The Wire

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
Post Reply
User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

The Wire

Post by Matrim » Mon Feb 08, 2010 7:10 pm

Вчера догледах The Wire. Не мога да опиша колко изумителен е този сериал. Няма празно просто. При все, че тематиката му прнципно не ми е много интересна, това чудо ме завладя от самото начало и не ме пусна докрая. Добре, че е завършен, че иначе чакането с години щеше да ме съсипе. :) Това е засега единственият live-action сериал, на който без никакво замисляне и угризения бих лепнал оценка 10/10.

За какво иде реч - макар и да се води полицейски сериал, The Wire е нещо съвсем различно от CSI, Bones и другите такива. Разследванията могат продължават повече от един сезон, вместо по едно на епизод, а и в почти всички случаи няма никаква загадка, защото към половината сериал, ако не и повече е от гледната точка на престъпниците и хората около тях. Идеята е за педантично реалистичен поглед върху войната срещу дрогата и влиянието на тази "война" върху жителите на Балтимор, най-престъпния американски град.

Защо трябва да се гледа? Сценарият без никакво преувеличнение е на нивото на класен роман, а актьорите не са някакви суперзвезди, но се справят чудесно. Независимо, че тематиката предполага нравоучения на килограм, тук те са много редки и на практика всеки герой си има немалко недостатъци - няма неща от рода на гадните полицаи срещу готините недоразбрани престъпници или обратно. И не на последно място - създателите на The Wire уважават акъла на зрителите - няма инфодъмпинг за хоата изпуснали епизоди (напук на факта, че този сериал не може да се гледа от средата ама хич), няма деус екс махина, няма хепиенд в края на всеки сезон напук на всичко станало преди това. Любимци на зрителите могат да умират и това се случва на практика всеки сезон.

Но най-вече - поне според мен това не е крими сериал, а драма която ни занимава с хора въвлечени с престъпна дейност. Драма с изпипани персонажи и сетинг, която често стига до неизбежния си трагичен край.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Tue Feb 09, 2010 5:27 pm

Жесток е, това е факт. Много сериозен, не само с топки да е реалистичен и адекватен, но и със смелостта да предлага интерпретации и решения. Жалко, че хич не е популярен толкова, колкото заслужава. Бтв, и аз много трудно понасям съдебни/криминални драми, така че... :)

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Mon Feb 22, 2010 5:38 pm

Мисля и аз да го пробвам при първа възможност, то не са хвалби из нета, не е чудо.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Tue Feb 23, 2010 8:10 pm

Да, пробвайте го с благоверната и после не забравяй да дойдеш и да кажеш колко е умрял. За съжаление, на тоя форум не виждам някой, който би минал първите 5 епизода, а това е сериал който изисква много от теб, за да останеш доволен в крайна сметка.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Tue Feb 23, 2010 8:56 pm

Някой от форума все пак изгледа целия сериал, че и тема пусна... :lol: Хайде малко по-полека с квалификацииите тип "моят вкус е по-як от твоя'. То не че и аз не съм в тотален ступор как точно The Wire няма един милион награди, особено в ерата на политическата коректност, но разни хора, разни идеали.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Tue Feb 23, 2010 9:02 pm

Хайде малко по-полека с квалификацииите тип "моят вкус е по-як от твоя'.
Тва сериозно ме оставя ей така :arrow: :shock:
Добре де, кажи ми откъде точно следва, че говоря за якост на вкусове? Откъде обективно следва това, не откъде на теб ти се иска да следва.

User avatar
Grumpi
Sorcerer
Posts: 394
Joined: Thu Jul 29, 2004 1:11 am
Location: Sigil

Post by Grumpi » Tue Feb 23, 2010 11:11 pm

Засега ми е втория най-як сериал (след The Shield)
Image

User avatar
Beric
Paragon
Posts: 616
Joined: Wed Jan 21, 2004 6:16 pm
Location: 1st and goal

Post by Beric » Wed Feb 24, 2010 2:49 am

И аз съм го изгледал целия. Наистина е от страхотен. Няма един герой, който да не ми стана симпатичен в даден момент. А Омар кърти отвсякъде. Няма втори като него :lol:

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Fri Apr 09, 2010 8:27 pm

Още съм на първия сезон, но вече поръчах това:
http://www.amazon.co.uk/Wire-Complete-H ... rvi_cart_2

Рядко ми се случва да правя такава покупка на толкова ранен етап от запознаване с дадено заглавие, но това просто приковава вниманието. И то въпреки че, както споменах другаде, обикновено избягвам творби, които са депресиращо правдиви в безмилостния си реализъм, защото ми е все по-неприятно да се натоварвам психически.

Наркомрежата обаче е изключение от това ми правило.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Sat Apr 10, 2010 1:43 am

passer, престани най-сетне да наричаш The Wire - "Наркомрежата", защото почва да ми се ака. Плс.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sat Apr 10, 2010 1:48 am

Silver wrote:passer, престани най-сетне да наричаш The Wire - "Наркомрежата", защото почва да ми се ака. Плс.
Чудесно, дано помогне на хроничния ти форумен запек.

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Sat Apr 10, 2010 3:29 am

Wow, човече, как успя да интерпретираш заяждане с българските преводачи като заяждане с тебе бе? Баси реакциите. :lol:

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sat Apr 10, 2010 1:09 pm

Silver wrote:Да, пробвайте го с благоверната и после не забравяй да дойдеш и да кажеш колко е умрял. За съжаление, на тоя форум не виждам някой, който би минал първите 5 епизода, а това е сериал който изисква много от теб, за да останеш доволен в крайна сметка.
Моля те освободи себе си, света и форума ни, размазвайки мозъка си на най-близката стена? След като съм издържал и дори смея да кажа силно съм се изкефил на 6 сезон Оз не мисля, че the Wire няма да ми хареса, нито пък, че няма да изгледам повече от 5 епизода (принципно ако ми пука за сериала - досега не се е случвало поне да не навъртя един сезон).

И въобще говори малко по-човешки и по-скоро ако продължаваш така не се чуди защо повечето хора се държат с теб като с форумния боклук :lol:

Баси Шайха започна да ми липсва на фона на тоя катил, честно...

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Sat Apr 10, 2010 1:46 pm

Wow, вадиш пост отпреди 2 месеца, само за да ме заядеш и наставляваш... :lol: Единствената прилика между Шайха и мен е, че нито той, нито аз си позволяваме директни обиди като "катил" и "форумен боклук".

Ти даваш ли си сметка, че между The Wire и Oz няма нищо общо?

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Sat Apr 10, 2010 3:35 pm

Ти даваш ли си сметка, че нямаш право да ме съдиш дали ще издържа даден сериал и как ще го коментирам в последствие, нито да си позволяваш каквито и да било лични коментари по отношение на мен, при условие, че тотално не ме познаваш? И сега да не ми кажеш как аз съм си бил позволявал по твой адрес - правя го само и единствено като реакция на честите и неоправдани заяждания.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 35 guests