънглас нямаха в безкрайни количества, затова го ползваха за остриета на ножове и копия и го бяха забили по укрепленията на Уинтърфел. Плюс това, Уинтърфелци нямаха време да си изкопаят дълбок ров - изкопаха си плитък и го направиха като горяща ограда. Ако искаш да зададеш въпроса що в средата на равната ливада от ебем ти колко поколения седи замък без ров, чувствай се свободен да го направиш, но при тези ресурси и това количество време, избраните решения изглеждаха адекватни. Отделно, зомбитата имаха достатъчно боди каунт да напълнят и дълбок ров и да си направят мостче през него както имаха боди каунт да си направят купчинки до стената и да прескочат в двора на Уинтърфел. Изобщо, аре стига си смука от пръстите некви аргументи, дето биха били вървежни в битка с нормални немагически врагове.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by трубадур » Wed May 01, 2019 12:05 am

С тая разлика, че е точно обратното и смученето на пръстоци не идва от мен. Аз казах къде са ми проблемите и защо смятам битката за малоумие, без значение колко технически е изпипана. Тук става въпрос за хиляди воини. Хиляди. Всички стрели дето имаха бяха драгън глас (или поне девеесе процента). Имат висока крепост. Два дракона. И най-кадърният драконов ездач у свето им. Лошите има трупове. И всяко препятствие изисква жертви от тяхна страна, тъй като ги бави, имат да се трупат на купчини, минаване през тия купчини, демек лесни мишени за воини и дракони. На помощ могат да привикат един дракон, който все пак е мъртъв и буря. Тия имат само числено превъзходство, но е хлабаво. Големият им коз е дракон.

Аз знам, че нямат времето и бюджета да разтаковат битката целия сезон, както би трябвало. Което щеше да ни даде и дългата зимна нощ и пълен диспеър при нашите, докато грайндят ден след ден, изтощение на дракони и пр. Нямат време за надхитряне с нощния, което щеше да означава дълги сцени на преследване с дракони. Отделно разискване на тактики, мениджмънт на ресурси и какво ли още не. Имат 3 епизода и трябваше да разчистят ненужните, за да може церсей да е основен злодей. И на мен, и на много хора това ни е проблемът с тоя филм. Имат финална права и си кретат по нея без значение колко нелогична им е целта. И получаваме дебилни простотии нон стоп. Церсей взриви всите си противници и всичко е ок, дани си изгори провизиите, за които отиде да се бие, войници и пари никнат като гъби, че да можем да си позволим некви експанзии, ще построим 50 милиона кораба, дибче сме 14 човека и на острова ни няма една трастика, кво остава за дърво и сега хайпнатият враг от първи сезон бива утрепан тъпо, след един час дебилни безобразия по калъп, защото реално всичко, което имахме да кажем за него се случи в епизода с Ходор. Плюс че предстои и прикуъл сериал, та да не издаваме тайни.

И няма значение, че вразите имат някаква магийка. Ние имам хиляди опитни войници на наша страна, тонове магическо стъкло и два дракона. Далеч по-умно можем да действаме срещу безмозъчни говеда, които се ръководят от кораба майка. Особено ако целта ни е нощният крал, който досега не се крие и не очкаваме да го направи, освен ако сценарият не ни каже, че може да му скимне подобно нещо.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by RRSunknown » Wed May 01, 2019 12:27 am

Задълбахте в някакви крайно несъществени подробности за тактики и стратегии а най-нелепото е че, епизода свърши като чекия на пясъка в нищото и не бяха дадени никакви отговори на въпросите които се нагнетяваха още от епизод 1 сезон 1.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Dr. Horrible » Wed May 01, 2019 1:16 am

RRSunknown wrote:
Wed May 01, 2019 12:27 am
Задълбахте в някакви крайно несъществени подробности за тактики и стратегии а най-нелепото е че, епизода свърши като чекия на пясъка в нищото и не бяха дадени никакви отговори на въпросите които се нагнетяваха още от епизод 1 сезон 1.
Абе какво ти пука за митологията и магическата система и логиката на сериала? Важното е, че може да се изредят 10 точки защо е супер смислено армията да се хвърля на сляпо към невидим враг в непрогледна нощ. И че епизодът е якото зрелище, ако го гледаш на нов модел телевизор със засилен брайтнес :lol:

Image
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Amelia » Wed May 01, 2019 2:15 am

Dr. Horrible wrote:
Wed May 01, 2019 1:16 am
Абе какво ти пука за митологията и магическата система и логиката на сериала? Важното е, че може да се изредят 10 точки защо е супер смислено армията да се хвърля на сляпо към невидим враг в непрогледна нощ. И че епизодът е якото зрелище, ако го гледаш на нов модел телевизор със засилен брайтнес :lol:
Еййййййй, ма верно ли това е важното? Браво! Четене с разбиране: Отличен 3=.

@трубадур , аз честно казано не ги видях да хвърлят обсидианови стрели - стреляха с обикновени запалими. Дори Теон с такива стреляше, така че ненам дали изобщо са се сетили да си направят камо ли да са имали много. Подозирам обаче, че дори да го нямаше зомби дракона, в снежната виелица от т.нар. "няква магийка" спрей енд прей изпълненията със стрелите щяха да приключат безславно и доста бързо и щяхме закономерно да си стигнем до меле файта, който гледахме. Щото нашите може да са хиляди, ама онея са СТОТИЦИ хиляди. Това абсолютно няма как да се проведе като обсада и war of attrition при тоя наплив от гадове. Нощния крал е очевидно няква абсолютна имба, дето драконовия огън не я лови, контролира климата и вдига мъртъвци. Плюс зомби дракона нали. Още от миналия сезон си личи, че тая война трябва да се реши с една голяма и много кратка битка, щото проточването ѝ само би му подхранило войската. И откакто показаха как зомбитата са свързани с белите бродници, в общи линии и плана стана ясен. Това решение не ми допада особено, но не е против лора и логиката на сериала. Дали е тъпо, че забиха въпросната битка в 3ти епизод на сезона, анихилирайки по тоя начин съспенс, граден в продължение на 8 години? О, да, доста е тъпо. Но няма кво да се търси под вола теле, за да се вадят критики точно па към баталните сцени.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by AlDim » Wed May 01, 2019 9:01 am

Dr. Horrible wrote:
Wed May 01, 2019 1:16 am
И че епизодът е якото зрелище, ако го гледаш на нов модел телевизор със засилен брайтнес :lol:
Ambartanen wrote:
Tue Apr 30, 2019 11:53 am
Еми това е много сериозен проблем, щото като четеш реакциите на зрителите и голямото множество не сме успели нищо да видим в голяма частот битката. Разбирам, че това е частично търсен ефект, ама това не го прави автоматично добро решение и в ситуацията дори го прави ужасно решение ако си хвърлил 10 милиона да снимаш някаква епична битка и огромното множество зрители се оплакват, че не могат да разберат какво става през повечето време.
Нека адресираме този "проблем" подобаващо. Този път няма просто да повторя, че проблемът е *изцяло* във вашите телевизори, ами ще ви го докажа и даже ще ви дам елементарни инструкции да си оправите шибаните телевизори. :lol:

Dany.jpg
Dany.jpg (103.88 KiB) Viewed 2961 times
С малко помощ от Daenerys Targaryen тествах файла (най-добрия наличен, 5GB 1080) на следните системи/екрани, използвайки една от най-тъмните сцени преди Мелисандра да запали оръжията на дотраките:

1. GTX 1080 + Windows 10 + Samsung NU8000 VA 4K телевизор + VLC + правилно настроен dynamic range за екрана - с тази конфигурация гледах епизода и всичко беше повече от перфектно с каквито и да е настройки за backlight-а на телевизора.
NU8000.jpg
NU8000.jpg (93.34 KiB) Viewed 2961 times
2. GTX 1050 Ti + Windows 7 + TN Benq 1080 монитор + VLC - вижда се перфектно в тъмните сцени, нулев проблем
Benq.jpg
Benq.jpg (86.13 KiB) Viewed 2961 times
3. Surface Pro 5 (Integrated Intel) + Windows 10 + IPS 2736 x 1824 + VLC - с VLC на default не се вижда абсолютно нищо в по-тъмните сцени, но с Windows Media Player видеото е перфектно с default настройки. Дори без човъркане из опциите на Intel и VLC, положението се закърпва елементарно с промяна на Brightness сетинга на VLC.
Surface Pro 5.jpg
Surface Pro 5.jpg (107.92 KiB) Viewed 2961 times
4. HP Spectre 15 + 940MX + IPS 4k + Windows 10 + VLC - Изглежда добре през VLC и още по-добре през Windows Media Player.
SpectreWMP.jpg
SpectreWMP.jpg (91.45 KiB) Viewed 2961 times
Spectre.jpg
Spectre.jpg (87.28 KiB) Viewed 2961 times
5. Compaq CQ61 (Integrated AMD) + Windows 7 + TN 1366x768 + VLC - Ако не броим, че това е най-скапания екран, с който разполагам (лаптопа е набор 2009-та), нямаше никакъв проблем.
CQ61.jpg
CQ61.jpg (82.48 KiB) Viewed 2961 times

Или с други думи, ако не виждате както трябва, имате проблем с настройките. След обстойния ми тест е явно, че буквално всеки екран може да покаже епизода поне прилично откъм хардуер. За хората с проблемите има поне три решения:
1. Ако сте с Win 10, пуснете файла с Windows Media Player, справя се далеч по-добре от VLC.
2. Ако искате да си карате с VLC, отидете на Tools -> Effects and Filters -> Video Effects -> кликнете на Image Adjust и вдигнете Brightness докато получите задоволителен резултат (това реално компенсира за грешна настройка в графичните опции на видео картата). Tools -> Preferences -> Video -> Output настройката също може да помогне, ако ви се играе.
3. Оправете си настройките на видео картата. Dynamic range трябва да отговаря на екрана (Limited 16-235 или Full 0-255), иначе неизбежно се получава или прекалено светъл екран, или тотален black crush, който е особен проблем при пускане на по-тъмни видео файлове като този епизод на GoT.

You're fucking welcome.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Dr. Horrible » Wed May 01, 2019 9:45 am

Супер за обясненията. Но те важат единствено ако това е първото нещо, което човек гледа на тоя екран и тези настройки, или поне първия епизод на сериала. Ако съм гледал седем сезона, включително всички предишни нощни битки в този сериал, на същия телевизор, и единствено този епизод ми се струва проблемен... то проблема не е много в телевизора.

Кинематографът даде интервю по въпроса:
https://www.comicbookmovie.com/tv/hbo/g ... rk-a168093
A lot of the problem is that a lot of people don’t know how to tune their TVs properly,” Wagner told Wired U.K. “A lot of people also unfortunately watch it on small iPads, which in no way can do justice to a show like that anyway.”

While some complained that they couldn't make out the details of the battle, Wagner assured, "Everything we wanted people to see is there." This suggests that while certain parts of the battle may have been cloaked in darkness, the parts viewers were supposed to see and focus on were plenty visible.

Personally I don’t have to always see what’s going on because it’s more about the emotional impact,” he said, adding that the environment in which you watched the episode may have had an impact. “Game of Thrones is a cinematic show and therefore you have to watch it like you’re at a cinema: in a darkened room. If you watch a night scene in a brightly-lit room then that won’t help you see the image properly.
Personally I don’t have to always see what’s going on because it’s more about the emotional impact.
Personally I don’t have to always see what’s going on because it’s more about the emotional impact.
:lol: :lol: :lol:

И, обяснения като "трябва да се гледа в такава и такава стая на такъв и такъв екран" на мен лично ми се струват оправдания. Все едно да се отпечата книга с много бледо мастило върху сивкави страници и да трябва да се чете единствено на естествена светлина, когато навън слънцето е ярко. И когато много читатели се оплачат, че реално не виждат какво е написано, отговорът да е "Във вашата стая е прекалено тъмно, не е достатъчно осветена." И това не е точно теоретична ситуация - Артлайн бяха отпечатали тук най-новата тухла на Сандерсън с аптекарски шрифт и когато хората се оплакваха, че им е трудно да виждат и много си напрягат очите, отговорът беше "това е стандартен шрифт, може би вие имате проблем с очите".
Изобщо, когато оправданието е от типа "този телевизор, тези настройки, тази светлина може да са били съвсем окей за всеки друг епизод и филм, излизали някога, но специално за нашия епизод не стават"... значи проблема е в епизода.

Ама не ме разбирайте погрешно - това му е сред най-малките проблеми. То с такъв сценарий, по-добре да не се вижда много-много :lol:
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by AlDim » Wed May 01, 2019 10:14 am

Супер за обясненията. Но те важат единствено ако това е първото нещо, което човек гледа на тоя екран и тези настройки, или поне първия епизод на сериала. Ако съм гледал седем сезона, включително всички предишни нощни битки в този сериал, на същия телевизор, и единствено този епизод ми се струва проблемен... то проблема не е много в телевизора.
Току-що демонстрирах, че епизода няма никакъв проблем на всички екрани, с които разполагам с разделителни от 1366x768 до 4K и с три вида панели в осветени помещения. Всякакви други приказки от твоя страна са тотално meritless vs cold hard facts.
Все едно да се отпечата книга с много бледо мастило върху сивкави страници и да трябва да се чете единствено на естествена светлина, когато навън слънцето е ярко. И когато много читатели се оплачат, че реално не виждат какво е написано, отговорът да е "Във вашата стая е прекалено тъмно, не е достатъчно осветена."
Това е абсурдна аналогия.

Ако искаш да сравняваш с нещо в книжен формат, да мрънкаш за визията на епизода е като се оплакваш, че не можеш да виждаш добре някакъв комикс, защото четеш негово нискокачествено копие, разпечатано на стара копирна машина, която не е калибрирана от 95-та.

Иначе считам е пределно ясно, че човекът говори за моменти, в които мракът е съвсем търсен ефект. Това не е нито първия, нито последния път, в който ще видим подобен подход.

За мен щеше да е далеч по-голям проблем, ако епизодът беше мастърнат с всякакви компромиси в името на lowest common denominator. В този си вид визията е невероятна, още повече ако знаеш как да си боравиш с наличната техника.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 45 guests