Светът е футбол 2014

За най-важните акценти в кърлинга и турнирите по спортно оригване!

Moderator: Moridin

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Thu Jul 10, 2014 6:27 pm

Трипе, допускаш ли възможността, че просто са си пазели силите срещу Алжир и Франция?
Trip wrote:а резултатът не отразява толкова тяхната игра, колкото тяхната игра срещу отбора на местните селяни.
Добре, как така 7 гола не отразяват, че си играл както трябва? По какво щеше да разбереш, че германците са играли страхотно в тоя мач? Какво ти е изискването?
Self control... The only way to survive in this world dominated by idiots!

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jul 10, 2014 7:14 pm

По-скоро не я допускам, защото това са елиминационни фази на Световно първенство. В случая с Алжир видяха зор до продълженията чак - което отбор, дето си пази силите, не прави, - а Франция бяха твърде опасни на това Световно, за да си позволят немците да пазят сили срещу тях. И не го и правиха, то се вижда, когато някой играе на 50%.

А 7 гола определено отразяват, че си играл както трябва. Не знам що мислиш, че казвам друго. Но "както трябва" не е равно на "велика игра, велик отбор". Щеше да бъде, ако бразилците с нещо им противодействаха. Тогава дори едно 3-0 щеше да е наистина голяма победа. Настоящите немци имат потенциала за велики мачове, просто онова не беше такъв, беше фарс.

Та, май това ми е изискването - бразилците да не бяха банда аматьори-истерици (буквално, с все тениските на Неймар, все едно е умрял, и реването през 20 минути) в тоя мач. Да видя как немците смазват противник, който прави всичко възможно да им противодейства. Toва противодействане вероятно ще се случи на финала, защото Аржентинците имат много здрав отбор и то наистина отбор, както се оказва, а не само Меси и приятели.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Thu Jul 10, 2014 9:22 pm

Браво на Аржентина, зрял тактически и психически тим. Почти не остави шанс за съперниците до момента. Налагаше своята игра и печелеше закономерно, макар че бях доста притеснен срещу Холандия.
На книга Германия е безспорен фаворит.
Успех на Аржентина.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Thu Jul 10, 2014 9:51 pm

Trip wrote: А 7 гола определено отразяват, че си играл както трябва. Не знам що мислиш, че казвам друго.
С такова впечатление останах от разговора ви с Jen за идейността и прочие.

Колди, Аржентина биха Швейцария с гол в 118та минута, след това едвам взеха мача срещу Белгия с едно на нула и то благодарение на гол в 8та минута. Да припомня и преди това победата над Иран с удара на Меси в 91та минута... Чак пък да не са оставили шанс на противниците си...
Last edited by LFbg on Thu Jul 10, 2014 10:50 pm, edited 1 time in total.
Self control... The only way to survive in this world dominated by idiots!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jul 10, 2014 10:30 pm

Такива зарчета като говедарите рядко съм виждал.

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Thu Jul 10, 2014 11:52 pm

Eмо, артикулирал си го по-добре, отколкото аз бих могла. Да интелигентно и правилно играха, просто не съм съгласна, ако трябва да възприема и аз тоя регистър, да ставаш гурме гуру, щото много точно и осъзнато за обстановката си сготвил пиле с ориз. Германците готвят готино пиле с ориз. :)

А иначе, по-общо за идеите във футбола, встрани от ефектната ирония, всъщност е просто долу-горе колкото разликата между занаята и изкуството. Футболът нямаше да е това, което е, ако нямаше Пеле, Марадона, Зидан, Меси, Робен, Роналдо отборът на Аякс от 70-те, на Барселона от последните пет години и т.н. - хора и отбори на идеите. Необичайните (в смисъл на красиви, на неочаквани, на невъзможни, на в полза на публиката) разрешавания на обичайни и необичайни ситуации e what the game is all about, не ритането на топката. Друг може, разбира се, да каже, че е вкарването на голове и печеленето на мачове - ок, и това е валиден отговор. На тези хора им остава съвсем легитимно да харесват Пипо Индзаги, Герд Мюлер и малкия му днешен съименник, отборите на Жозе Моуриньо и на Италия (с уточнението, че в последните два случая the game трябва да е all about НЕвкарването на голове и печеленето на мачове) и да си мислят как тая мощна индустрия за производство на мечти за малки момченца щеше да изглежда с Томас Мюлер и Марк ван Бомел начело.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Fri Jul 11, 2014 12:26 am

Аз лично не съм впечатлен от мачовете на световното. Някак си много безидейно и пестеливо се проведоха повечето от тях, едва ли не по задължение. Побутването на бразилците им изигра много лоша шега, разгром за който никой не си е помислял, че е възможен в наши дни.
Надявам се немците да спечелят, отбора им е сработен и ако имат възможност - не прощават. Аржентинците са като бразилците - чакат твърде много от Меси.

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Fri Jul 11, 2014 1:59 am

Jen wrote:Eмо, артикулирал си го по-добре, отколкото аз бих могла. Да интелигентно и правилно играха, просто не съм съгласна, ако трябва да възприема и аз тоя регистър, да ставаш гурме гуру, щото много точно и осъзнато за обстановката си сготвил пиле с ориз. Германците готвят готино пиле с ориз. :)

А иначе, по-общо за идеите във футбола, встрани от ефектната ирония, всъщност е просто долу-горе колкото разликата между занаята и изкуството. Футболът нямаше да е това, което е, ако нямаше Пеле, Марадона, Зидан, Меси, Робен, Роналдо отборът на Аякс от 70-те, на Барселона от последните пет години и т.н. - хора и отбори на идеите. Необичайните (в смисъл на красиви, на неочаквани, на невъзможни, на в полза на публиката) разрешавания на обичайни и необичайни ситуации e what the game is all about, не ритането на топката. Друг може, разбира се, да каже, че е вкарването на голове и печеленето на мачове - ок, и това е валиден отговор. На тези хора им остава съвсем легитимно да харесват Пипо Индзаги, Герд Мюлер и малкия му днешен съименник, отборите на Жозе Моуриньо и на Италия (с уточнението, че в последните два случая the game трябва да е all about НЕвкарването на голове и печеленето на мачове) и да си мислят как тая мощна индустрия за производство на мечти за малки момченца щеше да изглежда с Томас Мюлер и Марк ван Бомел начело.
Всеки с мнението си, Jen. Ако го нямаше Меси, щеше да има някой друг. Ако я нямаше Барселона, щеше да е Реал. Ако беше настъпала пеперуда преди милиони години...
The game is all about fun, обаче моят fun най-вероятно не е същият като твоя fun. На мен ми е fun да видя как с 2-3 паса се вкарва гол, на теб ти е fun да видиш Меси или Роналдо да показват техника. Разни хора, разни идеали.
Това
вкарването на голове и печеленето на мачове - ок, и това е валиден отговор. На тези хора им остава съвсем легитимно да харесват Пипо Индзаги, Герд Мюлер и малкия му днешен съименник
си беше грубичко. Защо толкова омраза?
И между другото по какво оценяваш колко добър е един нападател?
Self control... The only way to survive in this world dominated by idiots!

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Jul 11, 2014 9:42 am

Всеки с мнението си, Jen. Ако го нямаше Меси, щеше да има някой друг. Ако я нямаше Барселона, щеше да е Реал. Ако беше настъпала пеперуда преди милиони години...
The game is all about fun, обаче моят fun най-вероятно не е същият като твоя fun. На мен ми е fun да видя как с 2-3 паса се вкарва гол, на теб ти е fun да видиш Меси или Роналдо да показват техника. Разни хора, разни идеали.
Не мисля, че това, за което Джен говореше, може да се сведе до "показване на техника". То и 2-3-те паса са показване на техника, впрочем, само дето испанците го правеха през паркирани автобуси, а немците го направиха срещу селските леваци оня ден. Ей-там е разликата за мен. Предвид какъв фен на Испания е Джен, подозирам, че и тя има нещо подобно предвид: невероятното в лицето на (почти) невъзможното. Да се съгласим, че 10 души посредствена Португалия и ужасяващата Бразилия не са точно (почти) невъзможното.
Това
вкарването на голове и печеленето на мачове - ок, и това е валиден отговор. На тези хора им остава съвсем легитимно да харесват Пипо Индзаги, Герд Мюлер и малкия му днешен съименник
си беше грубичко. Защо толкова омраза?
И между другото по какво оценяваш колко добър е един нападател?
Не е омраза, а свиване на рамене пред типове футболисти, на които явно се кефиш. В случая това, че им се кефиш, те кара да възприемаш думите като доста по-груби, отколкото са. Усещам, че се мъчиш да вкараш в главата си нещата в полето на "те се кефят на някви циркаджии с топката, пък аз се кефя на ИСТИНСКИ футбол". Не са това тезите.

Ето ти на един страхотен нападател, който не е циркаджия с топката, но не и дирек - Вия. Втори - Фалкао. Трети - Суарес. Аз само бих се несъгласил с Джен относно Мюлер, Клозе като офанзивен role-model е по-близо до ван Бомел :D Мюлер е едно момче, средно във всяко отношение, с изключение на поразяващата си комбинативност (която не е негова заслуга, а духът на отбора му просто) и движение отпред (не пласиране, а движение точно), но това не е малко.
Last edited by Trip on Fri Jul 11, 2014 10:38 am, edited 1 time in total.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19282
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Jul 11, 2014 9:47 am

Малко да се върна назад, но според мен "идейност" във футбола означава да създаваш/отиграваш ситуации, които не са стандартни. Не знам как да го обясня по-добре, тъй като трябва малко да си играл, за да го усещаш интуитивно, но шахът е добър пример - има добре познати стратегии и отговори на разни ситуации, разбира се безкрайно много са, във футбола са и с порядък повече - но все пак има изпитани такива, които са ако не вечни то поне стилът на съвремието. Идейност е да намираш нови решения в тия ситуации, с които да изненадваш и противник, и зрител.
This is it. Ground zero.

User avatar
Jen
Paragon
Posts: 645
Joined: Thu Mar 29, 2007 12:06 pm
Contact:

Post by Jen » Fri Jul 11, 2014 10:24 am

Точно, или да отиграваш нестандартно инак стандартни ситуации.

LFbg, откъде я измисли тая омраза, нищо не ми е направил човекът, че да го мразя. В "малък" нямаше подигравка, той наистина има едно такова изключително хлапашко присъствие, което даже е симпатично. Но не го харесвам, факт. На мен като цяло чистите нападатели не са ми особено интересни, харесвам по-креативните позиции, халфове, бекове. Но осбено са ми безинтересни нападатели, които се крепят на единия хищнически инстинкт към гола. Мюлер специално в най-добрия случай е среден във всички други аспекти на играта извън търсенето на топката и позиционирането в наказателното поле.
If I never meet you in this life, let me feel the lack.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Jul 11, 2014 10:57 am

Devoted of Slaanesh wrote:Аз лично не съм впечатлен от мачовете на световното. Някак си много безидейно и пестеливо се проведоха повечето от тях, едва ли не по задължение. Побутването на бразилците им изигра много лоша шега, разгром за който никой не си е помислял, че е възможен в наши дни.
Много съгласна съм.
Иначе дори в определението на Моридин, аз смятам, че германците проявиха и идейност. Беше им много лесно да я проявят, така е, но все пак я имаше.

Т.е ако използвам аналогията на Джен (много обичам аналогии, между другото, особено с готвене, сериозно 8-) ) Германците сготвиха и фюжън пиле по съчуански, ама някой вече им го беше нарязал и сварил.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

LFbg
E'lir
Posts: 166
Joined: Sun Mar 24, 2013 4:05 pm

Post by LFbg » Fri Jul 11, 2014 11:24 am

Trip wrote: В случая това, че им се кефиш, те кара да възприемаш думите като доста по-груби, отколкото са. Усещам, че се мъчиш да вкараш в главата си нещата в полето на "те се кефят на някви циркаджии с топката, пък аз се кефя на ИСТИНСКИ футбол". Не са това тезите.
Нищо подобно, Трипе. Опитвам се да пробутам идеята, че различните хора се кефим на различни стилове игра.

Ми, Jen, значи донякъде съм бил прав, щом казваш, че не ти харесва Мюлер?
На мен обаче ми харесва как отговаряш на собстевния си пост и то по същия начин, по който аз щях да отговоря.
На мен като цяло чистите нападатели не са ми особено интересни, харесвам по-креативните позиции, халфове, бекове.
В смисъл един чист нападател, освен във вкарването на голове, няма как да е кой знае колко креативен.
И тук е мястото да ви попитам и двамата, колко гола вкараха изброените от Трипа футболисти?(без Фалкао)

Няма лошо да харесвате Испания. Подозирах го след определен момент. Тики-така мен обаче не ме радваше въобще. Беше си адекватна стратегия и си имаше своите фенове.
Германия играят по съвсем друг начин. Стратегията им очевидно също е адекватна и тя си има други фенове(мен). Идейността при двата отбора се изразява в различни аспекти на играта и аз не бих обвинил нито единия в липса, но всички можем да се съгласим, че Испания като цяло вкарваха по-малко голове...
Self control... The only way to survive in this world dominated by idiots!

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Jul 11, 2014 11:42 am

Ами Вия е голмайсторът за всички времена на Испания. Суарес вкара 31 тоя сезон, a Фалкао няма нужда да го коментираме. В случая не визирах нито Световното (колко "звезди" на Световното сме виждали, че нищо не струват извън него...), нито вкарването на голове само по себе си, а "страхотност", в смисъла на идейни решения в тяхната си част от играта.

Не знам защо поставяш разговора на основата на вкарването на голове, след като Джен си каза, че са само един от различните начини, по които човек би могъл да оценява футбола.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Jul 11, 2014 6:50 pm

Сега ако Бразилия ожънат лалетата ще се смея много :D

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests