Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Mother
Misting
Posts: 266
Joined: Fri Jul 06, 2007 9:32 am

Post by Mother » Tue May 10, 2011 4:24 pm

Реших да "повдигна" темата като споделя че за втори път гледам Angel и Buffy the Vampire Slayer, вече съм на 4-тия сезон на единия и 7-мия на другия и отново фенбоят в мен надава възторжени викове.
(Гледам ги паралелно и двата, така както ги гледах и първия път, ще ме прощава Роланд, но чак идиотщина не е, перфектно си вървят двата ръка за ръка. Особено свързаните серии като Full For Love в Бъфи и после Darla в Ейнджъл пълнят душата. Единствения минус е че вероятно брилянтния четвърти сезон на Ейнджъл ме кара да не харесвам 7-ми на Бъфи, но все пак последния събира доста протеворечиви мнения)

Странно, на второ гледане, различните сезони ми въздействат по различен начин от първия:
Бъфи Сезон 1 ми хареса многократно повече от предното гледане. Може би да видя героите в зародиш ме зарежда доста емоционално, просто знам през какво ще минат и в какво ще се превърнат.
Prophecy Girl e просто страхотен епизод, Начина по който това петнадесет годишно момиченце приема факт, че може би ЩЕ УМРЕ в битка срещу Мастера и факта че пророчество го казва и въпреки това отива за да го срещне, защото дори на тази крехка възраст съумява да поеме отговорността е страшно въздействащ.

2 Сезон - тук няма какво да кажа освен - страхотен сезон със страхотен финал. Почти най-любимия ми сезон (5-ти е с малко над него).
Итродукцията на Спайк кърти мивки, тук още не е полудял от любов по Бъфи (любов която аз отричам до последно, поради това че ни е натикана само за да задържим персонажа по в центъра на събитията), освен него Джайлс за който се разбира че е далеч повече от просто Уотчър, и разбира се любимото ми нещо от целия Бъфивърс - Анджелъс. Нема такъв изрод братче. За мене лично много по-качествен злодей от Спайк...
И сцената в Passion....
Sorry, Jenny. This is where you get off.
I never get tired of doing that.
Финала също е мега силен - едно е да знаеш че трябва да убиеш любимия си за да спасиш света, съвсем друго е да го направиш. Да не говорим, че Уилоу го излекува точно преди края и направи момента десетократно по-силен и по-труден за Бъфи.

При 3-ти сезон нещата ми стоят по-различно. Със сигурност е много добър, но за мен е по-слаб от втори. Има страхотно Big Bad - кмета, просто изрод, начина по който е представен и как го изиграва актьора е върха... но, Спайк го няма грам, Ейнджъл пък са му извадили гръбнака, което ми сваля веднага оценката за сезона. Просто се чудя как Доктор Хорибъл и Роланд го харесват повече от някои други (втори например)...

4-ти сезон на второ гледане ми хареса далеч по-малко от първото. Като начало смяната на съпорт чаръктерите които отиват в другия сериал води до едно люшкане на сериала насам натам докато влезе в новия коловоз и ако Спайк не беше там да ги храни всичките, влака щеше да се сгромоляса и то доста шумно :)
Бъфи не знае къде се намира, учи ли и се, вампири ли и се бият, секс ли и се прави, не е много ясно. Адам куца сериозно и ако не беше мега добрата сцена с битката накрая между него и Бъфи, нямаше и да си го спомням особено. И то след такова силно присъствие като кмета в миналия сезон чак смешно ми става :)
За сметка на това пък епизоди като Something Blue и Hush просто правят Уидън your master for live :)))

Сезон 5 и сега си ми остана любим. При положение че аз сигурно съм единствения човек който Доун не го дразни толкова (Конър за сведение е 100 пъти по-дразнещ от нея)уникалния начин по който я вкарват в сериала, страхотната Глори и миниъните и които също къртят, разкошната Аня, хвърлянето на повече информация за Fanged Four го правят ключов за целия сериал.
От драматична гледна точка също е върха - раздялата на Бъфи и Райли, въпреки че този персонаж откровенно ме нервира, сцената между него и Зандър, когато му казва че Бъфи не го обича и в същото време тя идва и той я прегръща и целува.. и погледа на Зандър тогава..... просто сцена за милиони.
The Body няма да го коментирам, достъчно се казва за него в тази тема. Всеки път се просълзявам когато го гледам това..
Отнемането на разсъдъка на Тара също ми подейства безкрайно смазващо защото тя си остава the most pure character и в двата сериала и истински ме докосна нещастието на Уилоу тогава (доста повече всъщност от убийството и по-късно,което си беше яко претупано.
И накрая финала на сезона - саможертвата на Бъфи за да спаси сестра си и света.
И реакцията на Спайк при смъртта и. Много силен момент.

6-ти и 7-ми сезон хммм... тук съм склонен да се съглася най-вече с постовете на Мат.
6-ти е прекалено дарк за моя вкус, ама прекалено.
Вярно, OMWF съм го гледал над 20 пъти (тва сериозно), епизоди като Normal Again и Tabula Rasa са страхотни, триото също е супер, но...
има някои рандом епизоди като тоя с Double Meat Palace от който честно казано ми се повдига. Края на сезона малко fail-ва, решението на Уилоу да убие тримата глупаци е оправдано, но да иска да затрива после всичко живо ей така щото тряя просто да има още една заплаха за света просто е изсмукано.
И това дето осраха сватбата на Зандър най ме дразни, защото къде къде повече щеше да внесе контраст в мрачната атмосфера ако при него нещата си бяха наред и тогава нямаше всичко да изглежда толкова изкуствено.
Освен това няма Джайлс!

7-ми сезон пък просто половината серии ме отегчават.
Спайк е съвсем ужасен там, то това там дори не беше Спайк а някаква бледа сянка на някогашния кефещ ме образ. Изтерзан, бит, лигав и нехумористичен Спайк.
Бъфи пък толкова ме дразни вече там, че в повечето време насърчавах Първото да я гътне баси...
Има няколко добри серии, но това че немога еднозначно да определя любима серия е достатъчен факт. Добре, че Фейт и Кейлъб идват накрая да посъживят обстановката. Потенциалните слейърки са ми скучни и еднакви всичките (досущ като Айез Седай рандом шитс) и само вземат ненужно екранно време, вместо главните персонажи.
Последния епизод не ме докосна с нищо, уви. Дори това че Аня умря не ме развълнува... и тва ме плаши :)
Като цяло наистина подозирам, че 7-мия сезон са го отсвирили и се е движил само на славата на предишните 6.

За Енджъл ще напиша по натам като изгледам и 5-тия сезон повторно, че точно за него имам смесени чувства с оглед на това че е окастрен поради канселирането на сериала.
Повечето смъртни понякога престават да вярват на разни части от себе си. С изключение на Круппе, разбира се, чиято заслужена самоувереност е абсолютна.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed May 11, 2011 9:09 pm

Нещо, което каза в "Любими сериали".
Mother wrote:Бъфи и Ейнджъл ги броя като един тъй като са свързани и не ги възприемам като две отделни
Интересно, за други хора, сред които и аз двата сериала са силно различни като настроение и подход към тематиката. До степен доста хора да се кефят в дългосрочен план само на единия, но не и на другия. Аз съм така с Ейнджъл - имам го на ДВД-та, а Бъфи дори на дивиексове не ми се поглежда повече.

(Отговорих ти за Charmed в общата тема.)
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed May 11, 2011 11:21 pm

Аз също ги намирам различни, но посвоему еднакво добри. Ейнджъл съм го гледал веднъж, Бъфи в момента му правя трети риуоч. Не защото не искам да гледам другия, така се е получило просто.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Mother
Misting
Posts: 266
Joined: Fri Jul 06, 2007 9:32 am

Post by Mother » Thu May 12, 2011 8:50 am

Вероятно понеже ги гледам паралелно и такава нагласа съм си създал. Вярно, че са различни като атмосфера и подход към тематиката, но някой по назад беше казал: това е сериал в който героите ти стават като приятели един вид. И след като двама от любимите ми чаръктери отиват в другия сериал, как да се насили човек да гледа само едната сюжетна линия и да не проследи другата...
Или както някои правят - разделят сериал на две части: Само първите 5 сезона на Бъфи или само първите 5 сезона на Хаус и т.н.
За мен това е просто неправилно. Губи се целостта на произведението. Или го гледам целия или не си правя труда изобщо да го запазвам. По тази логика мога да си пускам само първи сезон на "Бягство от затвора" понеже е уникален а останалите смучат :)
За сравнение между двата Бъфи със сигурност ме кефи доста повече въпреки спада (според мен) в 6-ти и 7-ми сезон. Просто в последните години има куп сериали които напомнят повече атмосферата на Ейнджъл, докато Бъфи е някак уникално, отличава се от всичко което съм гледал и завладява ме къде къде повече.

ПП: Buffy 7x17 Lies My Parents Told Me наистина е много добра. Може би най-добрата серия от сезона до тук. Сцената в която Спайк светва Робин, че всъщност загубеното детство за което скърби е само в главата му, а реалноста е съвсем друга - дете на Slayer винаги ще бъде на второ място и след като след 10 минути Бъфи подплатява тази истина е много добре представена и ми напълни душата :)
Повечето смъртни понякога престават да вярват на разни части от себе си. С изключение на Круппе, разбира се, чиято заслужена самоувереност е абсолютна.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Dec 09, 2011 5:15 pm

Fuck Yea.
JR: Well, some of the feminists. The Chalice and the Blade, which has marvelous early Christian writing in it. Actually I don't read nearly as much as I used to. It's very annoying to have to get up every twenty minutes, and…wait a minute, there's a punch line. I found that, after having a VCR for several years, you can treat TV just as a book. And now I have a DVD player. I have been going mad about Buffy. [much applause from audience]

SD: You have a lot of friends.

JR: I'm glad of that. Even though Buffy was created by a guy, it was one of those TV shows aimed directly at women, and it is not domestic, but adventurous, and horror fiction, and comedy, and it's very well written, I'll say. A feminist friend of mine wrote me from Philadelphia and said, "You have to watch this." And I did and I loved it. I collected them on VHS tapes and now I've bought them on DVD. And some of the things they talk about are extremely funny.
SD = Samuel Delany
JR = Joanna Russ

Mоментът с аплодисментите и много приятели е защото интервюто е по телефона, та е имало хора, които са ги слушали и от двете страни.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Sat Apr 21, 2012 2:33 am

Не мисля да чета 70 страници тема, затова директно казвам.
Някой да ме убеди, без да ме напада, защо си струвам да гледам този сериал, след като съм попадал на доста епизоди по телевизията и това ми си е струвало най-безмозъчното и бутафорно нещо евър.
Молбата ми е сериозна, защото искам да се зарибя брутално по някой сериал. А за да започна да гледам този ми трябва сериозно побутване.
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Apr 21, 2012 2:52 am

Бъфи си струва, защото е сериал, който израства заедно с персонажите си. Не можеш да го разбереш какво представлява по рандъм епизоди, както не можеш да разбереш какво представлява животът на някой човек ако си видял няколко изолирани дни от него. Давам сравнението с човешкото битие, защото този сериал третира много човешки теми. Само дето борави с алегории за тая цел. Едни от основните проблеми в него са за съзряването, отговорностите, женската еманципация и прочее. В него видях една от най-хубавите трактовки на съвремието на силната еманципирана жена и това колко е трудно един мъж да остане до нея, защото не знае какво да я прави. Това е постигнато без истеричен феминизъм и по страшно човешки и въздействащ начин.

Първият сезон е забавен бутафорен ташак, който забавлява като забавен бутафорен ташак. Във втори сезон се появява един от най-гениалните персонажи ВЪОБЩЕ ИЗОБЩО и качеството чувствително се покачва. Мисля, че тогава на Джос Уедън му е проблеснало какво може да направи с този сериал и се е хванал да го прави. Съветвам те да си го почнеш отначало, да изтраеш някак първи сезон, а след това сериалът вероятно ще те закачи трайно. С мен стана така.

ЗАДЪЛЖИТЕЛНО го гледай с оригиналния дублаж.
Last edited by Amelia on Sat Apr 21, 2012 2:53 am, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sat Apr 21, 2012 3:12 am

А ако по някаква причина не се зарибиш (понеже все пак е малко по-насочен към женска аудитория младша възраст), пробвай Angel - по-мрачен и зрял. Аз го предпочитам пред "Бъфи" и спокойно може да се гледа отделно. Но и двата си струват пробването, като и при двата трябва известно търпение с първия сезон. :wink:

Иначе личната ми класация на Уидъновите сериали е:

Firefly >>>>>> Angel >>>>> Buffy >>>>>>>>>>>>>> Dollhouse (който също повдига интересни теми, просто изпълнението не е на висотата на предните три заглавия).
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Apr 21, 2012 6:24 am

Аз току що ги изгледах наново и двата - Бъфи за четвърти път, Ейнджъл за трети. Силно несъгласен съм с Пасъра - Ейнджъл определено се оценява по-добре, ако се гледа след Бъфи, и при все по-мрачните тонове, за мен си остава по-слабият от двата.

Иначе Амелията добре обобщи, аз само ще добавя, че ако гледаш последователно, в един момент буквално всяка реплика те размазва или с емоция, или с проницателност, или с хумор.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sat Apr 21, 2012 7:07 am

Това за отделното гледане го казах, ако реши да спре да гледа "Бъфи" - да не се отказва и от "Ейнджъл". Иначе ясно, че гледането на двата дава по-богато впечатление за Бъфивърса.

Аз пък при повторни гледания захапвам Ейнджъла без проблеми, обаче Бъфито само отделни епизоди. При това Гелето си го взех на ДВД-та (супер бокссет), а Бъфарата и на дивиексове нямам нерви да я изгледам цялата (най-вече заради знаем кои два сезона :mrgreen: ), така че (пак) си е до вкус, да видим при Данте как ще е. :wink:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Apr 21, 2012 9:47 am

Да бе, знам, двата сезона, които всъщност правят сериала наистина зрял и му дават необходимата символична завършеност...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Sat Apr 21, 2012 10:32 am

Angel няма как да се оцени напълно без човек да е гледал Бъфи преди това. Според мен двата сериала са равни по качество, въпреки че определено си имат разликите.

Също така, Данте, ще чуеш много разнородни мнения за последните два сезона. Препоръчвам ти да не се хващаш в нито една посока и сам да си създадеш мнение.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Apr 21, 2012 11:17 am

Данте, помня, че бъфито го даваха по Фокс-нещоси някога. Това нещо с български дублаж просто не се гледа. Не се.

User avatar
armageddon
Forsaken
Posts: 2936
Joined: Tue Jan 13, 2004 10:24 am

Post by armageddon » Sat Apr 21, 2012 11:45 am

Българския дублаж на Бъфарата смуче яко. Иначе си струва гледането, е първи сезон малко трябва да си се изтърпи де, някак си.

Иначе темата ми напомни че трябва да се навия да гледам Angel някой път.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed Apr 25, 2012 8:16 am

http://www.bookdepository.com/Joss-Whed ... 0857689863

Joss Whedon: The Complete Companion
The TV series, the movies, the comic books and more


Joss Whedons importance in contemporary pop culture can hardly be overstated, but there has never been a book providing a comprehensive survey and analysis of his career as a whole - until now. Published to coincide with Whedons blockbuster movie The Avengers, it covers every aspect of his work, through insightful essays and in-depth interviews with key figures in the Whedonverse.


:D :D :D


П.П. Пускам го във всички Уидънови теми, но подозирам, че няма да ми се карат за многократното постване. :lol:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests