The Wheel of Time

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: The Wheel of Time

Post by coldie » Fri Nov 26, 2021 6:17 pm

Не съм от тези, които държат да се движи съвсем по историята. Но все повече се губи атмосферата. И става натрупване с други неща.

Монтажа започна много да ми напомня на един стар сериал Мортал Комбат по Диема, който похват сигурно е ползван един милион пъти след това. Камерата също.

Озвучаването на много места е като в кътсцени за компютърна игра.

Комбинирано с няколко то вече тъпотии, които ми мязат на упражнения по сюжета - не ми харесва.

А и както се написа армията на Логаин се оказа два файтона. Забилата сцена от Перин и Илла, през Егвийн до Мат и Ранд в средата една след друга ме приспа.

Анимациите също не са на ниво. При положение, че според мейкинга са строили малко селце за първия епизод явно са корумпирани, щото изглежда че бюджета се разходва по непредназначение.

А това с Нинив накрая.

Това, което е писал @Matrim за Лиандрин е усещането ми за цялата екранизация. В случая една от най-без личните на външен вид седайка я играе жена, чието лице е обратното на това. Не просто ненужно, ами необяснимо, освен със свободни съчинения. Примерно тази много повече се вписва примерно за Галина.

И между другото от мейкинга останах с впечатлението, че някои хора се опитват да изпъкнат с простотии, скрити зад "тяхното виждане". Сандерсън ще излезе цвете.

Да не забравя и наблъсканите едно след друго клишета в четвърти епизод.

Иии, обще взето добре е коментирал един в замунда, на което мога да му направя перефраза - ебаха мамата на историята или както е коментирал друг "Колелото тъче, както малоумните сценаристи пожелаят".

Работата отиде натам, че май от цялата работа най-интересени ми бяха екшън сцените. Което...

И говоря за това, че 3 минути сцени на скучни разговори под звездите можеше да се се скъсят на 1 минута а другите две да ги отпуснат я на Мордет я на Илиас, и това е смисъла който влагам като цяло в негативните ми коментари за тази екранизация.

Не на място, нещата не са на място в много направления.

Ще е интересно да се чуят мнения на такива, които не са чели и не знаят нищо за книгата, но са много малко епизодите все още.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Wheel of Time

Post by Ambartanen » Fri Nov 26, 2021 8:28 pm

Аз съм с малко смесени чувства за този епизод. Ранд, Мат и Том като цяло бяха много скучни въпреки добрата игра и на тримата. Егуийн (произношение им не ме кефи :Р) и Перин са ми малко странни- при тях някак си многото exposition всъщност беше много добро и навързано с драмата на бабата и Перин и цялото обяснение за пацифизма им.

Нинив и Лан и всичките стражници бяха готини. Аез Седайките не ми стоят лелчести? Иначе може би аз грешно помня, но Нинив не се ли предполага да е най-силната жена в поредицата (изключая някои отстъпници)? Разплитането на плитката беше хем смешно, хем много яко.

Визуализирането на магията и на мен нещо продължава да ми стои неубедително. Самият ефект (експлозии, спиране на стрели, бутане, хвърляне) изглеждат добре, просто "плетенето" ми е малко странно. От друга страна сайдар наистина изглежда гнусен и мазен в сравнение със сайдин, което е плюс.
Matrim wrote:
Fri Nov 26, 2021 2:10 pm
Spoiler: show
Чудя се Ранд и Мат откъде намериха коне? Том е пътувал с три броя или ги свиха отнякъде?
...
Моарейн уж се води по пророчество, което казва с точност кога е роден Драконът, но се тюхкаше половин минута "къде са селянчетата" и премина към новата си теория "Логаин е Драконът", в следващия епизод вече ще е Нинив сигурно, като видят Лоиал може и него да заподозре както върви.
...
Споменаха Биргит, само да посмеят да не я включат в сериала.
На доста от тези въпроси се отговаря в епизода:
Spoiler: show
Том е откраднал коне за всички. Мат буквално му каза "Не успя ли да откраднеш по нормален кон" като се караха защо е толкова плашлив.

Нинив ще бъде кандидат дракон очевидно, защото изведнъж започна да се говори за "кой от петте." Не разбрах как Моарейн научи, че трябва да са пет, но заподозря, че Логейн може да е петия кандидат... по някаква причина. Сега ще смята, че Нинив е петия кандидат, което също няма много логика.

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: The Wheel of Time

Post by aiva » Fri Nov 26, 2021 9:59 pm

Не знам за вас, аз се надъхвам да препрочета книгите и най-накрая да завърша поредицата (последните 3 не бяха излезли още, когато аз четох)! Няколко разхвърляни размисли за четвърти епизод:
Spoiler: show
- Сцените с Егвийн бяха доста скучни и замечтаното гледане на зведните беше странна сцена. Затова пък сцените с Перин не бяха лоши, главно заради бабата. Чукът му носил мир
- Нинив е запомнила дълга реплика, която чува само веднъж, на език, който не знае, и я помни дословно години по-късно? Иначе свалянето на Нинив и Лан от сега е едно миличко, макар че може и да е защото знам, че трябва да е там
- Много инфодъмп имаше в този епизод, обаче пак има толкова много още в този свят, интересно ми е доколко се разбира всичко от нечелите книгите
- Имаше един момент, където ни казаха, че Логаин не вижда женските сплитове или че женките не виждат неговите, не помня. Обаче Моарейн май също не вижда сплитовете на червената сестра? Понеже имаше сцена, където я пита дали Логаин ги чува, и тя й казва не бе, запушила съм му ушите с въздух.
- Ще ми се да бяхме останали малко повече с Ранд и Мат, там мн бързо се случиха нещата, особено с безокия. Аз даже не разбрах защо камата на Мат му помага срещу него специфично, май нещо ми липсва от книгите, но и те не обясниха. @Matrim, конете Том ги е откраднал, или поне аз това разбрах, но споменаха нещо, докато Мат се бореше с непослушното си животно.
- Биргит! Досега имало ли е други такива намигвания?
- Динамиката между Моарейн е Лан е много приятна, харесва ми как много от разговорите им започват, като единият отговаря на нещо неказано от другия.
- Интрото много ми харесва с тези станове, ама толкова ненадъхнаща музика да му сложат...
- И последно костюмите са ми малко странни, особено тези на Мат и Ранд, че и на Том поркай тях. А Аез Седайките не са ми достатъчно шарени и фенси някак си, особено Моарейн с нейните супер обикновени дрешки, аз си ги представях по-джиджави, нищо че са в полеви условия. И ми направи впечатление, че много жени носят панталони под полите, включително под дълги поли - Егвийн е пример за това от миналите епизоди. Не разбирам защо ако ще са очевидно с панталони, не махнат полите изцяло.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Moridin » Fri Nov 26, 2021 11:53 pm

Нали се разбрахме без спойлери, или ще ги пазим до уикенда ли, как? :mrgreen:

Много точно усещане за лелки! Не мога да повярвам, че дори Аланна дето е секссимволът на Айез Седай, са успели да я полелчат с безумните шуби дето ги носи цял Рандленд. На тоя фон не знам Моарейн как е успяла да запази фината си рокличка.

Епизодът беше много скучен около 2/3 от времето, но интро и краят доставиха доста. Изобщо, Логаин е много харизматичен, жалко че сигурно ще е дотук. В книгата по спомен чак в Тар Валон го gentle-ваха (как беше това на бг? опитомявам?) или бъркам и си беше изначално така от първите сцени.

@aiva, всъщност Лиандрин казва, че Логаин сам си е запушил ушите, иначе жените определено си виждат сплитовете, а ние зрителите, виждаме всичко :mrgreen:

На мен пък лашкането кой е Драконът тук доста ме кефна, нищо че беше елементарно. Пропуснали сте, че и към Егвийн/Игуейн насочиха за малко прожектора като Лан пита Моарейн дали мисли, че Логаин е по-силен от нея. Това с Мат и преливането беше много як туист всъщност и отново нищо не прецаква. Но съм малко учуден колко бруталия вкараха в камата, в книгите това беше доста по-сътъл, ама всъщност така повече ме радва и създава драма пред групичката. Забавно в ретроспекция е всичко с Том - вместо да ги напусне в Whitebridge в битка с мърдраала, той ги срещна в Whitebridge :D Някакъв извратен homage прави Рафето.

Да, та като изключим безподобно ужасно костюмираните седайки и наистина адски фейк сплитането на Силата, другото беше доста доволно - и Пътят на Листото, и бъзиците на Стражниците, и особено финалът с Нинив. Просто драгваше доста с всички тия разговорчета и разговорченца, чиито диалози са толкова далеч от ГоТ, че боли физически.
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Wheel of Time

Post by Matrim » Sat Nov 27, 2021 1:28 am

Спойлър до петък полунощ, викам аз, после който гледал, гледал. :P Или предупреждение в заглавието на темата като GoT.
Moridin wrote:
Fri Nov 26, 2021 11:53 pm
Забавно в ретроспекция е всичко с Том - вместо да ги напусне в Whitebridge в битка с мърдраала, той ги срещна в Whitebridge :D
Това не беше Whitebridge, а някакво миньорско селце.
От друга страна сайдар наистина изглежда гнусен и мазен в сравнение със сайдин, което е плюс.
Обратно са - сайдар е женската половина.

Мерси за уточнението за конете.

Като погледнах за малко, за да си припомня някои моменти, ми стана странно как Логаин преспокойно прие да си бъбри с Моарейн насред битката и опита си за бягство. Даже първо си помислих, че са се наговорили и тя иска да го пуска да бяга.
Не мога да повярвам, че дори Аланна дето е секссимволът на Айез Седай, са успели да я полелчат с безумните шуби дето ги носи цял Рандленд. На тоя фон не знам Моарейн как е успяла да запази фината си рокличка.
Ако вкарат и Ланфеар в някоя шуба или доманките нямат хубави рокли, Джордан ще почне да се върти в гроба. :)
Затова пък сцените с Перин не бяха лоши, главно заради бабата.
Мария Дойл Кенеди е чудесна актриса, жалко че са й дали такава мижава роля.
Иначе може би аз грешно помня, но Нинив не се ли предполага да е най-силната жена в поредицата (изключая някои отстъпници)?
Към края се появяват една-две по-силни. Проблемът е, че тук изкараха и Нинив, и Драконът, с цели порядъци по-силни от Логаин. Откъде Моарейн може да знае с каквато и да е точност колко е силен Драконът anyway?
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Wheel of Time

Post by Ambartanen » Sat Nov 27, 2021 1:44 am

Въпрос. В началото, когато показаха как сенките шепнат в ушенцето на Логейн, една от тях беше с женска форма и субтитрите я изписаха като Elosha. What is that about?

Сега осъзнах, че този епизод нямаше песен. Мислех, че ще има по един музикален момент във всеки... може би танцуването при калайджиите се брои?
Matrim wrote:
Sat Nov 27, 2021 1:28 am
Към края се появяват една-две по-силни. Проблемът е, че тук изкараха и Нинив, и Драконът, с цели порядъци по-силни от Логаин. Откъде Моарейн може да знае с каквато и да е точност колко е силен Драконът anyway?
Тя не знае кога е роден и какъв пол е и в кой край на света да го търси, камо ли колко е силен :P Цялото нещо беше с идеята да убедят зрителите, че Драконът е ясно разпознаваем само по силата си и това е Нинив... и поне върху нечелия книгата човек, с когото го гледахме, напълно сработи. Тя сега вярва, че Нинив е Дракона.

Честно не разбирам какъв е ендгейма тук. Цял сезон да въртят кой е Дракона и накрая да бъде Ранд, който хората игнорират като кандидат, само защото е "твърде очевиден избор."
Обратно са - сайдар е женската половина.
Noted. Не знам защо, ама винаги ми идва наобратно да ги нарека.
Moridin wrote:
Fri Nov 26, 2021 11:53 pm
...всъщност Лиандрин казва, че Логаин сам си е запушил ушите, иначе жените определено си виждат сплитовете, а ние зрителите, виждаме всичко :mrgreen:
Пак си пуснах сцената да проверя. Лиандрин казва "We plugged his ears with weaves of air" малко смутолевено, но субтитрите са съгласни. Мисля, че дискусията е за зрителите, щото няма как да покажат запушени с въздух уши по разбираем начин и някой трябва да го каже.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: The Wheel of Time

Post by coldie » Sat Nov 27, 2021 8:05 am

@Ambartanen
Нинив е най-мощната преливаща и като потенциал и като реализация на потенциала КПД. Има някакъв спор спрямо Аланна относно потенциала.
Тъпото идва тук, че се зараждат спорове от такова естество и гледаме буквата а не духа и атмосферата. Там е издънката.

Тази сцена с Нинив в края на четвърти епизод се изпикава на важна второстепенна сюжетна линия. Нинив преодолява Преградата заради Лан и самата себе си. Това преодоляване на Преградата се обезмисля след като са решили Нинив да спаси живота на Лан чрез спонтанно преливане. Ама и така ако чак да не беше тази толкова много кръв, Лан с разрязано гърло. Клишета на ангро видях в този 4-ти епизод.

Разговора между Перин и Илла беше ОК, но не беше никак ОК, след като го продължиха, после минаха и Егвийн и Ейрам, че чак и Ранд и Перин. Заспах. Събудиха ме 20-ната от армията на Логаин.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Marfa » Sat Nov 27, 2021 11:21 am

Въпрос. В началото, когато показаха как сенките шепнат в ушенцето на Логейн, една от тях беше с женска форма и субтитрите я изписаха като Elosha. What is that about?
Ами спомена се, че през вековете безброй мъже и жени се били обявявали за Дракона и понеже Логаин е почнал да чалдисва, си мисли, че някой дракон и драконица му шепнат в ухото. Много ме бъгва мене това с женските дракони. :(

Двете положителни неща за мен са Професора като Логаин и червените седайки, представени като сбирщина фригидни лелки.

Иначе на фона на всичко дотук седайката с хиджаб дори не успя да ме накара да премигна.

Все повече не е моето. Ще го гледам де, живот и здраве, но нито го чакам с нетърпение, нито нищо.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Moridin » Sat Nov 27, 2021 1:50 pm

Женските Дракони на мен са ми тотално все тая, но просто бият по цялата завръзка, щото ако е жена Драконът то половината драма заминава, кой би се притеснил от нея, като не е луда.

Иначе хиджабът и ние мигахме на парцали - тотално излишно.
А това че дава име на някакъв шизо глас в главата на Логаин, не знам как да го тълкувам. Впрочем сцената с двете лица от сайдин, които му говореха, беше от по-яките в сериала.
This is it. Ground zero.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The Wheel of Time

Post by трубадур » Sat Nov 27, 2021 1:58 pm

Moridin wrote:
Sat Nov 27, 2021 1:50 pm
Иначе хиджабът и ние мигахме на парцали - тотално излишно.
неам търпение да го бинджна тва, и къ хиджабването работи в свят с аийлци? Като стигнат по-натам мъдрите да се млатят ко прайм?


бтв сериалите на амазон от тоя характер въобще не стават за следене седмица по седмица, та затва си го кътам, сигурно много повече щях да оценя втория сезон на дъ бойз, ако беше на 2-3 зобвания. А като чета не личи епизодите да са достатъчно самосиндикални да мине номерът и повече мяза на нарязан филм на парчета.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: The Wheel of Time

Post by Ambartanen » Sat Nov 27, 2021 5:38 pm

Седайката с хиджаб може да няма място в света (наистина ли няма? мислех, че Джордан от всяка култура е крал с двете ръце :D), но и двете източноазиатки нямат място по тая логика, защото само сеанчанците трябва да изглеждат като тях, нали? Според мен ще трябва да се преглътне, че историята не може да има детайлно описание на всяка култура, която се среща в книгите. 14 книги с общо почти 12000 страници трябва да се превърнат в 8 сезона т.е. около 64 часа телевизия. Това ще изисква много рязане нататък, а в началото много използване на визуален "шортханд"- в случайна група Аез Седайки има две европейки, две южноазиатки, две източноазиатки и една от близкия изток значи Аез Седай идват от целия свят.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: The Wheel of Time

Post by coldie » Sat Nov 27, 2021 6:19 pm

Баси, ама точно това очаквах за този джаб. Сдейките могат да носят каквото си искат

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5264
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: The Wheel of Time

Post by Matrim » Sat Nov 27, 2021 6:28 pm

Не виждам какъв толкова е проблемът с хиджаба, не е като да не съществуват подобни одежди и в култури, където няма ислям. Това, че като цяло костюмите са тотално никакви е доста по-голям проблем за мен. Но да видим все пак как ще е положението в по-големите градове.
Женските Дракони на мен са ми тотално все тая, но просто бият по цялата завръзка, щото ако е жена Драконът то половината драма заминава, кой би се притеснил от нея, като не е луда.
Като се появи Драконът значи и Последната битка е близо, това си е притеснително дори и да няма риск от полудяване. То не че и много хора в книгите се притесняват особено от полудяването на Дракона, най-вече Мат го вълнува това, останалите са по-скоро загрижени истински ли е тоя Дракон или не. Джъдкинс изтърси, че уж седайките не се доверявали напълно на пророчествата, сигурно затова и Моарейн изведнъж реши "age is just a number" и отиде да интервюира Логаин. Сега ще реши, че е Нинив. Скоро може и да е Бела, ако не я е изял Машадар.

На мен ми е интересно дали ще следват в общи линии арката на Нинив от книгите, защото след това изпълнение, ако пак всичките седайки се отнасят с такова пренебрежение към нея ще е доста тъпичко. Но няма да е чак такова отклонение, де, и в книгата са си патки като цяло. :P
Честно не разбирам какъв е ендгейма тук. Цял сезон да въртят кой е Дракона и накрая да бъде Ранд, който хората игнорират като кандидат, само защото е "твърде очевиден избор."
Subvert expectations, какво друго. Любопитно ми е колко гняв ще има на туитър като се окаже, че главният герой все пак е, шок и ужас, бял (вероятно) хетеросексуален мъж.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Marfa » Sat Nov 27, 2021 9:17 pm

Бела май си унря в Шадар Логот. :cry:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: The Wheel of Time

Post by Moridin » Sat Nov 27, 2021 9:26 pm

Значи тъпото с хиджаба е, че те вече въведоха, че айилците се забулват и сега - окей, не е съвсем същото, но при положение, че има култура, която активно си носи булото, абсолютно излишно и in your face pandering е да имаш хиджаб и в тая сцена. Не че е ПРОБЛЕМ ПРОБЛЕМ, ама е просто очевидно насилено и тъпо.
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 48 guests