A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by aiva » Mon Apr 29, 2019 10:54 pm

Много неща могат да се критикуват по този епизод, но най-лошото сякаш е, че, както казва едно ревю: this episode felt weirdly self-contained, like everything that's happened leading up to it didn't matter. Като се замисля за всички фенски теории, за всички сайтове и YouTube канали, които нищят какво искат белите бродници, какво е целял bloodraven, кой е Азор Ахай, какво му е специалното на Бран, защо е важно, че R+L=J, каква е арката на този герой, какъв е смисълът от онзи герой, как и дали ще се изпълнят предсказанията, какво ни казва backstory-то на един-си-коя си къща връщайки се десетилетия назад, блаблабла... Нищо не е важно, нищо няма значение. Може евентуално да има някакви отговори в книгите, като/ако ги издадат. Но от шоуто никакъв closure не може да се очаква. Как може от свят с такъв vast lore да се стигне до това, което гледаме в момента..

Иначе на мен лично от целия епизод май най-много ми хареса, Мелисандра като се мъчеше да запали огъня. Горката много се измъчи и видимо беше ужасена, от време на време случват с актьорската игра в тоя сериал все пак :D

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1940
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Martix » Mon Apr 29, 2019 11:06 pm

Dr. Horrible wrote:
Mon Apr 29, 2019 10:53 pm
Между другото, хич не разбрах Мелисандра защо се появи от гората. И после защо се срина от нищото. А смъртта на Нощния крал беше потресаващо зле. Точно като цялата битка :lol:
Е как, защото това беше съдбата й, разбира се. А след тва умря, защото вече изпълни дългът си към светлината, и РХлор я пусна да умре (защо сама пусна рубина обаче хич не е ясно, така излиза, че сама избира да умре и й дава известна доза характер, която досега нямаше, и май не й и трябва).
Смъртта на Нощния, разглеждана сама по себе си наистина е слабичка, но е най-доброто, което може да се направи в сезон от 6 епизода, който се очаква да реши и конфронтацията с Церсей, и всичко друго, останало нерешено. Наистина можеше Аря да се преобрази, или да направи нещо друго магично, за да покажат, че тя успява където другите не могат заради връзката си с безликия, но това са дребни кусури.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by трубадур » Mon Apr 29, 2019 11:10 pm

Под хореография нямам предвид само тигър и дракон представления. Например хореографията на бойните сцени е га много си повярва даден екип и реши да има дълъг кадър насред мелето. У битката на копелатата беше доста явно, след като двете конници се сблъскаха как всичко беше стъпка по стъпка отрепетирано, ама иначе хаос. Тук имахме, за трети път го казвам и повече няма да се повтарям, че ми писна, връхлитащи отвсякъде говеда, за да ги видим само едно по едно след рекламите как биват съсичани от хора с реплики и фенска база и типичните спасявания зад гърба на някого, или на аря бягството в библиотеката, или всяка предвидима саможертва само след като сме показали що за бедеси сме, освен Ед, ама него кучета го яли. С други думи всичко тук е едно към едно с шаблона по всички показатели. Една оригинална идея нямаше, вкл. щото и все пак world war z съществува и там добре бяха направили наплива от неангажирани със самопрезервация кашони.

винртърфел бтв по всички възможни параграфи, щом става дума за къща от камик по средновековно време и се отнася за отбрана на неща с човешки размер срещу такива с човешки размер си е ебала капаците по защитни функции, особено ако се сравни с кво реално хората са могли да строят. Ако съдим по фентъзи стандарти може да мине за кекава крепост, ама това нещо в действителност е огромно и лесно да се защитава, ако видим нашенски крепости от 12-13 век и колко успешни са.

Мен не ми се обръщаше внимание на това, ама да го споделим и него. У нашите има тъпаци, дето са наясно, че нощният дига трупове. Основният ти план реално ще е как да го еба да се построим, че да сме сигурни, че ни един от назе няма да пукне. Да останем всички живи е най-важното, щото иначе ставаме муниции. Но това е сериал, където скапани скелети строшиха цимента и излязоха от гробовете, та за кво се боря и аз не знам. Фак гот, епизодът беше скъп, правен с умение и абсолютен догшит в същото време. Заебавам. Дотука бях, много ме накърни тая помия.

User avatar
Simeon
Smallfolk
Posts: 17
Joined: Thu Feb 07, 2019 9:36 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Simeon » Tue Apr 30, 2019 12:03 am

Image

Аз свърших със серияла след Станис, ама още следя кво става да знам какво хейтя поне. Като се сетя как има хора, дето нижат теории за тоз боклук при положение, че двете Д-та правят каквото е "бадас" и ще изглежда "яко" и каквато и дълбочина да е имало в тоя сериал(сцената между Робърт и Церсей в 1 сезон), отдавна е отплувала в тоалетната и на хората им е останало да се кефят на средновековен Авенджърс. По принцип като не харесвам нещо, гледам да стоя настрана, обаче тая продукция наистина имаше потенциал.

Игра на тронове е една адски красива и същевременно болезнено тъпа жена.
Last edited by Simeon on Tue Apr 30, 2019 1:28 am, edited 2 times in total.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Ordo Malleus » Tue Apr 30, 2019 12:56 am

Това лично за мен е вероятно най-противоречивият епизод на ГоТ. Просто както и да го захвана, има неща, дето добре са ги направили, но едновременно с това има други неща, които неимоверно дразнят. Както някой по-горе каза - този епизод сякаш си съществува в някаква собствена вселена и разгледан без контекст вероятно е страхотен, обаче... контекст има.

Например - сцената с щурма на дотраките. Еми супер въздействащо беше това как им угасваха остриетата в мрака, как беше заявено, че тая работа с войници няма да я бъде и как армията на мъртвите е просто облак от смърт, който няма как да бъде спрян по "конвенционален" начин. И как всички защитници мигаха на парцали и им се втечни говното. ОБАЧЕ, тия дотраки Денерис 5 сезона ги събираше, 5 сезона им търсеше кораби, 5 сезона ги разкарваше из Вестерос и накрая ги загуби за 15 секунди в мрака.

Същото беше с унищожаването на Нощния крал - хареса ми, че не прибегнаха до някакъв петнайсетминутен босфайт като Джон вс Краля, хареса ми, че Аря го "изигра" така, ОБАЧЕ... ми това ли ни беше развръзката на Великата Война? В крайна сметка кой е Нощният крал? Защо мрази толкова хората? Защо оцеля след драконовия огън? Искаше просто да заколи Бран и след това вечна зима ли? Защо, защо, защо? Толкова сезони – и книги – билдъпваме тоя сблъсък и накрая завършваме с кинжал в мрака и точка. Да не говорим Бран колко олеква като персонаж с тази развръзка - той практически се оказа просто един червей на въдичка, нищо повече.

Колкото за тактика - ясно, че в нет-а всеки е дипломиран Наполеон, но има как да направиш масовката си хем яка, хем оле-мале да връзва дикиш от гледна точка на....здравия разум, де да знам. Щом гаджето, която се интересува от военно дело колкото от минно дело, на няколко пъти промърмори "е тия може ли да са толкова тъпи" ПРЕДИ да стане съвсем ясно колко са тъпи... значи... Остана ми тая награда, че Джон и Денерис за пореден път са пълна нула и общо взето никой нямаше да забележи и ако ги нямаше.

Неприятен е и момента с цялата тъмница - имах късмета първия път да го гледам на чисто нов 55-инчов QLED, GigaHD, HiperWOW телевизор за 3к+, но после го изгледах още веднъж на някакъв обикновен Самсунг на 4-5 години и се хванах за главата - то в 80% от епизода не се вижда нищо. С хората с по-слаба или старичка техника буквално не сме гледали едни и същи седемдесетина минути. Много препоръчвам повторно зяпане на нещо наистина качествено, ако не сте, щото има смисъл, съвсем различно е.

П.П. Иначе Amelia верно е всичко или нищо... Толкова е запалена, че даже че урук-хаите/орките в ЛОТР за нея са били с ужасен CGI, при положение, че са хора с грим (за разлика, бтв, от Хобит, където СА CGI и изглеждат бая по-зле).
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by AlDim » Tue Apr 30, 2019 1:19 am

Към всички, които се оплакват, че не са видяли нищо от епизода: проблемът е 100% във вашите телевизори (или евентуално каквито там файлове сте сваляли). При нас всичко се виждаше много добре дори с backlight-а свален на 20/50 (защото иначе ми дразни очите при по-дълго киснене пред екрана) и после го вдигнах на 40, с което осветлението беше повече от перфектно. Сигурен съм, че доста хора не са екипирани с нужната техника, за да видят епизода перфектно, но за мен подходът си струваше 100%. Освен това някак си нормално е THE NIGHT KING да атакува през нощта. The night is dark and full of terrors anyone?

Относно The Two Towers и битката за Helm's Deep имаха сериозни проблеми преди 16 години и все още не ми харесват особено. Това е най-слабия филм от LotR (и е базиран на най-слабата книга), както и да го погледне човек.

Критиките към стратегическия подход на наш'те имат известна тежест, но фактът е, че аз поне не съм играл Total War: Zombie Edition и не съм виждал конкретни стратегии за бой срещу зомбита в историческата литература, така че нямам сериозен проблем с начина, по който протече битката. Дотраките са напълно безполезни, ако не charge-нат врага и в случая смятаха, че с огнената магия ще могат да атакуват зомбитата директно. Освен това цялата стратегия не беше да спечелят битката, а да забаламосат Night King, докато Джон и Денерис го пречукат като отиде при Бран. Абсолютно няма начин да използват замъка подобаващо, при положение че тези огромни армии не могат да се поберат вътре и нито дотраките, нито довагерите се бият по този начин. Още повече, те нарочно бяха оставили замъка с по-малко защита, за да бейтнат Night Knig. Btw на мен много ми харесаха retreat тактиките на довагерите, бяха изпълнени и визуализирани страхотно.

Това, че някои намират края на епизода за анти-климактичен в контекста на цялата история е съвсем търсен ефект на bait and switch и съм сигурен, че точно това е бил замисъла на самия Мартин, който многократно е казвал, че основните story beats са същите като в неговите недописани книги. Няма да разберем дали е добра идея, докато не видим всичките останали епизоди.

User avatar
Simeon
Smallfolk
Posts: 17
Joined: Thu Feb 07, 2019 9:36 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Simeon » Tue Apr 30, 2019 1:32 am

Нощен крал в книгите няма, тъй че не знам къв бейт анд суич може да прави Мартин тука.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by RRSunknown » Tue Apr 30, 2019 1:47 am

Крайно нелеп трети епизод - радвам се, че не се хайпнах за сезона и чак сега прегледах излязлото .

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Amelia » Tue Apr 30, 2019 1:56 am

Dr. Horrible wrote:
Mon Apr 29, 2019 10:53 pm
Кефи ме обаче отдадеността на Амелия - ако нещо не ѝ харесва, пренебрегва напълно всичките му качества. А ако ѝ допадне - пренебрегва напълно всичките му минуси и го смята за велико и неповторимо.
И аз често съм си така :lol:
Мани, зле е положението. Сега остава само да почна да говоря с умалителни имена за героите, които ми харесват и да описвам в прочувствен детайл прочувствените си душевни трепети докато очаквам съответния там филм или епизод и ще е окончателно завършена тая тъжна трансформация. :cry:

Иначе, да се върнем към темата с Великите Саможертви и това, че са акцентирали върху каста дето има реплики и имена, вместо да измислят нещо по-оригинално... Ми пичове, и аз исках да ми акцентират на глориъс стъда с глориъс стъдската дълга коса, който ни показаха в началото на епизода там в една от редичките, ама ми е ясно, че ако ми направят 90 минути бой на екстри без да ми покажат кво правят главните герои, ще изпукам от скука. Не намирам екшън сцените на каста и това, че болшинството оцеляха за ЧАК толкова недопустими - те се бият с малоумен противник, който умира лесно (you literally just need to stick'em with the pointy end, no need to aim for vitals and such shits), стига да имаш огън/валерианска стомана/драгънстоун под ръка и опасността от тях е просто в огромния им брой и това, че нямат чувство за самосъхранение. Не мое и да се направи без съответните дози мелодрама, щото иначе как ще знаем, че тая битка е страшна, нали.

Но да, наистина, както @aiva и @Ordo Malleus споменаха, така направената битка, колкото и да я харесвам, увисва в нищото, щото бахтимуй и големия злодей, дето го гласят от ненам колко сезона да е Последния Бос, го приключихме в един епизод и сега трябва да се разправяме пак с джанканиците на дребно във Вестерос и с на Церсей неврастениите. Силно ВТФ. Ама много силно. Мотивацията на Нощния крал също беше в гъзъ - може би пазят по-смислените неща за прикуълите.

ПП. Имаше достатъчно СиДжи по урукхаите от ЛОТР филмите, за да създадат усещането за огромна армия от пъплещи гадини. Беше добро за времето си, няма кво да се правим че е перфектно обаче.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Ordo Malleus » Tue Apr 30, 2019 2:05 am

AlDim, дотраките си бяха разположени най-отпред за атака преди Мелисандра да им запали араките, та с огън или без огън, щеше да видим същото. Беше супер идиотско ползването на тези воини и абсолютно са го направили с цел визуален оргазъм и нищо повече. Нали им беше ясно, че няма как да победят в пряк сблъсък, а буквално "подариха" няколко десетки хиляди зомбита.

Неопетнените им прилягаше такъв тип битка, но естествено, стратегически бяха разположили горящия ров зад тях, че да им е топличко, докато ги избиват, приклещени от собствените си съюзници.

Total War не ти трябва, когато противникът ти е немъртъв с определен слабости. Те не се бият с пърдящи дъги еднорози, а с двукраки бивши човеци, които ползват стандартни оръжия, винаги просто се хвърлят на юруш в битка и умират от огън и драконово стъкло. Това, че противникът ти е уязвим не от желязо, ми от обелки от орехи, не променя изведнъж основни правила на войната.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
tiffany aching
Misting
Posts: 254
Joined: Wed Apr 10, 2019 10:09 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by tiffany aching » Tue Apr 30, 2019 2:41 am

За мен този епизод бе (ако трябва да го определя с една дума) - изненадващ. Което, за добро или зло, не се случва често. :)
Позволих си да имам очаквания, позволих си определени нагласи. Предпоставка и необходимо условие е за осъществяването на фейл, но нейсе.
Очаквах баталистиката да (пред)извика степени скука, скръб, отвращение и мизантропия. Което не се случи! И да - нито съм военен стратег, нито някакъв ерудит що се касае до (поле)сражения... по възможност (и най-често) превъртам/скипвам кланьета, състезания с МПС-та, накратко голяма част от “екшънa”. Само че сега изгледах всичко от-до и съвсем не по принуда. През цялото време изпитвах вълнение, проявеният героизъм (ако ще и да е преекспониран, нереален и прочие) впечатляваше и радваше. И... не съм вярвала, че ще се случи, но на два пъти щях да се разплача и то при смъртта на персонажи, които не са сред най-любимите/интересни – Мормонт-чето и сир Джора. Защо ли? Лияна олицетворяваше онази автентична храброст и непоклатимост, която не зависи от години и пол. (Няма да спестя обаче, че смъртта й бе едно от най-отвратителните гледки, с които съм си "плакнала" очите напоследък.) При Джора бе мотивът за саможертвата от любов... ерос, но все пак такава, която макар и обречена на несподеленост, е силна, неугасима, пречистена от всякаква себичност и надвила най-здраво вкоренения инстинкт – този за оцеляването.

Сега... сравнявайки с LOTR и само що се касае до баталните сцени (нали имаше подобни претенции), съжалявам - но не. Доближиха се, бяха се постарали, няма как да се отрече. Красиво бе, също така. Ще направя изключение и дам нещо като оценка "на парче", преди да е приключил сериала и само по този показател - Властелинът е поне с една единица напред, но на Троновете бих дала 6,5/9. Което не е малко. :) По предварителни нагласи очаквах да се доближат криво-ляво до четири-пет.
Десятка нямам по този точно критерий, не е "моето нещо".
И така... дотук с доброто. :) Споко, най-хубавото - за накрая. 8-)
aiva wrote:
Mon Apr 29, 2019 10:54 pm
Как може от свят с такъв vast lore да се стигне до това, което гледаме в момента..
И аз това се чудя. Фенските теории за развитие на сюжетните линии съдържаха не само повече lore, a и въображение.
Голямо разочарование по тази линия. :<
Бран. Мечтаех си за some epic-warg-mind-duel между него и Нощния, с елементи на психеделика и/или споделено видение, което да отговори на (някои от) въпросите около мъртвите... накрая просто исках да си разменят по някоя дума, че се получи съвсем неловко. Всуе. Мистерията остана, а до края - само три епизода. Така и не се разбра кой е Кралят на мъртвите, какво иска, защо... повсевместна студ и смърт, туй то. Или пък му е замръзнала устата, знам ли. :mrgreen: Ако за неговите подопечни се предполага да са безмозъчни зомбита, дори да откривам логика – персонифицира(т) безкрайната смърт и анти-дзен тишина, то цялото това безмълвие (или творческа немощ) ми дойдоха в повече. Като се има предвид, че това бе най-епичният и сложен, дългоочакван конфликт. Сериалът започна с него, по ангелите! Убийството на Нощния крал, макар и навременно (тъкмо вече нямаше накъде), ако зависеше от мен, не би се случило поне до пети епизод. И защо изобщо трябваше да е физическо? Изненадах се, че го извърши Аря, не ми бе хрумнало изобщо подобно развитие. То вярно, че Джон се амортизира... стига толкова, уморих се и аз в този късен час. :)

The best:
Теон заслужи своето изкупление, доказвайки за пореден път, че мъжеството не е въпрос на телесни атрибути.
Клегейн преодоля страха си от огъня.
Мелисандра, драконите. Музиката!
Сцените със Санса и Тирион в криптата - красота и епика! Отвъд всякаква романтика, сантименти, превземки и прочие – просто човещина, близост, топлота, съпричастие… И смелост – в последните си мигове (както предполагаха те двамата) да бъдат воини, да бъдат смели и се борят заедно и до самия край! Ето тук вече думите бяха наистина излишни!
Last edited by tiffany aching on Tue Apr 30, 2019 3:07 am, edited 1 time in total.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Amelia » Tue Apr 30, 2019 2:48 am

Между другото, като стана дума за стратегии, аз не съм играла Total War, но знам, че добре обучени конници с мечове би трябвало сравнително лесно да изринат инфантрито на противника, особено ако въпросното не е добре въоръжено и дисциплинирано като римляните (и довагерите). Предвид това, че Едитата са пешеходци (досега само Абатите сме ги виждали да яздят) и не са способни на кой знае ква военна координация, не виждам що да не пуснат срещу тях най-могъщата конна войска, която имат под ръка, с надеждата да ги понамалят като бройка.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by The Dragon » Tue Apr 30, 2019 2:56 am

Amelia wrote:
Tue Apr 30, 2019 2:48 am
Между другото, като стана дума за стратегии, аз не съм играла Total War, но знам, че добре обучени конници с мечове би трябвало сравнително лесно да изринат инфантрито на противника, особено ако въпросното не е добре въоръжено и дисциплинирано като римляните (и довагерите). Предвид това, че Едитата са пешеходци (досега само Абатите сме ги виждали да яздят) и не са способни на кой знае ква военна координация, не виждам що да не пуснат срещу тях най-могъщата конна войска, която имат под ръка, с надеждата да ги понамалят като бройка.
Конете хич не обичат да тичат на тъмно в стегнат строй.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Amelia » Tue Apr 30, 2019 2:59 am

Аз подозирам, че конете по принцип не обичат да тичат и на светло под стегнат строй, ако отсреща ги чака въоръжена армия, ама ездачите им се справят някак. От дотраките иначе нямаше как да има квато и да е полза, при така създалите се обстоятелства.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: A Game of Thrones (HBO) [SPOILERS FOR THE SHOW]

Post by Litz » Tue Apr 30, 2019 3:40 am

Някой ще ми обясни ли защо съживявахме Джон миналия сезон като той е абсолютно безполезен в битката и не той уби Краля. Четох че Д и Д са искали да е неочаквано. Ми хубаво.

Така за Краля, тоя толко ли не можа да изтрае 10 минути неговите да изтрепят всички и после да ходи при Бран? И верно Бран виси супер много така.

Още и на мен ми е тъпо, че толко ги хайпваха тия зомбита и как нищо друго не е важно и ся пак Денерис и Церсей ще се правят на Джоуи и Кайба с червеноок черен дракон срещу летящ слон.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 61 guests