Mad Men

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Mad Men

Post by Muad_Dib » Tue Dec 29, 2009 2:17 am

Току-що довърших последния излязъл (трети) сезон на неимоверно critically-acclaimed драмата на АМС и съм адски доволен. Сериалът ме грабна още с първи сезон (който изгледах преди цели две години), а втори и трети, които изгледах буквално за 2-3 дни по празниците ме спечелиха окончателно за каузата.

Image

Телевизия: АМС (тяхно още и също доста хваленото Breaking Bad)
Епизоди: 39 (3 сезона)
Формат: 50 минути
Оупънинг тема: Смазваща:)

За какво иде реч съвсем накратко и без спойлери: Рекламна агенция в началото на 60те в САЩ. Главният герой Доналд Дрейпър (шеф на Crative отдела на въпросната) е спретнат, куул-лукинг, пушещ и брилянтно изигран от Джон Хам. Сюжетът не е нещо особено ново или оригинално - серия от офис интриги, преплетени с лични драми, щипка семейни такива и чат-пат някое самоосъзнаване и израстване (ТМ) на някой от героите. Уникалното и задържащото вниманието са стилът и темите на сериала - 60те в пълния им блясък - расизъм, възхода на феминизма, либералните отношения между непознати мъже и жени:), хомосексуализъм (съвсем поносимо количество е, спокс:)), комерсиализъм и т.н. Прически, костюми, интериор - всичко е страхотно реалистично направено с доста пари и радва окото на максимум. Героите до един са доста loveable, като реално погледнато всичките са в морално сивата зона, което за мен е само плюс. Кастът е почти безупречен - от великолепния Джон Хам като Дрейпър и въздействащата Дженюъри Джоунс като неговата жена Бети до всяка една от поддържащите роли (особено Джон Слатъри). Адски готино е да гледаш правенето на всяка една от рекламите на тогавашни известни марки - от брейнсторминга до представянето им пред клиент. Също така е доста ценна и перспективата на нормалните хора в Щатите към някои доста значими събития от тези години като победата на Кенеди на изборите в началото на 60те, смъртта му по-късно, Кубинската криза и "борбата" Мерилин/Джаки в обществото.

Толкова от мен, не ми се получи хич добре псевдо-ревю-анотацията, така че ако ви се гледа нещо наистина добро - просто си пуснете няколко серии, няма как да не ви зариби. След особено прекрасния финал на трети сезон (и своеобразно начало на 4ти) това ми стана един от любимите сериали, които определено може да се мери с неща като Сопранос/Рим.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Dec 29, 2009 10:50 am

Аз изгледах наскоро първи сезон - сериалът е страхотен. Ники много добре е отбелязал, че основната цел на сериала е да бъде social panorama на Щатите от онова време, затова пичовете и мацките от агенцията представляват пресечни точки на важните за онова време (и все още неимоверно важни) теми като нежелана бременност, алкохолизъм, изневяра, класови проблеми, взаимоотношения между половете и т.н.

Чудесно е нацелен периодът, който представлява преломната точка на американското общество по горните проблеми, както и главния герой (Дрейпър), който пък представлява един вид фокус на всичко, което е и не е наред (най-вече второто) със света от онова време - поне докъдето съм гледал аз, той се намира в една много показателна морална и житейска безтегловност, ако и засега да си тежи солидно на работното място.

И ако горното кара сериала да звучи безнадеждно скучен - диалогът е мега остроумен и як и същевременно иска от теб да се сещаш сам за недоизказаното, стилистиката е подобна - slick and suggestive вместо директно показваща каквото там трябва да видиш, героите са готини и дори да не мога да кажа, че са loveable, са със сигурност understandable. Най-неприятен ми е младият лекаж, дето го играе Винсънт Картайзър, но както казах, неприятността на всеки неприятен пич или мацка е напълно разбираема.

Също така всяка сцена с Кристина Хендрикс си е голям, сочен шоколадов бонбон за зрителя.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Tue Dec 29, 2009 12:38 pm

Нещо, което не знам дали отбелязах по-горе (евала на Емо за хубавия отговор бтв, радвам се, че не съм сам) - адски е готино да наблюдаваш развитието на героите в рамките на трите сезона, и то не само натрапеното такова на Пеги Олсен. Жената на Дрейпър Бети се променя коренно и към края на трети сезон няма нищо общо с куклата Барби, която представлява в началото на първи. Също така самият Дрейпър, изгубен в собствените си купища изневери и преоткриващ "смисъла" (ТМ) е особен приятен за гледане.

И силно подкрепям за Кристина Хендрикс (Джоун), дамата е просто феноменална, и то далеч не само заради терасата:)

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Tue Dec 29, 2009 9:46 pm

Най-сетне тема за свестен сериал. :)

User avatar
Vivian
Forsaken
Posts: 2630
Joined: Thu Aug 07, 2008 3:25 pm
Location: Pandora

Post by Vivian » Tue Dec 29, 2009 10:14 pm

И аз ужасно харесвам сериала и го намирам за страхотно попадение.
Абе да спориш с Вивиан за филми е като да ловиш пираня с патката си - нито много риба ще наловиш нито члена ти ще става за нещо след това .... --The Dragon

Напомнете ми да не споря с Вивиан. Лайк евър. -- Muad_Dib

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Mon Jan 18, 2010 11:26 pm

Гледам го по Фокс Лайф,по-принцип не ми е антипатичен не го и обичам,просто изпитвам някакъв спокоен кеф докато го гледам. :lol:
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
ifadriana
Mistborn
Posts: 1344
Joined: Tue Jul 03, 2007 7:06 pm

Post by ifadriana » Mon Jan 18, 2010 11:30 pm

За първи път през живота си изгледах цял сезон от сериал... Ъм, всъщност 3 сезона, при това на екс :oops:

И не съжалявам хич! :metal:
VMITW!

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Wed Jan 27, 2010 4:25 pm

Радвам се много, че не сме само аз и Емо дето го харесваме. Особено Силвър ме изненада доста приятно, един от двата пъти, в който сме били на едно мнение за каквото и да е. :wink:

User avatar
ifadriana
Mistborn
Posts: 1344
Joined: Tue Jul 03, 2007 7:06 pm

Post by ifadriana » Fri Jan 29, 2010 11:53 am

Предвижда ли се четвърти сезон?
VMITW!

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Fri Jan 29, 2010 3:51 pm


User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Mon Sep 13, 2010 12:44 am

След изгледани 3 серии от четвърти сезон (от излезлите до момента седем) буквално една след друга мога да кажа, че и той е великолепен като другите три, поне засега. Един от най-кадърно написаните и изиграни сериали, които съм гледал. Mad Men е повече от задължителен и се надявам и тук да намери повечко фенове както стана с The Wire. Всички тези награди наистина не са случайни:)

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Mon Sep 13, 2010 11:56 am

Много е добър, наистина. Малко след средата на трети сезон съм, но все повече и повече ме радва. Прекрасно заснет, направен с много мисъл, много внимание към детайла. Актьорите също са невероятни. Мисля, че трябва да кастнат Jon Hamm в ролята на Roland Deschain :P
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Wed Sep 15, 2010 7:39 pm

На средата на седми епизод от 4ти сезон паузирам въпросния, за да напиша, че това е БАСИ ЗДРАВИЯ СЕРИАЛ И МУ СЕ КЕФЯ С ПЪЛНО СЪРЦЕ И ДУША.

Четвърти сезон дотук е най-добрият на момента, всички без изключение играят още по-добре от преди, диалозите са великолепни, веднъж дори се засмях с глас - нещо , което не мислих, че ще ми се случи по време на този сериал. Въобще препоръчвам го за хиляден път горещо и безрезервно, един от малкото сериали, които се подобряват и то осезаемо, с времето.

User avatar
beliefcontrol
Paragon
Posts: 532
Joined: Sat Jan 20, 2007 2:53 pm

Post by beliefcontrol » Wed Sep 15, 2010 8:14 pm

От месеци го чакам да почне, сега го чакам да излезе целият...

Просто не мога да понеса гледане на части по веднъж седмично сериалите, които обожавам.

Само един месец остава!!!
Disillusion is common place.
Confusion, our fatal flaw.
Retribution, our sacred god.
Conclusion: There is no law.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Fri Oct 22, 2010 9:06 am

Изгледах финала на 4ти сезон миналия ден. Ако трябва да съм честен на фона на ЗВЕРСКИТЕ ЯКИТЕ 12 серии финалът малко разочарова заради една леко нелогична постъпка на Дон и решението на сценаристите да не се занимават с бъдещето на агенцията в последния епизод....Но пак мнението ми, че това е един от най-хубавите сериали последните години остава непроменено.

Препоръчвам го на всички горещо.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 46 guests