Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Killua » Mon Jul 04, 2016 5:52 pm

Ох, ясно ми е, че това вече до гуша ви е втръснало и сте го дъвкали сто пъти, ама за мен е ново! Пък и последно 2014 се е писало тук, така че няма лошо от малко съживяване на мъртви (кх кх) теми.

Един бърз въпрос, за уточняване, ти смяташ, че първите сезони са по-добри от късните? Или генерално не си толкова голям фен на Бъфи, щото аз сега ти отговарям от презумпцията, че си фен на началните (1-3), но не харесваш късните сезони (4-7). Ако обаче генерално не се кефиш на Бъфи, зАрежи го това надолу :Д

Накратко гледната ми точка е, че тенденциозно избираш моменти на неконсистентност от късните сезони, докато такива се намират и в първите сезони :)

Ти казваш, че Аня е действала консистентно, но ето за пример и Зандър - за мен той си действаше ин керъктър през целия сериал, със съвсем малки изключения (а в крайна сметка понякога човек изненадва и самия себе си, нали?) Не знам какво е мнението за сватбения епизод тук, но в ретроспекция за мен Зандър определено беше влюбен в Аня, но не беше готов да се ожени за нея и накрая просто го хвана шубето, което си личеше и от момента, в който й предложи, и след това от размотаването с обявяването на годежа. А предвид нестабилността на Аня, дори да се бяха оженили, повече от убедена съм, че тя щеше да си намери повод да се върне/да я върнат към демонството. За мен много по-неконсистентно беше поведението на Зандър и Уилоу от първите сезони, когато внезапно се зарибиха един по друг точно за няколко епизода, колкото да си прецакат един на друг връзките и да се лишат от Корделия и след това тази химия удобно изчезна. Ок, за Уилоу разбирам, тя от малка е била влюбена в Зандър, но за мен неговото поведение беше по-странно тогава, а не като заряза Аня на олтара. (а иначе това, че Уилоу стана внезапно хомосексуална за мен също не беше съвсем ок - разбрах, че Уидън е планирал или Уилоу, или Зандър да станат гей от самото начало, но в крайна сметка тя според мен по-скоро се влюби в конкретна личност, която се оказа жена, и за мен трябваше повече да я развият като би, отколкото като чиста лесбийка. Да не говорим колко ме дразнеше мацката й от последния сезон. Но ето май това е пример за това защо е толкова култов този сериал, освен другото популяризира и хомосексуализма в телевизията..)

Неконсистентност в героите може да се намери навсякъде, във всеки един герой от всеки един сезон, ако човек се хване да гледа за това. Но просто в зависимост от пристрастията си човек избира дали да дава примери от късните или от ранните сезони. И повечето такива неконсистентности, пак в зависимост от пристрастията, лесно могат да се оправдаят по един или друг начин.

Относно Спайк - Аз тук чистосърдечно си признавам, че без Спайк този сериал за мен нямаше да е същият и никак нямаше да съм зарибена чак до тази степен. :) Относно епизода с кола - както видяхме, дори да умират окончателно, намират начин да ни върнат героите, били те Бъфи, Ейнджъл или Спайк (връщане на времето, паралелни реалности, магия, бля-бля), така че и да си беше дървен колът, все едно... За мен целта на пластмасовия кол си беше чист шок за зрителя и малко адреналинец, а Райли е едно толкова досадно безгръбначно създание, че не мисля, че има кой знае какъв керъктър в него to begin with :Д Пък и да не забравяме, че той като войник преди всичко пленяваше, а не убиваше демоните, а самият Спайк вече имаше чип в главата и беше безвреден.

Ти просто избираш да дадеш това за пример, а не нещо друго от първите няколко сезона, което е било също толкова втф (например Уилоу и Зандър задявката). Всяко едно приказване на лошковец, вместо да си върши работата и да убива, всяка една битка, в която вампирите само се премятат с нашите, вместо да са ефективни и да им счупят врата, се прави с цел нашите да оцелеят, иначе никак не е ин керъктър за вампира нали.

Едит: Оф, прочетох си мнението, все едно активно се опитвам да убедя хората, които не харесват късните сезони, че и предните не стават... малко като със сестра ми, която отказа месото, но ядеше риба. И баба ми й обясняваше как и рибата е животно (с цел да почне да яде пак месо), но сестра ми взе, че накрая спря да яде и риба.... :mrgreen:
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Matrim » Mon Jul 04, 2016 6:36 pm

Няма лошо, за мен тази дискусия е като дрогата - не мога да се откажа от нея. На този форум не чак толкова защото преди време настроенията бяха общо-взето от типа "Не си дорасъл да разбереш гения на Уидън", но какво да се прави. :)
Един бърз въпрос, за уточняване, ти смяташ, че първите сезони са по-добри от късните?
Смятам, че първите сезони са сред най-добрите сезони на сериал въобще, а последните са толкова зле, че по-скоро ще гледам венецуелска сапунка вместо да ги гледам отново. Такова драматично падение никъде другаде не съм срещал, пък и Бъфи беше първия сериал, който бинджнах, затова и продължавам да го обсъждам, нищо че сигурно не съм гледал нито един епизод от него от поне 2-3 години.
За мен много по-неконсистентно беше поведението на Зандър и Уилоу от първите сезони, когато внезапно се зарибиха един по друг точно за няколко епизода, колкото да си прецакат един на друг връзките и да се лишат от Корделия и след това тази химия удобно изчезна.
Тук съм съгласен, това беше много тъпо и една от причините трети сезони да не е на нивото на втори, IMO. Но аз не визирах толкова романтичните чувства, колкото абсурди от рода на серийни убийци като Аня да се интегрират в Scooby gang-а без никой копче да каже, затова как Аня претърпява тотално пренаписване в епизод 3.20 в сравнение с предишните си 2 появи, защото явно не е било планирано да става толкова важна, но са харесали актрисата и т.н.
Относно епизода с кола - както видяхме, дори да умират окончателно, намират начин да ни върнат героите, били те Бъфи, Ейнджъл или Спайк (връщане на времето, паралелни реалности, магия, бля-бля), така че и да си беше дървен колът, все едно...
Да, но това е мета обяснение. Райли няма откъде да знае, че Спайк има plot armor, нали? Самият Спайк имаше точно нула причини да ходи да търси помощ от Бъфи в 4.08, така че и той е OOC в цялата бъркотия.
Ти просто избираш да дадеш това за пример, а не нещо друго от първите няколко сезона, което е било също толкова втф (например Уилоу и Зандър задявката). Всяко едно приказване на лошковец, вместо да си върши работата и да убива, всяка една битка, в която вампирите само се премятат с нашите, вместо да са ефективни и да им счупят врата, се прави с цел нашите да оцелеят, иначе никак не е ин керъктър за вампира нали.
Разбира се, че и в първите сезони имаше дупки в сюжета колкото Титаник да мине (примерно защо във финала на първи сезон вампирите се оттеглиха когато Мастъра си го взе?!). Но безумно нелогичните постъпки на героите не бяха през пет минути (IMHO), а и много повечето хумор помага за по-лесното преглъщане на нелепите моменти. По моему, в един момент Джос и ко просто са си повярвали твърде много, че създават Изкуство с Важни Послания (тм) и покрай тия послания са заебали сюжета и характеризацията. Пък и самите послания биват подкопавани постоянно от противоречията в сюжета (Summers blood, cough), но какво да се прави.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Killua » Mon Jul 04, 2016 8:36 pm

Мани дискутирането, целият сериал си е някаква мега неприятна дрога :(

Предвид късното ми включване, имам силното усещане, че всичко дето е можело да се каже по въпроса, вече е било казано многократно. Но щом не ти е неприятно :D :D :D

Честно казано, коментарът ти за първите сезони като най-добрите сезони в телевизията въобще ме озадачи. Не е много популярно мнение, предполагам? Не че са лоши, втори сезон даже си е як (основно благодарение на Дру и Спайк, разбира се), но първия го гледах по-скоро насила, а преди години на 5-6 епизод го дропнах. Какво точно ти харесва в тези сезони толкова много, че да заслужат подобна похвала? Аз сега бих ги гледала отново, но от позицията на изгледала целия сериал и не бих могла да си ги представя да съществуват без късните сезони. Тоест, ти изолирано ги смяташ за едни от най-добрите сезони в телевизията? А в същото време не мислиш, че сериалът и Уидън заслужават прехласването и култовия си статус и че са твърде прехвалени от големите фенове?

Другото, което ми е малко странно, е, че за мен в първите сезони имаше повече лековати и забавни епизоди и хуморът и бъзиците наистина бяха по-чести, а героите доста по чил, а в късните сезони драмата стана доста повече, но пък едни от най-забавните сцени и епизоди (а и едни от най-добрите драматични) за мен са все в късните сезони. Тоест, човек дори да кажем да не харесва цялостно един 4, 5, 6 или 7 сезон, има достатъчно много добри моменти и епизоди, за да си е заслужавало гледането и да му се допълни образът на всеки герой. Ето защо според мен мнението за това колко як сериал е Бъфи в първите си сезони не може да не е повлияно И от късните с онези брилянтни моменти в тях. Дори сезоните в своята цялост да не са се харесали. Ти си писал, че не би гледал късните сезони отново, значи ли, че си ги гледал само по веднъж? Поне супер яките епизоди не си ли разцъквал повечко?

За Аня съм съгласна, че много я промениха, но пък тя и преди това нямаше кой знае какво участие и не беше никак разработена, така че не бих казала, че това е особен проблем. Те и Спайк не са планирали да го задържат, а заради невероятната химия на актьора с героя и останалите са попроменили нещата и са го оставили и е трябвало доста да мислят какво да го правят точно, та не е изненадващо на места да са малко насилени нещата. Но за мен наличието на точно този герой компенсира някакви подобни подробности. А относно Аня и приемането и от скубитата (бтв що им викат така?) - тя за мен в началото, а и доста до късно имаше силно комично присъствие и предвид това, че си загуби силата, никой не я възприемаше насериозно и не мислеха за нея лайк изобщо (пък и Бъфи също дейтваше вампир, been there done that). И чак впоследствие, когато усетиха, че Зандър хлътва и тя наистина се превръща в част от тима, имаше вече изразени притеснения, че тя може да се ядоса на Зандър, да иска да му отмъсти и че тяхната връзка не е толкова гениална идея. Като тези мнения се задържаха почти до края.

А сега конкретно, за Райли и плот армъра - ами аз както казах, всъщност Райли не е свикнал да убива демони, а да ги пленява. Освен това познава Спайк, знае, че Бъфи не иска да го убива етц, етц. Обяснения за това защо е използвал пластмасов кол винаги ще се намерят, но иначе съм съгласна, че генерално беше тъпо и като цяло ОТКЪДЕ АДЖЕБА ГО НАМЕРИ ТОЯ ПЛАСТМАСОВ КОЛ. Но мига, в който му го заби в сърцето, моето спря да тупти за малко, така че подозирам, че целта е била изпълнена...

За 04.08 (Pangs, епизодът с индианското проклятие) Спайк се криеше от досадните военни и беше доста дезориентиран с тоя чип в главата, нямаше къде да иде, щото Хармъни го нарита, а знаеше, че Уилоу вече има първа ръка доказателства, че той в момента е безвреден и принципно групата няма навик да наранява безвредни вампири, така че честно казано аз не виждам кой знае каква трудност в това да обясня защо поиска помощ от нашите. Той до момента с чипа е свикнал всичко да си взима с насилие, храната да я получава лесно от жертвите, а от този миг нататък започва да има нужда от пари, да се оправя наистина в живота и настъпва доста голяма промяна в ежедневието му. А и вече се е съюзявал с Убийцата и знае, че може да се възползва временно от подобен съюз. И в един момент е точно като затворниците, които избират да идат зад решетките, защото ще са по-добре и в по-голяма безопасност в затвора, отколкото навън, и на него му е доста изгодно да седи и да си смуче кръв от пакетче и да го хрантутят.

Ако говорим за нелогичност, сцената, в която Спайк откри, че не може да хапе и с Уилоу седяха и обсъждаха неговата импотентност, ми е сред фаворитите, но си е супер втф. След като той нали се проваля с хапането и изпада в депресия, че това досега никога не му се е случвало, Уилоу го съжалява и му предлага да пробва пак да я захапе, за да видят дали не е било временно. Това лично няма как да се оправдае по никой начин (дори с милозливия характер на добричката Уилоу) и е изцяло с хумористични цели. И работи, колко добре работи, мен ме попиля от смях цялата тази метафора... стига човек да не седне да дълбае Уилоу би ли го направила наистина, не би ли го. Естествено, че не би, ами ще избяга с писъци, ма пък нямаше да е смешно, нали. Така работи и това с пластмасовия кол (макар далеч по-лейм, разбира се, все пак намесен е Райли :Д - и не, не го мразя, ама е скучен) - едното цели да разсмее зрителя, другото да стресне и шокира.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Matrim » Mon Jul 04, 2016 9:51 pm

Тоест, ти изолирано ги смяташ за едни от най-добрите сезони в телевизията?
По личния ми "кефометър", да. И да, изолирано, остатъкът общо взето само разваля впечатлението.
А в същото време не мислиш, че сериалът и Уидън заслужават прехласването и култовия си статус и че са твърде прехвалени от големите фенове?
Всичко е прехвалено твърде много от най-запалените фенове, това си е в реда на нешата. Просто при die-hard Уидън феновете има една доста забавна склонност вината за всички недъзи да се хвърля върху някой друг, било шефовете на телевизиите, било други сценаристи, било масите, които не разбират гения на Маестрото, защото не са дорасли за такива проникновения.
Другото, което ми е малко странно, е, че за мен в първите сезони имаше повече лековати и забавни епизоди и хуморът и бъзиците наистина бяха по-чести, а героите доста по чил, а в късните сезони драмата стана доста повече, но пък едни от най-забавните сцени и епизоди (а и едни от най-добрите драматични) за мен са все в късните сезони. Тоест, човек дори да кажем да не харесва цялостно един 4, 5, 6 или 7 сезон, има достатъчно много добри моменти и епизоди, за да си е заслужавало гледането и да му се допълни образът на всеки герой.
Четвърти го броя към добрите сезони, пети е гледаем като цяло. Не съм съгласен за драмата, в 1-4 има много и драма и трагедия, просто го няма инфантилния darker and edgier means deeper by default манталитета.
Ти си писал, че не би гледал късните сезони отново, значи ли, че си ги гледал само по веднъж? Поне супер яките епизоди не си ли разцъквал повечко?
То няма такива епизоди там. :) Дори и мюзикъла има хубави песнички...плюс character assassination за всички без Тара и завършек, който е сложен заради една доста дебелашка хомофобска "шега", която даже не и смешна. Не, мерси.
Те и Спайк не са планирали да го задържат, а заради невероятната химия на актьора с героя и останалите са попроменили нещата и са го оставили и е трябвало доста да мислят какво да го правят точно, та не е изненадващо на места да са малко насилени нещата. Но за мен наличието на точно този герой компенсира някакви подобни подробности.
Това е разковничето, нали? За мен консистентната характеризация не е подробност. Спайк на страната на нашите е все едно Чикатило да го вземат на работа в полицията нищо, че знаят какви ги е вършил.
А относно Аня и приемането и от скубитата (бтв що им викат така?)
Xander: C'mon, Cordelia. You wanna be a member of the Scooby Gang you gotta be willing to be inconvenienced every now and then. (episode 2.09)
никой не я възприемаше насериозно
Точно това е проблемът - защо никой не я възприемаше насериозно?
За 04.08 (Pangs, епизодът с индианското проклятие) Спайк се криеше от досадните военни и беше доста дезориентиран с тоя чип в главата, нямаше къде да иде, щото Хармъни го нарита, а знаеше, че Уилоу вече има първа ръка доказателства, че той в момента е безвреден и принципно групата няма навик да наранява безвредни вампири, така че честно казано аз не виждам кой знае каква трудност в това да обясня защо поиска помощ от нашите. Той до момента с чипа е свикнал всичко да си взима с насилие, храната да я получава лесно от жертвите, а от този миг нататък започва да има нужда от пари, да се оправя наистина в живота и настъпва доста голяма промяна в ежедневието му.
Откъде пък би могъл да знае дали нашите нараняват "беззащитни" вампири или не? Да не говорим, че всичко това става само няколко дни, ако не и часовете след монтирането на чипа. Освен ако не е чел сценария, най-добрият вариант, който Спайк би могъл да си представи е че Бъфи и ко ще го държат затворен за постоянно. Което в никакъв случай нямаше да е подобрение на тогавашната му ситуация.
Ако говорим за нелогичност, сцената, в която Спайк откри, че не може да хапе и с Уилоу седяха и обсъждаха неговата импотентност, ми е сред фаворитите, но си е супер втф. След като той нали се проваля с хапането и изпада в депресия, че това досега никога не му се е случвало, Уилоу го съжалява и му предлага да пробва пак да я захапе, за да видят дали не е било временно. Това лично няма как да се оправдае по никой начин (дори с милозливия характер на добричката Уилоу) и е изцяло с хумористични цели. И работи, колко добре работи, мен ме попиля от смях цялата тази метафора... стига човек да не седне да дълбае Уилоу би ли го направила наистина, не би ли го.
Толкова много да я мразя тази сцена... Уилоу: "Толкова се радвам, че (метафорично, но явно и за слепите) Спайк е готов да ме изнасили". The fuck?!? Метафорите са хубаво нещо, но трябва и нещата да се връзват на не-мета нивото. Примерно като Ейнджъл си губи душата във втори сезон, явна е метафората за мъжете, които изоставят гаджетата си след като преспят с тях, но никой не се държи все едно Бъфи няма какво толкова да се тюхка и просто трябва да си намери нов приятел. Държат все едно става въпрос на живот и смърт, защото си е точно така.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Dr. Horrible » Mon Jul 04, 2016 10:04 pm

Според мен самият факт, че спорът е толкова пристрастяващ, е показателен за качеството на сериала.
"Бъфи" просто е сериал, който ти влиза много, много дълбоко. И дори след години човек не се уморява да повтаря колко са го (раз)очаровали последните сезони. И други сериали имат полялизиращи късни сезони (see: Battlestar Galactica), и едно време съм ги коментирал по разни теми и съм се вълнувал. Но за тях е спряло да ми пука, а при Бъфи още ми е невъзможно да се въздържа :)

На мен лично първите сезони ми бяха доста тъпички, особено чудовищата-еднодневки. На първо гледане едвам ги понесох. Арките на Анджелъс и Фейт бяха доста яки, но пак бяха примесени с твърде голямо количество плява. Когато гледах сериала за втори път вече обичах всеки епизод, но тази любов се породи от късните сезони. Те ми харесаха толкова много, че заради тях вече гледам ранните епизоди с розови очила и си ги харесвам.

Иначе - аз не съм див фен на Спайк. Изобщо не го мразя, кефи ме, готин образ е, но все пак не той е причината да харесвам късните години на "Бъфи". Обожавам развитието на Бъфи, обожавам арката "измъкнаха ме от Рая", обожавам колко по-многопластови и интересни станаха всички персонажи в по-късните години, харесвам драмата - според мен им се получи, изобщо всичко харесвам. Спайк е просто част от това. Ако трябва да отделя едно най-яко нещо, то това би било израстването на самата Бъфи.
Иначе "Ейнджъл" ми харесва още повече, там с Ейнджъл, Кордилия, Уесли и Дарла се случваха божествени неща и потрепервам само при мисълта колко беше силно :D

И за да се излигавя напълно, ето я моята класация на всички сезони от вселената:

Б1<<<<<<<Б2<<<<Б3<Б4<A1<Б5<A2<B7=A5<Б6<A3=A4

Условно е, но все пак :D
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Killua » Mon Jul 04, 2016 10:36 pm

Този сериал е феноменален... Ние наистина харесваме коренно противоположни неща от него, но и за двама ни работи! За теб в началните сезони, за мен в по-късните и изобщо в целостта си... Това е толкова яко :metal: Това, което на мен ми харесва най-много в сериала, ти го възневидваш, и обратното! А ето и Др. Хорибъл, с когото пак по различни причини сме толкова зарибени по цялостното Бъфи <3 Но тази подредба на Ейнжъл и Бъфи е прекалено объркана за моите разбирания :Д Смисъл, what??? :D

Относно Уидън разбирам мнението ти (явно тук са се разразявали някакви дълбоки спорове!), но все пак щом смяташ този сериал или поне първите му няколко сезона за един от най-яките евър, мисля, че човекът дори по твои стандарти заслужава да бъде наречен Маестро. :) Просто не безпогрешен такъв. А в първите сезони има достатъчно дупки, през които да мине Титаник, както самият ти се изрази - и не само в сюжета, но и в героите са предостатъчно. Най в началото може би не чак толкова при героите, но пък те са още в доста начален стадий на развитие, историите са доста елементари и все пак са на по 15 :) Не разбирам как е ок логиката, в която 200-годишен вампир вижда някакво моме и се влюбва в него от пръв поглед (цялата любов между Ейнджъл и Бъфи за мен е изключително слабо развита и адски неубедителна и само щото Бъфи е на 16 й прощавам), но не е ок Спайк да потърси закрила при единствените, които могат да му я осигурят в дадения момент.

"Откъде пък би могъл да знае дали нашите нараняват "беззащитни" вампири или не?" - от Ейнджъл най-малкото. Наистина има моменти с куца логика, но точно този не ми се струва от тях. Генерално персонажът на Спайк, особено след втори сезон, е достатъчно комичен, изобщо всичките сценки с одеялцето, появата му пиян и нещастен от раздялата с Дру. Той прави доста шашави неща и се държи доста налудничаво. Та барабар с любовните терзания претърпява операция, има чип в главата, където и да отиде го нападат и преследват - на този етап негов приоритет е 1) да остане жив и 2) да се нахрани. Очевидно има много повече шансове да оцелее, ако отиде при нашите, отколкото където и да е другаде макар да си е рисково. Разбира се, най-логично би било да напусне града, но пък хей, все пак целият му досегашен начин на живот се променя, не може да убива, как ще се оправи. Той изведнъж става буквално безпомощен. И фрийк аутва. Иначе според мен сценаристите доста ясно съзнават това, което ти казваш - че е много нелогично Спайк да се превърне в част от отбора. И затова на няколко пъти самият Спайк им казва - не забравяйте, че не съм ви приятел, че съм зъл.

Character assassination в мюзикълския епизод? В какъв смисъл? За мен епизодът беше интересен не само заради песните и хумора (които според мен си бяха на достатъчно високо ниво сами по себе си), но и заради интересния подход, по който се разкриха пазените от героите тайни. И как последствията от този толкова весел и забавен епизод бяха всъщност доста сериозни за всички. Някакъв вид катарзис (или ти това имаш предвид под character assassination?).
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Matrim » Mon Jul 04, 2016 11:00 pm

Не разбирам как е ок логиката, в която 200-годишен вампир вижда някакво моме и се влюбва в него от пръв поглед (цялата любов между Ейнджъл и Бъфи за мен е изключително слабо развита и адски неубедителна и само щото Бъфи е на 16 й прощавам), но не е ок Спайк да потърси закрила при единствените, които могат да му я осигурят в дадения момент.
Това че мразя Спайк не значи, че обичам Ейнджъл, така че да, романсът им е слабичък. Но от гледна точка на Бъфи е епичен и тъй нататък, което е kind of the point.
И за да се излигавя напълно, ето я моята класация на всички сезони от вселената:

Б1<<<<<<<Б2<<<<Б3<Б4<A1<Б5<A2<B7=A5<Б6<A3=A4

Ето я и моята (без Ейнджъл, че съм го гледал само веднъж и с други сериали за ориентация в аршина ми)
Б7<<<Keeping up with the Kardashians<<<<<Б6<<<<<Робинята Изаура<<<<<<<<<<<<<<<<<Б5<<<<<<<<<<<<Б3<Б4<<Б1<<<<<Б2<<<<The Wire

:)
И затова на няколко пъти самият Спайк им казва - не забравяйте, че не съм ви приятел, че съм зъл.
Което не променя нищо. Отвлича Бъфи и след това е супер шокиран, че вече не е поканен в къщата й и всички го гледат накриво. Отказвам да повярвам, че дори и Спайк може да има толкова малък досег с реалността.
Character assassination в мюзикълския епизод? В какъв смисъл?
В смисъл Уилоу на практика изнасилва Тара, Зандър си мълчи за призоваването на демона защото сюжетът изисква това от него, но никой никога не му иска сметка за всички хора, които изгоряха до смърт заради него, всички решават да оставят Бъфи да се оправя сама, за да може Спайк да блесне (повръщащо смайли) и т.н.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Killua » Tue Jul 05, 2016 12:10 am

Matrim wrote:Това че мразя Спайк не значи, че обичам Ейнджъл
А ти всъщност защо не харесваш Спайк, чак мразиш? Какво в него те дразни толкова? Още от втори сезон или чак после?
Matrim wrote:Отказвам да повярвам, че дори и Спайк може да има толкова малък досег с реалността
Спайк Е доста откачен всъщност. Е, не Друсила откачен, но със сигурност дружбата му е повлияла. В сезоните, които ти харесваш, той също се държи доста налудничаво.
Matrim wrote:В смисъл Уилоу на практика изнасилва Тара, Зандър си мълчи за призоваването на демона защото сюжетът изисква това от него, но никой никога не му иска сметка за всички хора, които изгоряха до смърт заради него, всички решават да оставят Бъфи да се оправя сама, за да може Спайк да блесне (повръщащо смайли) и т.н.
Аз лично сцена с изнасилване от Уилоу към Тара не съм видяла. Изглеждаше ми силно по взаимно съгласие (това, че преди това беше насилила паметта й е отделен въпрос и е свързан с промяната на Уилоу и пристрастяването към магията - подозирам, на теб тази промяна не ти харесва особено, но за мен е доста логично стечение на обстоятелствата, дори Дарк Уилоу да идва малко прекалено и самият факт, че се оказа чак толкова могъща вещица)
Зандър според мен си мълчи, защото той изобщо не свързва едното с другото, докато не разбира, че има намесен амулет. И когато вижда амулета, се сеща какво е казал. В крайна сметка той е герой, който постоянно плещи глупости :) Аз самата не знам какво съм казвала преди няколко часа, не е толкова странно (но да, това не беше добре обяснено в действителност и зрителят сам трябваше да си измисля защо не е казал и да, факт е, че никой не му поиска сметка и удобно забравиха... може би и аз на тяхно място не мисля, че бих му държала сметка, при положение че е неволно, те многократно са показвали, че държат сметка, когато има зло намерение/истинско злодеяние).
Не толкова всички решават, колкото Гайлс решава и малко или много го налага (той е авторитетна фигура веднъж, тотално пренебрежима и незначителна друг път, да, не е ужасно консистентен той). Но в целия епизод имаше едно усещане на невъзможност на героите да не следват предварително написания сценарий. Героите не могат да се сдържат да не пеят, танцуват, не могат да не кажат истината, не могат да не се включат в общата песен, всички знаят текста... Така че да, част от сценария Е свързан със Спайк и неговата намеса - всички участници трябва да се съберат на сцената и да си играят ролите. Това за мен е нестандартен и интересен метод сериалът да си задвижи сюжета напред и не ме подразни изобщо, даже ми се стори доста оригинално.

Аз не мога да си подредя Бъфитата, честно казано..... :oops: Мога да сложа със сигурност Б1 най-назад, но нататък ще ми е трудничко...

Вий кога за пръв път сте гледали Бъфи всъщност? :)
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Ghibli » Tue Jul 05, 2016 10:01 am

Извинете, че ви се намесвам между чаршафите, ъъъ, боженямалипоподходящадума, а да, в дискусията!, но просто едно нещо от поста на Килуа ме накара да си спомня колко много се хилих и аз на това:
Killua wrote:Ако говорим за нелогичност, сцената, в която Спайк откри, че не може да хапе и с Уилоу седяха и обсъждаха неговата импотентност, ми е сред фаворитите, но си е супер втф. След като той нали се проваля с хапането и изпада в депресия, че това досега никога не му се е случвало, Уилоу го съжалява и му предлага да пробва пак да я захапе, за да видят дали не е било временно.
По този повод имам да кажа само: Сестро! Благодаря, че ми припомни този диалог!
(Връщам се да дочитам.)

П.П. Мели, ако ти се четат доста яки рекапи на сезоните (обаче са на руски език - обаче си струват): http://corpuscula.blogspot.com и търсиш в него в поленцето горе "Баффи".
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Matrim » Tue Jul 05, 2016 11:52 am

А ти всъщност защо не харесваш Спайк, чак мразиш? Какво в него те дразни толкова?
Това е една много обширна тема, която съм предъвквал много пъти по разните му форуми, затова ще си позволя да използвам линк с един мой пост от доброто старо време малко след като за първи път гледах Бъфи и го обсъждах с плама на новите фенове/хейтъри.

https://web.archive.org/web/20140401020 ... ry11667621

(не съм отговорен ако форумът те зариби, за съжаление е закрит сега и затова линкът е към Wayback Machine, но дискусиите са много качествени)
Аз лично сцена с изнасилване от Уилоу към Тара не съм видяла. Изглеждаше ми силно по взаимно съгласие (това, че преди това беше насилила паметта й е отделен въпрос
Факт е, че ако паметта на Тара не беше изтрита тя не би пожелала да спи с Уилоу в този момент. Това, в зависимост от законодателството си е вид сексуално посегателство, дали ще го наречем изнасилване или не, е въпрос на семантика. Работата е там, че като много други подобни постъпки в "зрелите" сезони и това бива сметнато за маловажно от всички персонажи. What's a little rape between friends, right?
Зандър според мен си мълчи, защото той изобщо не свързва едното с другото, докато не разбира, че има намесен амулет.
Сиреч, епизодът се крепи на това героите да действат като малоумни? Thanks but no thanks...
те многократно са показвали, че държат сметка, когато има зло намерение/истинско злодеяние
Освен ако провинилият се не е Спайк, Ейднжъл, Аня, Андрю, Уилоу, any other writer's pet... :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Killua » Tue Jul 05, 2016 12:43 pm

Ghibli wrote:Извинете, че ви се намесвам между чаршафите, ъъъ, боженямалипоподходящадума, а да, в дискусията!
Ние сме отворени към нови партньори, заповядайте моля :lol:
Уви, руски не чета обаче... Смисъл, прочитам, но не разбирам... Една година руски не направи кой знае какъв специалист от мен, за съжаление...
Matrim wrote:един мой пост от доброто старо време малко след като за първи път гледах Бъфи и го обсъждах с плама на новите фенове/хейтъри.
Ти кой си? Поразчетох на хората постовете и ми звучиш на Mappo Runt?
Аз тия дни зачетох един друг форум, buffy-boards.com, той май е жив още.. И да, зарибяващи са тия дискусии *въздъх*
Matrim wrote:Работата е там, че като много други подобни постъпки в "зрелите" сезони и това бива сметнато за маловажно от всички персонажи. What's a little rape between friends, right?
Again, има нелогични неща, но за пореден път това не е от тях.
Първо, това наистина не е изнасилване, но ок, да кажем въпрос на тълкуване, в случая същественото е, че приятелите не знаят какво се е случило, откъде ще разберат, че Уилоу е изтрила паметта на Тара, за да не са скарани и след това са правили секс? Те героите в мюзикъла чуха секса, но аз поне не си спомням някъде експицитно Уилоу и Тара да са споделили за момента с магията, те са доста private, а ако е станало ясно, ще да е било доста след това, когато едва ли някой може да се върне назад и да сметне кога са правили секс и кога е била магията. Тара признава на Уилоу, че е разбрала за магията, но след като Зандър и Аня излязоха от стаята, а Доун в музикалния епизод не е наясно защо Уилоу и Тара вече не се карат. Самата Тара не възприема това като изнасилване и като говори с Уилоу казва само "violate my mind", но не казва нищо за изнасилване или че се е възползвала Уилоу след това от нея. Останалите знаят, че Тара и Уилоу имат проблеми, но истинският повод за раздялата е, когато Уилоу се опитва да направи същото заклинание, след като е обещала да не прави магии, и то кара всички да забравят кои са (много много смешен епизод, един от любимите ми). С други думи, не мисля, че има герой, който да смята, че Уилоу е "изнасилила" Тара. Но никой не е ок, след като Уилоу омазва спела (и violate-ва вече препатилия мозък на Тара след Глори) и след това всички се опитват да помогнат на Уилоу да се откачи от зависимостта. Така че тук изцяло не си прав според мен и не е въпрос на гледна точка и тълкуване.
Matrim wrote:Сиреч, епизодът се крепи на това героите да действат като малоумни? Thanks but no thanks..
Не героите, конкретен герой. Чийто образ всъщност е точно такъв и е тоутали ин керъктър да е тъп... Показвал е доста моменти на прозрение, но още от самото начало го играе, че няма много сиво вещество и не е от най-съобразителните. Ако Джайлс не се беше усетил, ок. Но Зандър??
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Matrim » Tue Jul 05, 2016 1:00 pm

Ти кой си? Поразчетох на хората постовете и ми звучиш на Mappo Runt?
Бинго. После ме баннаха и бях с друг ник, ако се зарибиш да четеш може да пробваш да познаеш кой точно. :)
Но никой не е ок, след като Уилоу омазва спела (и violate-ва вече препатилия мозък на Тара след Глори) и след това всички се опитват да помогнат на Уилоу да се откачи от зависимостта. Така че тук изцяло не си прав според мен и не е въпрос на гледна точка и тълкуване.
Всички са доста окей, всъщност, даже и Джайлс си заминава непосредствено след като Уилоу показва, че е нагазила в дълбокото и има нужда от помощ от страна на някого с магически опит и повечко авторитет. Проблемът с mind-wipe-ите въобще не е зависимостта (която само по себе си е краят по малоумние като сюжетна линия, между другото), а за какво точно Уилоу ползва магиите. В смисъл, в нашия свят не даваме по-ниски присъди ако убиеш или изнасилиш някого когато си дрогиран или пиян, ако използваме метафората със зависимостта тя пак не може да се ползва като оправдание.
Не героите, конкретен герой. Чийто образ всъщност е точно такъв и е тоутали ин керъктър да е тъп... Показвал е доста моменти на прозрение, но още от самото начало го играе, че няма много сиво вещество и не е от най-съобразителните. Ако Джайлс не се беше усетил, ок. Но Зандър??
В 2.16 (гениален епизод, IMO) имаме подобна ситуация - Зандър и Ейми правят любовна магия на Корделия, само че се оплескват и магията действа на всички жени освен Корделия. Зандър бързо съобразява какво е станало и си признава какво е сторил, вместо да реши примерно "ей, този нов одеколон наистина действа, колко е готино да си имаш цял харем". А и като цяло не съм хич съгласен, че е тъп, но това е друга тема.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Ghibli » Tue Jul 05, 2016 1:45 pm

Прочетох много малка част от дискусията по линка на Мат и ми възникна въпрос. Мат, все още ли смяташ, че Спайк нарочно е отишъл да му върнат душата, и защо? В сериала ясно се показва, че изобщо не искаше това. По-точно, той искаше точно обратното - да стане отново убиецът, който е бил преди.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5259
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Matrim » Tue Jul 05, 2016 2:12 pm

Мат, все още ли смяташ, че Спайк нарочно е отишъл да му върнат душата, и защо? В сериала ясно се показва, че изобщо не искаше това. По-точно, той искаше точно обратното - да стане отново убиецът, който е бил преди.
Честно казано и за мен това би бил далеч по-логичния вариант, но сценаристите са дали куп интервюта, в които категорично заявяват обратното - че е отишъл с ясното намерение да си върне душата. Също така са решили да се изхитрят и са казали на Джеймс Марстърс да играе сцените в оная пещера все едно иска пак да може да убива и затова до ден днешен хората задават този въпрос и/или са останали с впечатление точно обратно на желаното от авторите. :lol:
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Killua » Tue Jul 05, 2016 2:38 pm

Дам. Мен сцената ме обърка и аз в края на шести сезон първо помислих, че демонът го е прецакал, но в седми сезон стана ясно, че това му е била целта, колкото и да не изглеждаше така.

Това си беше просто с цел да стресне, обърка и шокира зрителя предвид начина по който беше изиграно (не знаех, че актьорът също не е знаел, но така доста се връзва всъщност).

След малко ще пиша и по горните неща :)

СЛЕД МАЛКО :mrgreen:
Бинго. После ме баннаха и бях с друг ник, ако се зарибиш да четеш може да пробваш да познаеш кой точно.
Lol. Защо те баннаха, ако не е тайна?
Всички са доста окей, всъщност, даже и Джайлс си заминава непосредствено след като Уилоу показва, че е нагазила в дълбокото и има нужда от помощ от страна на някого с магически опит и повечко авторитет. Проблемът с mind-wipe-ите въобще не е зависимостта (която само по себе си е краят по малоумние като сюжетна линия, между другото), а за какво точно Уилоу ползва магиите. В смисъл, в нашия свят не даваме по-ниски присъди ако убиеш или изнасилиш някого когато си дрогиран или пиян, ако използваме метафората със зависимостта тя пак не може да се ползва като оправдание.
Съгласна съм за Джайлс. Каква е истинската причина да го махнат? Актьорът е имал някаква друга роля и е трябвало временно да си ходи? Иначе чисто сюжетно заминаването на този герой беше свързано с израстването на Бъфи (така де, първо падение, чак после израстване). И самият персонаж също с това оправда заминаването си, но според мен не беше ужасно логично и можеше да не си ходи чак до Англия, ами примерно да спре да я дондурка и да й дава пари и просто малко да се дистанцира. Но пък сцената, в която се върна, и в която Бъфи му обяснява през какъв ужас е минала и двамата започват да се хилят неудържимо е прекрасна (а, както разбрах, това си е бил актьорски гаф, който са вкарали в сериала.. определено искреният смях има някаква магия в себе си, защото и мен тази сцена ме повлече и аз също започнах да се смея с тях).
В 2.16 (гениален епизод, IMO) имаме подобна ситуация - Зандър и Ейми правят любовна магия на Корделия, само че се оплескват и магията действа на всички жени освен Корделия. Зандър бързо съобразява какво е станало и си признава какво е сторил, вместо да реши примерно "ей, този нов одеколон наистина действа, колко е готино да си имаш цял харем". А и като цяло не съм хич съгласен, че е тъп, но това е друга тема.
Така, за акъла на Зандър съм съгласна - той не е глупав, но често прави глупости, говори глупости и... мисли глупости. Несравними са двете ситуации. В едната Зандър съзнателно прави магия за любов с вещица. И всъщност дори така не загрява съвсем веднага какво е направил. В другата Зандър си е Зандър. Шляе се из магазина, както всеки ден, и си мисли стандартните глупости "О, колко ше е яко сега на Бъфи да й падне панталона и да я видя гола", "Би било забавно всичко да е музика, песни и танци", "Ще ми се да видя физиономията на Аня, ако изведнъж тук се материализират хиляда зайчета". Едното е съзнателна магия, свързано със съзнателно действие и трябва да си с акъл на фикус, за да не се усетиш какво си направил. А другото е несъзнателно, съвсем естествено е да забравиш всички глупости, които си си мислил, и чак когато ти покажат предмета, да си спомниш.
shadow dance nikoga ne luje

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests