Сериалчета за всички, част IV

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by трубадур » Sat May 14, 2022 5:36 pm

Дайте некви насоки с добри queer заглавия

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Martix » Sat May 14, 2022 7:34 pm

Знам само един, но е много добър (от моята необразована хетеро камбанария поне) - Sense8
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Dr. Horrible » Sat May 14, 2022 8:35 pm

Roland wrote:
Sat May 14, 2022 5:11 pm
@Dr. Horrible не бъркай масовата популярност с това за какво им пука на различни групи хора. Авторът на това видео е в ТОТАЛНО различни кръгове от тия, които ти обитаваш, и това, че ти не си чувал за филмите, които за тях са голяма работа, не значи, че въпросните не са голяма работа във въпросните кръгове.

Също както в кръговете, в които се движа аз, стерилната ретро помийка Heartstopper никой не я консумира, щото тия истории сме ги гледали и сме ги чели вече от десетилетия и нищо интересно не ни казват. Както обикновено, най-популярният queer content е този, който е най-хетеро френдли, но това не значи, че всяка друга група го възприема по същия начин.
Така е - различни неща са популярни сред различни хора и групи хора :) Затова масови генерализации като "хората искат" и "хората помнят" са некоректни. Жената на брат ми, примерно, обожава всякакви розови ром-комки и книгите на Никълъс Спаркс. И казва за тях "Ето това са истински, човешки истории, точно такива неща търся, такива герои харесвам." Други жени биха казали за същите заглавия "Това е сладникава помийка, тотален фалш, нищо интересно не казва." И разликата в тези мнения отразява просто различията между хората. Няма лошо човек да каже - на мен това ми е тъпо, аз искам такива и такива неща, както казва @Litz примерно. Но просто да не казваме, че нещо е изначално зле, защото е по-лековато и розово. Да, прав си, най-популярният queer content е този, който е най-хетеро френдли. Но не е ли така с всичкия масов контент? Най-популярните екшън филми за бели мъже са марвелските, защото тях биха ги гледали и жени, и куиър хора и тн. Популярния контент внимава not to alienate the men audience, the female audience и the queer audience. И в това има логика. Следват се тенденциите, които ги има в обществото, както се казваше в клипа. Ясно, че всички сме субективни и все може да каже "моите кръгове са по-добри от твоите кръгове", но създателите на съдържание трябва да избират дали да направят нещо за широката аудитория или за по-нисшова публика. И, ако са избрали първото, нека не ги съдим, задето не са избрали второто. Специално за Heartstopper комикса - много мои познати го харесват много и се свързват с тази история, при всичките й ограничения. Не виждам лошо в това :) Аз попаднах на него случайно и в последствие разбрах колко хора около мен са го чели и го харесват и направо се изненадах колко е популярен, смятах го за много по-нисшов.

@трубадур - любимият ми куиър сериал от последните години е Love, Victor. Два излезли сезона има, скоро ще пуснат и трети, който ще е последен. Първият сезон е доста лигав и на моменти повърхностен, но втори вдига летвата страшно много, нещата стават сериозни и драматични и ми харесва много!
И минисериалът It's a Sin ми хареса страшно много, той си е направен като престижна mini-series драма и просто всичко е изпипано. Създател е Ръсел Т. Дейвис, а него си го знаем, че може да пише страхотно.
Миналото лято гледах Young Royals - той е шведска тийн драма на Нетфликс. Допадна ми, с интерес си изгледах епизодите и чакам втори сезон, който ще излезе скоро.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Xellos » Tue May 17, 2022 1:17 pm

Убиха HALO с гравити хамъра, доколкото изобщо имаше живот в тоя сериал по шуутър с епика ум да ти зайде размаха, и солидна фенбаза дето ще нищи сяка реплика дали е по канона. :< :mrgreen:

Поне Moon Knight, макар и опростена яко тв марвелка изнесе баси яката актьорска игра и красиви ефекти. :yay:
:ninja:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Roland » Tue May 17, 2022 4:27 pm

Xellos wrote:
Tue May 17, 2022 1:17 pm
Убиха HALO с гравити хамъра, доколкото изобщо имаше живот в тоя сериал по шуутър с епика ум да ти зайде размаха, и солидна фенбаза дето ще нищи сяка реплика дали е по канона. :< :mrgreen:

Поне Moon Knight, макар и опростена яко тв марвелка изнесе баси яката актьорска игра и красиви ефекти. :yay:
Хейлото само кофти отзиви чувам, та не съм си го причинил засега.

Лунният рицар ако беше с по-голям бюджет и не трябваше епизод след епизод да се чудят какъв филър да сложат, че да не се налага да използват специални ефекти, щеше да е може би океен. Но Оскар прави страхотна роля фор шуър.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Litz » Tue May 17, 2022 8:13 pm

Начи аз изгледах Heartstopper и тоя сериал се опитва да имитира секс едю от към анахронизъм, но стои нелепо. На моменти просто кринджвах. През цялото време това нещо вонеше на някакъв Глий фенфик в юкей. Не разбирам хайпа. Мирише на нафталин брутално много.

Освен това да кастнеш Оливия Колман и да не я ползваш е престъпление.

Всички ме дразниха адски много с изключение на Ник донякъде.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Fri May 20, 2022 1:45 am

Roland wrote:
Tue May 17, 2022 4:27 pm
Хейлото само кофти отзиви чувам, та не съм си го причинил засега.
Не си го и причинявай. Не знам какво ме накара да догледам сезона, обаче последният епизод ретроактивно успя да съсипе и моментите в предишните, които ми бяха харесали. Не знам откога не бях виждал толкова грандиозен сценарен провал, честно. Просто абсолютно всичко беше омазано, нямаше никакъв завършек на нищо, а и самият екшън беше просто слаб.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Xellos » Fri May 20, 2022 8:22 pm

Love Death and Robots 3 не е зле като компилация, горе долу като 1, бая масакър пада. В 3-те робота явно има леб за пълнометражка. :yay:
:ninja:

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by трубадур » Sat May 21, 2022 1:07 pm

The Planets от 2019, с Браян Кокс за наратор е засега най-изпипаното подобно предаване за слънчевата система. Бидейки финансирано от бебесе е много по-близо до продукциите с атенбъроу, отколкото е cosmos например, демек няма пестене на бюджет с калпави анимации, ами основно имаме впечатляваща 3д анимация нон-стоп, а когато Браян е на екран се мотка през различни местности из нашата планета, донякъде докарващи сходен пейзаж като обсъждания в момента космически феномен. Т.е. пичът е на ебаси яката почивка, ама поне налива знания.

С тва на ум, определено разчита зрителите все пак да имат някакъв хабер по материала отпреди, щото доста моменти са пропуснати, от друга обаче, петте епизода са структурирани така, че чак накрая човек да навърже цялата картинка за определени неща, като пъзел е и понякога важна информация за предишен епизод идва в следващия. И въпроси от "ми що така и как така" получават своя отговор по-късно. Освен че разчита на някакво познание, очаква и търпение от зрителите си, което в днешно време е бая рисковано и е похвално, че отиват там. Наясно са, че материята далеч не е елементарна и да стоварят всичко изведнъж би било твърде голям залък и въобще пипано е с много финес.

Което е изненадващо за сериал, където често неизвестното бива обяснено с "начи, нещо много голямо го е ударило тва и за туй тъй", как да не се кефи човек на астрономията, където почти всяка загадка може да бъде обяснена със светопомитащ катаклизъм.

Love, Death & Robots по принцип го гледам като бенчмарк, ама вече и за тва не става. Половината филмчета в 3-ти сезон са вариация на група дебили се млатят с нещо голямо и трудно убиваемо. Разбира се те са най-слабите и ще почна с тях.

Bad Travelling - е където целият бюджет е отишъл, бидейки и на Финчър филмето от антологията. Най-близкото до абсолютен фотореализъм откъм дизайн на света и осветление. Плюс че и най-умно използваното 3д, щото е нощем и крие умело недостатъците. Които са най-явни в липсата на тежест като става дума за насилие между хората. Га рачето разчленява народ е тежко и свирепо, ама бързото трепане между хората освен, че е слабо и изглежда сякаш е с лунна гравитация, използва доста калпаво триковете от 300 за въртене на камера около действието и сякаш са искали да правят булет тайм ефект, ама не са посмели да отидат до финала и някак си насредата са го окастрили и финалният резултат е просто смешен. Страхотен войскатинг, но жалка история. А га смесиш моби дик, пришълеца и челюсти, с щипка лъвкрафт некак си трябва да е по-добро от просто хубава визия.

Mason's Rats е с гласовете на Крейг Фъргюсън и Дан Стивънс, има няколко яки лафа и изглежда добре. Група плъхове се млатят с каквото би минало за робокоп за тях и е баси кланьето. Тъпо е, ама е спасяването на редник раян и зов за завръщане в хамбар, тъй че се ядва.

In Vaulted Halls Entombed е където популярните актьори за убити от ънкани валиту. Най-ужасната лицева анимация от целия сезон, язък за детайлните във всичко останало. Отряд войници на спасителна мисия се натъкват на ктулу в общи линии и много паяци. Една идея е над следващото, щото за нещо под земята и реално видимо от единия до другия си край (разбирай гадината) все пак успя да представи мащаба правилно и тва мязаше на нещо страшно, голямо и като нищо да се побъркаш докато го гледаш.

Kill Team Kill - абсолютният боклук в сезона. Толкова му се ще да е еджи, че отива в пародия, но не успява да прескочи в кампи бутафория, а е просто олигофренско. Задължителният пишок е тука и то без да има смисъл, тъй като в целия епизод камерата не прави същото и просто изглежда, че режисьорката (на кунг фу панда 2 между другото) просто има голден шауър фетиш и просто иска да й се пикае на лицето... или на зрителите, щото и последната реплика е от рода на "this was fucking bullshit" - не се научиха, че като са себеосъзнати за лайното, което изсират, не ги оневинява. Група тупани, точно като в горното, само че без жена, се млатят с робокоп мечка гризли. И тва е единствената 2д анимация. Пълен позор.

Да отидем на по-хубавото.

Three Robots: Exit Strategies - за мен бяха забавни само веднъж. Кара като епизод на рик и морти, модерен коментар през сай фай простотия и разчита на дебилен интернет меме хумор. Освен това светът е само декор и всичко е сложено да служи на много слаби шеги. В първата колиба например някакъв явно си е бил чикии, докато си пръска мозъка - за всеобща гледка, щото нямаше стена или нещо, просто там, за да накажат някой артист да моделира съсухрени мъде. Тва стая, където явно няколко човека бяха умрели едновременно. Един с нож в гърба, друг на прозореца, явно от засада. И въобще, ако човек разчита на околната среда да разкаже история, тя не лови никакъв смисъл в ни една от локациите.

Swarm е на Тим Милър творението и е поредният модерен коментар за човешката експлоататорска порода, но е красиво, с паметни визуални благинки, особено накрая, и е едно от малкото сай фай неща, които все пак разръчкват мозъка (пън интендед) от целия сезон. Приятната изненада на сезона, подобно на Beyond the Aquila Rift ор първия.

Night of the Mini Dead е всеки зомби филм евър, събран в 7 минути в едновременно най-минималния възможен мащаб, докато е и най-отвинтеният откъм чисто унищожение. Най-забавното от целия сезон, смахнато е, диво, смешно и пълна дивотия.

The Very Pulse of the Machine ми хареса доста, но страда от дървената си и семпла анимация. Красиви цветове, факт, но това трябваше да е фотореалистично. Две мацки претърпяват катастрофа на Йо, луната на Юпитер, и едната преживява емоционален катарзис, докато тегли трупа на другата.

Jibaro причината 3-ти сезон да съществува или поне да си оправдае съществуването. За това ще се говори основно. Миш-маш от легенди и фолклор, без грам диалог, само отвинтащо движение на камера, най-раздаващите се актьори, които съм виждал от доста време, великолепен аудио-визуален спектакъл, безобразен монтаж, работа с лещи и фокус, въобще много въображение и старание са хвърлени тука. Както The Witness от първия сезон беше бижуто на цялото начинание, така и сега Jibaro е в някаква отделна вселена от останалото и очаквам да обере наградите и овациите.

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by aiva » Sun May 22, 2022 9:28 am

Love, Death & Robots 3 май е по-добър от втория сезон, но това ми усещане се дължи само и единствено на два много добри епизода сред останалите посредствени. Jibaro е великолебен откъдето дори и само заради артистичния си заряд и е толкова различно, че стои много ненамясно сред останалите. Night of the Mini Dead е страхотен по един тотално различен начин, тробадур мн точно го е описал горе. На мен Mason's Rats по-скоро ми хариса, беше някак си затрогващо и май беше единственото филмче с що-годе щастлив край. От безмозъчните тупаници Kill Team Kill също ми се понрави, може би точно защото е толкова бутафорно. Има нещо в 2д анимацията, което много отива на този тип истории, в първия сезон имаше няколко такива, ако не се лъжа. За останалите нямам какво кажа, освен че хич не разбирам какво се предполага да му е толкова великото на Bad Travelling, нещо не успя да постигне за мен.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Martix » Thu May 26, 2022 12:47 am

Station Eleven можеше много по-добре. Запазили са signature-ното за книгата прескачане във времето и различните гледни точки, но са опитали да набутат прекалено голяма част от историята в твърде малко епизоди (плюс даже са намазали здраво върху иначе нелошата фабула на романа) и в резултат се е получило нещо което може да мине за медитативно преживяване, но не и за сериал, който става за гледане. Едновременно историята се влачи като народна песен и нищо не се случва, но и плота направо прелита през екрана, скача напред назад във времето, и ходи на най-неочаквани (и ненужни) места и човек не може да хване нишката на какво гледа и защо. Тежката драматичност и шекспирови диалози ги владеят добре, но като се опре до пост-апокалиптичен реализъм и физически сцени, нещата издишат и то с явна досада от страна на екипа. Доста съм разочарован и от играта, това беше проект, който да се мейкне или брейкне от актьорите си, и тоя път се е получил брейк. Старите са адекватни, Пател се справя нелошо, но младите лийдове са въздух под налягане до един. Особено момчето, което играе The Prophet направо убива всякакъв шанс за запомнящ се злодей. Финалът е (заедно с няколкото напълно независими от останалото действие origin стори епизоди) от по-добрите неща, но дори там, сцени, които в книгата биха стояли като красиви картини, рисуващи нишките на съдбата, по-скоро стоят като "Я колко удобно, че съвсем случайно се събрахме на една локация по едно и също време всичките главни герои" type of tv shit writing.
Ако не беше извънземно високата меметичност на сорс материала и в частност най-гениалното хрумване в живота на Емили Мандел, а именно едноименната графична новела, тоя сериал щеше да флопне тоолкова много, той не че е успешен де, ама представете си ако беше оригинална продукция и не помнеше демиджа.
6/10
Бляя, сега ме е страх да видя какво са причинили на The Passage и на Y The Last Man.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Thu May 26, 2022 1:37 am

Не съм чел книгата, обаче официалния превод на този сериал го правих аз и, честно казано, останах с доста смесени впечатления. Повече ми хареса, отколкото не ми хареса, обаче мисля, че претенциите му бяха в повече - а и, ако трябва да съм честен, постоянното цитиране на Шекспирови пиеси, които съм чел в десети клас, според мен не издига интелектуалното ниво на едно произведение изобщо.
Макензи Дейвис ми беше симпатична.
Визията за бъдещето е просто абсурдна. Дано в книгата не е така, понеже на сериала това му е най-големият грях - че се взима прекалено на сериозно, а цялото нещо е изградено върху напълно неизпълнима идея за бъдещето.

"The Passage" - ако става дума за това по Джъстин Кронин - няма да ти хареса.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by трубадур » Thu May 26, 2022 11:18 am

Martix wrote:
Thu May 26, 2022 12:47 am
Y The Last Man.
аз го дропих след 6-ти епизод, щото тогава разбрах, че са го кенсълни, не е лош, чисто визуално най-вече, плюс че кастингът е доста силен, особено на йорик, 355 и доктор ман. Ма си е свободно съчинение. Промените са правени с идеята, че все пак тоя апокалипсис идва след модерната представа за настоящето, а не като комикса веднага след атаките и инвазията в ирак, а и осакатяването на йорик от всякакъв вид акъл, веднъж щом 355 трябва да го пази лази по нервите. Той и в комикса е дебил, ама поне действа от криворазбрана представа за морално превъзходство, като в доста случаи дори да е грешно го разбираш от чиста човека гледна точка, докато тука често е просто тъп. Политическите маневри в столицата също са по-застъпени, щото там са по-скъпите актриси.

Много се взима насериозно обаче, а то си е бая пълпи идея, даже се ебават в комикса с нея на няколко места, докато тука един грам хумор няма. Определено има силни страни и спрямо какво минава за адаптация в днешно време е от по-кадърните, ама в същото време мисва пойнта като шампион и наистина се крепи основно на симпатични актьори.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Martix » Thu May 26, 2022 9:57 pm

Не съм чел книгата, обаче официалния превод на този сериал го правих аз
Поздравления :yay: . Гледах го на английски, така че не мога да кажа как е бил превода, езикът в книгата не беше нещо твърде префърцунено, така че би трябвало да е оки да не си чел книгата. А и споко, и създателите на сериала не са я чели :lol:

Визията за бъдещето е по-реалистична и брутална в книгата, отколкото в сериала, но и на двете места не видях някакви изцепки. Къде къде по-нагласени бъдещета сме гледали (хаха, схвана ли, щета, като демидж). Какво ти се стори твърде абсурдно?

Маккензи Дейвис не ми хареса, но е от по-малките проблеми на сериала (от посредствените актори, които красят екрана, тя е от по-добрите попадения, тъпите решения, които героинята й взема са доста по-сериозен проблем, но там вина имат само сценаристите). Изобщо, развитието на цялата фабула ме издразни, а повечето тъпотии които се наслучиха в сериала липсват изцяло в книгата.
И не искам да навлизам в спойлери, но махването с ръка на сценаристите в случая на Prophet-а просто не мога да го приема.

The Passage - да точно за този говорех, жалко ако и него са го пропиляли, книгата е чук, въпреки религиозните простотии. Но така или иначе без финала се обезмисля, а май и тоз сериал е кенсълнат.

Y - the last man, то основния плюс на комикса бяха Йорик и clever-неса на писането и хумора, примесен с добре обмисления свят, ако сериала са го направили игра на тронове ще е жалко, а този все пак смятах да го изгледам някога, ако и да не ми е висок приоритет. Дай на холивудчани да миснат пойнта на нещо и да го адаптират както те си знаят.


unrelated - изгледах първи епизод на финалния, 4-ти сезон на Ozark, че вече е излязъл целия и е време да се захващам. They still got it, goddamn it. Оправи ми се вкуса от всичкото. Тоя сериал просто няма равен, а качеството не е мръднало и на йота от перфектността. Едната сцена с костюмите съдържаше в себе си повече върховност от цял сезон breaking bad. Ако задържат така до края вече няма да знам какви суперлативи да ползвам. Веднъж на десетилетие се появява такава спойка от актьорска игра, сценарий, и атмосфера.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Sat May 28, 2022 1:23 am

Martix wrote:
Thu May 26, 2022 9:57 pm
Какво ти се стори твърде абсурдно?
Най-малкото това, че теглеха автомобили с коне. А и за двайсетина години смартфоните се бяха превърнали в легенда. Като цяло - отношението към технологията е странно. Извън Музея на цивилизацията всички са се върнали в средновековието, обаче не баш. Докато превеждах, из главата ми се въртяха разни мисли... Хората като са изчезнали, и сградите, в които са живели, ли са изчезнали, та всички да трябва да живеят в колиби или палатки? И натрупаното от хората знание ли е изчезнало? Библиотеки ли няма вече? Има способи за приготвяне на гориво от готварско олио. Това дали е по-трудно от отглеждането на коне, за да теглят автомобилите? Просто един идиотски пример, нали...
Като цяло - регресирането на човечеството до такава степен за толкова малък интервал от време определено не ми хареса. В "Царството на огъня", което е идиотски пълп филм отпреди двайсет години с Матю Макконъхи в ролята на американски викинг с брадва, беше обяснено по-добре - там поне драконите бяха постоянна заплаха, която пречеше на хората да си покажат носовете навън, а и бяха съсипали абсолютно всичко. Тук - един милион пъти повече претенции, пък... Не.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests