Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Tue Dec 30, 2014 10:14 am

Аз не съм стигнала до редовното присъствие на Спайк в "Ейнджъл", но да напомня, че той има една култова поява в един епизод нейде в началото на първия сезон:
Spoiler: show
- How can I thank you, you mysterious black-clad hunk of a night thing?
- No need, little lady, your tears of gratitude are enough for me. You see, I was once a badass vampire, but love and a pesky curse defanged me. And now, I’m just a big, fluffy puppy with bad teeth. (Rachel reaches up towards Angel’s face) No! not the hair! Never the hair.
- But there must be some way I can show my appreciation?
- No, helpin’ those in need’s my job, and workin’ up a load of sexual tension and then prancing away like a magnificent poof is truly thanks enough.
- I understand. I have a nephew who’s gay, so...
- Say no more. Evil’s still afoot. And I’m almost out of that nancy-boy hair-gel I like so much. Quickly, to the Angel-mobile! Away!
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Dec 30, 2014 3:09 pm

Спайкът, да.

Начи, сега след като се запознах с любимите на Спайк Секс Пистълс и британския пънк от края на 70-те, вече мога да оценя тоя персонаж и музикална гледна точка. Спайк Е пънк музика (и философия) с всичката й искрена енергия, пошлост, класа, деструктивност, конструктивност и т.н.. Знам, че го показваха като фен на Сид Вишъс, но за мен той е повече Джони Ротън отколкото Сид. Щото е искрен, прям и умен точно като Джони. Това как прекара ненам колко на брой сезона в ДВА различни сериала казвайки грозните истини в лицето на абсолютно всеки персонаж е Джони Ротън отвсякъде. Но все пак ги има и самодеструктивните фешън виктим Сид Вишъс изпълнения, особено ако е въвлечена жена в историята.

Джеймс Марстърс е бог и искам да отправя благодарствено слово към Вселената, че е запечатала на кадро точно тоя актьор като точно тоя персонаж за вечни времена. Щото пичът старее, уви, но Спайкът му е вечен и съвършен и никога няма да остарее. Голият гръден кош на Спайк, който се вижда в големи количества от 6ти сезон на Бъфи нататък е още едно нещо, което ме прави щастлива, че съм се родила в тая точно епоха, но честно казано това, което обичам най-много в него са очите. Щото и той като Джони говори с очи.

Приключих с пети сезон на Ейнджъл, който е все така як, въпреки че все така му личи, че са му ударили брадвата. Ще изгледам и първите 4 сезона, но най-напред ще трябва да се понаспя и да намаля темпото.

И двата сериала са пълни с проблеми - като се почне с бутафорната визия, та се стигне до мелодрамите и клишетата. Несъвършенствата им са сериозни. Но пък са от оня тип неща, които обичам да наричам докоснати от гения и при които несъвършенствата просто спират да имат значение. Друга дума, която обичам да употребявам в такъв случай е "боговдъхновен". Щото човечетата в Бъфи и Ейнджъл съм сигурна че от един момент нататък са заживели свой собствен живот и са почнали да се пишат сами. Живи са.

За финал, ей тая картинка показва доста от сантиментите ми относно съвременната поп култура в живота на съвременната жена:
Image
Всъщност този казус далеч не се изчерпва само с отношението на двете героини към мъжете. Сравнението между безличния плазмодий Бела и Истински Живата Бъфи е като някакво синтезирано обяснение на това, което не му е наред на женския пол...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue Dec 30, 2014 5:11 pm

Да, "Бъфи" помогна невероятно много на подрастващите от женски пол и си е направо общественополезно дело.

Аз донякъде и затова предпочитам тематично по-зрелия "Ейнджъл" - защото съм в неговата целева група, но "Бъфи" си е също силно заглавие, а Бъфивърсът поначало предлага яки персонажи за всеки тип зрител.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Jan 07, 2015 7:29 am

Забравих да споделя, че коледната ми ваканция се удължи, поради няква зловеща инфекция на гърлото и аз взех че изгледах първи сезон на Ейнджъл и сега съм вече по средата на втори. Забавлява, ама за момента харесвам Бъфи повече.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Killua » Sat Jul 02, 2016 11:21 pm

Хора, не бях живяла, докато не изгледах и аз Бъфи..
Толкова епично нещо! Добре че не съм гледала като тийн! Сега ми е толкова по-впечатляващ, толкова бавно ми влезе под кожата, но толкова брутално надълбоко.

Спайк е.... отвинтващ!

Сега захапвам и "Ейнджъл" да го видим. Началото си го бива (Гиб май същото е споменала) :Д
https://www.youtube.com/watch?v=Q5D-YIldov4

Иии много яко ревю на Рол за The body :(

Хм, имам чувството, че много имам да наваксвам аз...
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Amelia » Sun Jul 03, 2016 10:37 am

Хехехе, пъти по-добро е от Суперначърал, нали.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Killua » Sun Jul 03, 2016 10:55 am

Amelia wrote:Хехехе, пъти по-добро е от Суперначърал, нали.
Няма място за сравнение АМА никакво. Тия двамата льольовци, моля ти се :Д

Аз отдавна го бях пробвала, преди години, но дропнах на първия сезон, въпреки че всички казваха, че нататък ставало яко. И сега, бяхме се събрали у Др. Хорибъл и с Хари настояха МНОГО да пуснат мюзикълския епизод. Този епизод е толкова уникален, че дори човек да няма никаква представа за какво иде реч в шоуто, пак изпада в един 40-минутен оргазъм!! И след като изгледах, първата ми работа беше да дръпна всичко и да го изгълтам за 2-3 седмици. Да, мюзикълският епизод доста ми оспойли финала на предния сезон с рая, но никак не ми попречи, а в последствие 7 сезон ми беше такова напрежение, че не се сдържах и си оспойлих за Бъфи и Спайк какво се случва, че да се кротна :Д Иначе казано, аз наистина се вманиачих по сериала от 4-5 сезон нататък. Поразгледах из темата тук и ми стана ясно, че хората или харесват двата сериала много и горе-долу поравно или се делят на ангелуси и бъфисти и най-често ангелусите се дразнят на последните сезони на Бъфи (нещо такова? :Д ), но за мен именно те направиха сериала това, което е, и му вкараха още повече дълбочина.

И сега свърши :( ... И наистина се радвам, че го гледам чак сега, а не някога преди. Защото човек ако се зариби като малък и после не гледа пак, може да си помисли, че така се е запалил, щото е малък, щото не е гледал много яки работи, щото не знам си какво. А така поне си знам, че не е като да не съм гледала друго, не е като да не съм почти на 30 и пак пищя като ученичка на сериала. Смисъл, много, много влиза, направо като дрогичка!

И за Спайк... Четох назад мнението на Йоан Владимир, сега твоето тук, гледам и Гибли го обича... Този актьор в тази роля е откровение и туйто, но Жоро например много му се дразни (без да е гледал сериала :р). Чудя се дали това е просто защото този герой е създаден да бъде боготворен от жените и по-трудно може да се хареса чак толкова от мъж (тоест, дори да го оценяват и да му се кефят, не могат да потънат чак толкова в манящината по него?) Е, според мен и чисто обективно е страхотен като игра и персонаж, магнетичност, забавен, интересен е и т.н., но пък аз никак не съм обективна 8-)

Иначе аз малко по малко заобичах абсолютно всички персонажи. Друсила още с появата си, Уилоу, Зандър, Джайлс (ох, и епизода, в който със Спайк решават, че са баща и син :Д), Джойс ( :( такава топлина и спокойствие да излъчва тая жена), Тара ( :( в началото ми беше странна, но толкова чисто създание с такава чаровна крива усмивка, и аз се влюбих), Аня (тая жена е веднъж!!!) и т.н. и т.н. Е, Ейнджъл не го понасях особено, честно да си кажа, не си падам по дарк мистириъс драматично сълзливи герои. Фейт не успя да ми стане любимка, както и Доун, но и двете бяха добре разгърнати като герои, просто не бяха моите герои :)
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Killua » Sun Jul 03, 2016 12:23 pm

Тия сравнения между Бъфи и Бела са толкова втф, че няма накъде :lol: :lol:

Аз за разлика от повечето тук (предполагам? :Д) съм чела туайлайтките и определено не ги намирам за толкова ужасни (доста по-добре са от филмите), ок са написани и т.н., но са толкова далече, че няма накъде...

От малка си мечтая за добра вампирска история (винаги ме е кефела много концепцията, някои от старите Дракула и т.н.), а да не съм знаела, че под носа ми го имало този бисер на всички бисери.

Иначе казано

Image
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Roland » Mon Jul 04, 2016 1:24 pm

Welcome to the fold.

Иначе искам само да вметна, че изпитвам 0 привличане към Спайк и пак го обожавам.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Killua » Mon Jul 04, 2016 1:44 pm

Roland wrote:Welcome to the fold.

Иначе искам само да вметна, че изпитвам 0 привличане към Спайк и пак го обожавам.
Веднага те цитирам, да знаеш.
:mrgreen:

Трябва да ти изчета всичките ревюта, дето си ги писал, аз само за The body успях засега.

А аз тия дни само за Бъфи си мисля и говоря, тежко е положението за околните... Сега съм на първия сезон на Ейнджъл, да видим там докъде ще е зарибявката! Много ми е различно от Бъфи и честно казано малко странно ми седи образът на Бъфи тук. Радвам се, че участва само за един сезон в два епизода :)
Корделия е прекрасна, чакам с нетърпение нейното и на Уесли развитие!!
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Matrim » Mon Jul 04, 2016 1:52 pm

Поразгледах из темата тук и ми стана ясно, че хората или харесват двата сериала много и горе-долу поравно или се делят на ангелуси и бъфисти и най-често ангелусите се дразнят на последните сезони на Бъфи (нещо такова? :Д ), :D но за мен именно те направиха сериала това, което е, и му вкараха още повече дълбочина.
Повече дълбочина... :lol: :lol: За пореден път се чудя къде я видяхте тая пуста дълбочина. Darker and edgier up to eleven с преебаване на характеризацията на всички герои и покъртително глупави и недоизпипани сюжети (First Evil or Summers blood anyone?) =/= дълбочина по моему.

За Спайк или добро или нищо. Затова няма да кажа нищо.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Killua » Mon Jul 04, 2016 3:09 pm

Хех, подозирам (без да съм чела повече от последните няколко страници тук), че тази тема е била разисквана многократно и нито едната страна не е успяла да убеди другата. И дори да се обясняваме, резултатът ще е все един и същ.

Все пак, не мисля, че това за характеризацията на ВСИЧКИ герои е вярно :) Окей, може да посочиш примери с някои герои, но се съмнявам да ги докараш до всички... Но общо взето всяко едно поведение/промяна може да бъде обяснено по един или друг начин - само че едната страна ще каже, че това е мързеливо писане, нелогично и само с цел придвижеане на сюжета, а другата страна ще бъде напълно задоволена и ще си намери достатъчно подкрепящи аргументи.

Според мен е доста съществено дали човек е фен на Спайк като герой, за да се изкефи пълноценно на последните сезони. Ама много съществено, така че твоето нищо говори достатъчно :D Например за мен Фейт е интересен герой, но ми е дразнеща и не ме вълнува особено нейната история (само в последния сезон ми стана по-симпатична). Което значи, че ако в последните няколко сезона тя имаше централна роля като на Спайк, аз нямаше да съм толкова щастлива със сериала.

Тази дълбочина, за която говоря, е свързана повече с мен, отколкото с обективните качества на сериала и последните му сезони (за които вече са давани достатъчно примери). "Бъфи" ми докара пълно потапяне в един измислен свят, което отдавна не ми се беше случвало (което нямаше да стане, ако сериалът беше приключил с четвърти или пети сезон). Когато едно произведение успее да ме завлече дотолкова надълбоко, за мен е достатъчно. Има толкова сериали, които са почти съвършени във всякакви отношения, но не са ми докарали емоцията, която недоизпипаният Бъфи ми е подарил. Най-лесно се сравнява това цялото нещо с влюбването. Когато човек се влюби в някого, той пренебрегва недостатъците и дори ги вижда като положителни черти. А качествата още повече се засилват в неговите очи. Докато за неподвластния на магията това няма как да стане и съответно човекът си гледа чинно плюсове и минуси и според зависи едното или другото му натежава. Но дори и така казано, аз пак смятам, че Бъфи има достатъчно добри качества и страхотно развити персонажи и история, да не говорим за цялостната му роля в историята на телевизията.

Или както Амели беше писала по-горе - "Бъфи" си има недостатъците, но има толкова много яки и гениални неща, че за някои хора (за мен например :Д) те компенсират изцяло. Други пък се вглеждат в недоизпипаните работи, те са им трън в очите и положителното се удавя в тях.

Бтв най-култовите епизоди за мен са именно в четвърти, пети, шести и седми сезон. Дори погледнати чисто индивидуално. Не ми пукаше чак толкова за главните интриги и главните злодеи, така че всякакви недомислици там изобщо не ми пречат. Въпросът в крайна сметка е кой къде си слага акцентите и заради какво гледа един сериал.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by tigermaster » Mon Jul 04, 2016 4:03 pm

Не знам, на мен са ми поизфирясали спомените от сериала, понеже го гледах преди шест или седем години, обаче шестия сезон едва го изтраях. Общо взето, мнението на Матрим е доста близко до моето, с разликата, че аз харесвам Спайк ужасно много. Или поне го харесвах, докато гледах сериала.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Killua » Mon Jul 04, 2016 4:39 pm

Човек може да харесва Спайк и да не харесва сезоните по други причини, разбира се.
Но той е доста основен герой в тези сезони и ако му се дразни човек изначално или не харесва в каква посока тръгва персонажът и отношенията му с Бъфи и останалите, това според мен много ще натежи и върху цялостното негативно възприемане на сезоните. (сега чакам с нетърпение някой, който не харесва Спайк, но обича последните сезони да вдигне ръка :Д)

Но то си има много фактори, просто аз съм Спайкоцентрик и виждам малки спайкчета навсякъде и те ми определят отношението към сезоните :mrgreen: Малко като Доктор Хорибъл със Санса и Марджери :ninja:
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Buffy the Vampire Slayer & Angel - SPOILERS

Post by Matrim » Mon Jul 04, 2016 4:45 pm

Но дори и така казано, аз пак смятам, че Бъфи има достатъчно добри качества и страхотно развити персонажи и история, да не говорим за цялостната му роля в историята на телевизията.
Която роля, между другото, е доста надценена от някои от най-запалените фенове. В смисъл, дайте да не се лъжем, че Джос Уидън едва ли не е изобретил season arc-овете, kickass heroines и т.н. Популяризирал - да, затова заслужава адмирации, разбира се, ама чак пък изобретил... Подозирам, че преди Twilight са го хвалели и, че е популяризирал вампирите като секс-символи, ама вече е малко неудобно да го четкат баш за това.
Все пак, не мисля, че това за характеризацията на ВСИЧКИ герои е вярно
Окей - Аня не успяха да осерат. Но това е само защото при нея поначало консистентна характеризация нямаше. :)
Според мен е доста съществено дали човек е фен на Спайк като герой, за да се изкефи пълноценно на последните сезони.
Спор няма, аз този спор съм го водел наистина твърде много пъти по разните му форуми и на практика всички фенове на последните сезони са и големи фенове на Спайк. Което за мен е проблем, защото от друга страна пък има и доста народ (сред които съм и аз), които не са големи фенове на Бъфи да речем, а се кефят на първите сезони (или на Ейнджъл, а се кефят на сериала "Angel").
Човек може да харесва Спайк и да не харесва сезоните по други причини, разбира се.
Но той е доста основен герой в тези сезони и ако му се дразни човек изначално или не харесва в каква посока тръгва персонажът и отношенията му с Бъфи и останалите, това според мен много ще натежи и върху цялостното негативно възприемане на сезоните. (сега чакам с нетърпение някой, който не харесва Спайк, но обича последните сезони да вдигне ръка :Д)
Да, заради Спайк останалите постоянно правят супер OOC неща от рода на христоматийния пример с пластмасовия кол, с който Райли наръга Спайк - имаше точно 0 причини да не използва дървен кол.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests